De Klerikalen en hel Onderwijs. Tooneelnieuws. De Ranselkwestie. Gedenkt den Strijdpenning DE OORLOG. De Evenredige Vertegenwoordiging. Kiesnieuws. Arme Menschen. Do bezorgdheid der klerikalen voor hek onderwijs der volkskinderen is alom bekend. De geestelijken gaan van huis tot huis om de ouders aan te sporen hunne kind ren uaar de school te senden, naar hunne school wel te verstaan en indien de liberalen en so cialisten er zich niet tegen verzetten dan zou den zij gauw eeu eindje wet doen st.-muien waarvan het eenig artikel zou luiden Al de kinderen zijn verplicht naar de katholieke scholen te gaan. Wat zouden de ouders meer kunnen wen- seksn In de katholieke schoisn immers leeren de kinderen Catechismusles en heilige ge schiedenis, waarmede ze regelrecht van de fabriek naar den hemel trekken. Ze krijgen er eene goede, eene echte christe lijke opvoeding, die volgens dsn splinternieu- weu schepenen van onderwijs verre de weten schap overtreftwant men leert er nooit ach ter pastoor Daeus te roepen, geene liekens te siugen op pastoor Bauwers of andere frères Morieusmen zou er zelfs rond de boeken gesn blauwen, groenen of rooden omslag dul den, want dat zou kunnen aanleiding geven tot kettersche of duivelsche gedachten. Boeken, die krijgen de leerlingen er aet hoopeu en uaet fierheid neigen zij zeggen: Zit het verstand niet in mijn hoofd het zit toch in mijne boeken. Het record bszit de sshool bestuurd door onderpastoor Van Bookstall. Wie 's Zondags eventjes eens naar de hoogmis in de nieuwe kerk wil gaan zal er de kinderen uit zijne school zien aanlanden elk in een nieuwen capuchon gehuld, 't Is waar hij dient enkel om naar de mis te gaannadien wordt hij zorgvuldig in de kleerkas gestopt en kannen de kinderen maar in den koude loopen. Om het getal leerlingen te kennen, heeft men maar de capuchons te tellen zooals Smeets in de Kamer deed met de hoeden om de aan wezigheid der representanten te bestatlgen. Ze bezitten daarenboven de kracht alle ken nissen mede te deelen. Hot veratand zit daar nist sseerin de boeken, maar in den capuchon en daarom heeft nu de patronage de school der capuchons eacyclopédiques. Twee verdienstelijke werkjes Zeva de Too verheks, drama in 3 bedrijven, en Op Reis tonder 'nen Cent, blijspel iu 2 bedrijven, bei de van den zelfden schrijver A. E. Van Hau- wermeireu, gewezen kantonale Inspecteur van het lager Ouderwijs, kunnen wij gerust aanbo- veleu bij onze tooneelkringen. Deze stukken werden meermaals in Vlaamseh Belgie vertolkt en behaalden tel kens grooten bijval. Te verkrijgen bij den uitgever E. Van Hau- wermeireu, te Qeeraadsbergen. BhumatUmen, jicht en aUe ziekten veroorzaakt door de gal en de slijmen worden op korten tijd genezen door de anti-slijmachti ge Walthéry-pil. Nooit eene mislukking. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghyssalinckx en overal. Denderbode heeft laatst een artikel mede gedeeld tien tegen een ontleend aan een ander blad over de ransel- of legerkwestie. We zeg gen ontleend, omdat het geen enkel scheld woord of laagheid tegen ons of een onzer vrienden bevat, en het Denderbode onmogelijk iets van eigen gading af te zondigen, zonder het te kruien mot smaad tegen al wat liberaal is. Dit artikel bewijst hoe de klerikalen in 't al gemeen en Denderbode in 't bezonder de ge lijkheid begrijpen, welke wij in den breedsten zin willen rerwezeutlijUt zien op politiek ge bied en in het opzicht der reehten en plichten door de wetgeving bekrachtigd. Wat wij willen is niet de volstrekte hersen schimmige gelijkheid, welke men nooit berei ken kan, maar we willen de gelijkheid voor de wet, immer uitgebreider, immer vollediger doen heerschen tusschen al de burgers van het- selfde land. Daarom vragen wii eerst de politieke gelijk heid de gelijke deelneming van al de burgers aan het heiligste en belangrijkste aller rechten namelijk bet stemrecht. We vragen ook de gelijkheid in 't volbrengen Van den eersten en grootsten plicht aller Bel gen jegens hun land persoonlijke deelneming aan de verdediging der vrijheid en onaf han- keliikheid. Het vraagstuk is in den grond eenvoudig Ofwel wij hebben geen leger noodig, en dan ware het dwaas nuttelooze uitgaven te doen voor het onderhoud van een vrijwilligerstroep ofwel het leger is onontbeerlijk en dan moet elke Belg zonder onderscheid, arm of rijk er deel van maken. Het ware tijdverspilling met de klerikalen over de rechtvaardigheid an den persoonlij ken dienstplicht te redetwisten, of over de schandelijkheid der plaatsvervanging, die de gegoede Belgen toelaat zich vrij tekoopen, dusdoende voor een handvol geld ontslagen te worden van het vervallen hunner plichten. Zeg aan de dompers niet dat de persoon lijke dienstplicht voor gevolg zou hebben den diensttijd te verminderen, terwijl een vrij willi gen leger aan het land ongelooflijke «ommen zou kosten zeg bun niet dat de aanwezigheid ouder de wapens van rijken en aruien enne toenadering zou daarstellen tusschen de ver schillende standen, dat in alle geval het lot van den werkman-soldaat er veel door verbete ren zou. Dat alles kan de dompers weinig schelen de persoonlijke dieustp.icht boezemt huu afkeer iD, omdat door den omgang met elkander van rijke en ontwikkelde jongelingen met de volks jongens bij deze laatstee de zucht naar vrij heid eu vooruitgang zou ontwaken, en ze later niet meer zoo gedwee in het gareel zouden oopen run het klerikalism en het fanatism. De klerikalen zouden de eersten moeten zijn om zich te verheugen in de verbetering van het lot der jonge soldaten. Maar ze zieu daarin slechts een gevaar voor hunnen invloed, die door de beschavende werking van een de gelijk en rechtvaardig ingericht leger immer verminderen zou. voor het werk der KLEEDING Vastenavondstoet op Dinsdag 27 Februari Van M. J. Dressen, paetor-deken ta Breda. Met de anti-shjmachtige Walthe- ry-pil, genees ik meer zieken dan een genees heer. Het is een wonderbaar geneesmiddel, dat ik niet ophouden zal aan te raden. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. De oorlog der Engelschen tegen de heldhaftige Boeren duurt nog voort en raag men de Britsche nieuwsbladen gelooven, dan zou hij voor zes maan den niet geëindigd zijn. Intusschen krijgen de Engelsche sol deniers klop op klop en weten weldra niet meer waar in of waar uit. Als het War-Office (dat wil in Engeland zeggen het ministerie van oorlog) aankondigt, dat alles rustig is en die of die generaal een grootsch en prachtig plan heeft op gevat om gansch zeker ineens de Boe ren te verpletteren, als de jingo's victorie kraaien, omdat hunne betaalde Bchoften over eene rivier of op een kop je geraakten zonder een Boer, te zien, Gardavoe 3 den dag nadien komt de tij ding, dat die drommelsche Boeren, als uit den grond te voorschijn zijn geko men, de Engelschen als kaf hebben weggeblazen en dezen in verwarring zijn weggevlucht. Engeland heeft in 't Zuiden van Afri ka reeds een leger van 200 duizend man de Boeren hebben er niet de helft en toch zijn ze overwinnaars, zij zijn geene betaalde mannen, het is de gewa pende natie die haar goed en vrijheid verdedigt tegen een txoep huurlingen door de goud- en landdieven op moord uitgezonden. Het slimste van al is de kritiek door een Engelsch officier gemaakt over het oorlogsplan der Boeren. Volgens dien Feniks moesten de Boeren rechtstreek» naar Kaapstad zijn getrokkeu om er zich meester van te maken. Als men eene kaart van Zuid-Afrika bekijkt, ziet men dadelijk wat ezeiarij hij uitbraakt en om zulk oordeel te vellen hoeft men geen krijgsman te zijn. Hij zou beter doen zijn raad te sparen voor de vergul de potuilen die zijne landgenooten van nederlaag tot nederlaag sleuren, on danks hunne geuiale muilezelsplannen. Indien de Boeren die geen soldaten zijn, zoo onbarmhartig de Engelschen afranselen, wat moet men dan denken van de groote Britsche krijgslieden, die zich zoo duchtig laten afdrogen. Oh die schandalige, afschuwelijke oorlog, wat heeft hij reeds tranen en bloed doen vloeien. De Engelschen zijn razend, omdat de drukpers der gansche beschaafde wereld hunne misdaden schandvlekt, die het einde der regeering van koningin Victoria onteeren. Ze schamen zich niet te zeggen dat de Bel gische bladen uitgekocht zijn. Dat is een comble De openbare opinie is tegen de En gelschen. In Zuid-Afrika zijn het niet alleen de Boeren die strijden tegen de Britten, het is de geheele beschaafde menschheid, die er worstelt tegen de roofgierige stuiptrekkende barbaarsch- heid. Wellicht zal de drnkking der open bare meening machtig genoeg worden om door tusschenkomst van andere Staten een einde te stellen aan een oor log, die hopen wij, de laatste aal zijn die de geschiedenis der menschheid in 't algemeen en van het Engelsche volk en hunne afgeleefde vorstin in 't bezon der bezoedelen zal. Weerom is Bullen de Tugela overge trokken met zijn leger, weerom is hij terug geslagen. Wie weet, wellicht wordt 'lp Tugela de grens, die de bar- baarschheid van den vooruitgang scheidt misschien wordt deze oorlog het slot der moderne oorlogseeuwen en breekt met de XX" eeuw een nieuw tijdperk aan vau ontwaponing en vrede. M. A. Dewattine-Baland, beenhouwer, Bint-Pieterstoreustraat, te Leuze, 3chrijft Mijnheer Vincent, apotheker, Grensstraat, S3, Brussel. Verleden jaar leed ik sedert vijf maanden aaD ILrecijn ik kon noch armen noch beenen bewegen. Ik gebruikte uwen Elixir en na wei nige dagen kon ik gaan en met gemak al de gewrichten bewegen. Ik heb tot dit jaar ge wacht om u te bedanken, want alle jaren op het zelfde tijdstip moest ik gedurende twee of drie maanden op mijne kamer blijven. Deze maal heb ik drie glazen Elixir als behoedmid del gebruikt, en ik voel niet de minste pijn meer. Ik bedank u, Mijnheer, dit middel te hebben gevonden, en ik beveel het aan alle personen die aan rliumatism lijden. A. Uiwattine-Baland. Te bekomen bij M. CALLEBAUT, Apotheker te Aalst. Prijs 3 fr. deflesih. Jan. Ha 1 dag, Frans, wel vriend waar sit ge zoo altijd, 't is veertien dagen geleén dat ik u nog gezien heb. Frans. Ja, ja, 'k geloof het wel, Jan, het werk gaat voor alles, niet waar, waar niet ge werkt wordt, is geen winst enden dag van vandaag.... Jan. Toe, toe, toe, Frans, ik weet het wel, jongen, en 'k maak er u geen verwijt van, 'tis maar om te zeggen, dat het mij pleizier doet u te zien. Frans. Dat week ik, Jan, we zijn altijd goede vrienden geweest en willen het ook blij ven, niet waar Jan. 'k Geloof het wel, zijn we niet als broeders opgegroeid, hebben we niet ala kin deren immer samen gespeeld Frans. en Boms ook eene gekra keeld hein Jan. Dat was altijd zoo gauw vergeten. Maar wat anders, is er geen nieuws gij die alle dagen de gazet leest moet me tbch nieuws kunnen vertellen Frans. Och, de gazetten staan altijd vol nieuws gebroken armen en boenen, ongeluk ken, rauipen, oorlogen, politiek.... Jan. A propos van oorlogen kunnen do Boeren zich nog weren Frans. Oh, Jan, dat is een admirabel volk ze vechten voor hunne vrijheid en hun land eu ze kloppen op de Engelschen gelijk de duivel op Geeraard. Jau. Dat doet me plezier, ze moesten de Engelschen afranselen dat ze op alle heiligen roepen. En de politiek, Frans Frans. Ha iu Mei aanstaande wordt er voor de eerste maal gekozen met het stelet 1 der Evenredige Vertegenwoordiging. Jan. Maar Frans, ik heb hooren zeggen, dat het Evenredig stelsel zoo moeilijk is, zoo ingewikkeld, zoo zonderling. Frans. Praatjes, Jan, praatjes van mannen die tegen de reehtvaardigheid zijn, maar het Evenredig stelsel is niet moeilijker dau een ander, integendeel. Jan. Mag ik u eenige uitleggingen vra gen Frans. Ik zal u die geven, met pleizier. Jan. Ik ben kiezer, hoe moet ik stem men Frans. Eorst en vooral, Jan, niet verge ten dat ge liberaal zijt, dat wil zeggen dat ge getrouw blijft aan de partijdie door geheel haar programma de vrijheid vau geweten en den vooruitgang betracht. Jan. Och Frans dat weet ge we). Frans, Zeker, zeker. De bureelen zijn dezelfde, de kieshokjes zijn dezelfde, de in richting is dezelfde, het potlood om te kiezen is hetzelfde. Op de kh sbrieven heeft men volle dige en onvolledige lijsten gelijk vroeger, maar behalve de werkelijke kandidaten, heeft men ook plaatsvervangende Jan. Wat is dat, Frans, plaatsvervan gende Frans. H»t zijn degenen die Je gekoze nen vervangen in geval deze overlijden of hun ontslag nemen. Het aantal plaatsvervangers is maximum 3 uitgenomen voor de groote arron dissementen waar er meer kunnen zijn. Op de kiesbrieven zelf wordt er melding gemaakt van het onderscheid tusschen werkelijke en plaats vervangende leden, de werkelijke staan aan het hoofd van de lijst, de plaatsvervangers daaronder met de melding bijgevoegde kan didaten. Jan. Voor wie moet ik dan stemmen en hoe moet ik dat doen Frans. Veronderstellen we dat er 2 of 3 voiieuige of onvolledige lijsten zijn. Ge maakt het wit puntje zwart boven de lijst dei liberalen en gij hebt goed gestemd. Jan. Moet men boven aan de lijst stem men. Frans. Neen, 't is geene verplichting, maar 't is toch het beste en 't gemakkelijkste. Jan. En als ik voor een kandidaat stem van eene lijst mag ik dan ook nog kiezen voor een oi meer kandidaten tot ik zooveel stem men heb gegeven als er zetels toe te kennen aijn? Frans. Neen, Jan. Ge moogt slechts stemmen boven eene lijst of voor een kandi daat van eene lijst. Al de brieven die stemmen geven aan kandidaten van verschillende lijsten zijn ongeldig. Jan. Wel, dat is goed verstaan. Men moet of kan tegelijker tijd tot geen 2 of 3 par tijen behooreu, de nieuwe wet wil geene man nen met twee gezichten. Frans. Zoo is 't. Jan. Ik moet u nog het een en andei vragen Frans, maar nu heb ik geen tijd meer. Zondag, namiddag iu De Hert zal ik u ont moeten he Frans. Ja, Zondag, zullen we een goed pintje samen pakken en zal ik u v irdere uit leggingen geven als gij zulks begeert. Jan. Dus tot zondag. Naar de ronk gaat zullen de klerikalen drla kandidaten op de lijst brengen voor de Ka mers. Aldus zouden ze tracuten het haarken pluk te vermijden, dat uit deu stormloop naai eene kandidatuur bij heu outstaan moet. M. Vau der Linden is veroordeeld. Door d» stemming der Everedige Vertegenwoordiging is hij in bet onderste schol geraakt, de domper» hebben zijn paspoort geteekend. Daarmee, punctum. Indien men slechts drie kandidaten aanbiedt is de moeilijkheid welke bestaan soa in het nemen van den vierden kandidaat in verganging van M. Van der Linden, uit deu weg zijn geruimd, want de Geertsbergenaars xulleD M. Van der Linden niet laten vlotten in geval eene volledige lijst wordt voorgesteld. Maar daarmee is alles nog niet afgedaan want is het verlies van een zetel op vier voor dn dompers zeker, de tweede ook kan hen gemak kelijk oatglippen, en 't blijn nu te bezieu wie van den uitverkoren trio aan 't hoofd zal staan of aan 't staartje. In zekre kriugeu waar de donkermaansehe politiek op groote schaal wordt beoefend, schijnt het reeds beslist te zija dat M. De Saedeleer, de derde plaats moet be- kleeden. M. Woeste (die opslag gevraagd heeft voor de pastoors) komt van rechtswege vooraan op, de anderen zou men de alphabetische orde toepassen Bethune tweede kandidaat, De Saedeleer derde en Van der Linden... rrraf 1 Deze schikking valt, schijnt het zeer in den ■maak van M. Bethune... die toch zooveel platbroekerij heeft uitgericht om op 't kussen te gerakeu maar M. De Saedeleer is daarme de niet in zijn schik, hij bero pt zich op zijne verknochtheid aau de klerikale partij en op de lange jaren dienst... als volksvertegenwoor diger. VaD de Senators is er tot nu toe nog maar eventjes gewaagd, hoewel het zeker is dat de dompers ook een lid der oude-mannekenska- mer zullen verliezen. Oh er zal bij dat volkje nog geïntrigeerd worden en getwist, dat het in do gouwen zal weerklinken. Die varmadelijde E. V. is in de kudde dompers gevallen, al» •en molensteen iu een troep ganzen, z» zijn don helft hunner pluimen kwijt, van 't klap wieken alleen. De Assomptionisten, paters of broeder» eener geestelijk orde, welke noch door den paus nocb hut Fransch goeveruemeut wa» goedgekeurd maakten bet sedert eenige» tijd in Frankrij* zeer bont. De Assomptionisten hadden belofte gedaan van vrijwillige armoede, betgeen hun niet be let talrijke huizen en goederen te bezitten be nevens esn welgevnldeD coffre-fort. Ze gaven ook een blad uit La Croix Dat alles was goed en wel, ieder is vr(j aan God armoede te beloven en toch in weelde te le- vsn alB men er de middelen toe heeft. Maar de assomptionisten waren daarmee niet te v red en, ze bemoeiden zich met politiek en gebruikten hunne schatten om het staatsbestuur te on dermijnen en het aangenomen regeeringstelsel te vernietigen. Ze werdpn vervolgd en door de rechtbank veroordeeld. Daarover zijn de arme paters ea broeders ten uiterste verbitterd. Do dagbladen kondigen aan, dat de Assomptionisten zien te Antwerpen gaan vestigen, waar zij eeu huis gaan inrichten, dat heu 360 duizend franken zal kosten. Ze zullen daar ook hun blad La Croix uitgeven. Ocb, God 1 ons hart stroomt over van com passie met de ongelukkige sukkelaars. Die Frausche rechters zijn toch schelmen, aldus menschen te veroordeelen, in plaats van hen aan te moedigen in het heulen met de samen zweerders, welke den ondergang der republiek betrachten. Hoo vindt ge de vrijwillige armen, die 860 duizend franken betalen voor eenen eigendom Er zijn vele Belgen welke in die voorwaarden arm zouden willen sijn. Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt die uveel doen lij den, gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos..

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2