Hoest niet meer. Nationale Nijverheid. Het Stinkt er. God zij gedankt. Vastenavond. DANKBETUIGING. Eene redevoering. s Ik waarborg de genezing in twee dagen ran Terkoudheid en den hardnekkigsten hoest door het gebruik vau Siroop De Pratera opgemaakt met teer en Toinbalsem. Het is het krachtigste het Bnelste, het zekerste en aangenaamst i Borstgeneesmiddel. Het is een wonderbaar en onvergelijkelijk geneesmiddel. Neemt wel acht, vraagt en eiscbt altijd de echte Siroop De Pra- lere. Prijs 2 fr. de üesch. De behandeling kost 10 centiemen daags. In alle apotheken en n het Algemeen depót A. Depraturu, Oostende. Verleden jaar waren eenige nijveraaars de zer etreek op eene receptie iu 't koninklijk pa leis. Als naar gewoonte voegde de koning ie der >en beurtelings een vriendelijk ut' vleiend woerd toe,en zegde tot een hunner Het ver heugt mij, mijn heer, dat gij, hoewel nog jong, zooveel hebt gedaan voor den bloei onzer natio nale nijverheid. De aangesprokene maakte eene diepe bui ging maar kikte noch mikte een woord. Hij hadde nochtans met gegronde reden kunnen antwoorden Ja, «ire, en ik wenschte, dat het voorbeeld ons van booger band werd gege ven. Dat antwoord, ware zeer gepast g"weest, want de handelwijze onzer regeerders is Diet van aard onze nationale nijverheid op te beu reu. De koning laat zijn# pleizierbootjes bouwen in Engeland, zijne matrozen zijn Kngeisehen, zijn zomerpalies is te Villalrauca enz. en bet goevernement, bet liet lokom-itieven maken in Engeland, bestelt zijne kauous bij den Duit- Bcher Krupp, hoewel de macnienbouwers en wapenmakers van ons land voor nremand moe ten onderdoen. Maar nu wordt het waarlijk te erg. Iedereen weet hoe iade laatsten tijd gesukkeld werd met het materieel der spoorwegen, er zijn, dank zij het bestuur van pater Pereboom dui zenden wagons te kort. De minister besloot 2000 nieuwe wagons te doen maken, het werk werd in aanbesteding gelegd en is toegewezen aan een Duitsch werkhuis, dat nog geen enkel blijk van verdienste iu bet vak heeft gegeven, maar 100 franken lager stond dan de Belgische mededingers. Ge moet daarenboven weten, dat in Duitscbiand de vreemde mededingers stelsel matig uit alle ondernemingen worden gesloten, en voor die ellendige 100 frankeD, wordteen werk waaraan honderden arbeiders maanden lang bezigheid zouden gehad hebben toegewe zen aan Duitschers, die onze werklieden geen penning jonnen. Mon kan licht begrijpen met welke veront waardiging onze nijveraars dit nieuws verna men. Ze vroegen eD bekwamen een onderhoud ■et den minister Liebaert, ze toonden hem aan, dat de ondernemers geen waarborg kon den aanbieden voor de degelijkheid, der te ma ken wagons, dat bij nauwkeurig onderzoek de 100 franken minder, slechts in schiju be staan de verdere afstand, en meer andere oorzaken, zullen maken, dat de wagons door de Duitsche firma geleverd, meer zullen kosten aan bet goevernement, dan iudian ze toegewe zen waren geweest aan Belgische machienbou- wers. VoorLiebaerf zijn dat woorden in den wind, hij verklaarde, dat er op de beslissing niet uieer terug te komen valt en er binne een bepaalden tijd reeds 400 wagons door de Duit schers moeten geleverd worden. Och die dompers zijw zoo bezorgd voor hunne medeburgers, als't kiezing wordt zijn ze de beste vrienden van nijveraars en werklieden, maar als het er op aankomt onze nijveraars bewijzen van vertrouwen in huune kundigheid te geven, als het er op aankomt iets te deen voor de Belgische werklieden die naar arbeid snakken, dan blijven de kierikaleo doof en vagen Lunns dompersbotten aan het volk. 't Is schande en er moest een volksvertegen woordiger de stem verheffen in de Kamers en dien oolijken minister eens terdege afschrob ben. Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt die uveel doen lijden,gebruikt de Balsem van D' Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. of Wie zal de derde zijn P M. Bethune heeft er maar weinig trek in de derde plaats is in 't geheel niet zeker genoeg. Maar M. De Saede- leer heeft er nog min trek in de derde te zijn. Het stinkt in 't klerikale kamp, elk trekt het laken naar zich en de kam pioenen bezien elkaar als honden die naar een hespenbeen hunkeren en op het punt zijn elkander iu 't haar te vlie gen. We zegden reeds dat de pastoors die grooteadeels de klerikale kies- kiskasserij bereiden, er aich mede be moeien maar zeer verdeeld zijn en het wel op kloppartijen zou kunnen uit- loopen. De zondenbok, M. Vander linden die de E. V, stemde, is veroordeeld en als zoenoffer aangewezen. Maar men verze kert ons, dat in de verschillende kan tons M. Vanderlinden talrijke aanhan gers telt, meer dan men denkt en die vrienden willen niet dat M. Vanderliu- den geslachtofferd worde. Maar deze wil zich al die moeilijkheden en zagerij niet over den kop trekken en zou niet aarzelen zich vrijwillig terug te trek ken. Doch daarmede zijn de dompers van Aalst nog niet ten einde hunner weder waardigheden, want er bestaat een an der plan, ontworpen door katholieken, die de wrokzucht en slokkigheid der AalBtersche kliekmannen niet kunnen verkroppen, en niet willen dat alleen het kanton Aalst de baas speelt en de andere kantons vertrapt. Eene lijst van twee kandidaten gaat voorgesteld worden onder de benaming van lijst der Independenten, dete tul len gekozen worden buiten de sfeer der kiesfoef'elarij van de Aalstersche kliek en zullen de ondersteuning bekomen yan al de miskende en misnoegde ka tholieken, bezonderlijk van de vrienden van M. Vanderlinden. De katholieken van het kanton Geertsbergen de krui- pergpolitiek van het boeltje van Aalst moede, zouden als een man stemmen yoor de kandidaten welke zich onder deze benaming zouden voorstellen. Dit ontwerp is, verklaarde ons nog gisteren, een katholiek van de om streken van Geertsbergen, zeer ernstig opgevat, zal ongetwijfeld verwezenlijkt worden en heeft den Aalsterschen dom persboel met angst en vrees vervuld, bedreigd met eene aanzienlijke vermin dering hunner kiesuaacht en met het verlies van duizenden stemmen en dit alles ten gevolge hunner overdragelijke kozakkenmanieren tegenover al dege nen die naar hun schuifelkeu niet wil len dansen. Het doordrijven van dit plan zou aan de Aalstersche koterie alle hoop op het veroveren van drie zetels ontnemen, en ze zouden werks genoeg hebben om er zelfs twee te behouden. Toen Denderlode vloek en vermale- dijding riep op degenen die de E. V. hadden gestemd, drukte hij reeds de vrees uit, dat wellicht de katholieken hier twee zetels zouden verliezen, maar door katholieken bedoelde hij enkel het kliekcenakel van Aalst, de koterie, die alles lepelt en schotelt en niet kies keurig is op de middelen, om de man nen die hen in den weg komen door loensche en onderduimsche werking uit den zadel te lichten. Het stinkt er in het klerikale kamp 1! Wie, wie, wie zal de derde zijn. InfinanTO niets verwarmt zoo IIIIIUCIIAd g0ed als de wol wat ten Lana Sanitaria fr 1,50. Sedert lang hadden de wilde dieren der Airikaansche wouden en bergen ge brek en honger, ze waren zoo mager als geraamten en op de beenen wankelend sleepten ze zich voort in het dichte struikgewas en donkere bergkloven en akelig weerklonk hun klagend gehuil in het diepste van den nacht De roofvogels zweefden verlamd door de lucht, met moeite hield hun ver zwakte vleugelslag hen nog in de hoog te en hier en daar plofte er een ster vend neder terwijl hun laatste gekrijsch als een doodsratei nog opsteeg. De wouden en woestijnen waren in rouw. Toen riep de koning der wilder nis al de roofdieren op eene groote ver gadering bijeen en zegde Vrienden we zijn met ondergang bedreigd, ter nauwernood houden wij ons nog recht, en er is geen uitkomst aan indien God ons in zijne barmhertigheid niet bij staat. De mensch is zoo machtig gewor den, dat wij zijne nabijheid moeteD schuwen en de prooi welke somswij nog in de nabijheid zien kunnen wij niet meer vervolgen. Laat ons God bidden dat hij ons helpe, dat hij ons redde, wij zijn immers zijne schepselen, en hij zal onze bede niet verstooten. En de uitge mergelde beesten, baden God in hunne taal, die wij evenwel niet verstaan kun nen. God aanhoorde het hulpgeroep der wegstervende dieren, hij had medelij den met hen, en hij zond een oorlog over Afrika. Vorsten, prinsen en ede len van een zoogezegd beschaafd land smeekten God hunne wapens te zegenen en den oorlog ten hunnen voordeele te doen uitvallen, priesters hieven smeek- zangenaan, prevelden lange litanien, maakten kruisen en sproeiden wijwater over de moordtuigen die in den oorlog moesten dienen. Do oorlog brak los, er waren men- schen tlie dachten, dat het voor hun was dat God strijden zou. Hoe zeer bedro gen zij zich, God zag wel, dat die oor logstokers slechter waren dan de bees ten die honger hadden naar voedsel, terwijl de moordenaars slechts belust waren op goud, en 't was om den hon ger te stillen van leeuwen, tijgers, gie ren, raven eni. die toch elkander niet verscheuren, dat de redelooze meDschen elkander zouden afmaken. Duizenden Btormden ginds voort in de dalen en kopjes, langs weiden en wouden. Duizenden menschen ver moordden elkander, menschen die el kander nooit hadden gezien, die elkan der hoogachten misschien, en elkander hadden kannen beminnen. Duizenden lijken van menschen liggen ginder uit gestrekt, zieltogendeu kermen nog om laving ea hulp, maar God aanhoort ze niet. De hongerige dieren komen uit het woud, zwermea vogelen vallen uit de lucht, huilende en krassende en bral lende van blijdschap, omdat God hun klagen heeft gehoord en hun zoo mild bejegent. De lijken worden verscheurd, en het noodgeschrei der gewonden en stervenden wier rookende ingewanden worden uitgerukt, wier brekende oogen als lekkerbrokjes worden weggescheurd wordt verdoofd, door het juichend, brullen en woeden der toegestroomde roofdieren, dat als een vervaarlijk ge zang ten hemel stijgt ter eere van den goeden God die ook zijne schepselen van berg en woud en lucht, niet van honger laat omkomen. En telkens komen nieuwe slachtof fers den grond met hun bloed drenken en tot voedsel dienen der wilde honger lijders, die weldra vet en dik worden en kracht erlangen om nieuwe prooien op. te zoeken. En terwijl dit barbaarsch moorden in Afrika voortduurt, heffen prinsen en edelen, rijken en machtigen lofzangen aan en sturen dankgebeden te God, om dat de machtige den swak e uitmoordt. Is dat niet Godtergend, en kunt Gij U een God verbeelden, die waarlijk ge noegen zou vinden in de dankzeggingen hem aangeboden door bloeddronken lieden omdat hij het uitmoorden toe liet. Ja, terwijl die afschuwelijke misda den ginder plaats hebben zij er hier nog vorsten, die gelukwenschen sturen aan aan hen die de moordenarij uitlokten en verachtelijker zijn dau de beesten die de lijken der vermoorden opvreten. De Geneeskundige Akademie van Parijs komt te verklaren dat het hoofdzeer en de andere kwalen veroorzaakt door de gal en de slijtnen altijd met zekerheid genezen worden door de antislijmachtige Walthéry-pil, indien de behandeling eenigen tijd wordt voortgezet. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. De eerste dagen van Vastenavond zijn voor bijgegaan zonder wanorde of ergerlijke too- neelen. Goed zoo. Waarom zouden die ook meer plaats hebben op die dagen dan anders. Wanneer de klerikale vuilkribbelaare te huis blijven in plaats vau eigene partijgenooten grove aantijgingen naar het hoofd te gaan werpen wordt er niet geklopt of is er ook voor vechtpartijen niet te vreezen. We zegden het, wie slechte daden plegen, zal dat ook wel doen buiten de karnavaldagen en indien men daarom den vastenavond moest afschaffen, zou men ook al de kermissen ja, al de zondagen moeten afschaffen, omdat die da gen van mat voor sommige lieden aanleiding geven tot uitspattingen. Het bal van den Symphoniekring door Een dracht groot was prachtig en vroolijk. De kar- naval8toet ten voordeele van bet werk der kieeding hoewel door verschillende omstandig heden niet zoo schoon als verleden jaar, heeft den besten uitslag opgeleverd, de omhalers hebben meer dan vier honderd franken voor het werk ingezameld. De juiste opbrengst zal zaterdag aanstaande afgekondigd worden, ie dereen heeft een penningsken gegeven uitge zonderd eenige fanatieke dompers. Denderbode spot met het initiatief der libe ralen, en smaalt op den stoet die volgens hem maaj ellendig wag Wat laffe polemiek I In andere steden doen alle partijen samen om stoeten in te richten, te Blankenberghe stem men de katholieken eene toelage van 1500fr. vooreen stoet waarvan de inrichters liberalen zija. Alleen de fanatieke loebas van 't woeste- blad heeft den moed een stoet te beschimpen die ingericht werd om eerste communiekantea te kleeden. De stoet zou natuurlijk prachtiger zijn ge weest indien er onder de Aalstersche liberalen millioenenbezitters waren, die afdoppen kun nen, gelijk bij de dompers, die dan nog als ze stoeteo inrichten zulks uitsluitelijk doen met het geld uit de stadskas geput. Indien er on der de inrichters van den stoet eenige mannen waren geweest die zich vet zouden laten beta len, voor werk dat niet deugt, gelijk Van de Putte, patroon van de geschandvlekte Dender- bode dit geweest is voorde slecht gedrukte stadsverslagen, dan zou er natuurlijk meer pracht kunnen ten toon gespreid worden. Het voornaamste is, dat het doel der in richters bereikt is, en dat is het ruimschoots, tot spyt van wie 't benijdt. Het inrichtingskomiteit vervult een aangenamen plicht met al degenen die tot het welgelukken van den karnaval- stoet hebben bijgedragen te bedanken. Dank aan de vrienden die met praal wagens, wageus, rijtuigen, paarden, trapwielen in groep of afzonderlijk aan de kavalkade hebben deel genomen. Dank aan de vrienden die den moei lijken last op zich hadden genomen gif ten in te zamelen voor het werk der kleeding, zij hebben hunne moeilijke taak met de meeste opoffering vervuld. Dank aan al de inwoners, die hun penningsken hebben gejond aan het Werk en ons de middelen hebben be zorgd eenige kinderen eene volledige, schoone kleeding te verschaffen, opdat zij den dag hunner eerste communie zich voor hunne medematen niet hoe ven te schamen. Nogmaals aan allen onzen welge- meenden hartelijken dank. Namens het inrichtingskomiteit, Gustaap LEVEAU. Het heil van den visscher. Arme lijnvisscaers, van den vroegen morgen tot den avond staat gij aau den oever van vaart of rivier. Koude, wind, nevel, regen, dit allea baat u weinig, gij wilt visbcheu en geeft niet af. Zelfs in den winter, ala een deal van 't water metijs bedekt is, werpt gij nog de lij a uwtr wanhoop. Gij zult mij zeggen, indien de vis scher zich zoo veel moeite geeft dan moet hij Teel vangen. Dit hangt af, visachen heeft hij zelden, maar rheumatiek en florecijn, altijd. Maar zijt gerust, visschers, geelt n over aan uwe stille bezigheid. Indien gij lijdt aan jicht of rheumatiek wendt u tot M. Vincent, apotheker, Grensstraat, 33, Brussel, die een oufedbaar geneesmiddel heeft aangesteld om deze schrikkelijke kwalen niet alleenlijk te stillen, maar te genezen. Een glaasje van zijn Elixir in tijds genomen beware u van die di oeve ziekten Ik wil spreker, van de gemoedelijke redevoe ring door M. E:a. Francki uitgesproken op het laatste feest van het Willemsfonds, ver dienstelijk niet alleen door den vorm, maar meer nog door den inhoud. Eenvoudig was de taal, maar overtuigend wanneer hij de vijf bekroonde leerlingen geluk wenschte, wanneer hij hen aanspoorde op den ingeslagen weg voort te gaan en aantoonde hoe overwegend het onderwijs, de wetenschap in do huidige samenleving is geworden. Met warmte maakt de redenaar den lof onzer Staatsmiddelbare scholen die reeds zoovele waardige mannen en goede burgers hebben ge vormd, dank zij de kundigheid, de ondervin ding en de toewijding der leeraars en leeraar- sters, die de hulde verdienen walke hen door iedereen wordt gebracht. Vergeet nooit, vervolgt M. Franckx, uwe taal, de taal der kloeke Vlamingen onze voor ouders, die immer voor de vrijheid in de bres stonden, vergeet ook hetWillamsfoirds niet dat u heden deze geschenken aanbood en onver poosd ijvert voor het verspreiden der dergelij ke laktuur. Vergeet nooit dat het de liberale partij is, die de noodzakelijkheid van het onderwijs als eene levensbehoefte voor ieder volk heeft doen herkennen, die de eerzte stappen heeft gedaan tot het verplicht enderwijs, die door boeken en schriften het zaad der vrijheid van denken en spreken kwistig heeft rondgestrooid. De beer Franckx spoort nadien de jongelie den aan lid te worden van Jan De Windts'- fonds afdeeling Zelfonderricht, waar men zich oefenen kan in wetenschap en letterkunde waar men genoeglijke en leerrijke uren kan doorbrengen. De achtbare spreker richt ook nog een war men oproep tot't publiek,na de aanwezigenhe- i

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2