«L JAN KREKEL. 15de Jaar. Zondag 6 Mei 1900. Pnjs der AnnoncenEeklamen 76 oentlemen LIBERALEN. Liberalen, Liberalen, Liberalen, Liberalen, Liberalen, Inkwisitie. Hunne princiepen, Schiet in den zak. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor don buiten V00r011 l>etaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centlemen per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 5 MEI. We staan er voor en we zullen, we moeten er door Het lot van het ministerie, het lot der klerikale regeering kan afhangen van «ene enkele siem, en 't zou eene schande wezen, dat ons arrondissement die stem niet geven zou. Onverschilligheid is thans eene mis daad, het komt er op aan den triomf der liberale partij te bewerken, den vooruitgang en verspreiding der libe rale gedachten te verzekeren, het uur der vtrlossing te doen slaan. Het geldt hier niet enkel te strijden voor een zetel, er valt te beslissen over het lot van ons land, over de toekomst van ons volk. Al wie aanspraak maken durft op den naam liberaal, moet zijnen plicht vervullen uit overtuiging, belangloos en met ijver. Werkeloosheid is in deze omstandigheid door niets te verschoo- nen, door nietB te verontschuldigen. Veertig jaren strijden we, zonder hoop, zonder vooruitzicht, zonder uit slag en nu er middel is eene bres te slaan in de klerikale vesting, nu er ze kerheid is onze afgevaardigden in Ka mers en Senaat te zien plaats nemen nu we de nieuwe grondvesten moeten leggen onzer partij in ods arrondisse ment, nu zouden er liberale vrien den zijn, die de armeu zouder. kruisen en werkeloos blijven om nietige reden Waarlijk we kunnen niet aannemen, dat er zulke liberalen worden aange troffen de strijd voor de princiepen van vrijheid en rechtvaardigheid, de strijd voor het liberalisme moet ge voerd worden, ondanks alles. Niet mededoen ware meer dan een misstap, het ware eene misdaad, eene misdaad tegen de partijeene misdaad tegen het geheeleland. Wie zal de ver antwoordelijkheid daarvan op zich wil len nemen, wie zou de schuld willen zijn, dat den 27 Mei onzen triomf min der zou wezen, dan hetgeen hij wezen moet. Op, dan nog drie weken scheiden ons van de kiezing. De tijd is kort, ja, De rroolijke door POL LINDEMA Mag zender toelating niet overgedrukt worden 10* Vervolg. 4. Bij eene oude kennis. Bah 1 zei Heintje, na eene pijnvolle poos, twee jaren zijn geene eeuwigheid Nee», mijn jongen, zei de oude Jef Kre kel, twee jaren zijn geene eeuwigheid 1 maar.... Hij zweeg de grijze Krekel, en droevig nam hij zijD zwart piipken uit den mond, lei ze op zijn hoofd onder zijne muts en verzonk in treurige gedachten... Goed en zalig was zijn leven heengevlogen sinds zoovele gelukkige jaren tot eindelijk de rampzalige militieloting zijn sluier van vrees en wee wierp over de hoeve. Heintje moest loten en soldaat worden als het lot hem ongunstig was. Hij was eene Bchoone, struische jongeling maar voldoende toch om met de mede werking van allen aan de bevolking van geheel het arrondissement te doen beseffen hoe noodlottig de klerikale regeering voor ons land is geweest, hoe noodzakelijk het is, dat de liberalen terug het bewind in handen nemen, om Belgie van den ondergang te redden. Rechtzinnig hebben we vroeger ge kampt voor de christene dernokraten, dank aan onze stemmen zetelde priester Daens in de Kamers, dank aan onze stemmen kon zijn woord weerklinken ten voordeele der verdrukten, tegen do verdrukkers, tegen de rolkshatende dompers. Thans echter keeren diezelfde derno kraten den rug naar het volk, ze strij den alleen enkel om aan de domperB een zetel meer te geven in de Kamers, ze strijden alleen, omdat ze van de dom pers de beloouing verwachten voor hunne volksverraderij. Het is onzen plicht de onafhankelijke kiezers van den buiten aan te toonen hoe de christene dernokraten de bond- genooten zijn geworden der ou-bewaar- ders, «ii aldus rechtstreeks werken te gen 't algemeen stemrecht, 't pensioen der oude werklieden enz. enz. hervor mingen, welke zij nog slechts ia schijn verdedigen. Wij hebben zonder eenige achter docht de hand gereikt aan de socialis tische werklieden om ook voor hen recht en vrijheid te vragen. Zij ook worden boudgeuooten der dompers indien zij alleen strijden. Al de stemmen welke zij bekomen zijn verloren stemmen, meer nog het zijn stemmen ten voordeele der dompers, die hen vervolgen, en geene enkele der rechten willen herkennen welke zij even als wij gelijk al de Belgen moeten genieten. Als de socialisten alleen strijden, strij den zij tegen het Algemeen Stemrecht, tegen de E. "V,, tegen het pensioen der oude werklieden, tegen al wat het volk eischt, want ze werken voor de dom pers en we zullen hen uit al onze krachten bevechten. Zietdaar den toestand. Ten strijde ten strijde doet uwen plicht. mm die op zijne krachtige, breede schouders den zwaren last der hoeve droeg. Goedhartig cn vroolijk werd hij, neven Karei vau 't Moei- kenshof van allen bemind. In bet huis zijns vaders kon niets gekocht of verkocht worden, bewerkt of beplant of Heintje werd eerst ge raadpleegd. Hij moest loten En op den zwakken schouder van zijnen ge- kreveerden vader zou het groot werk terugval len, indien hij in 't lot vielDan zouden ze scheiden, zij die niet wisten wat het was verre vau elkander leven die den wereld niet begrepen buiten de alles onvangenae liefde van den familiekring. Ah hoevele malen op den lotingsdag ging de grijze Jef Krekel van achter de warme stoof naar buiten en van buiten weer naar binnen, waar zijn vrouwken haren rozenkrans bad en Mie-Rozeken en Netteken breiden en soms uen droeven traan wegpinkten... Hoevele malen bij zijn pijpken ontstak, daar hij toch altijd vergat er aan te trekken om ze in gang te houden!... kan niemand zeggen 1 En Anne- ken, zijne vrouw, als ze hem vroeg of hij niet wat eten wou, troostte hem nog de brave sukkel, en zeiGod zal met ons zijn, kinde- Alva, de veldheer van Filips II, Alva die zijne vrouw doodschopte, Alva de generaal van een koning die zijn zoon liet vermoorden was naar Belgie gekomen om de omwenteling en de hervorming in vuur en bloed te dempen. 't Waren schrikkelijke tijden, de inkwisitie woedde in steden en dorpen, al wie van on geloof, ketterij of protestantism verdacht werd, moast gefolterd, gemarteld, langzaam verbrand, geradbraakt, levend begraven, ge vild, de nagels en Ue oogen uitgerukt worden. Elke stad had hare folterkelders, haar gal genveld, hare brandstapels eti te Brussel zetel de de bloedraad, da rechtbaok, die op bevel der inkwisiteurs al de gruwelen deden be drijven. Soms zonder onderzoek, op aan klacht van een vijand,van een nijdigaard wer den brave menseheu in gevangeuholen gewor pen en doorstonden tormenten gelijk alleen duivels en inkwisiteurs er kunnen uitdenken. Alva en de inkwisitie werden door het volk verafschuwd, de katholieken zoowel als da her vormden vermaledijden die helsehe instelling en verfoeiden Alva en zijnen bloedraad met al ie hevigheid van een vereelt gemoed. De inkwisitie heeft over Belgie, drie eeuwen Tan verval en elltnden gebracht en tot nu toe waren al de geschiedsehrijvers het eens om het werk der inkwisitie en der Alva's te schandvlek ken. Nu echter is er een geschiedschrijver opge rezen, die den lof bezinat der gekroonde en ge spoorde bloedzuigers, der Alva's en Vargas? En die schrijver is een priester, een prelaat, Monseigneur Rutten, zijn boek is goedgekeurd door den bisschop van Luik en den aartsbis schop van Mechelen en wordt gebruikt in de gesubsideerde Normaalscholen van Belgie. In dat werk wordt niet alleen de politieke en godsdienstige moorderij opgehemeld, maar onze grondwettelijke vrijheden worden er stel selmatig in afgebroken en aan de kaak gesteld. En het klerikaal goevernement geeft jaar lijks duizenden franken toelagen, aan scholen waar de leerlingen vernemen dat de inkwisitie goed is dat eene moord eene weldaad kan zijn. En het go, vernemeut kan of wil zulke schan dalige werken niet afkeuren. Waarlijk Belgie is in goede han leu gevaren Wij roepen de aandacht onzer mede burgers op de gewichtigheid der aan staande kiezing. Wij raden hen ook aan geen blind geloof te hechten aan de verklaringen van sommige politieke mannen, die nu wit en dan weer zwart zeggen volgens de omstandigheden. Alzoo lezen wij Zondag in het Land van Aalst De christene demoeraten zijn voor de gelijkheid van al de burgers rijken en armen in 't dragen van dien zwaren last (krijgsdieust). ren Maar God was niet met hen geweest Hein tje trok een laag uumnur. Eu op de straat zong hij met eene stem waarin radelooze droef heid lag Ik moet piot zijn Want voor lancier ben ik te klein Overmorgen zou hij heengaan om in de woelige, bedorveue stad zijne reine, sehooue ziel van buite ïjongen te gaau besmeuren in ue aanraking van alles wat de steden onzedigs en gruwelijks bevatten Hij zou Lnmmerbeek verlaten hij zou hen alleen verlaten voor wie hij zooveel was, hen vaarwel kussen voor twee lange jaren. Och zei Karei, als ons ongelukken over komen moeten wij maar eens denken dat er menschen zijn, die meer hjden en rampzaliger zijn dan wij, en dat troost. Dat Heintje sol daat wordt is wel droef voor u, dat is waar 1 Maar die scheiding zal maar weinig duren. Indien eens iemand van u ziek werd en stierf, ware dat niet duizendmaal schromelijker 1 Daar ia op aard geen huis of 'theeft zijn kruis en niet alle kruisen ziju even licht omdragen, gelooft me!.. Ge zult daarom uwen zaaitijd niet moeten Indien wij goed begrijpen is zulks eene verklaring ten voordeele van den persoonlijken dienst waar wij ten volle mede instemmen. Maar drie weken te voren lazen wij in hetzelfde bladonder hetzelfde hand- teeken van pastoor Daens Wij christene democraten zijn voor de plaatsvervanging maar op deze voorwaarde. De prijs in evenredigheid met de fortuin, b. v, dat een boer, een kleine burger, een arbeider niet zou verplicht worden 1600 fr. te storten als de zoon van den millionuair, maar de prijs gezet naar de fortuin. Als de princiepen der christene de mocraten alle zoo vast staan dan mo gen de kiezers zich aan wat 6Choons verwachten. Ze zijn ook voor algemeen stemrecht, maar als het er op aankomt om door een verbond met liberalen (dat pastoor Daens in de brouwerij het Zonuekeu eens zoo goed wist te verdedigen) huu kandidaat naar de Kamer te sturen om daar ten voordeele der gelijkheid der Heigen voor de wet te stemmen dan WEIGEREN de democraten en dan ont nemen zij aan het algemeen stemrecht een verdediger. Denkt daaraan en kiest voor geene mannen zouder princiepon, maar voor de liberale kandidaten, die misschien minder beloven, maar beter hun woord zullen houden. Het katholiek ministerie heeft eene nieuwe kadastrale verdeeliug bevolen waarvan ue ge volgen zijn dat we toekomend jaar weer die per in den zak zullen mogen schieten indien er geene anti-klerikale meerderheid gekozen wordt op 27 Mei. In dit verschiet heeft ons stadsbestuur het record willen hebben eu alhoewel hot voor de gemeentekiezing luidde dat de kas overstroom de van't geld heeft men ons reeds dit jaar 40 per honderd opcentiemen meer op den hals geladen voor de gemeente. Nu voor de gemeente en toekomend jaar voor den. Staat I Medeburgers 1 Neemt uwe belastiugsbrievea van 1899 en 1900 en vergelijkt ze. Ziet in de kolom 9. In plaats van 55 opcen tiemen voor de gemeente is het 95 van 43 wordt het 83. Baron Bethune, schepen van financiën die ons dezen kook geboterd heeft, is kandidaat voor de Kamer. Wie voor Bethune of voor de katholieke lijst kiest keurt dus die verhoo- verk'ieinen, Krekel wij zullen u wel voort helpen, he, Jan Eh 'k zou 't wel hopen Ge zult daar om niet later zaaien of niet later oogsten, non kel. We zullen wel de handen in tijd bijsteken, dedorie Twee jaren zijn ras honen en daar achter is 't voor altijd van Leve de vreugd heisa, noplaia Kom, kom, vergeten wij de droefheid voor nen avond. Denken wij dat God nog goed is daar hij ons allen de gezond heid liet en de liefde En vroolijk zong hij Mathusaleia kocht hem nen ouwen hoed Iu het beginsel van zijn leven Hij droeg hem honderd jaren goed Eu hij heeft hom dan nog weggeven O 1 die Krekeldie lieve, goede, plezie rige KrekelWat zong hij guitachtig. Wat joeg hij het wee en 't verdriet uit zijn hart om audereu op te beuren in 't lastig leven. Nog geen uur geleden weende hij als een kind bij smartende herinneringeu, weende hij omdat hij alleen stond in den wijden wereld zonder ouders, zonder iamili8, zonder beminde en thans lachte en juichte hij om anderen te doeu vergeten dat alle rozeu stekels hebben 1... (Wordt voortgezet). <■MHBMBJLILIL.11

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1