De redders van Bethune. Negen Centen. Een Wonder. Een wonder. De Waarzegster. Kapitalisten. Tartuffe. Kip-Kap. mm ging van 40 per honderd goe J ea mag niet kla gen als on em kern na de kiezing eens te raeer stroopt. Doek wanneer Bethuue u zijne stem zal komen vragen zult gij kern uwe contributie- biljetten ouder den neus wrijven en antwoor den Ik stem voorgeene volksfoppers, nitar vroor de liberalen. Hier durft ziek voorstellen baron Bethune sekrelaris van 't Congoland en da schoone figurant iu de vervalsching der kiezerlijsten a Zoo spreekt bet Land van Aelst. Indien de cbristene democraten waar lijk tegen baron Bethune zijn dan zou den ze -het verbond met verstooten heb ben dat de liberalen hun aanboden en dan zou die figurant die de 3* op de katholieke lijst komt uit de Kamer gekegeld zijn. De cbristene democraten zijn dus de redders van Bethune en hunne aanvallen tegen hem zijn niets dan woorden. Gij die stemmen te kort kreegt van Bethune, gij die- zijt voor bet eerlijk opmaken der kiezerslijsten, gij lasten- betalers, die vindt dat men te veel in onzen zak schiet, zult niet stemmen voor Bethune, noch voor zijne redders de democraten, maar voor de liberalen. Een ouderling, die met belangstelling alles leest wat hem na zijn dagwerk in de handen valt over het ouderdomspen sioen door de dompers voorgesteld en dat, schijnt het nog in dezen zittijd zal gesteund worden, zend mij het volgen de Ik ben 66 jaren oud en zoo versleten, dat ik niet lang meer zal kunnen wer ken; ik heb altijd grof handwerk ver richt nu hier dan daar, vroeger heb ik soms tot 3 franken daags gewonnen die tijd is lang voorbij; sedert lange jaren win ik 's winters 1,00 fr. tot 1,50 fr. daags, des zomers van 160 fr. tot 1,80 fr. Moet ik u verder uitleggen waarom ik niet heb kunnen sparen Tfog eenige maanden zal ik het uit houden, zoo lang ik kan, maar dan Naar het oude mannenhuis wil ik niet gaan, ik heb nooit in 't gevang gezeten en wil er nu ook nu niet in, want het oudmaunenhuis van Aalst is een echt gevang. O, ik was zoo blij als de pen sioenwet op het tapijt kwam. Nu, dacht ik, zal ik toch een gerueten ouden dag hebben. Helaas, nog eenige maanden, nog ee- ne week, nog een dag misschien en ik zal niet meer kunnen arbeiden; ach, ik word zoo stram en zoo zwak en ik zal dan een pension hebben van negen cen ten Negen centen Ik heb uitgerekend hoe ik zal moeten leven om mijne 9 centen dag op dag goed te besteden. Ziehier miju budjet; ge inoogthet ia de gazet drukken, ande re toekomstige renteniers van mijne soort kunnen er bun voordeel mee doeu Voor huishuur 1 eens Voor vuur en licht 1 eens Voor vleesch 1 eens Voor brood 1 eens Voor aardappelen 1 eens Voor boteren legumen 1 cena Voor zout en toespijzen 1 eens Voor kleederen 1 eens Totaal 8 centen en dan blijft er nog 1 cent over om lek- tuur te koopen, om een pijpken tabak aan te schaffen en op zondag en kermis dagen een pintje te drinken. Och wat zullen wij een leventje lei den Negen centen daags. Schande over de dompers die zulke dingen durven voorstellen Waarom willen hoesten als ik openlijk waar borg dat de mei kleurloos teer en tolubaleem opgemaakte Siroop Depratere de hardnekkigste verkoudheid en hoest in twee dagen geneest. Het is het snelste, de zekerste en aangenaam ste borstgeneesmiddel. De Siroop De Pratere verbaast al degenen die ze aanwenden. Prijs 2 ir. de fiesoh. De behandeling kost 10 centie men daags. Te varkrygen in alle apothoken en in het Algemeen dépót, A. De Pratere, Oosteede, G hebt zeker toeh wel hooren spreken van juffrouw Cuëiion de waarzegster van Parijs, van welke de dagbladen de gave der pr, fecij 'heb ben medegedeeld en wier reputatie als sterre- kijkster tot nu toe onovertroffen scheen. Arme Coëdou Ge zijt maar een sirnme meer, een sloor ia vergelijking met de profetesse die te Ninove huisvesting heeff gekozen eu ver re boven al do vermaardheden van dat slag ver heven is. En de Ninoofeche toekomstlezeres geeft dan nog hare orakels kosteloos en vraagt neen duit voor hare merkwaardige voorspel lingen. Klokke Roeland, zijt ge t'huis Zeker. Kom binnen, pak nea stoel en zet u een beetje. Klokke Koelaud, zoudt gij mij eenige in lichtingen kunnen geven over de aanstaande kiezingeu in ons arrondissement. Zekerlijk voor mij is er niets verborgen, en de politiek, zelfs in de toekomst heeft voor mij geene geheimen. Welke zal de uitslag zijn Kunt gij mij eenige cijfers aanhalen. Hoerele stemmen geeft gij aan de oü pekens, aan de dompers Oh de dompcrs.'t is de moeite niet waard er van te spreken. Hun getal vermindert van dag tot dag,van uur tot uur. Het is niet waar schijnlijk, dat ze nog eene stem bekomen en in dien zij er hebben, zal het voorzeker min zijn dan in de voorgaande kieziugen, nemen we 23000 uit overdiijving. En de liberalen Liberalen wel mensch lief er zijn gttuö meer. Waar zoudt gij ze halen, as 'ta blieft Ze zullen geene stemmen hebben, en indien zij er hebben, hetgeen ik niet denk, zullen ze ten hoogste tot 5 a 6000 komen. En de andere liberalen De anderen zullen voor de Daensisten stemmen, en die alleen mogen als liberalen aanzien worden. Zij die voor eene liberale lijst kiozen zijn natuurlijk geene liberalen. En de Daensisten De Daensisten zija ontelbaar, ze zijn le gio. Ze komen uit den grond met millioeuen, verspreiden sieh in heel het arrondissement, overweldigen steden en dorpon, vervullen hut ten en paleizen; van den bedelaar tot den edel man alles is demokraat, alles is Daensist. Wat gaat ge met al dat volk doen, Klokke Roeland Op hoeveel stemmen rekent gij Zonder te spreken van de socialisten, die natuurlijk voor de christene demokraten zullen kiezen, geloof ik, dat wij al de stemmen zullen hebben zonder eene enkele uitzondering. In al le geval zullen er weinig ontbreken, we zullen ten minste 18000 3temmen behaleu. Heel zeker Hoe zoudt go twijfelen aan do voorspel ling van Klokke Roeland Dit onderhoud waarvan wij het nauwkeurig relaas hebben gehad had plaats op goeden vrij dag 13 april ten 13 uren, en de raadpleger dirp ontroerd over hetgene hij kwam te hooren, gat aan de profetesse 13 centiemen, welke do- ze iu strijd met de gebruiken aanvaardde. Zegden we niet dat Kloeke Roeland een der wonderen is dezer eeuw. Hare faam is tot Brus- oel toe doorgedrongen en ze gaat, zegt men ee ne voorname plaats bekleeden in het ministe rie. Zij zal gehi ebt worden aan't bureel der statistieken en zal geraadpleegd worden over de kiezingen van al ons arrondissementen, en vermits zij op voorhand de uitslagen bekend maakt van elke kiezing, zou het goevernement eenvoudig weg de formaliteiten der kiezing afsehaffen, groote kosten sparen 011 de zetels tusscheu de partijen verdoelen volgens de ora kels van Klokke Roeland. P. S. Bij het pers leggen vernemen wij, dat M. De Backer, Kandidaat der Daensisten een onverwacht besluit zou genomen hebben ten ge volge eener raadpleging bij de waarzegster Klokke Roeland. Volgens men verzekert zou de Klokke hem aan 't verstand hebben ge bracht dat priester Daens goede reden had niet meer ais kandidaat op te treden in ons arron dissement, dat hij de verzekerde buis outloopen is en ze liefderijk wil overlaten aan zijn lui tenant, enfin dat hij er leep weg M. De Bac ker ingelapt heeft deze zou dus alle kandi datuur weigeren en eene plaats eischen op de lijst door pastoor Daens voorgesteld te Brussel. Men gelieve nota te nemen van het versehi^ dat er bestaat tusscheu de veralaringen van Klokke Roeland aan den eersten klant en die eedaauann M.De Backer. Zedeles Klokke Roeland poft en boft gelijk alle waarzegsters. Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt die mveel doen lijden,gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. Weg 1 weg de kapitalisten. Zoo besloot het vlugschrift door do socialisten uitgedeeld om de arbeiders uit te noodigeu tot het vieren van het Meifeest Wat is kapitaal Wat is een kapitalist Het kapitaal is eene der drie factoren der voortbrenging, benevens wetenschap en ar beid. Alle drie zijneven onmisbaar. Om goed werk voort te brengen moet er bekwaamheid zijn, kundigheid, wetenschap, voor het maken der plans, het opstellen van nieuwe ontwerpen, de toepassing van nieuwe uitvindingen enz.; de arbeid is de uitvoerende macht, zonder wetenschap niets maar zonder arbeid ook niets. Spreken we echter een woordje meer over het kapitaal. Door kapitaal vei staat men niet alleen de sommen welke hier of daar beschik baar zijn, of dienen moeten voor het onderne men van een werk, handel of nijverheid, maar ook de «ebou-ven, de werktuigen, do grondstof fen welke bij dien handel of nijverheid noodig zijn. Hit kapitaal vaneen schrijnwerker bestaat niet alleen iu de min of meer groote som gelds welke hij heeft als hij voor c-Ren rekening be gint te werkeu, maar het bevat zijne schaaf bank, zijne zagen, hamers, boren enz. immers al wat hij bij 't uitoefenen van zijn stiel noodig hetft. Men ziet al spoedig, dat voor de geringste onderneming het kapitaal onmisbaar is. De vrouw van een werkman kan, om iets bij de magere pree van haren man te winnen, geen smokkelwinkeltje openen, ef ze moet een kapi taal hebben. Het kapitaal is onmisbaar zoowel als de arbeid, of het behoore aan een enkelen of aan verscheidene personen. Maar van het kapitaal wordt misbruik gemaakt en dan wordt het nadeelig gelijk hét misbruik van alle dingen nadeelig is hoe goed die anders ook zijn mogeu. De kreet weg met het kapitaal is dus van geener heteekeins, en om dit des te beter aan te toonen zulleu wij eene vergelijking maken. Het misbruik van den alkooi is eene der sohrikkeliikste plagen welke ons land teiste ren, al de partijen zijn het daarover eens en toch is er geene partij die roept weg den al- kool 1 weg de stokers want de alkool is on misbaar in de nijverheid, onmisbaar in de geneeskunde en de wetenschap. Wat men bestrijden moet zijn de misbruikeu zoowel van net kapitaal als vau den alkool, en daaraan hebben, v\ij, liberalen nooit gefaald. Wij hebben strijd gevoerd tegen het inrichten der trusts, of uitbuitersverbonden tussehen millioenenbezitters ten eiude naar believen de waren zooals petrole, graan, koper enz in prijs te doen stijgen tegen da zedeloozo speelho len tegen de ongewettigde btursspeculatien, tegen het betalen van hongerloonen eu dies meer. Dat het socialism, bij zijn ontstaan slechts berustend op theorieu en hijpotheseu, den kreet aanhief weg met het kapitaal, is te be grijpen; maar sedert het socialism den weg insloeg naar 't verwezenlijken van idealen heeft het bestatigd dat ook op maatschappe lijk gebied de theorie niets is, indien ze niet is afgeleid van ondervinding. Wat is een een kapitalist V Hij die kapitalen bezit, zou men leuk weg kunnen autwoordeu. Maar Vooruit bezit kapi talen, hij heeft gebouwen, feestlokalen, maga zijnen, tüachieneu, geld en waarden, grond stoffen vau allen aard, Onder de leden der Aal- sterschesocialistenpartij zijn er begoede lieden, moeten die ook weg Als de Aalstersche socio's roepen Weg met de kapitalisten zullen ze zeker elkander hebben bezien engelacheu. Hoeveel moet men hebben om kapitalist te zijn Hoort gij den kreet weergalmen Weg met do kapitalisten, in de kasteelen der Defuis- seaux, iu de paleizen der Picards, Van der Val- de's enz. enz. millioeneubezitters die toch so cialisten zijn. Overigens Bernstein, de vriend van Marx wiens theorieu tot uu toe als geloofspunten gol den hij de socialisten, komt na lange studie, die theorieu ganschafte breken en staaft zijne beweringen met cijfers, aanüaliugeu en voor beelden uit de werkelijkheid. De bezonderste hoofden der Duitsche socia listen Vollmar, David, Woltman enz. Bcharen zich aan de zijde van Bernstein, die beweert dat de middelklasse aaugroeit en moet aan groeien, en men ongelijk heeft het volk te misleiden door het buiten den kring te wijzen der mogelijke hervormingen. Dat is ook onze meeniug. Al de misbruiken beteugelen, al de nuttige hervormiugeu varwe zenlijken, en vermits kapitaal onontbeerlijk is het volk zijn geluk niet doeu zoeken in dwaze kreten als deze Weg met de kapitalisten. Onze kreet is Weg met de misbruikeu Aan de lezers. Indien een lid uwer fa milie lijdt aan bloedarmoede, zwakheid of uit putting, doet hem de uitnemende pil nemén van dokter Raphael en in weinige dagen zal hij genezen zijn 1 fr. 75 da doos iu al de goede apotheken. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Vaikeneer, De Waele, Ghjsselinckx en overal. Gelijk de meesters zijn, zoo zij'n de knechten, gelijk de ouden zongen, pie- peD de jongen. De heilige vaten, de dienaars des Hee- ren, de soldaten van Christus (vaten vol zwadder, dienaars vol valscheid, solda ten vol lafheid wel te verstaan) die Den- derbode aaneeuflansen veinzen eene he vige verontwaardiging, omdat M. Galle een der opstellers is van ons blad. O die tartuffen ze weten sinds lang wie de opstellers zijn van ons blad; zij mogen gerust de namen vaD al onze me dewerkers onder al de artikels zetten in Dendergalm gedurende de laatste ja ren verschenen, en we dagen hem uit te durven zeggen, dat die opstellers geen© eerlijke lieden zijn. VY e dagen Denderlode ook uit ons de na- meu te noemen van opstellers der ke rels die iu zijn kolommen hun zwadder uitbraken, en ons te zeggen, dat we die namen mogen schrijven onder al de ar tikels iu Denderbode sedert vijf jaren verschenen en we zullen dadelijk zeg gen de mannen die de vuile artikels hebben geschreven waarvan er eene collectie voor ons ligt zijn krapu- leuze rekels. Dat zullen we doen ala Denderbode wil, en het voor de recht banken bewijzen als hij het begeert. Maar Tartuffe zal niet durven de vuil- wroeters verbergen zich onder het mas ker der naamloosheid van het vuilblik, Denderbode. Een onzer geneesheeren zegde gisteren ia een gezolschap, dat naar zijn oordeel de Wal- thery-Pil, een onfeilbaar middel is tegea hoofdpijn en tegen alle ziekten voortkomende vau gal en slijmen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghjsselinckx eu overal. Eene goede les. De partijgangers van hot kartel, zoo socialis ten a.s democr iten zu.lon stommen voor de liberalen die h t verbond mbben voorgesteld. Zij zullen aldus eene les geven aan de heet hoofden hunner partij die uit hoogmoed of koppigheid, het kartel hebben verworpeu zonder hunne partijgeuooten te raadplegen. Domperswerk. Er zijn lieden, afgezanten der Woestistea, die in herbergen eu overal waar ze denken dat liberale werklieden hen hooren, met cijfers (na tuurlijk valsche cijfers) berekenen, dat de li beralen geen gekozenen zullen hebben. Dit doen ze om de eenvoudige kiezers het vertrou wen in den goeden uitslag der kiezing te out- nemen. Wij waarBchuweu onze vrienden tegen die valsche propagandisten, al wat ze vertellen is onzin en met zekerheid mogen wij zeggen, dat onze kandidaten den 27 Mei zullen gekozen zijn. Hoe eer hoe liever. Men herinnert zich nog, hoe de ultra-klerikale Gazette van Antwerpen, zekeren dag Woeste roskamde en priegelde,hem toeroepende Nood lottige man, voor 't welzijn der katholieke par tij en van het vaderland, trek er van door, hoe eer hoe liever. Men zegt dat nog duizeude exem plaren van dat nummer voorhanden zijn, eu iu het arrondissement gaan uitgedeeld worden. Begrijpelijke verwarring. Laatst wandelde ik de Zonnestraat door.Van verre zag ik een droeven stoet naderen, acb, zuchtte ik, weer èéu die naar de laatste rust plaats wordt gebracht. Dichtbij gekomen, bemerkte ik dat het eene der ijzeren vuilniskarren was, door den reinig- heidsdieust aangekocht. Maar dat ik me be droog is begrijpelijk, de gelijkenis met de üoouwagens is treffend. Waar gaan wij naartoe. Vrijdag der verloopen week had hier de bo- graving plaats van een kindje volgens den auglikaanschen eerudieust. Het lijkje is dus in de kerk niet gekomen en nochtans hebben de weeskinderen, vergezeld van eene zuster, het lijkje gedragen. Zouden de heeren van het hospice ook die zelfde toelating geven indien het eene burger lijke begraving gold Kronijk van 't Klein Gent. Voer 14 dagen ontving Leo Gheeraerdts door de gratietrips burgemeester van Aalst, een der helden van de 40 opcentiemen zijn belastings- brief en na hem vergeleken te hebben bij dien vau 't voorgaande jaar, zond hij xiju bediende bij den outvanger om te vragen waarbij het komt dat hij meer te betalen heeft dan in 1899. De ontvanger meende eerst dat de bediende hem voor den aap kwam houden, maar als hij zag dat het gemeend was, zegde hij zeg aan den burgemeester dat hij, die de 40 nieuwe op centiemen voorstelde en stemde, beter moet we ten dan iemand waarom IK zooveel nuoet meer betalen dan verleden jaar. Of weet hij niet meer wat hij gestemd heeft Woeste te Erembodegem. Ikke zak et vandak is een skoon feestdak. Ikke pen te frient fan te lamlboef, taarom ik ik ep kestem teek te crédit fan 20 million en taa rom de landhoef moet kies foor mij Ikke pen foor te verklett, ze vraak een koet pension, ikke stem 9 centen per dak, taarom ze moet kies foor mij. Ikke pen foor tete..te bourgeois, ha oui te.... te burkers, taarom ik ep kestem teek te ferminder fan teu servioe militair, taa rom al te burkers ze moet kies foor my. Ja, woei, ze moet al kies foor mij Voeste. da fertetiker van kottiens, eikenton, faterlan, -yerklied, poer en pees.

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2