mm H Om goed te stemmen. Stemt zoo voor 't Senaat Stemt zoo voor de Kamers VERBRUGGHEN BERNEAYGE GALLE VAN IMPE LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 15de Jaar. Nummer 19 Zondas 13 Mei 1900. «««af STEMT VRIJ Kiesvergaderingen Aan de Iastenbetalers. Priester Daens en de Onderwijzers. Aan de werklieden. Algemeen Stemrecht. Herbergiers. Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN voorop betaalbaar HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank Prijs der Annoncen per drukregel. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore - Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 12 MEI. Elke kiezer zal in zijn kiesbureel zoo vele stembriefjes krijgen voor het Senaat als hij stemmen heeft, en terzelfden tijd zoovele stembriefjes van een andere kleur voor de Kamers als hij stemmen heeft. Om goed te stemmen, maakt hij het wit puntje zwart, dat zich bevindt in het vierkant boven de lijst der liberalen. Wie anders kiest, stemt voor de Woes- tisten, tegen het volk en tegen de vrijheid en gelijkheid van alle Belgen. Titelvoerende kandidaat Bijgevoegde kandidaat i Titelvoerende kandidaat Bijgevoegde kandidaat Met het potlood het wit puntje zwart maken in het zwart vierkant boven de lijst der liberalen en men heeft goed ge stemd. Volgens de wet zijn al de gepanacheer de brieven, al de brieven waarop voor meer dan eene partij is gestemd nietig. Dus om goed en geldig te kiezen, om geene stemmen verloren te werpen, slechts een puntje zwart maken boven onze lijst. Niemand kan weten voor wie gij ge stemd hebt, niemand kan weten wie gij verkozen hebtde stemming is geheim indien de kiezer wil. Ja, stemt voor de liberalen met eenen dop boven de lijst onzer kandidaten, zoo hebt ge goed gestemd. ZONDAG 13 MEI ten 2 uren namid dag stipt, in Concordia Algemeene Vergadering vau den Liberalen Werk manskring. Orde van den dag De kiezing van 27 Mei. Uitstap met muziek naar Nieuwerker- k(»a, tot viering van den triomf onzer liberale vrienden in de gemeentekie- zing van 1899. Meetingen op verscheidene plaatsen. Optocht naar St. Job. Zondag 13 Mei, 's voormiddags Mee tingen in het kanton Geeraardsbergen, 's namiddags Meeting in het lokaal van den Liberalen Burgersbond te Gee raardsbergen. Nog talrijke andere Meetingen heb ben plaatsin het arrondissement, wel ke alle door strooibriefjes zullen bekend worden gemaakt. Zondag 13 Mei ten 10 uren voormid dag, in den Graaf van Egmont, Groote Markt te Aalst, vergadering voor de getuigen en propagandisten van de stad en het kanton Aalst. Orde van den dag 1° Maatregelen voor het werk der getuigen, 2° Maatre gelen voor de propaganda. Al de liberalen worden uitgenoodigd deze belangrijke vergadering bij te wonen, zij is voor den strijd yan het grootste belang. Alle avonden kiesvergadering in den Graaf van Egmont ten 8 ija uren stipt. Al de vrienden welke inlichtingen heb ben te geven of te vragen worden ver zocht naar die vergadering te komen. Al de vrienden, welke de taak van getuigen willen aanvaarden, worden verzocht hunnen naam op een briefje te schrijven, met den naam der gemeen te waar ze zouden willen zetelen, en dit zondag voormiddag op de zitting aan het komiteit te overhandigen. De katholieke gemeenteraad onzer stad, met den schepen van financiën baron liethun1, kandidaat voor 27 Mei aanstaande heeft na de gemeentekiezing eene nienwe belasting van 40 per honderd gestemd op de grondlasten en per- soneele belastingen, het is te zeggen op de deu ren, vensters, enz. Iedereen kan op zijne contributiebrieven zien hoeveel dit voor hem uitmaakt, maar wij willen onze medeburgers eens aantoonen hoeveel er door die 40 per honderd opslag uit onze zakken zal geklopt worden om de stads kas te vullen, die men vóór de kieziug zegde in bloeienden toestand te zijn. In het onlangs verschenen stadsverslag voor 1897 en 1898 neme men bladzijde 96 Belas tingen. In 1898 betaalde men in Aalst voor grond lasten aan den staat 74574,81 fr. De gemeen te hief daarop 55 opcentiemen of eene geza- mentlijk som van 41015,80 fr. Indien wij aannemen dat de belastingen voor den Staat nu niet booger zijn dan 1898 zal men tengevolge der verhooging 95 opcentiemen be talen of 0, 95 x 74574 70845, 30 fr. of 29729,50 fr. meer per jaar In 1898 beliep de rol der personeele belas ting in hoofdsom 60565,70 fr. Daarop hief de gemeenteraad 43 opcentiemenof 26942,07 f. In de veronderstelling weer dat de hoofdsom gelijk gebleven is (zij zal natuurlijk grooter zijn) dan zal de gemeente daarop heffen 83 per honderd of 0, 83 x 60565 50268, 95 fr. of 24226,88 fr. meer per jaar. Dit maakt te zamen 29829, 50 en 24226,88 dus 54056,38 fr. Dat is de belooning die de katholieke ge meenteraad u geeft na zijnen zegepraal in 1899. Kiezers, gij katholieke wjukeliers her bergiers, eigenaars of huurders, die belasting treft ook. De katholieke gemeenteraad, fig,-. ron Bethune schepen van financiën inbegrepen heeft u schandelijk bedrogen door den toestand der stadskas als bloeiend voor te stellen en nadien meer dan 54000 franken uit onzen zak te trommelen. Wilt ge u nog langer laten foppen, stemt dan voor Bethune, stemt dan voor de katho lieken Maar wilt gij dat eene les gegeven worde aan die valsche belovers kiest dan voor de li- terale kandidaten die zullen beletten dat gij toekomend jaar door eene nieuwe onrechtvaar dige kadastrale verdeeling eens te meer zult gepluimd worden. Stemt voor de liberalen Voor het Senaat MM. YERBRUGGHEN. BERNEAYEGE. Voor de Kamer MM. GALLE. VAN IMPE. Ret Land van Aelst loochent dat pas toor Daens tegen de gewetensvrijheid der onderwijzers heeft gestemd in 1895, De officieele stukken bewijzen dat wij waarheid spreken. De heer Defnet, stelde een amendement voor, luidende als volgt De onderwijzer kan het voor werp niet zijn eener welkdanige tucht straf van wege den Staat of de Gemeen ten uit oorzaak zijner Staatkundige, wijsgeerige of godsdienstige denkwij ze Dit amendement werd verworpen op 7 Augusti 1895, Priester Daens stem de er tegen. Indien ^hij het loochent dan zullen wij hem de Annates parle- mentaires voor oogen leggen, zittijd 1895 bladzijde 2488. Wat zijn wetsontwerp betreft, stelsel De Harlez-Lorand, dit is door alle on derwijzers verworpen omdat het eenen bestendigen schooioorlog zou veroorza ken. Het stelsel der toelagen aan alle scho len per klas of per leerling berekend zon eene jacht op de kindereu veroor zaken, die niet dan schadelijk zou we zen. De huidige wet op 't onderwijs geeft er reeds den voorsmaak van, want in Aalst loopen zekere onderpastoors als echte jachthonden om leerlingen naar de katholieke scholen te lokken en aldus veel toelagen te ontvangen. De vergruizer uit 't Land zou dus wei doen eerst de kamerverslagen na te zien alvorenB van ons memorie te spre ken. De socialisten zijn maar al te zeer geneigd de werklieden wijs te maken, dat de liberalen zoomin als de klerikalen nooit iets gedaan heb ben voor het volk. Ziehier, wat de leider der Belgische socialisten den 12 maart 1897 xn eene redevoering, gericht tegen de dompers, zegde MVan de Velde Al wat voor 1886, op maatschappelijk gebied werd gedaan was het werk der liberale partij ondanks den koppige n tegenstand der klerikalen. Noch de wet van 1851 op de onderlinge bij standen, noch de wet van 1859 op de werkrech- tersraden, noch de wet van 16 maart 1865 waarbij de Spaar- en lijfrentkas werden ingericht door M. Frère-Orbau noch de wet ten waardoor het leven minder duur werd, zijn uw werk geweest. Do dompers bestreden zelfs de afschaffing der oktrooirechten, M. Tack Niemand heeft de afschaffing der oktrooienrephten bestreden, M. Van de Velde Ik zal doen opmerken, dat den 18 Juli 1860 slechts vier klerikalen. voor de afschuffiug der oktrooien stemden, ai de anderen stemden tegen. M. Van de Velde Het is niet zonder be» lang te herinneren wat de klerikalen dachten over de wetten door de liberaleD voor het volk gestemd. Zoo schreef in 1851 de katholieks Gazette van Luik De wetten op 't onderwijs, op de ijzeren- «wegen, op de lijfrentkas, op de bank, op» het landbouwkrediet en de reglementen op de liefdadigheid zijn zoovele uitingen van het socialism Eu toen M. Frère-Orban een strijd aan» ging, die hem een grooten naam verzekert in Jo fiuancieeie geschiedenis van ons land, ten ein de belasting op de armen te vervangen door de belasting op de rijken, schreef L'ami de Vordre van Namen Monsters, en barbaren voerden deze belas» ting in, mousters en barbaren willen ze her stellen. In 1814 werden ze afgeschaft door da geallieerden. Kozakken verlosten er ons van, M. Frere herstelt ze. En thans, zegt M. V. d. Velde, ten slotte, wilt gij een misbaksel van grondkrediet inrich» ten. Deze kwestie werd eene halve eeuw gele» den, door het liberaal ministerie opgewor pen, en slechts door de dwaze halstarrigheid der klerikalen mislukte het ontwerp. Zoo spreekt de groote leider der socialisten en deze zouden wel doen het niet zoo dikwijL te vergeten. Om het algemeen stemrecht te beko» men moet men den 27 Mei kiezen voor de liberalen, die de samenwerking van alle volkspartijen voorstelden om dn noodigste hervormingen te veroveren. De demokraten zijn de bondgenooten geworden der dompers, ze verzekeren hier de kieziug van den derden Woestist den vorvalscher Bethune en staan to Brussel op de lijst der dompers. De socialisten kunnen geen zetel ver overen, indien ze alleen strijden, werken zij ook voor de Woestisten. Voor de demokraten of de socialisten stemmen, is stemmen tegen het Zuiver Algemeen Stemrecht en tegen al de volkswetten. Kiest den 27 Mei voor de liberalen. De klerikalen zijn de vrienden der herber» giers dat is overbekend. Eenige jaren geleden kondigde het katholiek blad l)e Volksstem eene lijst af van een twintigtal deftige herbergen. Al de andera herbergiers zelfs katholieken waren niet meer deftig en moesten bijgevolg niets ver» koopen. Het katholiek ministerie deed de Loi-Wefc stemmen alsook de hatelijke wet op het ver» gunningsrecht waarbij zekere herbergiers 60, 100, ja tot 200 franken meer moeten betalen om jenever te mogen schenken terwijl hun gebuur die som niet moet betalen. Het schoonste van al is dat zekere katholje» ke kamerleden nu de afschaffiug van het ver» gunningsrecht vragen omdat de kiezing op handen is. Daardoor bekennen ze dat die wet onrecht» vaardig is, maar wie heeft ze gestemd De katholieken Hadden de katholieken die hatelijke wet willen afschaffen ze zouden het reeds lang gedaan hebben, want hunne meerderheid was groot genoegMaar zij sullen nooit eene wei afschaffen die zij zelf hebben gemaakt. Indiea zij nu den schijn aannemen er tegen te zijn dan is het kiesbelang en indien de midden sectic onlangs de afschaffing van het vergnnnings» recht heeft gestemd door de liberalen voarge* steld dan is het omdat zij op voorhand wisten dat dio kwestie in de Knmer niet meer kou be» sproken worden, Valsche belovers, zijn het, en niet anders. Herbergiers wilt gij dat rle wet op hat vergunningsrecht worde afgeschaft, Stemt daa voor de Ltbehalen, I

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1