I CONCERT DAGEN IN S Liberalen Kapitalist. Ook een Antwoord. ONTBONDEN. De Vrienden van 't Leger. Hoest niet meer. Razende Honden. Onderwijzers. Dommekraten-Propaganda. Moedig Vooruit. Het leger en de Woestisten. Fonds Jan DE WINDT Programme du Concert BLOEDARMOEDE Uit alle gemeenten van het arrondis- eement ontvangen wij bemoedigende berichten over den kiesstrijd overal hebben onze vrienden zich aan 't werk gezet, de ijver voor den kauip is ont vlamd in alle harten. De blauwe vlag is in het land van Aalst nog nietgesfreken, maar wappert frisch de zegepraal te ge- moet. Liberalen ten strijde. We lezen in Denderbode,'t orgaan van Woeste, num mer van woensdag 9 mei 11 Hoe schuldig zouden zij wezen die ait u gebrek aan zelfverloochening, mis- «schien uit heerschzncht, het alge- meen belang aan hunne ikzuchtige pretentie opofferend, eenen zetel in de handen van den vijand deden vallen, welke de volkspartijen, ver- eenigd, onvermijdelijk moesten be- komen Wij hebben enkel in de plaats van het woord katholieken, volkspartijen, ge zet en zijn het voor het overige eens met Denderbode hetgeen niet dikwijls gebeurt. De heerschzucht van De Backer, zijne ikzuchtige pretentie zijn de oorzaak dat er een zetel in handen valt der Woes- tisten de vijanden van het volk. De liberalen rukken eensgezind op ten strijde. Volkslievende kiezers stemt voor de Lib malen. Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt die «veel doen lijden,gebruikt de Balsem van DrNoël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de does. hij In het Meimanisfeatje der Aalstersslie socia listen Btond er te lezen "Weg, weg, den kapitalist, of awart, blauw of groen weze. Die jongens hadden moeten zeggen Weg, weg, den kapitalist of hij zwart, biauw, groen of rood weze. Immers als al de kapitalisten weg moeten, dan moeten de roede kapitalisten ook weg want dat zijn gewoonlijk de ergste. Te Gent is de miljoeurijke, gewezen proku- reur De Vos, die in La Flandre Libérale ver klaart dat hij 't eollectivism bestrijdt, getrouw blijft aan zijn koning, alle communistische drogredenen verwerpt enz. kandidaat der socialisten voor het Senaat. Do Vos is de geldssbieter van Vooruit en daar ligt het geheim. De kapitalisten zijn goed als ze rood zien. Het is met zulke zwanzerijen en woorden kramerijen niet, dat men den verstandelijken <en zedelijken welstand van het volk zal be werken. Wilt gij de welvaart en voorspoed voor ieder een, stemt den 27 Mei voor de liberalen, die alle misbruiken bestrijden. 't Land van Aalst neemt de pen op ter- dediging van den feniks van Elk zijn spel, aen held van het nieuwe dompersspel. Iu het eerste manifest der liberalen staat, dat de demokraten liet over geen enkel punt eens ziju. Dat is do volstrekte waarhei i. Voorbeelden Veertien degen geleden werd door den hoofdman der Aaistersehe demokra- t ai een vlugschriftje uitgegeven, waariu we lezen versmelting met andere partijen, neen, innar samengang met al de partijen die volks- wetten willen, ja. Priester Daens integendeel zegde te Brussel we willen geeue overeen komst met andere partijen, hoewel hij in 1899 met liberalen en socialisten op eene lijst stond; terwijl De Backer Eik-zijD-spel speelt voor de dompars te Aalst, en de demokraten Car ton en Èenkiu, te Brussel op de lijst staau der klerikalen tegen priester Daeus. In twee artikeltjes in 'f Land van Aalst ver schenen in eene tijdruimte vau acht dagen ver klaart priester Daens zich in het eene voor staander van den persoonlijken dienstplicht en iu het audere verdediger van de plaatsvervan ging. Jcsus, Maria, wat hutsepot 1 1 Kiezers, stemt niet voor zulke kwakzalvers stemt voor de iiberalen, tegun al de Woestis- ten. De zittijd 1899 1900 der Wetge vende Kamers werd bij koninglijk be sluit van 7 mei geBloten. Sedert 16jaren beheerscht de klerika le partij ons land met eene meerderheid zoonis er vroeger nooit eene partij heeft gehad. Als een looden juk weegt die overheerschmg op de gemoederen der Belgen, het land is ontzenuwd, be last met schulden, en geheel op den glibberigen weg van hel zedelijk verval. Ondanks zijne groote meerderheid heeft het klerikaal goevernement zich nooit boven het peil van den bekrom- penste partijgeest kannen stellen de fanatieksten werden door den koning weggeschopt gelijkWoeste, dogonen die poogden iets meer te doen dan offeren aan het klerikalism werden door hunne kollega's heengezonden zooals Beer- naert, Lejeuue enz. In de wetgevende vergadering welke uit de kiezing van 27 mei zal voortspruiten zal de klerikale meerderheid versmol ten «ijn tot niet, misschien komen de dompers er nog slechts in minderheid Dat vreezen ze ook want ze beginnen elkander reeds te dekoreeren, met lin ten en kruisen in afwachting, dat de kiezers hen ook dekoreeren met buizen. Kiezers, stemt voor de liberalen Vele vrije onderwijzers worden uit gebuit en ontvangen maar de helft of een derde vau hetgeen huu rechtmatig toekomt. Onderwijzers, de klerikalen zijn uwe vijanden en het subsidenstelsel der Daensisten is eene pest voor het onder wijs. Stemt voor de liberalen 't Orgaan van Woeste, Bethune en kompagnie, de apostelen der plaatsver vanging, De Denderbode, die eenige maanden geleden vijf soldaten moechar- deerde, en voor de officieren die hem uitleggingen vroegen, platte veront schuldigingen maakte om zijne aantij gingen daarna te herhalen, ten einde de soldaten, die wat gezongen hadden van Mie Katoen, te doen straffen, ver wijt ons, dat wij de Belgische officieren voor moordenaar» uitmaken. Wij hebben gelijk schier alle bladen de gruwelen geschandvlekt in Oongo gebeurd, een moordenaar, blijft een moordenaar al zijnde slachtoffers maar zwartea, en al zijn de daders officieren. We meenen dat onze miljoenen niet dienen mogen om zulke beschavings- wijze te bevorderen en eischen dat de plichtigen gestraft worden de officie ren zalven die bet hart op de goede plaats dragen zijn het daarover met ons eenB. 't Orgaan der schandelijke plaatsver vanging, en van 't vrijwilligersleger of niemand soldaat, zal met zulke grof heden de officieren geen blindoek voor binden. Ik waarborg de genezing in twee dagen van verkoudheid en den hanlnekkigsten hoest door het gebruik van Siroop De Pralere opgemaakt met teer en Tolnbalsem. Het is het krachtigste het snelste, het zekerste en aangenaamste Borstgeneesmiddel. Het is een wonderbaar en onvergelijkelijk geneesmiddel. Neemt wel acht, vraagt en eisebt altijd de echte Siroop De Pra tere. Prijs 2 fr. de fleseh. De behandeling kost 10 centiemen daags. In alle apotheken en in het Algemeen depót A. Depratere, Oostende Na vele proeven h«eft de Geneeskundige Akademie verklaard dat de Walthery-pil het eenige purgeermiddel is, dat de slijmen en onzuiverheden van het bloed vernietigt en al de ziekten eneest door deze vochten veroor zaakt. 1 fr. 25 de doos van 50 pillen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinokx en overal. Woensdag laatst doorliep een razende hond de straten onzer stad en beet talrijke andere honden, waarvan er reeds verscheidene wer den afgemaakt. Toen v;e visr weken geleden protest aantee- kenden tegen het gebruik bier in zwang, groo te en kleine houden ongein uilband, bij tijd en on tijd te late i rondloopen, toen we er op we zen dat het zomer werd en er veel gevallen van razernij te vreezen waren, toen spotte het vuilblik van den schoiellikker uit de Korte Zoutstraat met onze opmerkingen. Er kwam geen reglement, maar verscheide ne houden werden vergeven men weet niet door wie, doch de meester schotellikker, liet aan de lezers van zijn vuilblad gelooven, dat het niet anders kon of dat moest het werk zijn van liberalen. Nu zal bet spotten misschien uit zijn. Wie weet hoevele honden er gebeten werden. Zal nu het opcentiemen-bestuur een reglement uit vaardigen en doen uitvoeren, om het dreigend gevaar af te keeren. Of zal men Pie de Klep met het oplossen der hendenkwestie gelasten. Wat ezels 1 Wat potuilen 1 De klerikalen hebben de gewoonte de wetten, welke zij stemmen niet te doen uitvoeren, of zelf niet uit te voeren. Zoo stemden zij een loonstandaard welke voor de onderwijzers der kleine gemeenten ontoereikend is. Maar dan vinden de dompers nog het middel om de regelmatige verhooging van de karige jaarwedden der onder wijzers te verhinderen ondanks de wet. Zoo heeft het klerikaal goeverne ment de gemeente Melle ontslagen van de wettelijke verplichting (en dat voor een texunijn van vijfjaren) het minimum van jaarwedde te betalen aan eene on derwijzeres. Deze moet nu onderwijzen in eene geadopteerde meisjesschool en ie gedwongea geworden die taak te aanvaarden voor eene jaarwedde veel kleiner dan het wettig minimum De baas uit het logement Elk zijn spel is op zijn ronde voor de kiespropagande. Hij komt bij een boerken, de twaalfde, die bij se dert een paar uren bezoekt. Goeden dag, mijn brave vriend. Dag Mijuheer, zijt de gij den baas van 't zothuis Elk zijn spel Waarom spant ge niet te zamen met de audere partijen om ons van het Woesteras te verlossen Maar mijn goede vriend, dat is bij ons elk zijn spel. De liberalen zijn tegen den gods dienst.... Ta, ta, ta, tegen den godsdienstwaar om stond priester Daens dan verleden jaar met de andere volkspartijen op de zelfde lijst Ja, maar, vriend, dat is bij ons elk zijn spel, elk doet zijn goeste gelijk.' te Meneekes. Ge gaat toch voor mij kiezen üein ik beu ook van boeren afkomst. Wat zoudt ge voor de boeren xooal doen Baas Elk-ziju-8pel Wel vriend, dat is bij onsjelk zijn spel, ik zou voor mijn paart eiken boer een dagviaud land geven, de wetten der Woestisteu zijn on voldoende, ze zijn slecht, archislecbt. Waarom laat ge de Woestisten dan een zetel winnen Ja, vriend, dat is elk zijn spel, en de Woestisten zijn soms toch nog goed voor ous mijn ouwe kameraad De Pelsmaecker.. En wat deukt ge van bet leger V Elk zijn spel, zeg ik u. Ik ben voor geen soldaten, pastoor Daens is er den eenen das voor en den anderen dag tegen. Maar we zijn zoo zeer voor het volk en daarom vraag ik u om voor ons te stemmen, voor het volk... Ja, de gewezen uitgever vau Klokke lioeland, weet er van te spreken. Ja, jaaa dat is weeral elk zijn spel ieder moet maar zien hoe hij zijn plan trekt, ik trek het mijn. En ge zoudt willen dat ilt, een overtuigd liberaal, u daarin zou helpen Waarom niet, ik ben ook liberaal, mis schien liberaler dan gij, maar de katholieken., enfin, ik heb reeds elf liberalen bezocht, die mij oeloofd hebben voor mij te stemmen. En gij hebt aan die elf hetzelfde gezegd als aan mij dan zullen ze even als ik onder vonden hebben, dat Demokraten Zeer domme praten, en nu baas Elk-zijn-spel, bondgenoot der Woestisten, rol uw matten op, het is bij mij, gelijk bij u elk zijn spel, maar ik speel eerlijk eu zal gelijk altijd stemmen voor de liberalen, die ten minste verraden de volkszaak niet en weten wat ze willen. Maar, vriend, vriend toch, luister naar mij de Evenredige Vertegenwoordiging, elk zijn spel... Hieruit, marsch ik wil van de Woesten verlost zijn eu gij met uw Elk-zijn-spel doet met hen. Weg met de domperij en Viran de Blauwe 1! Baas Elk-zijn-spel ging aan nummer 13 vertellen, dat hij zoo goed ontvangen werd bij nummer 12 en deze stellig voor hem zou kie zen. Nu al de liberalen van het arrondis sement het eens zijn, nu de moeilijkhe den, weike een oogenblik dreigden de goede verstandhouding met de partij- genooten van Geeraardsbergen te ver breken, uit den weg zijo gei-uimd, mo gen wij vol hoop op onze krachtdadig heid en eensgezindheid steunende den strijd tegen Woesterij en jeverij aan gaan De dompers krijgen schrik en men leest in het blad van den Bisschop van Gent Le Bien Public a Ouze tegenstrevers roemen er op dat zij ons den 27 Mei in het zand zul len doen bijten vandaag zelve schrijft Lorand nog dat hij zeker is de heden- daagsche meerderheid in minderheid te zien veranderen. Om zijn gezegde tes taven steunt de liberale afgevaardigde zich op de cij fers der laatste algeoieene verkiezin- Zeker kan men de gezegden van M. Lorand betwisten, doch, en wij moe ten het bekennen, onze toestand is alles jehalve rooskleurig, Dus het zit voor de dompers niet pluis Op dan, werklieden, burgers en land bouwers stemt voor de libei'alen. Een dop boven de lijst, elke dop is een mo lensteen op het verrotte kraam van 't goevernement der vier eerloosheden en der 9 centen pensioen. Uitslagen bekomen in de kliniek van den leeraar Smitson te houden Op 78 gevallen van aanhoudende verstopping, is er geen en kele die weerstaan heeft aan twee doozen an- tislijmachtigo purgeermiddelen van dr Wal- théry. (1 fr. 25 de doos van 50 pillen). Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx ea overal. De officieren zullen wel doen eens te vragen aan de klerikale kandidaten, welk hun programma is, wat zij den ken over de verdediging van het land, welke hunne houding zal zijn wanneer de legerkwestie zal te berde komen, hetgeen onvermijdelijk in 't kort toch zal gebeuren. De Woestisten zeeveren gansche bla den vol over godsdienst en geloot die toch niets met de politiek te maken hebben, en achter dien zeever verber gen zij hun volkomen gemis aan pro gramma. Om de stemmen der kiezers te vragen hebben ze altijd eu onverander lijk hetzelfde in den mond Zij zijn ver dedigers van God. Onder ons gezegd God heeft hij geene verdedigers noodig, en hadde hij er noodig hij zuu heel ze ker kleppers en pLtbroeken gelijk Woeste en Bethune. Als men oordeelt naar hunne woor den, vlugschriften en daden zijn ze een voudig weg voor de afschaffing van het leger. Wat geeft hun het vaderland; de klerikalen hebben maar een vaderland, dat is Rome, De Woestisten en christene demokraten willen, zeggen hunne orga nen, een vrijwilligersleger in andere woorden.,., geen leger, want een vrij willigersleger in Belgie is onmogelijk. Afdeeiing Aalst Zelfonderricht. De aanstaande zitting zal plaats hebben op Zaterdag 12 Mei, om 8 1/4 uren, lokaal Con cordia Orde van den dag 1. Over de belastingen voordracht te houden door M, II. V. 2. Bij 't Kerkportaal door van Beers, lezing te houden door M. R N. 3. Voorstelling van twee nieuwe leden qui sera donné le Dimanche 13 Mai a 11 h. 30 sur la Grand' Place d'Alost, paria fanfare de l'Ec-ile sous la direction de Monsieur Vanderhnden. Koninklijke Harmonie van Aalat. vau 14 Mei 1900, om 8 1/2 uren 's avonds, onder het bestuur van M. L. WALPOT. PROGRAMMA VOLLEDIGE GENEZING Depot te Aalst, bij M. He ValckeneeF Marche de concert, avec trompette» thébaine» didiée a Monsieur le Baron Léon Béthane par "Walpot. 2. Marie Henriette. Ouverture par Montagne. 3. L'Oiseau Mouobe, polka pour petite flüte exéuutée par le pupille Stein par Vaudorlinden. 4. Si j'étais Hoi, grande fantaisie par Adam. 5. Les étoiles d'or, galop par Streabog. 1. Marcbe Lorraine L. Ganne. 2. Ouverture de l'Opéra Tannhaiieer K. Wagner. 3. Fantaisie sur 1' Opéra Samsom et Dalila mw ei que de St. Saëus arr. par G. Meister. 4. Hulde aan de Stad Aalst, A. Feestelijke intrede B. Gebed en Slot door L. Walpot 5. Retour de Dinant, polka de Conoert exéoutee par M. Pb. D'hondt J. Preokher. van Benin bijzonder veroorloofd middel. Voor inlicbLiugeu, zich to bevragen bij 4eZUSTERS van LIEFDE, 105, Rue St-Dominiquf, PariJ», GUINET. Apoteker, 20, Passage Saulnier, Parijs. Algemeen Depot: CH. DELACRE, Bruxellew in alle apotekeni Vlugschrift Franco.

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2