Kiezers. Stemt voor de Liberalen boven de twee kleinste lijs ten voor Senaat en Kamers nummer 2. Kiezers van Aalst. Socialisten logiek. LIBERALEN. Rangen dichtten strijde Wie is tegen de klerikalen Werk erspensi oenen. Liegt maar Denderbode. WERKLIEDEN Werklieden Opgepast Socialisten Kiezers/ Hoest niet meer. £s? ge naar de stembus gaat beziet nog eens uw belastingsbrief. De dom pers willen u doen stemmen voor de zelfde mannen die jaarlijks met hunne 4-0 opcentiemen 55000 franken kioppen uit de zakken der Aaistersche burgerij. De dompers zeggen dat ge voor Be- thune, de lijstenvervalscber moet kie zen uit spaarzaamheid, de Woestisten sparen^ te Brussel, precies gelijk te Aalst. Ze leenen miljoenen op miljoenen en als er dan van al die leeningen nog iets overblijft dan roepen ze boni boni Maar de schuld wordt grooter en grooter en daarvan spreken de dom pers niet. Stemt voor de Liberalen. Le Feuple het voornaamste orgaan der Bel gische socialisten schreef over eeuige dagen De kiezers moeten voor de socialisten slem- men omdat hunne kandidaten werklieden zijn naar het liji of naar den geest, terwijl de libe ralen de eerste plaatsen op dunne lijsten geven aan advokaten I! Goed. Maar juist de kolom daarneven staat de socialistische kandidatenlijst van Brussel on we lezen Eerste kandidaatVandervehle Emile adro- kaat te BrusselIs dat geen comble van lo- giek. Wat meer is die Van lervolde is niet alleen advokaat, hij is ook nog kapitalist, hij werkt met woorden en miljoenen. De socialisten zouden beter doen in hunne jpartij die langs alle kauteu begint in duigen te vallen eer zij op haar pooten staat, hunne leering met hunne keeriug in overeenstem ming te brengen in plaats van dwazen zeever te vertellen. De sermoenen van Le Feuple zouden beter passen voor zijne aauhangers te Bsrgen, te Namen enz. dau bij de liberalen. Roger, Def- net, Harvengt, Vandervelde en dozijnen an dere socialistische aanvoerders kunnen het getuigen. Kostbare Ontdekking. Dank aa n de ijzerhoudende pil van D1 Raphaël, hervinden da zwakste en bloedarraste personen onmidde- lijk hunnen eetlust, frisscbe kleur, kracht en gezondheid. Overal 1 fr. 75. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Vaikeneer, De Waeie, Güvsselinekx en ©veral. van het arrondissement Aalst Het is hoog tijd de noodlottige mannen van het bewind te jagen, die er in 1881 aankwa men door valscha beloften en oogverblinderij, liet komt hier niet van pas, over paradekan- didaten te spreken, ever ingebeelde binnen- landsche onlusten te gewagen van aan het volk te vertellen wat er in Frankrijk gebeurt het ziju feiten die iedereen kan bestatigen Pakken wij dus eens uit. Klerikale beloften, Belastingen. De klerikalen kwamen aan het bewind met den kreet van Weg met de belastingen Weg met M. Graux Hoe hebben zij die beloften gehouden In plaats van de belastingen te verminderen, hebben zij ze verhoogd, zooals bewezen is door de vermeerdering der openbare ontvangsten in plaats van ons financiën te herstellen, heb ben zij ze verzwaard met HONDERDEN M1L- LIOENEN schuld. Legt maar, vrienden, de katholieken zullen u schoren tot op het vel. Daarbij, beziet uw lasteubiljet en zegt ons dau of ge meer of minder betaalt dan in 1884. Landbouw. Voorden landbouw ging het leven een gul den tijdperk intreden. Zij hadden toch reeds zoolang geleden, gewroet en geslaafd voor een stuk brood i Dit moest en zou veranderen, het aardsch paradijs was nabij 1 En wat zien wij Na 16 jaren klerikaal bestuur woedt de land bouwcrisis heviger dan ooit en de landbouwers zijn de ongelukkigste menschen der wereld. Eene ijzeren hand strekt zich over hen uit, en verplettert ze zoowel zedelijk als stoffelijk'. Onderwij s. Het enderwijs door de klerikalen ingericht sou de wet van 79 en hare weldaden doen ver geten en de wereld verstommen 1 Thans staan we nog op den laagsten trap onder de beschaafde volkeren. Onder den hui- chelachtigen schijn van gelijkheid verbrast men ONS geld om paters en kwezels vet te mesten en wordt het officieel onderwijs onder het toezicht van den Staat, aan zijn lot overge laten. Honderden goede scholen werden afgesthaft Honderden officieels onderwijzers werden gebroodroofdter eere Gods en tot groot profijt der geestelijkheid. Vrede en geluk onder de werklieden Het werk zou beschermd worden. De belastingen verminderd... Vrede en gelijkheid zou er heersehen.. De wezenlijke bescherming van het werk is nog wijd te zoeken; de belastingen verpletten meer en meer den werkman en den kleinen handelaar vrede en gelijkheid zijn nog altijd hersenschimmen en het is slechts door het ge weld dat men eindelijk d» Evenredige Verte- genwoorüiging en dan nog :etemperd door het meervoudig stemrecht heeft kunnen vero veren. De kwestie van een pensioen voor de oude en afgesloofde werklieden vat men nu eindelijk, na 16 jaren bestuur, eerst aan, terwijl de geestelijkheid zoo maar in oens meer dau twee millioeiieu wordt opgeslagen. Soldatendienst. Geen man, geen kanon, geen cent meer was steeds de leus der klerikalen... De hatelijke loting bestaat nog steeds, waar door de kinderen van werklieden, landbou wers en de kleine bui gerij het soldatenpak mo gen opnemen, hunnen stiel en hunue betrek kingen moeten benadeelen, terwijl de rijken voor 1600 banken vrij ziiu en de brui veven van landsverdediging en vaderlandsliefde Het oorlogbudjet is gestegen van éO tot 60 mihoen 100 millioen werden aan da Maas- iorien verkwist en steeds worden er nog nieu we credieten voor forten gevraagd. De wet op de burgerwacht is een nieuwe last, op de schouders der burgers geworpen, en kwelt hem al meer en meer. Eene veroordeelde partij. Het is dus vastgesteld en bewezen Dai het klerikaal gouvernement meer belas tingen ontvangt dan het liberaal goeverne- ment Dat het zich gedurig overgeeft aan nutteioo- ze uitgaven en er geen stuiver van te krijgen is voor de noodige uitgaven Dat hei openbaar onderwijs verminderd is en dat, onder voorwendsel van vrije scho len men toelagen verleent aan de kloosters Dat men niets doet voor den landbouw Dat de handel en de nijverheid kwijnen Dat al een, de geestelijkheid gelukkig is en dat zi] alleen naar beliefte overdo hulpmidde len van deu openbaren schat beschikt. BESLUIT 1 Het is dus hoogtijd dat het klerikaal bestuur wordt omgeworpen, ouder den duizendmaal herhaarden kreet van Weg met de bedriegers Leven Belgeland en 't liberalismus dat de eer van bet Vaderland is Zij, die meenen dat een mensch die kiesge rechtigd is voorde Kamer, dit op 25 jaar ook zijn stemrecht op dien ouderdom moet kunnen uitoefenen voor Gemeente, Provincie en Ssnaat. Zij, die maar een stembriefje krijgen in het kies hu reel, terwijl anderen, die niet ver standigerof_ met waardiger zijn, twee, cine ot viei* stembrieven in dezelfde kies- bus mogeu steken. Zij, die walgen van de kiesknoeierijen, waar van de klerikale re 'eeriug sedert jaren haren tijd en ons geld verspilt om zonder tegen- spraak meester te kunnen spelen ovoral. WIE IS NOG TEGEN DE KLERIKALEN? Zij, die de belofte van afschaffing der belas tingen opvoedingswaren ernstig hadden op- genomeu en hunne hoop bedrogen zagen door de belasting op de bloem, op 't vleesch, de tabak, enz. enz. Zij, die niet willen dat de Staat zijn eigen onderwijs afschaft, om de miljoenen die net kostte inde kas der kloosterscholen te kun nen storten. Zij, die de overtuiging hebben opgedaan dat dn klerikalen met bun beloofde verminde- ring van krijgslasten het land doodeen voudig hebben bedod, vermits er nieuwe for ten gebouwd en kauonnen en geweren zijn aangekocht voor MILLIOENEN en de uitga ven veor het leger zijn verhoogd. Is het zoo dat de klerikalen die woorden verstouden Geen mangeen eentgeen kanon meer ALIjKN ziju tegen de kleri kalen, en zullen ze helpen verpletterenden 27 Mei aanstaande. De katholieken beweren dat zij de belastin gen verminderd hebben. Kiezers beziet uwe contributiebiljetten. Betaalt gij minder of meer Denkt daar eens op den 27 Mei Xa 11 en gij ekstsroogen aan de voeten hebt die a Teel doen lijden, gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. Een der voornaamste punten, welke de libera le kandidaten zich voorstellen in de Kamer van volksvertegenwoordigers en in het Senaat te gaan verdedigen, is het toekennen van pensioe nen om de rust der oude werklieden te verze keren. De klerikalen, die nu reeds zestien jaren aan bet bewind zijn en immer bestuurd hebben alsof er geene arbeiders bestonden spreken nü ook van werkmanspensioenen. Nu zij op punt zijn om voor goed aan de deur gekegeld te worden, trachten zij de werklie den te verleiden door eene wet, die zij in alierhaast hebben doen stemmen om niemand den tijd te laten het grondig te laten bespre ken en er de nietigheid van doen uitschij nen. Dit voorstel is gestemd, nu zullen de behoeftige werklieden van meer dan 65 ja- reu oud, een pensioen genieten van ruim 60 fr. per ]aar dus bijna 17 centiemen daags. De overige arbeiders zullen zelf voor hun pensioen moeten storten de Staat zal enkel, door uiets- beduideude toelagen, dit pensioen een weinig vtrhoogeu. En dau nog moeten er daartoe voorwaarden vervuld worden, die de meeste der belanghebbenden noch zulleu ncch kan nen vervullen. Om de handelwijze der klerikale veelbelo vend te verrechtvaardigen, sehrijft Eendracht en Vrijheid: De Staat schenkt aau niemaud pensioenen. Aan rechters, officieren, spoor wegbeambten, enz. betaalt de Staat alleen pensioen met de afhouding op hunne jaarwed den. Niets is valscher. Geen enkel ambtenaar betaalt een centiem voor zijn pensioen. Dit pensioen wordt hem betaald door het openbaar bestuur zonder dat hij door regelmatige af houdingen hiertoe iets moet bijdragen. Het geen hem afgehouden wordt, wordt in eene bijzondere kas gestort, die dient tot het beta len van pensioenen der weduwen en weazen. Eu zoo er van de ongehuwden insgelijks af- houdingea gedaan worden dan is dit slechts als toepassing van het princiep van onderlin ge» bijstand, tusschen al de ambtenaars, in stelling die wij niet genoeg kunnen aanprijzen. Gij ziet dus, werkliedon en landbouwers, dat de klerikalen steeds te kwader trouw han delen en dat gij vau beu nooit iets to verwach ten hebt. Stemt dus voor de liberalen, de ware vededigers van uw aller belangen "Wie kent er liberalen of socialisten die zich met 't Bestuur van maat- schappijen van Onderlingen Bijstand bezig houden Dat durft DenderbodeZondag laatst schrijven. De werklieden weten genoeg dat er in Concordia eene afdeeiing van Onderlingen Bijstand bestaat. Zijn dat de katholieken die ze daar misschien gesticht hebben of besturen. De socialisten raden u aan te kiezen voor den heer V'ERBRUGCHEN, om een verdediger van Algemeen Stem recht te meer naar het Seuaat te sturen. Met witte brieven kiezen voor het Senaat ware kiezen voor de han dlan- gers van Woeste en 't zou er nog aan ontbreken dat de socialisten u dit zou den durven aanraden. Maar om het Algemeen Stemrecht te doen aannemen in het Senaat, moet het eerst gestemd zijn in de Kamer. Kiest ge nu hier voor de socialisten dan is uwe stem verloren, want de so cialistische partij kan in ons arrondis sement nooit geene 9000 stemmen be komen. Uwe stem aan de socialisten schenken is niet alleen uwe stem verloren wer pen, maar is stemmen voor Woeste, voor den vijand van Algemeen Stem recht. Stemt dus ook voor den heer GALLE 't zal misschien vaü ééne stem af han- hangea om in de Kamer het Zuiver Algemeen Stemrecht te doen aannemen. Stemt dus op de twee brieven boVGfl dö Kleinste lijst, boven de namen van Clalle "V erbrugghen. De katholieken reemeu zich op de aalmoes van 6o Irank per jaar of 9 centen daags die ze aan de werklieden van 65 jaar oud geven als ze in nood zijn. Werklieden, ouderlingen wanneer zijt ge in nood Wanneer eindigt uwen nood? Wie zal vaststellen of gij die almoes noodig hebt Zult gij op de lijst moeten staan der behoei- tigen op de lijst der armen om recht te hebben op dit fameus pensioen van 9 eenten daags Met 9 centen daags kreveertge van hormer en als ge naar 't bureel van weldadigheid naar t armbureel zult gaan om een brood, om een irr franksisen dan zal men u toesnauwen Wat durft ge nog komen vragen Ge zijt gepensionneerd Haast u dat ge weg zijt I Maar de kiezing zal voorbij zijn en uw klach ten zullen niet meer helpen. Stemt morgen voor de liberalen boven deu naam der heeren VERBRUGGHEN en GALLE kandidaten der liberale partij, de eenige partij die hier kans heeft gekozen te worden en die aan alle arbeiders een pensioen zal doen geven dat geene aalmoes is en waarmede zij hunnen ouden dag gerust zullen kunnen slijten. Wie heeft er beslist alleen te strijden Een drietal socialisten van Aalst, mannen die socialist zijn omdat zij er vet van leven; die socialist zijn niet uit overtuigiug maar voor 't profijt. Wie heeft er beslist te strijden Een drie tal misleiders, die cioor bnn eigen volk ver schopt werden, die nu tot deze en dan tot gene partij behooren volgens den tijd en de om standigheden, en alleen handelen uit hoogmoed en persoonlijken wrok. Wie heeft er beslist alleen te strijden Een drietal mannen die waanneer ze de ge- J legenheid hadden hunne liefde voer den work man te betonnen, zich zoo hatelijk maakten door hunnen willekeur en wangedrag tegen da ar beiders, dat ze verloochend en misprezen wer den door iedereen. Vele kiezers hebben nog geen bijeenroepings- bnef ontvangen voor de Kiezing vau 27 Mei. Volgens de wet moeten die bijeenroepings- brieven aan de kiezers besteld worden ten laatste 5 dagen voor de kiezing. Overal in Bel- gie wordt die wet uitgevoerd uitgenomen te Aalst, ue stad der kiesploaters, der verval- schers en Woestisten. Of gij een bij een roepingsbrief hebt ontvan gen of niet, ge moet gaan kiezen in het bureel waar uw gebuur stemmen moet gij hebt recht, meer nog ge zijt verplicht te gaan stem men ook zonder bijeenroepingsbrief. Dus ailen op uwen post, allen gestemd als een man voor de liberalen, op de witte en roze brieven boven denameu van MM. VERBRUG GHEN en GALLE. Wie is er geraadpleegd geworden Niemand, niemand de werklieden hebben bij de socialisten niets te zengen, ze worden er be handeld, gcijk do slaven in den domperstap. Waarom werden de werklieden niet geraad pleegd Omdat de manm n die den strijd be slisten dompers zijn met een masker op dom pers: die alles doen wat ze kunneu om de Woestisten te doen kiezen. Werklieden, Stemt niet voor zulke mannen gij hebt geene grootere vijanden, dan die zoogezegde socialis ten die tounen dat ze tirannen zijn ieder maal als ze de gelegenheid hebben üu une dwinge landij toe te passen. Stemt niet voor de socialisten het is uwe stem verloren werpen, het is stemmen voor da bondgeuootan van Moesteen Bethune, het is stemmen tegen het volk. Stemt voor de liberalen boven da li.st tan MM. VERBRUGGHEN en GALLE. Ik waarborg de genezing in twee dagen van verkoudheid en den hazdnekkigsteu hoest door het gebruik van Siroop De Pratere opgemaakt met teer en Tolnbalsem. Het is het krachtigst® het snelste, het zekerste en aangenaamste Borstgeneesmiddel. Het is e8ii wonderbaar en onvergelijkelijk geneesmiddel. Neemt wel acht, vraagt en eischt altijd de echte Siroop De Pra tere. Prijs 2 fr. de fiesch. De behandeling kost 10 centiemen daags. In alle apotheken en in het Algemeen depot A. Depratere, Oostende. SNELLE WASDOM Zekere kinderen groeien zoo spoedig, dat zij hunne krachten verliezen en in eenen staat van verzwakking vervallen, die aanleiding geven kan tot ziekten. Men moet zich immer herinneren dat de wasdom de levensbestanddeelen van he» voedsel bemeestert, en soms is de vereenzelvi ging van het voedsel zoo onvoldoende, dat de noodige deelen voor den wasdom eens genomen, er niets meer van overblijft om levenskracht te bezorgen of de hersens te ondersteunen. Wat in al deze gevallen noodzakelijk wordt, is een voedsel dat zich gemakkelijk vereenzel- vigen kan en doelmatig tevens is. Zoo is de Scott's Emulsie die de genees kundige traan, onder zijnen zuiversten vorm is, uitstekend verzorgd, langenaam van smaak ui verbonden methypo- phosphieten van kalk en soda. Deze laatst® zijn algemeen herkende voedingsbestanddeelen, als dusdanig geprezen scholen en uoor alle 'i mud nsEvuu; in alle geneeskundige mannen vun wetenschap. De traan maakt vleesch en geeft krachten aan gaasch het organism, terwijl de hvpophos- phieteri van kalk en soda de hersenen onder steunen, geven veerkracht aan het zenuwstelsel, wekken de spijsvertering op en begunstigen de gezonde vorming der beendereu. De Scott's Emulsie, voorbeeldige toebereiding, is onont beerlijk wanneer de kinderen aan ouvolmaakten wasdom of uitputting lijden. In den volgenden brief, geschreven na per soonlijke orderviuding, wordt al hetgeen wij koiaen te zeggen ten volle bevestigd. Port-S^-MajrteCLot-et-fiar.l, Frankrijk,Ï5 uaart (897. Mijnheeren, mijn kind,T jaren oud,lood aan alaeiuesne verzwakking ten gevolge van eenen te snellen wasdom- bij had geen eetlust meer en verzwakle van dag tot dag Dank aan uwe kostbare Scott's Emulsie, verbetert zijn toeatand van dag tot dag an nu ia hij-votkotnen gezond Het kind nam zoo gaarne owe toebereiding in.datii er naar vroeg wanneer ik het vergat le geven ai; zij-'.- maag die den traan niet verdragen kon, varieerde de srotffe Emulsie zonder de, minste moeite. Aanvaardt, MljnJaseren, de verzekering mijner dienj genegaahaid, lüeteekondjUenv-aie, onderwijzeres.

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2