Indrukwekkend. Roode Weldoeners. Ons Poliliebureel Geplunderd. Eene Bekeering. Gedecoreerd. Liberale Werkmanskring. Wij verwachten van U, dat Gij u zult horin- neren door Vlaainsche kiezers naar de Kamers te zijn gezonden on dat, wanneer uit onkun e of moedwil, kwetsende woorden worden ge sproken voor do Vlamingen en hunne taal rechten, Gij in de bros zult springen om h 't artikel van het gemeenschappelijk liberaal programma te doen eerbiedigen, dat luidt Gelijkheid der beide landstalen in België. M ij verwachten van U, dat Gij de belangen van den werkman met al de krachten vaa 'uw harten van uw verstand zult verdedigen, eu de clericalen mot hunne zoogezegde sociale wet ten van karton en de socialisten met hunne inoederkenszalf het collectivism zult be sehamen, door uwe pratische voorstellen eu volksgezinde hervormingsplannen. Wij verwachten eindelijk van U, dat Gij in de beide Kamers de zelfstandigheid der liberale partij zult bewaren, opdat zij in een ieders oog weer worde wat zij steeds in haren bloei- tijd is geweestde eenige ware regeeringspar- tij in België. Op den plicht van de liberale partij om ge trouw te blijven aan hare eigen, zelfstandige princiepenlei de heer Julius' De Vigne, sche pen der stad Gent en volksvertegenwoordiger voor Gent-Eecloo, de gewenschteu klem. Een vermetele mond sprak hij heeft eens gezeid Gij zult het roode vaandel vol gen, of gij zult uiet zijn Welnu, die mond heeft gelogen W ij hebben het roode vaandel niet gevolgd en wij komen in de Kamers meteen even ster ke groep als de socialisten. Wij willen noch de roode noch de gele vlag volgen. De verga dering van heden bewijst dat gij getrouw wilt blijven aan uw eigen vaandel, aau uwe eigen gedachten, aan uwe eigen beginselen. Uwe gekozenen zulleD het niet vergeten zij weten wat gij wilt, zij weten wat de ware belangen van ons duurbaar land. ver- eischeu en zij zullen er hunne gedragslijn naar regelen. Uit de redevoering van dienzelfden spreker stippen wij nog de volgende gedeelte aan, dat door stormachtige toejuichingen werd onder lijnd De liberalen uit de Vlaamsche gewesten zijn thans wat nog nooit het geval is geweest nagenoeg in dezelfde getalsterkte in de Ka mers vertegenwoordigd als de Walen. Voqrtaan zullen wij onze eigen belangen kunnen verdedigen. Eu als er spraak is van onze taalrechten, van welker verdediging de clerikalen beweren het monopolium te bezit ten, zullen ook uit de groep der liberalen krachtige stemmen weerklinken We lezen inDenderbode van 1 Juli, sprekende over de begrafenis van M. Bara Bij het verlaten der zaal groet hij (priester Daens) de lijkbaar zeggende tut den com- missari8, die hem den uitgang aanwees Deze plechtigheid is waarlijk indrukwek- kend. Indrukwekkende plechtigheid Hoe diep moet de R. C. priester gedaald zijn, die eene solidaire begrafeuis, opeubaarlijk als eene indrukwekkende plechtigheid durft roemen Vroeger schreef er in Denderbode een pries ter het volgende indien er geen hemel of geene hel ware, wat zou mij verhinderen to moorden of te stelen. De kei-els die thans het Woesteblad aan- eenploeteren dalen nog lager, indien zulks mo- hjk is. Kan men het fanatism verder drijven Eene begrafenis is dus maar indrukwekkend als er priesters bij zijn, die tegen betaling van groot e sommen oremussen zingen volgens ta rief van eerste, tweede of derde klasse. M. Bara heeft niet gewild dat men betaalde om door haatdragende priesters achter zijn lijk te laten bidden of zingen. Zal Denderbode zeggen, dat M. Bara daarom vordoemd is. M. Bara betaalt geene gebeden eene enkele priester komt bij zijn lijk bidden, voor de rust van den afgestorvene eu daarom is hij diep gevallen. Ziedaar Denderbode noemt priester Daens diep gevallen omdat hij gebeden heeft voor een doode zonder er voor betaald te worden. Want al heeft iemand zich gezelfmoord als er klui ten bijzijude priesters zullen wel zingen. Indrukwekkend Voor Denderbodes ge- rokten, wordt de ontroering afgemeten vol gens den prijs der diensten groot burgerlijk, veel geld, zeer indrukwekkend klein burger lijk, tamelijk veel geld, tamelijk indrukwek kend zinking, weinig geld, bijna niet indruk wekkend zonder dienst, geen geld, honden begrafenis. Een zoon leidt zijn vader ten grave, duizen den menschen volgen het lijk omc'at de over ledene een weldoener was allen zijn ontroerd, velen weenen, het schouwspel is indrukwek kend. De gerokten van Denderbode zouden met die begrafenis spotten als ze civiel was, er was voor hen geen geld aan verdiend. Zoo zijn thans de zoogenaamde dienaars van Christus. Aan de lezers. Indien een lid uwer fami lieleden lijdt aau bloedloosheid, zwakheid of uitputting, doet hem de uitnemende pil vau Dr Raphaël nemen en in weinige dagen tijds zal hij genezen zijn. 1 fr. 75 de doos in alle apo theken. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Gbysselinckx en «veral. Patatten en brood, ziedaar den inslag der werklieden bij morgend- middag- en avond maal... eer er socialisten waren. Niemand trok zich het lot der werklieden aan, de arme dom pelaars hadden ui t een verdediger. Maar nu is 't beter. Marjanue werd te Aalst uit hare doeken gerold door een span entre preneurs in politiek het roode wijf zou met zwaard en revolutiemuts vrede en vet aanbren gen en de arbeiders naar de lokalen we iken waar Allons enfants de la Patrie bovengezegde entrepreneurs hunnen paal heb ben geslagen. Het roode kraam werd opgetimmerd. Waar haalden ze 't kapitaal die "antikapitalisten Och, er zijn altijd liefhebbers te vinden van hoogeu intrest en de aandeelhouders kloppen don percent op den rug van deu werkman, terwijl zij hem op den koop toe nog wijs ma ken voor zijn geluk alleen te willen zorgen. Er weid op de trom geslagen dat het zeven parochiën ver weerklonk Aux armes citoyens koopt brood, bier, schoenen, nergens kunt ge goedkooper gediend zijn. En sedert dien is ;t Aalst voor de werklie den veel verbeterd, nu hebben ze niet alleen patatten en brood in overvloed, maar er ligt ook vleesch en vet op de schotel der... entre preneurs. De Adam van het rood paradijs brengt stillekens aan zijn schaapjes op 't droog eu de andere kornuiten doen hun best om in zijn spoor te loopen. In den tempel van Marjanne is 't net als in andere tempels die den outer dient leeft er van is de spreuk der pastoors... en der roode kopstukken de snullen zullen 't al betalen eu daarbij nog gelooven dat in die tempels hun heil ligt en de profeten die er nestelen hes- penkassaart en uibekens tooveren zullen op de withouten tafel van den armen zwoeger. Dat de arbeiders zich daaraan laten beet nemen is onbegrijpelijk. Zij hebben maar de oogen te openen om te zien wie er van de win- kelpolitiek profiteert en zullen dadelijk be grijpen, dat de uitbuiters van 't volk de groote schreeuwers zijn, die de kapitalisten verwen- schen, en de zuivere winsten van den winkel op stapeltjes zetten voor de geldschieters en entrepreneurs der roode tempels. Plaats eens de kopstukken van 't Aalstersch sociaal boeltjo op eene rei, en zeg dan tot de toegestroomde arbeiders ziedaar, de profeten die zich dood zwoegen uit liefde tot u, ziedaar de manuen die uit pure menschenliefde het aanschijn der wereld gaan veranderen. Een schaterlach zal opstijgen zoo algemeen, dat de roode fluiters van scnaamte zullen weg kruipen... maar, neen schaamte zit er niet in en dat hebben ze met de klerikalen ge meens, dat ze 't voorbeeld volgen van den zakkenrolier die na een voltrokken waagstuk, rustig heengaat harder roepende dan het pu bliek houdt den dief' houdt den dief De spuiters van den rooden zeeverlap heb ben nog dat met de klerikalen gemeens, dat ze al hunne woede tegen de liberalen keeren. De roode tempel nummer 2 ligt in de buurt van den tap eu van Denderbode eu de patroons dier etablissementen zijn dikke vrienden. Geruimen tijd hebben wij onze rubriek Een Aai8tenaar ter week gestaakt. We gaan ze in 't belang onzer lezers en der werk lieden hernemen, en zullen beurtelings, als 't noodig is het konterfeitsel afkondigen van de apostelen der roode winkel vaan, die thans in den rooden beesteuhof, de bazen spelen. De De Geyter's, de Sanderssn, de Nichelsan, de Andreassen, de Votje's en tutti guanti zijn allen weldoeners der Menschheid en der werklieden die niet genoeg zijn gekend. Wo zullen dat verhelpen Rikus. Zondag nacht werd ons politiebureel tusscheu 1 en 2 uren letterlijk leeg ge plunderd. Potten, stoelen en wat weet ik nog meer, kort al wat niet te zwaar was werd opgepakt en sloeg den weg in naar het Café Riche waar er leute en plezier was met volie zakken. De kermisgasten, die daar Robert en Bertrand speelden, lachten zich de dar men te bersten en hadde leute voor hon derd. En de politie Ze sliep Terwijl echter een der gelegenheids- dieven het aankondingskasken neven de poort trachtte los te maken, trok een andere hevig aan de bel en de plun deraars namen ijlings de vlucht. Toen kwam een geeuwende champet ter buiten en keek verbauwereerd rond, als een die uit de lucht valt. Toen hij het gegichel aan het Café Riche hoorde kreeg bij vermoeden en de grap was uit. We nemen het feit op als eene grap, effenaf als een goeie grap en we wen- schen de acteurs S. aan 't hoofd harte lijk geluk. Die zwans is nochtans niet van dien aard, dat ze elke beschouwing uitsluit. We yragen ons af wat er zou gebeurd zijn waren de farceurs liberalen ge weest. Zou men ze niet voor 't gerecht hebben gesleurd als misdadigers, zou den er weer geene klerikale getuigen zijn opgeroepen om de grappenmakers voor krapuul uit te- schelden voor de Justicie We gelooven, dat het vervolg van de historie anders zou geweest zijn, waren de gerobberde voorwerpen, in 't Café du Commerce gekomen in plaats van in het Café Riche. Het zwansken leert ons ook dat men voor 't bewaken van erve en goed niet veel moet betrouwen, op de champet ters, ze laten hun eigen bureel plunde ren en liggen er bij te slapen om de wacht te houden. Het beste wat ods zou kunnen over komen ware, dat men heel de politie stool, er zouden weinig Aalstenaars achter zoeken. R. Dabi. Indien gij eksteroogen aan de voeten fcebi die uveel doen lijden,gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. Zekere dokter Krog Toning, leeraar aan de Hoogeschool van Christiana, heeft het protes tantism afgezworen en is katholiek geworden, na zes maanden gestudeerd te hebbeu bij de Jesuieten van Darhnus. Indien Krog, het geloof zijner vaderen heeft verloochend ten gevolge eener gewetensvolle studie, heeft hij volkomen gelijk gehad zich te bekeeren het is de plicht van ieder deftig mensch te handelen met overtuiging. De d weepers van Denderbode zijn over die bekeering in den zevenden hemel. Hadde Krog gelegenheid gehad, den katholieken godsdienst te studeerea, in een kollektie num mers van het dompersbiad, naar de zeden der Aalstersche katholieken en de houding der haatdragende geestelijkheid hij zou zich wel gewacht hebben een godsdienst te verlaten, die misschien niet veel beduidt maar zeaer op gee ne produkten kan wijzen, als zijn nieuwe godsdienst er ons hier ter stede eene heelo ko lonie van aanbiedt. In Frankrijk hebben sedert drie jaren meer dan drie honderd priesters hun ontslag geno men en den katholieken godsdienst aan de klink der achterdeur gehaügeu, omdat- het strijdig was met hun geweten nog langer lee- rmgen te verkondigen waaraan zij zeiven geen geloof meer konden slaan. Zij hebben wel ge daan, zoo wel als domiué Krog. Voor de Frausche prièsters heeft Denderbode slechts misprijzen eu verachting over, voor do- miné Krog eerbied en lof'betuiging. Zijn ge loof afzweren om protestant te worden is vol gens de f'anatieken een groot schelmstuk het protestantism afzweren om katholiek te wor den eene schooue en goede daad. Al wie handelt uit overtuiging naar do in- Bpraak van zijn geweten handelt wel. Dat kunnen de kribbelaars van Denderbode niet begrijpen, immers het gros van het Aals tersch dompersleger bestaat uit verlooche naars, die hunne partij verrieden uit heersch- eu hebzucht. Dat alleen is verachtelijk. Heden zaterdag worden in Brussel eenige duizenden werklieden gedecoreerd.De uit- noodigingskaarteu werden deze week uitge deeld, en op eene onzer bezonderste fabrieken gaf Jit aanleiding tot het volgende voorval De poortier en de bode, beide sedert meer dan 35 jaar op het zelfde fabriek werkzaam hebben reeds vier achtereenvolgende jaren het nijverheidsteeken gevraagd, eu hebben ieder- maal bij hunno aanvraag een getuigschrift van hunnen patroon gevoegd, meldende dat ze voorzeker het gevraagde eerentueken door hunne werkzaamheid en langen getrouwen dienst waardig waren. Dit bleef iedermaat zonder gevolg. Dit jaar nogmaals werd de vraag gedaan en gansch bijzonder door deu fabrikant onder steund, de portier krijgt de decoratie, de andere niet. Maar een derde, welker vraag niet door de patroons ondersteund was, krijgt ook een decoratie. Deze laatste wordt geroepen De patroon Dag vriend, hier is een kaart om naar Brussel een decoratie te gaan halen. De Werkman Ik dank u wel, Mijnheer. De patroon Bij wie zijt ge geweest om dit te verkrijgen. De Weréman Bij Mr den baron Bethune. De baas Van welke Maatschappij maakt gij deel De Werkman Wel, Mijnheer, ik, De Baas Allo, jongen spreek maar recht uit ge moet niet vreezen. De Werkman Awel, Mr, ik ben ik socialist. Fatroon Socialist en Mr Bethune deco reert u Tableau. Na menigvuldige ondervindingen komt de Geneeskundige Commissie te verkla ren dat de Walthérypil het eenigste purgeer middel is, dat bekwaam is de slijmen en> de onzuiverheid des bloeds en alle ziekten door die ongesteldheden teweeggebracht, te verdrij ven, 1 fr. 25 de doos van pillen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valckeneer, De Waele, Gbysselinckx en, overal. Morgen Zondag 22 Juli ten'11 uren voor middag Zitting voor het Hoofd b e stuur ten lo kale Concordia. Dagorde Belangrijke mededeelingen. Zeg, M. Bethune Door de ploeterigheid der majoriteit geraak- tet gij voor een tijduit de handen van 't ge recht, vcor de vervalschingen en 't gebruik der valsche stukken in 't opmaken der kiezers lijsten. Maar na 't einde van den zittijd, M. Bethune, is uwe onschendbaarheid (gelukkig o-tje) voor een poos opgeschorst en do justicie.... zeg, M. Bethuue de steen is nog niet van uw hart. Ja, of Neen Mogen de champetters winkel houden Neen 1 hebben de kleppers gezegd. Als ze een groot huishouden hebben en met hunno magere champetttrspree niet toekomen, dat ze op de kom bijten. Maar hoe komt het, dat die verordening niet toepasselijk is op al de agenten Waarom moesten agenten kiezen tusschen hunnen winkel of hunne plaats Waarom mag wekelijks het kraam van een agent op de markt staan We raisjonnen hem dit bij winstje niet, maar dat men dan ook het verbod intrekké voer de andere agenten. Anders is 't twee maten en gewichten. Wat het zijn zal Ja, of neen Proficiat. Met genoegen vernemen we dat onze vriend Victor BUYS, bestuurlid van den Liberalen WerkmaEski'ing, eindelijk na vier jaar wach ten, toch het nijverheids-eereteeken bekomen heeft. Proficiat. Hij ten minste heeft deze on derscheiding volkomen verdiend. De Kermis. De Kermis is zeer povertjes geweest voor de neringsdoeners onzer stud, eerstens ter oorzaak der fanatieke partijdigheid, welke door onze dompers ook op de gemeente feesten wordt toe gepast. Het turnfeest was een partijfeest en do groo te lichtstoet voorgesteld door de Pupillenschool werd door de pilaarbijters verworpen. De luchtbal kaal on kleiu. Maar de reizi gers waren door M. Woeste aanbevolen en de bekwame Denis werd daarom van kant gela ten, Het vuurwerk veel rook, slof en stank. Het hoofdstuk was een raidsei. Des daags ge leek het eon paard in eene eirk, des avonds geleek het een ezel neorgerukt over een lie genden man. De dompers hadden een bok besteld, die k. k. moest doen opeen geus. De vuurwerkma ker heeft hen een toer gespeeld en zijne figuur was 't portret van een stadhuisklepper°(een ezel) die langs achter wat blaasde in 't gezicht van een man die eene waterrat bij den staart scheen te hebben. 't Was dus een stichtend vuurwerk, maar goed gelukt was het niet, want van de twee duizend toeschouwers verstonden het geen tien. Voor de fooremannen ook was 't een ar moedje, ze zijn nu schier allen verhuisd naar de houtmarkt, vermits het rnorgeu en over morgen volop kermis is in de Brabautstraat. Voorname Maatschappijen. Volgens t voornaam Kermisprogramma moesten er Zondag 8 Juli voorname concerten worden gegeven, door verscheidene voorname maatschappijen des lands. De voorname Maatschappijen kwamen uit Dendermonde, Geertsbergeu, Ninove, Oorde- gem eu Moorse! Die voorname Maatschappijen zullen ver wonderd zijn geweest over de voorname wijze, waarop zij door de even voorname feestin- richters van Aalst worden ontvangen. Oprecht lief Behalve Dendermonde speelden de voor name maatschappijen voornaam slecht, Moor- sel spande daarin de kroon op den buiten moet zulke vouruame muziokvermoording zeer gevaarlijk zijn voor de koeien die op 't kalven staan. Maar wie west, de beestjes worden er misschien aan gewend. Gelukkiglijk was er niet veel volk. Als de muziekanten van Geertsbergeu op den kiosk hadden post gevat met hunne armtierige Hod- dervlag, stonden er 15 mensohen en 3 honden, en als de uitvoering begon liep ieder weg.... ik ook. Zulke voorname concerten van zulke voor name maatschappijen zijn voorname maar inzonderheid dure zwansen. Maar ook, wat zou men met de opbrengst der 40 nieuwe op centiemen doen In den rooden Tap. Marjanne, komt van haren stok trekt hare revolutiemuts met gramschap van den kop en de profeten met woede bekijkend zegt ze Luiaards, wat zit ge daar te lanterfanten, is de Liberalen Werkmanskring nu nog niet kapot. Andreas. Er hebben er wel een dozijn in ontslag genomen. Marjanne. Ja, maar er zijn wel 100 nieuwe leden bijgekomen, ge moet dus zoo geweldig met uw oogen niet pinken. Pekdradianus. Wat is er aau te doen kunnen wij de werklieden geven wat wij hen beloven kunnen wij hen werk verschaffen moeten we zelfs bij de liberalen niet gaan vra gen als de onzen in nood zijn Verdienen onze huidige chefs eenig ontzag Zijn 't geen win kelsocialisten

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2