Het Rood Poesjenellenkot. PIF, PAF. Wie wilt er gaan vechten Vooruit is Kwaad. Het nijverheiils-eereteeken. 't Is om te bersten. Liberale Werkmanskring. De socialistische partij is de partij der pro letariërs, dat wil zeggeu de partij dergenen die in 't zweet huns aanschijns hun brood verdie nen. Weg met de kapitalisten is hun strijd kreet. Het is daarom, dat hunne chefs, hunne groote profeten millionuairs zijn, kasteelhee- ren en kapitalisten De Dtfuisseaux, de Picards, de De Voss"n, de ïerwagne's, de Van der Velde's enz, dia in het rood poesjenellenkot den hoogeu toon voeren, bewonen paleizen, houden lakeien, en de wielen hunner rijtuigen besp itten de hongerige zwoeger, die zich naar don arbeid spoedt. Waar rijden ze naartoe, die rijke gelukkig makers der werklieden Naar't station, ze gaan in eene naburige stad eene meeting hou den en zullen daar donderen tegen het kapi taal, ze zullen daar huilen dat de arbeider reeds lar.g genoeg slaaf is enz. enz. 's Avonds als ze te huis komen, worden ze door slaveu gediend en getroeteld en lachen in hun vuist, met den armen werkman dien zij al die visioenen voor de verbeelding hebben getooverd en slapen in, omringd van weelde, pracht en rijkdom. Arme proletariërs. Liefde voor het volk Blikwerk en bedrog, of boetiek. Hebt ge bemerkt hoe Defuisseaux de Waalsche roode kasteelheer in de Kamers M.Verheyen minachtte en met hem het Vlaarn- sehe volk, omdat de gtkozene (der Liberale Werklieden van Antwerp.n Vlaamsch sprak? Hebt ge bemerkt hoe de socialis'en nu" op bevel van die rijke volksmisleiders de E. V. uit hun programma hebben geschrabt. De groote meesters van de socialisten van 't land zijn kapitalisten, die niet weten wat werken is, gelijk de meesters van het sociaal boeltje te Aalst mannen zijn die leven van wind, pompwater of winkelpolitiek. De burgemeesters van Brussel, Gent Antwerpen en Luik richten een oproep tot de natie, om de jongelieden aan te sporen, dienst te nemen in een leger korps, dat oorlog zou gaan voeren in China. Ik wil niet aandringen op 't onregelma tige van dien oproep, het staatsbestuur alleen heeft het recht legerkorpsen in te richten, het schijnt echter dat het goevernement den oproep zal bekrach tigen en er weldra tot de uitvoering van het ontwerp der vier burgemees ters zal overgegaan worden. Ik betreur zulks. Zeker zijn er Belgen die in China vervolgingen lijden door de onwenteling en hun leven bedreigd zien maar ik neem niet aan, dat zulks voldoende zij om ons land in een oorlog te mengen, die waarschijnlijk tot erge verwikkelingen zal aanleiding geven. Als Belgie officieel deel neemt aan den oorlog, zal het ook officieel deel moeten nemen aan de onderhandelingen, die volgen zullen. Welk zal dan de houding zijn van ons land, indien er moeilijk heden oprijzen (en daar is sterk voor te vreezen) tusschen de groote Mogend heden die onze onafhankelijkheid heb ben gewaarborgd Onze neutraliteit gaat reeds mank langs den Congokant, het Afrikaansch avontuur schijnt mij un bloc enfari- né i) waarvan niets goeds te verwach ten is en die gekreukte onzijdigheid, het eenige waarop we ons nog beroepen kunnen, om onze onafhankelijkheid onschendbaar te verklaren, zal ia het gele tempeest geheel verbrijzeld wor den. Ik betreur onze medeburgers die in China verblijven, ik heb deernis met hun lot en wensch uit den grond mijns harten, dat ze bevrijd worden, maar ik loochen dat Belgie reden heeft zich in een oorlog te wikkelen, en nog meer menschenlevens aan den Moloch te offe ren, onze eer staat niet op het spel, onze onafhankelijkheid, ons bestaan als natie wel. Onze deelneming aan den oorlog zal het gevaar dat onze medeburgers in China loopen, niet verminderen. Ik vrees voor de gevolgen. Vandokeh. Aan de lezers. Indien een lid uwer fami lieleden lijdt aan bloedloosheid, zwakheid of uitputting, doet hem de uitnemende pil van Dr Raphaël nemen en in weinige dagen tijds zal hij genezen zijn. 1 fr. 75 de doos in alle apo theken Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. Quelle est done cette compagnie de garde civique dont les journaux ont raconté les hauts fait* et qui dans un exercice a feu a brülé mille cartouches sans atteindre una seule fois la cihla Co u'est pas la nötre a coup sur et l'expériencö qua nous avous faite dimanche 15 J uil let a Termonde nous met a Tabri de cette facLeuse comptraison. Nous n'avons pas, il est vrai, réalisé des prodiges et nous n'avons pas égalé l'adresse des Boers. II ne noua coüte aucune peine da ree muaitre que nous avons beaucoup taquiné la brosse des marqueurs, que nous avons en- foui de précieu9es quantités de plomb dans les aliées et que sur les cótés nous avons sérieuse- rnent eudummagé les paraballes qui garuis- sent eet affreux tir de Termoude. Mais les feuilles de pointage que j'ai consultées indi- quent qu'en moyenne une balie sur dix a por ie, ce qui peut paraitre consolaut après les résultats obtenus par d'autres. Ah, le plaisir d'etre garde civique, de s'en- gouffrer par une belle aprè3-midi do dimanche dans un train surchauffé, de rester 7 beures consécutives sous les aruies par une tempéra- ture congolaise, pour la satisfaction de brftler 10 cartouches, saus qu'oa puisso même se dire qu'on eu revieut meilleur tireur. Est ce que e'est la peine de sacrifier une grosse demie journée pour un exercice qui demande a cha- que garde tout au plu3 3 minutes de pratique réelle Cel a ne veut pas dire que le temps s'est écouié dans l'oisivité. Par une chaleur pareille a celle que nous avons subie, les occupations sont tout iudiquées. Vous n'avez qu' a vous renseiguer aup/ès des cabaretiers de Termonde surtout chez ceux qui avoisinent le tir. J'ai vu des Termoudois s'écarquiller les yeux eu pré- seuca de la belle attitude de ma compagnie devaut le buffet des cafés. Dócidémeut nous manions mieux la chope que le fusil. Le ravitailleraent était d'ailleurs supérieure- ment orgauisé. A peine débarqués a Termon de, nous nous alignons en face cl'uu café de la place de la station. Un rompez les rangs énergiquo nous prescrit l'éteudue de nos de voirs. Nous rompons comme 5a les rangs, sur ordre, devaut d'autres cafés situés le long de la route conduisaut vers le tir en effec- tuant des opérations ideutiques a notre retour. Cos manoeuvres en terrain varié nous valer.t les quolibets d'une bande de gamins postés a la Grand' Place. Les jeunes gredins qui ont tout de suite recounu notre nationnalité vienuent hurler a nos oreilles «ajuinen, ajui nen Nous les retrouvons plus insolents que jamais lorsque nous traversons la place a nouveau. Pendant qu'ils nous enguirlandent de la belle fagon, un oignon d'une dimension peu ordinaire, une véritable piece de concours vient s'abattre sur un garde placé dans mon voisinage. Le lieutenant qui nous commands va faire sa plainte au bureau de police et nous assis- tons alors a co spectacle unique une compa gnie de garde-civique conduite a la gare sous la haute protection d'uD agent de police Daus le rang, des gardes discutent la ques tion du remplacement. Je me rappelais d'avoir déja entendu traiter de la fagon la plus inté ressante la question du remplacement en ma- tière de garde civique. Des personnes sórieu- 868, qui n'eurent pas do mal a me convaincre, se demandaient pourquoi les gardes n'auraient pas le droit de se faire remplacer tant qu'on en tolérait l'usage ailleurs. Et de fait, serions nous moins bons gardes-civiques si dimanche un remplagaut s'eu était allé tirer et boire a notre place On comprend moins pourquoi uous n'avons pas un tir a Alost. Est-il si difficile de louer uno prairie quelconque et d'y faire une petite installation qui a peu de frais dépasserait les choses désolantes que nous offro le tir de Ter monde Les exercices pourraient s'ypoursui- vre avec régularité et utilité on m'assure aussi que la creation d'un tir réglementaire de 100 a 400 metres obligerait leb gardes ci- viques de plusieurs villes de Flandre da venir s'exercer a Alost même, ce qui permettrait aux assoiffés d'offrir leur belle galette aux débitants de notre ville. Envoi. Haut et puissant commandant de la garde, puissiez vous éviter a l'avenir de nous enfer- mer a 2 heures de l'après-midi dans des com partiments chauffés a 35 degrés pour nous transporter dans les régions lointaines. De grace, épargnez nous les heures perdues et les oignons qui uous arrivent dans le dos. Et vous aurez droit a la reconnaissance de la milice citoyenne qui vous bénira jusque dans la cinquième génération. Un garde du 5m* ban. Vooruit is kwaad als een gestampte duivel omdat we met zooveel lof ge sproken hebben over de merkwaardige oppermeesters van 't sociaal kraampje van Aalst. Hij heeft ongelijk. De koperenkraan draaiers, scfcoolmeesterkens, vischhan delaars en in 't algemeen al de Aalste naars staan paf... voor de grootheid en macht van den rooden tap. Zij zijn daarenboven overtuigd dat het voor de grootheid van ons land, voor de eer van ons volk en voor den roem van ons geslacht volstrekt noodig is dat in de plaats van nietsweters als Bara en Frère-Orbau er andere mannen komen en wij in 't kort in de verslagen der Kamers zullen lezen De achtbare heer De Geyler (zegt dit en dat). De achtbare... Enfin de namen van al de roode men- schenvrienden van Aalst waaraan de werklieden zooveel geluk eu weldaden verschuldigd zijn. In zich zelve genomen kan men dezo instel ling als lofwaardig aanzien, daar het een werkmau immer genoegen verschaft deze kleine onderscheiding als herkenning van langen en getrouwen dienst, te bekomen. Maar de schan delijke wijze waarop deze onderscheiding toe gekend wordt, neemt er gansch het belang van weg. Immers er zijn duizenden werkliedeu welke dit eereteeken verdienen en het niet krijgeu kunnen en honderden anderen welke het niet of toch min verdienen ziet men er mede pronken. In zulke voorwaarden, in plaats van de goede werkliedeu aan te moedigen, strekt het veeleer tot moedeloosheid, en verwekt het in het hart van miskende oude werklieden soms afguust en wrok. Dat men deze onderscheidingen willekeurig verleent, dat men er zelfs een propaganda middel tea voordeeleder dompers van maakt, daarvan zouden we talrijke voorbeelden kun nen aanhalen, een enkel zal voldoende zijn. Over twee-drie jaren, vroegen de bestuur ders vau het groot fabriek deze onderschei ding aan voor Romaiu Temmerman welke sedert ougeveer vijftig jaar bij huu werkzaam is, en reeds meer dan 25 jaar als meestergast. Dat de patroon zelf de vraag deed bewijst ge noeg dat de man het verdiende. Toen de kaarten toekwamen bemerkte de fabriekant met verwondering dat er voor Temmerman niets bij was maar wel voor een andere welke slechts een tiental jaren dienst telde. Maar zietU, Temmerman is een vrij man, de andere was een slaaf van den klerikaleu tap. Meer hoeft niet gezegd. Is het niet wraakroepend dat volksvertegenwoordigers op zulke wijze misbruik makeu der nationale instellingen, en en kan men het aan een Minister vergeven van deze. eereteekens een kissmachien te maken Verleden zaterdag zagen wij een stoet door de Zoutstraat trekken. Een rijtuig mot mu ziek daarachter. We dachten eerst dat het een rij tuig was van de barak van Geuoveva van Brabant die de laatste vertooning kwam aan kondigen. Muziek en stoet 't was de genre. Toen we naderden bemerkten we tot onze verbazing in de koets, een socio met een werk man die bloemen in de hand had. We vroegen, wat er gaande was en vernamen, dat het een socialistisch werkman was, die de werkmans decoratie had ontvangen. Ziehier hoe Vooruit ter gelegenheid van dat feestje de Aalstersche roode tapmannen af ranselt in zijn nummer van dinsdag 24 juli Ha, daar zijn ze, de eene met het kruis van eer, de andere met de werkmansdecoratie of andere kruisen of medaliën, een derde met al deze teekens samen op de borst. De bloemen wordeu afgegeveD, vergezeld van gelukwenschingeu. De dichterswoorden worden voorgedragen, terwijl de overige fa milieleden weenen. Vervolgens stapt men in huurrijtuig, recht naar de gebuurte, waar wap perende vlaggen, pinkende lichtjes en geschen ken wachten O volk wat zijt ge naief Gaat ge u eeu wig met al die beuzelarijen bezig houden Gaat gij nooit beseffen dat niemand decoratiën noodig heeft of verdient. Gaat gij nooit den zucht tot schitteren of streeling d6r eigenlief de verleeren Zwijg, of bewijs, dat niemand decoratiën noodig heeft of verdient, hooren wij de gede coreerden ons gramstorig toeroepen. Eerst de kruisen van eer Als men iemand red met gevaar zijns levens, moet men dit doen uit plichtbesef, dus meu moet niet hoogvaardig zijn op de daad en men heeft de decoratie niet noodig of verdiend. Hij die iemand niet redt is een lafhartig mensch, een nietig wezen, een onmensch of een ziek krachteloos mensch, enkel in dit geval te ver ontschuldigen. Nu de werkir.ansdecoratie Als men een vierde zijns levens bij een baas of bij verscheidene bazen gewerkt heeft, moet men daar fier op zijn en heeft men eene deco ratie noodig om dit uit te bazuinen Neen, duizend maal neen, men heeft maar ziju plicht gedaan. Iedere mensch moet wer ken, daar schiet niets aan over, en hij die niet werkt, als hij erin staat toe is, is een niets waardige, een verachtelijk en slecht mensch, even als hij, die zijn vel tot redding vau zijnen evenmeusch niet waagt Dat geknabbeld en gebeten, he? Hebben we geen gelijk te zeggen, dat de Aalstersche socio's maar winkelpolitiekers zijn. Wij liberalen zeggen, dat ieders verdiensten mogen herkend en elke plichtsbetrachting mag aangemoedigd wordeu. Volgens de echte so cialisten is dat dom. Die zijn leven waagt voor zijn evenmensch, heeft maar zijn plicht ge daan wie dertig jaren lang trouw zijn werk heeft verricht heelt maar gedaan wat hij moest en daarvoor verdienen zij uiemendalle. Brave socialisten hein Doch die verachting voor decoraties geldt de nederige werkman al leen, de groote bazen houden anders ook aan onderscheidingen. Heeft Cesar De Paepe, heeft Volders, meer dan zijn plicht gedaan volgens u Is het dan niet zoo dom voor dezen een standbeeld op te richten, als het dom is een arme werkman een decoratieken aan te bieden dat niets kost. Wij hebben 't geval maar aangehaald om te laten zien hoe de winkelsocialisten vau Aalst door die van Gent in hun officieel orgaan wor den afgezweept. 't Is om te hersten van 't la chen met die groote partij. Anders ziet ge, dat de roode gezellen aardige kwasteu zijn zoowel te Geut als in onze stad. De meesters van Gent hebben gesproken, de slaven van Aalst zullen zich wel wachten in 't vervolg nog werklieden in te halen die ge decoreerd zijn. Indien gij ekateroogen aan de voeten hebt die uveel doen lijden,gebruikt de Balsem van D'Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. Morgen Zondag 29 Juli ten 11 uren voor middag Zitting voor het Hoofdbestuur ten lo kale Concordia. Dagorde Belangrijke mededeelingen. Witte kielen. De pakskensdragers ziju verplicht den witten kiel te dragen maar de reizigers vinden het niet altijd aangenaam in gezelschap van la keien de stad rond te loopen. Een reiziger welke gewoon was eenen pakskensdrager met witten kiel te nemen, was eergisteren verwon derd geen witte livrei meer te zien hij vroeg naar de oorzaak daarvan waarop zijn pakskeu- drager hem antwoordde dat hij den kiel niet meer dierf aandoen aangezien vele reizigers geeue witte kielen achter zich willen. Zoo heb ik gepasseerde week mijnen kiel in een hotel aan de statie op verzoek van mijnen reiziger moeten uitdoen. De witte kiel is een klerikaal slavenkami- zool. W erkmanswoningen De dompers pochen en boffen op do Maat schappijen der werkmanswoningen. Werkmanswoningen moeten gezond zijn voorzien van gemakken en waterputten in vol doende getal, om ruim te voorzien iu de nood wendigheden van roinheid en gezonheid der fa milie. Welnu men ga eens de rek huizen bezien van da Sociteit (gelijk het volk dat ding noemt) in de Ledestraat. Er waren daar twee pompon voor heel de rek, doch omdat er te veel repa ratie aan was heeft de ophaler der huishuur een der twee pompeu afgebroken. Er is. dus nog eene pomp voor de talrijke huisgezinnen die daar wonen. Die 's morgens de eersten op zijn hebben een beetje water, maar verder iu den dag moeten allen om wa ter gaan bedelen in de buurt. O, die schoone sociëteit. Nog een diep gevallene. tOrgaan der Aalstersche verachterde, dweepzieke dompers heette piiester Daen» diop gevallen, omdat hij was gaan bidden bij het lijk van den Staatsminister Bara. M. De Saedeleer van Haeltert, nieuwe Voorzitter der Kamers, heeft den lof gemaakt van Bara en heeft met ontroering gesproken over de geestesgaven en deugden van deu be treurden staatsman. Zal 't orgaan der blaffers nu ook De Saede leer een diep gevallen personnage noemen, hij die in 't publiek den lof dierf maken van Bara, den geus, den tramassou die bij zijne dood uog geen TAND jonde aan de geldmin- nende priesters Heeft Adam in den appel gebeten We stellen die vraag niet om den man te berispen, wij hadden in zijne plaats wellicht hetzelfde gedaan. Een bellefleur of een zoe- tinkje zijn zoo aanlokkelijk, bezonderlijk als ze u aangeboden worden door een poezelig ding. De Domikaner pater Lagrange welke te Jerusalem de Revue der Bijbelsche studiën uitgeeft kondigt een artikel af waarin tij beweert dat do verhalen der Schriftuur over de Scheppingen het Aardsch paradijs niet let terlijk moeten verstaan worden, maar dat het symbolische verhalen zijn, en het plukken en proeven van den appel door Eva en Adam ge heel wat anders beteekenen, dan een kind er uit vorstaau zou. Pater Lagrange is de eenige geleerde pries ter niet welke deze meening deelt, het is im mers ook te dwaas de sprookjes eu verdichtse len van de Bijbel naar de letter op te nemen. Maar de paus Leo XIII heeft 3 jaren gele den een wereldbrief afgekondigd om die mee- niog af te keuren en te veroordeelen en om te bevestigen dat Adam wel degelijk in een appel heeft gebeten. Hij heeft niet gebeten, zegt pater La grange. Hij heeft wel gebeten, zegt de paus. Gebeten of niet gebeten, 't is ons onver schillig, 't sop is de kooien niet waard. Maar ge zult zien dat pater Lagrange iu den ban zal vliegen. De paus is onfeilbaar en als hij zegt dat Adam in den appel heeft gebeten moeten wij het zonder verdere bespreking gelooven als of hij en wij er in 't Aardsch pa radijs hadden bij gestaan als die appelbij ting gebeurde. Ui Di

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2