Gedwongen Werkstaking. Al lang geweten. Bekeeringen. Hoest niet meer. Collectivism. Feestavond. Voor hoe lang Zondagrust. Het blad der piocédés, door de Justi- eie gebrandmerkt als de oneer der Bel gische drukpers, het ajuiuonorgaan van Woeste of om de vod bij deu naam te noemen Dender bode kondigt onder bo- venstaandeu titel een artikel af, dat walgt door ploeterij en kwade trouw. Weet ge waarom de werklieden van het fabriek van den Tragel maar vier dagen ter week meer mogen werken Eenvoudig weg omdat de bazen libe ralen zijn. Het spreekt als een onweer, dat dezen ook om die reden schuld heb ben aan de krisis die in de katoennijver heid heerscht. Weet go waarom het fabriek der Kei zerlijke Plaats vijf dagloonen betaalde aan de werklieden zelfs als zij er maar vier werkten Omdat de bazen katho lieken zijn. Zoo redeneert het blad der procédés omdat de ezels die het aaneenflansen zich onmogelijk een duimhoog boven hun stompzinnig fanatism kunnen ver heffen. Iedereen weet immers dat er spraak is van twee naamlooze maat schappijen, de aandeelhouders, bestuur ders en beheerders van alle twee zijn katholieken en liberalen, misschien ook socialisten, want al wie er genoeg voor over heeft kan aandeelhou Ier worden. Zeg, lummel, zijn de heoreu Borre- man, Druwé, Hendrickx, de gewezen minister De Bruyn en andereu van het groot fabriek misschien liberalen Wij stellen ons in zulke zaken boven het partijbelang en zeggen Het is schan de in welk fabriek het ook zij de werk lieden niet genoegzaam te betalen, als de winsten zulks toelaten. Doch over loonen zou Denderbode best niet mee praten, er zijn geene of weinige druk kerijen waar de gasten min verdienen dan in de drukkerij van het blad der procédés. Zulks belet niet, dat we de handelwij ze der bazen van het fabriek der Kei zerlijke plaats goedkeureu, zulke feiten zijn te zeldzaam om geene melding te verdienen. Denderbode denkt, dat anonyme maat schappijen die 1 miljoen 200 duizend frank winsten verwezenlijken in een jaar, een fonds zouden moeten stichten, on ingeval van gedwongen werkeloos heid en in andere gevallen de werklie den te ondersteunen. Van zulke winsten kan het er af. Bravo, Denderbode indien u dat ge meend is, indien gij hier weer den hui chelaar niet speelt die ge gewoonlijk zijt. We treden uw voorstel bij en zul len de volksvertegenwoordigers van Aalst lof toezwaaien Woeste bijzonder lijk, indien zij een eindje wet willen voorstellen om de fabriekanten daartoe te verplichten. En indien gij rechtzinnig zijt zult ge met ons bekennen dat het onrechtvaar dig zou wezen die verplichting alleen te leggen op naamlooze vennootschap pen en groote fabriekanten want ook- kleine fabriekanten hebben al eens ge dwongen werkstakingen, niet-waar Maar dan zullen de fabriekanten zeg gen De krisis en de werkstaking zijn het gevolg van toestanden waartegen we niets vermogen. Is het dan recht vaardig ons alleen te doen betalen voor de werkeloozen, wij die onze kapitalen wagen in ondernemingen waarin wij ons fortuin kunnen zien ten onder gaan, en door onze ondernemingen werk ver- Bchaffan aan de arbeiders, terwijl er zoo- velen zijn die meer inkomen per jaar hebben, dan onze winsten bedragen, zonder dat hunne fortuin eenig gevaar loopt, zonder dat ze ge9n enkel dagloon betalen op een geheel jaar. Wil men dus rechtvaardig zijn men zal ook de gelukkige bezitters moeten dwingen hun aandeel te storten in het fonds. Als zij een groot inkomen hebben mag het er af. Doch dan weer zullen dezen zeggen Maar wij hebben een huisgezin, wij hebben eene familie, ons fortuin zal te rugkomen in do samenleving, door onze groote uitgaven laten we handelaars en neringdoeners leven, terwijl er lieden zijn die noch huisgezin, noch familie hebben, aan al het aardsche verzaken, rofijtig met dozijnen samen wonen, apitale vergaderen en eigendom men bezitten namelijk de kloosterlin- gen^ die moeten, wil men rechtvaardig zijn, dus ook hun aandeel betalen in het werkstakersfonds vau Denderbode. Ziedaar wat het onvermijdelijk ge volg zou zijn van Denderbode's voorstel. Een werkeloozenfonds kan het onder werp niet zijn een er uitzonderingswet en om zulke wet algemeen temaken is jer maar een middel de invoering der belasting op het inkomea. Wat het blad der procédés voorstelt is een eerste stap daarnaartoe. Wo wenschten dat het ditmaal uiet'huichel- de. Uit goede bron vernomen wij en kon digen met genoegen aan dac de krisis weldra zal ophouden. 't Pol en Stantenblad zegt, dat elke partij hare mannen zou moeten onder steunen Tot die praktijk hebben de dompers ons al lang verplicht. Zij behoeven daarvoor zelfs in den zak niet te schie ten armbureel enz. alles staat ten hunnen dienste om hunne slaven te on dersteunen. Als ze eane omhaling doen voor de noodlijdenden gaan ze bij libe ralen zoowel als bij klerikalen maar geven alleen aan hunne kreaturen. De liberalen hebben getoond en zul len nog toonen dat zij hunnen plicht weten te doen, dat de kleiikalen geen duit over hebben voor werklieden als liberalen gekend deert ons of hen niet, dat is immers altijd zoo geweest. Liberalen, nog nooit werd het fjpu- bliek bekend, maar nu staat het zwart op wit gedrukt in Denderbode de katho lieken, zullen alleen katholieke werk lieden helpen. Als de vrome kwezeltjes afkomen, om te bedelen voor hunne goede wer ken, hetgeen ze jaarlijks doen duwt hen Denderbode onder den neus en geeft nog slechts wanneer ge verzekerd zijt dat uw geld dienen zal om ongelukki- gen te helpen die het waardig zijn. In ons vorig nummei toonden wij aan, hoe potsierlijk de klerikale blaion zich aanstellen wanneer zij, nu eens dweepeu met de uitbrei ding van den Roomschen gods iieust en dan weer wanhoopskreten slaken over de altijd af nemende godsdienstigheid, welke volgens hen de oorzaak is van alle kwalen en plagen. DeRoomsche Kerk moet noodzakelijk ach teruitgaan zoolang zij hardnekkig gehocht blijft aan de reactie. Alleen in Noord Amerika nebben de katholieken de moderne richting gevolgd en huldigen er de grondbeginselen der verdraagzaamheid Overal elders verliezen de Roomsch katho lieken voortdurend veld, we zegdeu het reeds iu Zuid-Amerika kan men met moeite nog priesters vinden, die dan nog oorlof moeten hebben om te trouwen. Iu Duitschlaud heeft het protestantism vele vorderingen gemaakt, in Frankrijk zijn gansche dorpen overgegaan naar het protestantism order andere Bourg de Bast, Saint Geniés, Sentier, Bellefond, Puy- Haut enz. In het .departement der Neder- Charente hebben in twee jaren tijds meer dan duizend katholieken zich bekeerd tot den pro- testaut8cbeu godsdienst. Aan het hoofd van die beweging staan katho lieke priesters, dieniet langer blijven willen in eene kerk welke het fanatism immer voed sel geeft, het uitwendig vertoon tot grond slag haeft en het bliud geloof als opperste wet doet gelden. Sedert vijfjaren hebben meer dan drie-hon derd Roomsch-Katholieke priesters in Fran krijk en Belgie hun ambt eu de kerk verlaten. Nuemen we slechts Levêque leeraar aan het geeetelijk collegie van tiet Noorden, Corne- loup oblaat te Angers, Nardon priester der Chareiites, pastoor Costa, Bonhomme pastoor te Saint-Palais, Vidalot pastoor to Arabaux, Bourrier pistoor te Marseilles, L sno leeraar aan 't Seminarie van St-Lé^er, Duhamel pries ter te Amiens, pater Armand der Lazaristen, pastoor du Bellay, Huet pastoor te Moutemort, Julia leeraar van het diocees van Chambéry, Hautefenille onderpastoor te Rouen, pater Craujon oversta der Trappisten te Senanque, Monseigneur SUphen patriark van Babelonie, Perrin van het diocees Parijs, Tarroux onder pastoor te Mazamet, Janssens bestuurder van het Seminarie van Oran enz. enz. Die mannen hebben d« kerk niet verlaten uit goddeloosheid zij zijn heengegaan om te outsnappen aan de tiranny, die als een looden juk op de zielen en gewetens drukt eu de gees ten gekluisterd houdt aan bekrompen leer stelsels welke meri niet onderwerpen mag aan de navorschingen der rede zonder afvallig te worden. Indien gij eksteroogen aan de voeten feebt die uveel doen lijden, gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen i fr. de doos. TV at liclit a. vi. t>. Op de Dendcrmondsehe steenweg, eenige passen voorbij het oud kerk hof, staal een lantaarnpaal waar sedert versclieideno maanden geen lantaarn meer te zien geweest is. En noch tans het is daar zoo duiuter dat men op elkaar loopt 's avonds keeren langs daar een aantal werklieden huiswaarts welke er bij regenachtig weder iu de modder polsen kunnen, en het stads bestuur verwenschen dat zoo goed voor hen zorgt. Verleden winter was het op deze plaats zoo vuil, dat de beer ontvau- ger der contributie de baan met asch doen beleggen heeft, zonder dit ware voorzeker niemand meer zijne contributien gaan betalen. Op deze plaats ook vernachten ge durig eenige reizende kramers, leurders bedelaars enz. er is daar dus licht, ja zeer veel licht noodig. Allo, heeren, stadsbestuurders, plaats daar nog eenige palen, maar vooral ver geet de lantaarn niet M. B. Ik waarborg de genezing in twee dagen van verkoudheid en den hardnekkigsten hoest door het gebruik vau Siroop De Pratere opgemaakt met teer en Tolnbalsem. Het is het krachtigste het suelste, het zekerste en aangenaamste Borstgeneesmiddel. Het is een wonderbaar en onvergelijkelijk geneesmiddel. Neemt wel acht, vraagt en eiscbt altijd de echte Siroop De Pra tere. Prijs 2 fr. de flesch. De behandoling kost 10 centiemen daags. In alle apolheken en in het Algemeen depót A. Depratere, Oostende. Grond en grondstoffen, werkhuizen en werk tuigen, vruchten en voortbrengselen alles zou het eigendom ziju vau deu staat, van de natie, van de collectiviteit. Zonder te willen spreken over de voordeelen van het collectivisme, die in alle opzichteu be twistbaar zijn, stellen we de vraagIs het collectivism toepasselijk En het antwoord is kort en goed Neen. Picard in Lc Peuple en Anseele in zijne redevoering te Parijs zeggen het vlakaf het collectivism is practisch onmogelijk. Waartoe dient dan het collectivism Het collectivism is het lokaas voor de snul len. Ta Parijs sprak Anseele niet voor de een voudige werklieden, maar voor een sociale stu diekring, en het zou moeilijk geweest zijn de leden daarvan collectivistische kassiisteeneu te doen verteren, Anseele deed daartoe dan ook geene poging. Maar als die mannen voor ongeleerde arbei ders verschijnen praten ze anders, en zonder pinkoogeu doeu ze die menschen moleuateenen slikkeD altof het roompillekens waren. De natie zal alles bezitten Geene rijkeD meer geene armen meer, alleman werkman of be diende van het goevernement Ziedaar het onhebbelijk dogma, dat de so cialistische kopstukkeu onder het volk ver spreiden of doen verspreiden, zonder er zei ven het minste geloof in te hebben, en alleen lijk omdat het socialism zonder dat dogma bij het volk geen ingang zou vinden. Het collectivism wordt den eenvoudigen werkman als een Eden voorgetooverd en vol geestdrift reikt hij er de handen naar uit en volgt den kwakzalver die hst hem voortdurend aanprijst eu beiooft, terwijl hij in geniep tot de meer ontwikkelden zegt Ik weet wei dat het onmogelijk is. Het is de plicht der liberalen dat valsch dogma te bestrijden, gelijk zij alle dwalingen bekampen moeten, die het menschdom op eeu slecht spoor brengen en de ongelukkigen van den welstand verwijderen in plaats van hun het volmaakt geluk te schenken. De Aal8tersch Afdeeling van het Fonds Jan De Windt, Zelf mderricht, gaf verledeu Zon dag zijn jaariijkscn feest. Uiterst wel gelukt, mag het genoemd worden zelden heeft eene avondpirtij zoo eenen bijval ingeoogst. Maar ook niets was verwaarloosd geworden om het feest zoo luisterlijk mogelijk te maken. De ruime zaal vau Concordia was sierlijk opgesmukt met Nationale en Holiandsclie drie kleuren, alsmede met de vlag van Transvaal de volgende gepaste opschriften deden nog meer het Vlaamsch karakter van het feest uitschijnen Alle talen zijn eerbiedwaardig, maar we stellen de moedertaal op den voor grond ouidat ze de onze is Wie geestes ontwikkeling wil, worde lid van het Zelfonder richt Wees Vlaamsch iu uwe spraak, wees Vlaamsch in uwe zedeu De moedertaal is de uitdrukking vau ons vaderlaudsch karak ter De taal 13 gansch het Volk Zijt meester van de taal, gij zijt het van 't ge moed Wie eigen waarde voelt wil eigen taal Maar genoeg daarover, en reppen wij eeu woordje over het Concert. M.'juffer Dubrulle, wier talent wij reeds vroeger haddeu leeren waardeeren, bekwam eenen algemeenen bijval met hare opvoerin gen de heeren Callebaut, Michiels, Verbac- gen en Nys vertolkten meesterlijk hunne stukken, welke alle met daverende toejuichin gen begroet worden. Ook de Symphoniekring Door Eendracht Groot bekwam haar deel der lof betuigingen van het publiek. Wat de Voordracht aangaat, zelden hoorde men dergelijke in Aalst. Gedurende meer dan een uur, wist de spreker, de heer doktor Hal- Ier vou Ziegesar, de aandacht van zijn publiek te boeien de schoone zuivere taal, die heerlijke uitdrukkingen, die kernachtige woorden wel ke hij gebruikte om zijn verheven werk Rollo vau Meerland aan zijne toehooiders te lee ren kennen, bewezen hoe schoon eu welluidend onze taal is Rollo van Moerland waarin de strijd onzer voorouders tegen de Romeinen afgeschetst wordt, mag waar/ijk een prachtig drama genoemd worden voorde heerlijke loo- neelen. de treffende karakter» welke er in af gebeeld worden. Daverende toejuichingen be groetten dan ook het het slot der Voordracht eene ware ovatie werd den spreker toege bracht. En om dien avond waarlijk op gauoeglijke wijze te eindigen, werd de aauwezigen daarna eeu Dansfeest aangeboden. Tot laat iu de nacht huppelde men op de trippeiendo tonen der muziek, eu draaide eu zwaaide eeu vrooüjka drom de zaal op en neer. De Verslaggever. De talrijke Lazers die aan de maag lij den (maagontsteking, slechte spijsvertering, krampen, zuurheid, braking, verstoptheid,) kunnen op eenige dagen genezen zijn met de slijm verdrijvende Walthérypil 1,25 fr. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valckeneer, De Waele, Ghysselinckx eu overal. M. Van den Bogaerde werd in de Jonga Garde buiiengekoteid eu vervangen door M. Waelpot. Hoelang zal deze het uithouden Reeds gaat de lonk dat men het den man zal beu maken in zeer korten tijd. die Jonge Garde is effenaf een venijnigen hutsepot. Hoevele muziekant n zouden er deel van maken uit liefde voor de kunst of om er goede makkers te ontmoeten, ze bezien elkan der als mopshonden, stuiven uiteen als kaf, kunnen geen ordentelijk concert geven zonder de medewerking van betaalde artisten, en vin den een bezonder vermaak in het tergen van den muziekoverste. Zulks ware ons onverschillig, maar die mu ziekanten vertoeten jaarlijks duizenden fran ken uit de stadskas, die wij moeten vullen en geven daarvoor zoo weinig als ze maar kun nen. De Jonge Garde brengt voor de stad noch leven noch vertier aan, ze vreet het geld op en vreet zich zei ven op. Hoelang zal M. Waelpot die een talent vol kunstenaar is, dat dient gezeid, het uithou den is dus de vraag aau het orde van den dag Mou beweert dat hij reeds tot op den draad versleten is, en zijn Jpaspoort door de fron selaars ran de sociëteit wordt gereed gemaakt. De bazen van het schoeffelmuziek zullen een beddeken muziekoversten moeten zaaien. Onbescliaamd. Toen te Aalst het nieuws werd ver nomen dat Bethuue niet zou vervolgd worden werd aan den slaventap en aan enkele huizen do vlag geheschen. Hoe onbeschaamd Het vonnis van het Verbrekingshof verklaart den ploeter niet onschuldig, maar beslist alleen dat de wet niet toe laat hom wegens de begane knoeierijen te vervolgen. De Procureur generaal betreurde zelfs dat zulke vrijwillige misslagen buiten het bereik vallen der wet. De dompers vieren dus niet de on schuld van den knoeier maar zijne on straf baarheid. Dat is klerikale zedeleer. Liberale Werkmanskring. Zondag 30 September Bestuurzitting ten lokale Concordia ten 10 1/2 stipt voormiddag. Belangrijk mededeeliugen. Aan onze Medewerkers. Verscheidene bijdragen zijn in dit nummer niet kunnen geplaatst worden en zullen in ons eerstvolgend nummer opgenomen worden. Kostbare ontdekking. Dank aan de ijzerachtige pil van Dr. Raphaëi vinden de zwakste en de meest bloedgebrekkigste per sonen onmiddelijk smaaklust, frissche gelaats kleur levendigheid od gezondheid terug. 1,75 fr. overal. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinokx en overal. Van 's middags tot 's middernacht, Heden Zondag 30 September 1900, dienstdoende apotheker M. De Wael, Kerkstraat.

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2