Alice Bron en de Boeren. 15de Jaar. Nummer 40 Zondag 7 October 1900, LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijsj 4 fr 6Q voor dea buiten j voorop betaalbaar Herziening der Kiezerslijsten. Voor Taal en Vrijheid. Het Liberalism. Hoe de Winteravonden doorbrengen. Het Pensioen. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore ^eD maa'tt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt, van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. 1Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metn. 4 fr. voor de stad PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST n j Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen _E per drukregel» Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank AALST 0 OCTOBER. De liberale vrienden worden bericht dat de Kiezerslijsten voor het jaar 1901- 1902 ter inzage moeten liggen van het publiek van 3 September tot 31 Januari 1900 volgens art. 69 der kieswet in het secretariaat en politiecommissariaten van iedere gemeente. Zij liggen ook ter inzage van de vrienden ten lokale De Graaf van Egmont groote Markt te beginnen van den 10 September alle werkdagen van 12 tot 2 uren namiddag. De liberale vrienden welke op boven gemelde kiezerslijsten niet zijn inge schreven en er recht toe hebben kunnen zich wenden tot het Bureel der Liberale Associatie waar men het noodige zal doen om hunne inschrijving te bekomen. Ook zijn de vrienden welke van wege het Schepencollege bericht hebben ont vangen dat zij van de lijsten geschrabt, of hun getal stemmen verminderd is, verzocht het origineel hunner aanzeg ging aan den bediende te overhandigen welke er hun do noodige inlichtingen zal over verschaften. Hebben recht om als kiezer ingeschre ven te worden Al de personen welke voor 1 Mei 1876 geboren zijn en voor 1 Juli 1900 ten minste een jaar te Aalst verbleven en de noodige voorwaarden van kiesrecht vereenigon. ZONDAG, 7 OCTOBER ten 6 uren 's avonds op stadsschouwburg prachtige vertooning door de Tooneelmaatschap- pij Voor Taal en Vrijheid». Opvoering van het roerend drama DE JENEVER. Voorbehoudene plaatsen. De kaarten voor de voorbehoudene plaatsen zullen te bekomen zijn in het lokaal De Graaf van Egmont van 10 1/2 tot 111/2 uren. Een enkele volzin van mejuffer de Gatti de Gamond uit hare voordracht gehouden in den Skating te Gent heeft ben bezem ier mijne aandacht gewekt. Het liberalism, zegt die bejaarde juffer, UitGermania overgedrukt. 3. Relenen wij eerst uit hoe lang zij in Trans vaal heeit verbleven, waar zij de verschillende gedeelten van haar diensttijd heeft vertoefd en aien we dan hoe lang zij eigenlijk in betrek king is geweest met ware Boeren, met zulke van buiten Pretoria en da steden. De drie eer ste weken is zij te Pretroria onwerkzaam ge bleven, moelende wachten op de benoodigdhe- den en toestellen van de ambulance, drie weken bleef ze gevangen bij de Engelschen en drie verschillende malen ontmoette haar te Preto ria de Hr Michot daarheen gezonden om ver- sche paarden. Nemen wij nu voor elk verblijf van haar te Pretoria een week met heen en weer rijzen, zoo bekomen we weer drie weken te zamen dus af te trekken negen weken van de dertien weken of drie maand, die zij in, werkzamen dienst heeft doorgebracht, dus 4 weken of een maand die zij meest op ambu- lancietreinen of in hospitalen heeft gesleten, aan 't verplegen van typhusleiders. Zij bekent dit zelve en op vertellingen van zulke men- p?hen, van ijlzieken steunt zij on* met orakel-. het liberalism is te koui en te be daard n. Daaruit besluit die blauwkous, welke op harea keertijd eeue vlaag van socia len waanzin krijgt, dat de vrouwen om het stemrecht te bekomen tot de socia listische partij moeten gaan. We laten aan mejuffer de Gatti welke noch moeder, noch huisvrouw is en aan de socialistische partij het vrouwenstem recht als ideaal, dienstig vooral om eene nieuwe fraseologie of woordenkramerij te voegen bij de reeds tamelijk versle ten uitgalming,en onmisbaar dezelfde op alle propaganda meetingen maar goede moeaers, goede huisvrouwen blijven liefst bij hun kroost en aan hun nen kookpot en zullen ook best doen zich niet met de politiek te bemoeien ten minste niet in den zin zich te men gen ia de politieke twisten. Mejuffer de Gatti zegt, dat het libe ralism te koud eu te bedaard is. Dat is waar, het liberalism beoefent de kunst niet de massa's met hersenschimmen en droombeelden te verleiden, het heett geen uiterlijke praal gelijk de kleiika- len, geen ijdele deklamatie gelijk de socialisten, het liberalism wendt zich alleen tot de rede. Om liberaal te zijn moet men een on af hankelijk karakter hebben, naar ont wikkeling streven en bedaard redenee- reD, zelfs over die dingen welke bij eene oppervlakkige beschouwing schoon en aanlokkelijk schijnen en de menigte in vervoering brengen. Dat het liberalism moeilijker de mas sa's doordringt, dan het klerikalism dat den godsdienst tot een schitteren den politieken winkel heeft gemaakt en dan liet socialism dat het kollektivism als het summum van het menschelijk geluk, als het Eden, als het luilekker land voorspiegelt is niet te verwonde ren. Zoolang het volk niet genoegzaam zal onderwezen zijn, zoolang het niet kalm over toestanden, oorzaken eu ge volgen zal redeneeren zal het vast meer vertrouwen stellen in een charlatan, die op markt met begeleiding van trom mel en trompet zijne poeiers en zalven als het algenezend olla podrida komt aanbevelen meur vertrouwen in straat- Btem te verklaren de Boer liegt... inaar liegt dat het onzeglijk is (zie Avantpropos Etoile Beige lr Aout, Variétés). Wat dan zeg gen van onze arme kazeinehelden wanneei die naar huis komen of onze edele hazen-of keunt- jeBjagers die met ons hoeven aaneengescho- ten te zijn om hun Jagerlatein uitte halen en vervaarlijk op te snijden, om van bijzonde re Tartarin-naturen-maar niet te spreken Be Boeren bezitten alle ondeugden en leve ren zich over aan al de verdorvenheden van eene verzinkende beschaving zij leven in arg list, leugen, en bloedschande, ja dit vooraf (Interv. Ref. J8 Juli.) De eigenlijke grond nu van heel Alice Brons ontstemming ligt in de grofheid, de onbe schaafdheid der Boeren en t och lijden zij aan al de euvelen eener overbesch aving, ze spreekt zich dus tegen maar dit is Diets. Ter herrinneriag even zij vermeld dat ge zinnen met twaalf, veertien kindereu in Trans vaal een alledaagsch verschijnsel zijn Louis Botha is, meenen wij, het jongste van dertien kinderen President Kruger had zestien kin deren en toen de oorlog uitbrak lazen wij vaD een burger die zijn 19® kind aangaf. Volgens A. Bron zelve mededeelde vertelde haar Staatssecritas Reitz, die baar, naar thans he laas gebleken is, de onverdiende eer bewees baar naast hem te laten aanzittendat hem hij remedies, lapzalven en beewegen, dan in een bedaard geneesheer die de oor zaak der kwaal opzoekt en onderzoekt welke behandeling bet doelmatigst zal zijn, dan in eene koude bedaarde ge zondheidsleer, die zonder holle woor den, hygeinische voorschriften ouder het volk tracht te verspreiden. Hoe dommer het volk is hoe vat baarder het is voor bijgeloof en socia lism. Waar het volk onderwezen is kan het een oogenblik afdwalen, toch zal het weldra den rug keeren aan klerikalism en socialism die hun olla podrida met veel geschreeuw te koop bieden, maar en cLt zal in pratijk wel waar blij ken ook voor het volk op wetgevend gebied niets kunnen doen dat den we zenlijken vooruitgang bevorderen zou. Fanatism en kollektivism zijn twee kin deren der onwetendheid, die misschien langzaam maar toch zeker voor de rede en het onderwijs zul.en zwichton. R. Dabi. De winter nadert. Droeve rampzalige tijd voor degenen die gebrek en ellende hebben. Er heerscht eene algemeene krisis Het werk slabakt, de kolen zijn duur. We uoen een warmen oproep tot alle liefdadige menschen om in de miat hunner krachten en van hun vermogen te helpen, daar waar hulp noodig is. De winter Droeve vervelende tijd, voor degenen, die niet weten hoe de lange avonden door te brengen. Om zes uren is het duister weldra zal de avond reeds teu vijf uren en daa ten vier uren invallen. Het weer is guur, de storm, de regen, de sneeuwjacht, de koude drijft ieder van de straat. Oh, wat is het treurig iu huis. De kin deren zitten rond de tafel, of rond de stoof en vertellen, alle oude deuntjes worden opgehaald, maar die schat is ras uitgeput en wat de eerste avonden mooi en belangwekkend scheen, blijkt weldra nog enkel verveling te brengen. De les is geleerd, de schooltaak ver richt. Alle deuntjes zijn versleten, 't Is pas zeven uren en iedereen geeuwt of Knort. Niet alleen de klein m vervelen 't begin van den strijd nog een kind was gebo ren 9n dat hij wachtte om het te doopen tot hij het kon Victorie noemen op dat oogen blik had Reitz twee volwassen zonen onder de wapens. Zoover wij nu weten gaat zulk verschijnsel nergens en nooit samen met zedelijke verdor venheid. Laten we nu enkele andere stemmen hooren onverdachte, onbaatzuchtige stem men Naast grondige vergelijkende beschouwin gen indertijd in Lancet het degelijk genees kundig tijdschrift van Engeland verschenen, dat wij niet bij de hand hebben en waarin vol mondig en wetenschappelijk de voortreffelijke staat, zoo lichamelijke als zedelijke werd be toogd en de onbetwiste meerderheid van het Boerenvolk op dit stuk boven elke andere beschaafde, gealkoholiseerde in verpeste stads, lucht levende natie werd erkend, halen wij iucr aan Major C. Von Francais, Landeshiuptman von Südwest-Afrika (Amtlich Colonialbl. 1892) Ik heb de meeste Boeren des Schutzgebie- tes ieeren kennen en mij verheugd over hun vlijt, hun volharding, hun matigheid,, hun. huislijk leven en hun bescheiden wezen. Der Kyffhaüser 15. oogst 1900 schrijft Dn.t Rhodes, toen hij zijn beruchtRhode- zich, ook de grooteren weten niet altijd hoe eeD aangenaam uurtje door te bren- gen. En nochtans er is zooveel keus. Zy die lezen kunnen hebben ter hunner be schikking een rijke bron van leerrijke en vermakelijke lektuur, waaraan ze. kosteloos en naar beliefte putten kun nen, wij bedoelen de boekerij van het Willemfonds. Ambachtslieden, nijveraars en han delaars kunnen er werken bekomen han delend over hun vak, er zijn werken, over wetenschap en kunsten, geschied kundige werken, reisbeschrijvingen, dichtwerken en romans men kan er- fransche eu nederlandsche boeken be komen. Ja, die bron is onuitputtelijk, ea wanneer de oude deuntjes zijn uitgezon gen, wanneer 't dagblad is gelezen hoe, aangenaam is het dan niet een boek te nemen en daaruit eene lezing te houden, voor heel de familie, het boek zal een, goede, trouwe vriend worden, die ver veling hen zal jagen, en die telkens het, alles heeft geschonken wat het bevat door een ander kan vervangen worden» De boekerij van het Willemfonds is, alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag in den Graaf van Egmont Groote Merkt. De boeken worden ge heel kosteloos ter lezing gegeven. De Liberale Werkmanskring onzer stad, gaat. het noodig» uoen om voor zijne rechthebbende leden, of voor de bloedverwanten welke er recht zouden toe hebben het pensioen te vragen, dat de nieuwe wet toezegt aan alle werklieden die den ouderdom van 65 jaren bereiken. Hoe ontoereikend het ook weze, de werk lieden zouden ongelijk hebben hot niet te ei- scheD. De klerikalen hebben het gestemd uit xiesbelang, doch dat neemt niet weg dat men een kruimel moet aanvaarden waar men geen boterham kan bekomen. Maaaaaar... Weihoe, zegt ge, is er weeral een maar bij, Ja, zeker een groote maar. Luidens de laatstft berichten zal de Monitenr een omzendbrief afkondigen waarbij in elke gemeente eene com missie zal worden benoemd om de vragen tn onderzoeken. De vragen zullen gestuurd worden aan het. gemeentebestuur en dit zal verplicht zijn (be halve in geval van dwalingen, misgrepen enz), de vragen te sturen aan de commissie, welke sia stichtte, er eerst Boeren wilde heenlokken» Die aber pfiflfen dem smarten Gauner etwas,, und darum sind sie culturell zu minderwer- tig, In E. Von Webers Vier Jahre in Afrika (dus iets langer daa 4 maand) lezen wij De Boeren zijn doorgaans eenvoudige, eer lijke, koelbloedige lieden, die een heel oor spronkelijk menschenslag vertegenwoordigen.. Lichaamlijk zeer op de Backwoodsnen uit N» Amerika gelijkend, meestal zes voet en meer hoog en daarbij zeer stevig en breedgeschou derd zijrv zij vrij verschillend van gestel even wel, daar zij in alle getrouwheid den koelen volhardenden, rustigen en vasten aard hunner Nederlandsche voorvaderen hebben bewaard.» In hun levenswijze en hun eenvoudige aarts,- vaderlijke ziju zij volkomen hun achtenswaar- de vooronders gelijk gebleven. De mannen zijn door den band knappe ont zagwekkende lieden. Zoo ook in Das Burenvolk door M. R. Ger- stenhaner, Leipzig, 1900, bz. 38-39 De Boeren zijn niet enkel in hun lichaam-* lijke gesteldheid msde het rassenzuiverste deeS van het Germaueudom, maar zij zijn ook iu hun volkskarakter en in, hun ontwikkeling in hun staatkundige toestanden een, adellijk Heerenvolk een Germaansch Edel.volk ge hie ven, of. weer geworden... 1 -1 - 1 - -

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1