De zeven Wonderen der Wereld 15de Jaar. Nummer 48 Zondag 3 December 1900. Ouderdomspensioenen. Triomftocht van Krueger. De Liberale Linkerzijde. Onwetendheid. I l! k LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 4 fr. voor do stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Priis der Annoncen per drukregel. Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 1 DECEMBER. Om zand in deoogen te werpen der eenvou dige kiezers deed het klerikaal goevernement voor de Uezing het belachelijk pensioeu stem men van 9 centen daags. Hoe weinig het ook zij toch moeten de werk- lioden niet verwaarlooze» die eenige centen binnen te rijven. Wie het kleine niet begeert is het groot niet weerd, zegt het spreekwoord. Dus vrienden, die ouders of bloedverwanten hebt welke zekeren ouderdom hebben en het pensioen wellicht kuuueu genieten zendt ten spoedigste alle inlichtingen aan M. P. Anne, secretaris van den Liberalen Werkmanskring, die zich gelasten zal de stukkeu in orde te brengen en de vraag op bekwamen tijd zal doen aan wien het behoort. Verwittigt uwe kameraden, spoort hen aan te onderzoeken, wie er in hunne familie oud genoeg is om gepensionneerd te worden en zegt hen dat ze zich wenden cot M. P. Anne. Geen tijd verloren I De reis van den ouden held Paul Krueger in Frankrijk is een ware zegetocht. Uit duizenden en duizenden monden klinken de kreten Heil Krueger Heil de Boeren 1 Al wat in de we tenschap en de kunsten naam heeft brengt hulde aan den achtbaren vertegenwoordiger van het Zuid-Airikaansohe heldenvolkje, dat den strijd voert tolterdood voor zijne onaf hankelijkheid, voor zijne vrijh id. Uit alle landen stroomeu ontelbare bewij zen van bewondering, ontelbare wenschen voor de toekomst, ontelbare uitboezemiugen vau hoogachting toe. Alle bescüaafde volkeren huldigen in den koenen grijsaard de dapper heid van een volk, dat tegen de overmacht worstelt, dat zijn bloed ten offer brengt voor de rechtvaardigheid. De vorsten van Europa, de staatshoofden der oude wereld, al de grimmige hansworsten der ellendige diplomatie, kijkeu koud eu on verschillig de verdelging aan vau twee repu blieken wier bevolking de beschaving eu den vooruitgang ter eere strekt. Nech paus, noch keizer, noch koning, noch eeuig goevernement heeft tot nu toe eene poging gedaan, noch een voet verzet om een einde te stellen aan de schandelijke uitmoording, door eene bende Engelsche schuimers bevoleu, om hunnen bloed- en gouddorst te lessc.ien. Maar de volkeren zijn beter dan hunne heerBchers, de volkeren zijn menschlievender dan de potentaten, die op het verheveu we- reldtooueel hatelijke rollen vervullen. Die zon derliuge acteurs gelooveu nog, dat de volkeren alleen bestaan voor hun genoegen. Het wordt tijd hen te doen begrijpen, dat zij daar zijn alleen deor den wil van het volk. Langzamerhand wordt de stem der menigte krachtiger, langzamerhand wordt de invloed der openbare meening grooter, langzamer hand wordt het volk soeverein, en als de po tentaat zal roepen oorlog en het volk zal roepen vrede zal het vrede zijn, ea als een tiran zal gebieden Bloed en het volk zal antwoorden Rechtvaardigheid zal er recht vaardigheid heerschen. De toeju idling en die president Krueger onop houdelijk begroeten, zijn als de veropenbaring der macht die de macht van oorlogsmakers eu landdieven zal trotseeren en ovei treffen. Met een enkel woord kou een enkele potentaat de moorderij der Engelschen doen ophouden, dat woord werd niet gesproken, die kozijns en nichten loopen elkander niet gaarne ia den weg zoolang er maar enkel kwestie is eeu arm volksken uit te roeien. Maar in gansch Europa (Eugeland uitge zonderd) gaat thans eeu kreet op van genegen heid voor de Boeren, die tevens eeu kreet is vau afgrijzen voor de Engelschen. Europa door weerklinkt het Vrede, rechtvaardigheid en Vrijheid voor de Boeren 1 Gh 1 wat moeten de Ghamberlainsche beulen inwendig razen, hoe moeten zij hunne woede verkroppen om niet los te barsten bij 't verne men der ontvangst die president Krueger over al te beurt valt. Ze weten wel dat de kreteu Leve Krueger, leveu de Boeren meer zijü dan eene verheerlijking, ze weten wel dat ze ook beteekeuen scüande over de Engelsche goud- dieven, moordenaars en brandstichters. Toch zullen de Engelschen zich wel wachten aan eenige natie uitlegging te vragen Enge land is, krijgskundig gesproken, uitgeput en is onmachtig eenige aanspraak op eerbied voor heuren naam te doen gelden. De Boereu houden nog altijd geheel Engeland iu bedwang en het fiere Albion, dat reeds meer dau een jaar zijne zwakheid voor geheel de wereld ten toon spreidt inoet zich elke vernedering goed laten bevallen. Eeu oorlog met gelijk welke natie op dit oogenblik ware de ondergang vau John Buil. Overal waar President Krueger zal verschij nen zullen diezelfde geestdriftige toejuichin gen hem to beurt vallen en wellicht zal toch een staatshoofd begrijpen, dat het laten wur gen vau een vrij volk eene afschuwelijkheid is, die het prestige der gekroonde hooiden weinig vermeerderen zou. Als president Krueger iri Belgie komt zullen ook wij daar ziju oui hem toe te juichen. Alle Belgen zonder onderscheid van partij zullen den edelen ouderling eeu blijk geven hunner bewondering, dat men eene betooging inrichte waaraan al de bestaande maatschappijen zou den deel demen, Engeland mag vernemen dat men ook in Belgie weet hoe de verachting van geheel de beschaafde wereld op Chamberlain's bende weegt. Van Doeen. Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt die uveel doen lijden,gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal deen verdwijnen 1 fir. de doos. door VERUS. Men beeldt zich gemakkelijk de buitengewo ne uitgaven in door zulk gebouw veroorzaakt daar de arduin in die streken zeer zeldzaam is al die blokken dus, heeft men met groote hor ten naar Babylonië moeten voeren. Aangezien het grootste gedeelte der hangen de tuinen in kleisteen is gemaakt, zij zijn al- lengskens vervallen, en heden naar het zeggen van-een ooggetuige, zijn het nog enkel heuvel tjes, waarin de dienstvaardige oogen der oud heidkundige alleeu de monumenten van vroe ger erkennen. Derde Wonder De muren van Babylonië. Deze ook zijn vervallen en verdwenen. Zii hadden een uitgestrektheid vau 60.000 stappen eene hoogte van 200 en eene breedte van 50 voet. Men kon er gemakkelijk met verschilli- lige wagens den eenen nevens den anderen op Tijden. Kaaien omsloten den Euphrates stroom, twee vestingen, de eene techtover de andere gebouwd, op de boorden van den stroom, wa ren door eene brug eu door een onderaard- schen weg verbonden twee honderd vijfi torens versterkten deu muur die 100 uitgangen met geheel kopeien poorten voorzien, telde Eet vierde wonder is het standbeeld van Ju jpüer tan (Jlympië, maar dit ook bestaat nog alleen in onze gedachte. Dit standbeeld is Liet werk van den beeldhouwer Phidias. De Jupi ter vau Olyinpië had, zoo men zegt, eene hoog te van 60 voet, hij zat op een troon, de voeten op een stoeltje, in ue eene hand hield hij een scepttr, in de andere een gevleugelde over winning. Hat naakte borststuk, was uit ivoor vervaardigd, de draperijen met goud bestrooid, de scepter voorzien van edelgesteenten, be wonderenswaardig snij werk versierde den troon en het voetstuk, welke beiden van het koste lijkste marmer vervaardigd waren. Geheel het kunstgewrocht was grootsch en prachtig. Vol gens de legende, na zijn werk voleindigd te nebben, vroeg Phidias aan Jupiter of hij tevre den was over zijn beeld, en de god antwoord de hem met een donderslag, die het marmer van het voetstuk deed beven. Eet vijfde wonder is het Reuzenbeeld van het eiland Rhodes. Het werd gemaakt na de belegering der stad Rhodes,. 2§Q jaar voor Nog een viertal volksvertegenwoor digers hebben zich niet aangesloten bij de vereeniging der liberale linkerzijde van Kamers eu Senaat welke woensdag acht dagen geleden zich in groep heeft gesticht en een minimum van politiek programma heeft aangenomen waarover allen het eens zijn. 1® Verplicht ouderwijs 2® Persoonlijken dienstplicht. 3* Zuiver Algemeen Stemrecht, 4e Evenredige Vertegenwoordiging. Ziedaar vier hervormingen welke de volkszaak een grooten stap vooruit zou den brengen. We behoeven niet aan te dringen op aet nut van het verplicht onderwijs, iet bestaat en alle beschaafde landen waar het sedert lang in voege is zijn ons op maatschappelijk en economisch ebied verre vooruit. Alle liberalen zijn partijgangers van het verplicht on derwijs. In de liberale partij bestaat daarover dus geene onverdeeldheid, zoomin als over de kwetsie van den persoonlijken dienstplicht. Dat men deu diensttijd zoo veel mogelijk verkorte, dat men het kazerneleven zoo weinig kazeraachtig make of zelfs het afschafte als het moge lijk is, maar dat de rijke zoowel ge dwongen zij zijn land te dienen zoowel als de arme, dat is maar recht en daar door zal van zelfs den toestand en liet lot der soldaten verbeterd worden, Over het derde punt Zuiver Alge meen Stemrecht ziju eeu viertal leden der liberale linkerzijde het met hunne kollega's nog niet eens. Wel zeggen zijdat die hervorming komen zal, doch meeneu dat het oogen blik „nog niet daar is, dat het volk nog niet genoeg ontwikkeld is. Na grondig overleg zullen zij zich wel bij de meerderheid aansluiten en de een heid der liberale partij zal dan eene we zenlijkheid worden iu het land gelijk ze verwezenihjkt is iu de kamers. Ha die heeren deuken, dat de tijd nog niet gekomen is om het Z. A. S. in te voeren. Wol keuren zij het meervoudig stemrecht af, maar zouden toch, nog eene beperking willen aan het stemrecht Dat ze naar Aalst komen en ze zullen spoedig bekeerd zijn, we zullen hun be wijzen, dat elke beperking van het stem recht voor de klerikalen eene onuitput telijke bron is van bedrog, knoeierij en verva'-gching, en er maar een middel is om die politieke spitsboeven hunne kne pen af te leeren, namelijk de invoering van het Z. A. S. Er is nu reeds goede hoop, dat de aausluiting der liberale Se- nateurs en Volksvertegenwoordigers al gemeen zal zijn. De E. V. is de onafscheidbare zuster van het Z. A. S. Zeker zouden wij het Z. A. S. voorstaan ook zonder E. V., gelijk wij de E. V. zouden aannemen ook zonder Z. A. S. maar in onzen geest moet de eene hervorming de andere volledigen. De E. V. is de rechtvaardigheid voor de partijen. Met de E. V. zoude libe rale partij hare vertegenwoordigers heb ben in alle vergaderingen, in de Kamers en in de gemeenteraden, iu de provinci ale raden, overal zou zij hare grondbe ginselen verdedigen, hare mandataris sen zouden deel nemen aan alle bespre kingen, zij zou haar doel haar streven aan de bevolking doen kennen. Lang genoeg liggen wij door onzö verdeeldheid gebogen onder het schan delijk juk van het klerikalism. Al da iberalen wenschen de eendracht, da eensgezindheid, dat de gekozenen het voorbeeld geven, dat zij de handen ia elkander slaan en eropgebeurd, herop- jewekt zal in een algemeen liberaal congres de liberale eendracht wordea bezegeld welke in feite reeds bestaat. Leve de eendraoht en., voorwaarts De schrijvers van Dendtrgalm zijn dom. Ze zijn verwaand. Ze zijn hoogmoedig. Ze keuuen niets. Ze zijn onwetend, dubbelzinnig, gek enz. We wisten waarlijk niet dat wij zoovele ge breken en ondeugden bezaten, Maar 't moet zoo zijn want in de nummers van 11 en 18 Nov, van Denderbode staat bet een twintigtal keeren voor't minst, zwart op wit gedrukt. Als Denderbode, die de wijsheid iu persoon is iets zegt zal er ook wel iets van zijn. Immers Denderbode heeft ons gevraagd onder meer andere Wat gelooft g e van God Wat gelooft ge van do ziel Wat gelooft ge van de schepping Ootmoedig hebben we bet hoofd gebogen, Christus, met bet brons der oorlogstuigen, en verbeelde Apollou, de god d r zon. Dit beeld bad eene hoogte van 32 meters men kon slechts zijn duim met de twee armen omvatten, en elk der vingeren was dikker dau een ge woon standbeeld. Men werkte lOjaren om bet te vervaardigen, en de uitgaven beliepen tot 1.650.000 frauks, ofschoon bet metaal niets bad gekost. 56 jaar na lien werd het standbeeld omver geworpen door eene aardbeving, en later wer den de stukken verkocht aan een jood voor 900.000 pond (1 p 20 stuivers), die 9Ö0 ke mels gebruikte tot bet vervoeren der vracht. Eet zesde wonder in den Tempel van Diana te Epïiése, in kieiu-Azie vau wiens bestaan meu zeker is, Men b9gon aan dit monument 620 jaren voor Christus eu het werk duurde 220 jaren. Deze tempel bad eene lengte vau 420 vuet en enne breedte van 220, 127 marmeren kolommen, welke eene lengte van 60 voet oudersteuudeu de gewelven. De bovendorpel der deur, eene overgroote massa, werd enkel, na ongelooflijke moeilijkheden, geplaatst, eu dank zij zoo zegt Me legende eene iugeving der godin Diaüa aan den bouwkundige Chersiphron. Het houtwerk was uit cederhout vervaardigd de beelden uit goud en zilver schilderijen aan iabelaöh- prijzen betaald versierden bet monument, en maakteD er den rijksten tempel van die men kende. Maar dit wonder ook mocht niet blijven bestaan. Het werd verwoesten afgebroken door de eerste Christenen iu hunnen baat tegen ai wat tot bunnen godsdienst niet behoorde. Eet zevende en laatste wonder is de Zuil, opgericht te Hahcariiasse 353 jareu voor Chris tus op bet graf vau Mausole, koning van Carië. Doze zuil met eene lengte van 33 mètera op 30 in. breedte en 50, meters hoogte, was omringd door 36 kolommen, bekroond met eene piramiede welke versierd was met een mar meren vier span bestuurd door de marmeren beelden des kouings eu zijne rechtgenote. Dit wonder werd door eene aardbeving ver- Eenige gesueden ornementen van deze zuil berusten in bet Britsch Museum te Londen. Dit zijn de zeven wonderen die over duizen- de jareu bestonden en door iedereen met ver-, bazing aanschouwd werden. Maar wat zijn die wonderen, wanneer men ze vergelijkt, met dia volbracht in de 60 laatste jaren? Geene vergelijkingen zijn meer indrukma kend en vruchtdragend Vsuwa.

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1