I ill Waagspelen. 1 n Wetsvoorstellen. —KT Het Leger. Centenpieters. Leo Walpot. Het Pensioen. 1 I De hervormingen, welke het leger betreffen zijn de struikelblokken over welke het huidig ministerie vallen moet. Om dien val zooveel mogelijk to ver dagen heeft het gouvernement eene oommissie benoemd om de militaire kwestie te onderzoekeu. De commis sie is in groote meerderheid voor den persoonlijken dienstplicht en tegen de plaatsvervanging. Het invoeren van den persoonlijken dienstplicht is zooals men weet een punt van het liberaal programma, een dier trapsgewijze verbeteringen, welke het vólk meer ten goede komen dan bluf en grootsprekerij Vrijdag 30 november laatst, stelden de hh. Delvaux, Furnémont en Janson eene dagorde voor waarin een wensch werd uitgedrukt voor de afschaffing der plaatsvervanging. Dat orde van den dag werd verworpen met 77 stemmen tegen 61 en 3 onthoudingen. Al de liberalen en socialisten zonder onderscheid stem den er voor en verscheidene katholie ken stemden er tegen, niet omdat zij het remplacement goedkeuren maar omdat zij de beslissingen der aangestel- delde commissie willen afwachten, wel ke niet twijfelachtig zijn. Het is dus bewezen, dat er in de Ka mers eene meerderheid is voor de in voering van den persoonlijken dienst plicht en die dan ook weldra zal ver wezenlijkt zijn, ondanks het ministerie dat niet zeggen durft wat het wil en Over de kwestie zeer verdeeld schijnt. Weldra zal men dus in het leger den zoon van den senateur, den zoon van den miljonnair nevens den zoon van den boer en nevens den zoon van den fabriek werker met den ransel op den rug in de rangen zien stappen, de wacht op trekken en in 't kamp verblijven. Dan zal van zelfs het verblijf onder de wapens beter worden, de diensttijd zal tot den hoogst noodigen tijd bepaald worden en andere nuttige veranderin gen zullen in voege gebracht worden. De waarde van het leger zal er niets bij verliezen integendeel, door samen te dienen zullen rijken en armen elkan der leeren waardeeren en hoogschatten er zal eene toenadering plaats hebben tusschen de verschillende standen der samenleving waarvan de gevolgen heil zaam zullen zijn voor de orde en de rust in het land. Dikwijls hoort men de dompers smalen op de centenpieterij der liberalen. Gewoonlijk behooren de groote fortuinbezitters tot do klerikale partij, maar ze zijn niet vrijgeviger dan de liberalen. In elke stad, te beginnen met Aalst waar op de openbare gestichten van weldadigheid de namen staan der weldoeners, treft men zoovele, ia, meer namen aan van liberalen dan van latholieken. Onlangs stierven te Brussel de heeren Gode- froy en Bruggeman. De eerste laat geheel zij n vermogen, meer dan twee milliocn, aan de bospicien, de sommen welke M. Bruggeman aan goede werken gedurende zijn leven heeft be steed, kunnen op verscheidene millioenen ge schat worden, en een groot deel van zijn ver mogen zal na zijne dood ook aan verscheidene werken van measchlievendheid ten goede ko men. Liofdadige menscben treft men aan in alle partijen, centenpieters meer bij de klerikalen aan bij de liberalen. In de Kamer der Volksvertegenwoor digers w rd door eenige liberalen een wetsontwerp neergelegd vragende de onmiddelijke afschaffing van het meer voudig stemrecht voor de gemeente en provincie en de volledige toepassing der Evenredige Vertegenwoordiging in die kiezingen. Dat is praktisch te werk gaan. Om het zuiver alg. stemrecht te bekomen voor de Kamers is de herziening der grond wet noodig en die kan maar verkregen worden door de twee derden der stem men van de volkvertegenwoordigers. $et is klaar dat de meerderheid van twee derden voor eene herziening der grondwet niet zoo gemakkelijk zal ge vonden woiden, dan de eenvoudige meerderheid van den helft meer één ten voordeele van de onmiddelijke toepas- $iug van Z. A. S. en E. V. in zooverre zulks mogelijk is. Aldus zal men overigens maar den weg volgen, welke men altijd heeft ge volgd. Elke uitbreiding van het stem recht werd eerst toegepast in gemeente en proviuciekiezingen, vooraleer ze ver wezenlijkt werd op wetgevend gebied. Weldra zou men zoozeer getroffen zijn door de eenvoudigheid van het stelsel elke man eene stem, dat na een paar toepassingen, misschien na de eerste proef, iedereen het dwaze zou inzien van do wet der drie eerloosheden, en de herzieniening der grondwet even als de afschoffing der twee en drie stem men al spoedig verwezenlijkt zou zijn. Er is geen beter middel om de waarde en de noodzakelijkheid van Z. A. S. en E. V. te doen beseffen, dan ze in prak tijk te laten stellen daar waar zulks on- middelijk mogelijk is. M. Van de Velde heeft ook een wets ontwerp neergelegd sfrekkende tot de verwezenlijking der E. V. met het Z. A. S. voor mannen en vrouwen. In meer dan een artikel hebben wij onze meening daarover doen kennen De plaats der vrouwen is niet in de inij- neD, niet in de fabrieken, maar zij is ook niet in den politieken strijd. Laat onze vrouwen, vrouwen blijven laat ons zorgen dat zij goed opgevoed en onderwezen worden, opdat zij hunne taak als huismoeders wel zouden ver vullen. Ik vind die uitvinding der socialisten eene diuaasheidhet vrouwenstemrecht is eene onhebbelijkheid, en in praktijk zou het voor het volk een kwaal zijn, waarvan de uitgebreidheid onmetelijk zou zijn. De politieke twisten zouden er door verhitte'' worden, en het karak ter der vrouwen zou wellicht eene wij ziging ondergaan welke de samenleving zeer nadeelig zou wezen Het stemrecht der vrouw is eene man ke nieuwigheid en wij hopen wel, dat ze voor de rekening der socialisten zal blij ven. Wat wij in de Maatschappij heb ben moeten, dat zijn brave huismoeders, geeue politieke wijven. Fanfaren Ste CECILIA Erembodegem. Wij hebban de eer UEd, te berichten dat het Cecili-ifeest vastgesteld is op Dijnsdag 11 December aanstaande. De Gcciliamis geduren de dewelke de Fanfaren de twee puike mu ziekstukken J. La Traviaia groote Fantazij Verdi. 2. Nuits d'été groote Wals Weyts. zullen uitvoeren zal plaats bebben om 9 uren, vergadering in bet lokaal om 8 1/2 uren 's mor gens. Zondag 16 December AUitstap Ronsevaal om 3 Ij2 uren 's avond3, vergadering in het lokaal op dezelfde uur. B) BAL aangeboden aan de leden der fan faren St. Cecilia om 6 ureu 's avonds. Indien gij ekateroogen aan de voeten bobt die uveel doen lijden, gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. Het Vuilhemdeken iti zij u nummer van J de zer kondigt het portret af van M. Leo Walpot, muzieko versie van bet muziekkorps der gidsen leeraaraan onze muziekschool, muziekmeester der Jonge Garde. Leo Walpot is voor ons geen onbekende, wij bebben zijne verdiensten, zijne kundigheid en zijn talent naar waarde geschat en brengen hulde aan de vele gaven van den bekwamen toondichter. Op kunstgebied kennen we geene partijschap, M. Walpot ook geeft er den brui van. Of hij echter het artikel van 't Vuilhemdeken geheel met genoegen gelezen beeft, daaraan twijfelen we zeer, en bij zelve, de rechtzinnige Eolda it, zal wellicht het volgende gezegd heb ben bo bo 't is te veel bij 't baar getrok ken de leerling van 't Vuilhemdeken houdt mij voor den aap, 't geen leerlingen nog al dik wijls met hu me piofessoreu doen. We noemen, net als eenieder die wat aan muziek meedoet, M. Leo Walpot een kunste naar, maar 't Vuilhemdeken is daarmee niet tevreden en voor dat zeeppapierken is M. Wal pot eene bron van liefde voor de kunst een genie. Nog zouden wij die overdrevenheden tea goede houden indien de lofzang van den exe cutant geen ander doel had, dan den kunst roem van den beer Walpot te vieren. Maar d9 brok welke in 't Vuilhemdeken opgediend wordt met een saus van gal en edik is maar zoo bombastig om een anderen kunstenaar, die de dompers niet meer behaagt, te kleineeren en te vernederen, de executant hemelt M. Wal pot op, maar executeert M. Van den Bogaerde. We geven de proef op de som met een voor beeld. We lezen in 't Vuilhemdeken Het zal ten slotte wel overbodig zijn te wijzen op deu verbazenden vooruitgang onzer Koninklijke Harmonie, sedert M. Wal- pot het bestuur ervan op zich nam. Hoe, M. Walpot bestuurt de Jouge Garde sedert eenige weken, en zij beeft reeds verba zende vooruitgang gedaan Is dat niet te grof Wie in de wereld, kan in eenige weken een krotmuziek hervormen tot eene kunstschaar Waarom de waarheid niet zeggen Waarom niet bekend, dat den verbazeudeu vooruitgang in de JoLgo Garde, niet gedaan werd door de leden maar door de zes, zeven vreemde solis ten die voor elke uitvoering van Gent, Brussel enz. komen aan item zooveel per maa. Neemt gewoonste maatschappij en voeg er zeven artis- ten bij. de vooruitganb zal ook verbazend zijn. Doch daarin ligt het gift niet van den execu tant. Iedereen die zijn bombast leest zal zich afvragen, maar wie had de Jonge Garde zoo laten vervallen, dat ze noodig had verbazende vooruitgang te maken? Wie kan bet anders zijn dan M. Van den Bogaerde, de voorganger van M. Walpot, een talentvol toondichter ook maarniet buigzaam genoegen wiens pogingen op kunstgebied werden verijdeld door den slechten wil der scboeffdlmuziosaaten, die alles in 't werk stelden om deu rnau buiten te duwen. M. Van den Bogaerde, heeft waarschijnlijk niet veel geklaagd over 't verlies zijner plaats in de Jonge Garde, hij werd er toch maar arm tierig betaald, maar dat hij nog als een onbe kwame door 't Vuilhemdeken wordt doodge zwegen, neeu, dieu ezelsstamp kou hij niet verwachten. We wed len, dat M. Walpot, zelve het dood zwijgen afkeurt en 't Vuilhemdeken geen dank weet voor zijn artikel waarvan de bedoeling de oogen uitsteekt. Wat meer is, dat M. M. Van den Bogaerde en Walpot het nummer van 't zeeppapierken goed bewaren, ze zullen later wel eens bekoord worden het te herlezen. M. Walpot zal wellicht eens vernemen dat de algemeenheid vau 't bestuur, de algemeeu- beid niet is vaa de Jonge Garde, en dat de in triganten van het domperskliekje wanneer ze vlooien Krijgen in den staart, ook de beste hun pak opgeven. We denken te weten, dat M. Wal pot zulks volstrekt niet zou betreuren. Wanneer de opvolger van M. Walpot zal genoemd worden, zullen de heeren Walpot en Van den Bogaerde het artikel van bet Vuil hemdeken aandachtig herlezen en zeggen 't was to peizen, R. Dabi. De rhumastimende jicht en alle ziekten veroorzaakt door de gal en de slijmen worden in weinig tijdsgenezen door de anti- slijmachtige Waltkery-pil. Nooit eene misluk- king. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeueer, De Waele, Gbysselinckx en overal. Het wetsontwerp betreffende de pen sioenen voor de oude lieden, neergelegd door M. Warocquéis in alle opzichten merkwaardig. We zegden reeds dat het minimum vastgesteld is op 360 fr. De deelneming aan de pensioenkas zou ver plichtend zijn. De Btaat, de werkgever en den arbei der zouden alle drie medewerken tot het daarstellen van het pensioen, dat niet zou genomen worden van de intresten van een gestort kapitaal, maar zou be taald wordeu door rechtstreeksche ver deeling. Men zou opzoeken hoevele Belgen in het land de voorwaarden vervullen om het pensioen te genieten, men zou bere kenen hoeveel geld er moet zijn om aan elk dier werklieden 360 franken te be talen, en die som zou verkregen wor den door bijdragen vau Staat, bazen en werklieden. De Staat zou een vierde storten, de bazen een vierde en de werk lieden twee vierden tot het bekomen der noodigo som. De heer Warocqué, duidt aan hoe de Staat de vei'eischte som zou vinden, hoe de bazen en de werklieden hun aan deel zouden betalen. Het aandeel der arbeiders zou per werkman zeer gering zijn gezien het groot getal werklieden, de betalingen zouden gedaan worden bij zeer kleine gedeelteu met een stelsel van zegels van een of meer centiemen. Het pensioen zou ook toegekend wor den aan de gebrekkelijke geworden werklieden. De werkeloozen zouden van het betalen der bijdrage ontslagen zijn zoolang ze werkeloos zouden blijven. Het wetsontwerp is zeer breed opge vat en de verwezenlijking ervan goed mogelijk, indien de dompers het niet in de kartons wegmoffelen. Het is in ie der geval wat ernstiger, dan het pensi oen der 9 centen daags door de klerika len uit kiesbelang gestemd. Drie honderd zestig franken, men mag zeggen een frank daags, mag al tellen en de ouderlingen welke daaro ver beschikken zouden niet verplicht zijn te bedelen of een plaatsken af te smeeken in het gevang dat men nu Ou- de-manuenhuis noemt. I>e Wetenschap. M. Brunetière een der gezaghebbendste klerikale schrijvers treedt op als kampioen van godsdienst en goloof tegen de wetenschap. Hij verkondigt bet bankroet der wetenschap eu bevestigt, dat deze om de problema's der na tuur en van 't leven uit te leggen en op te los sen niets heeft geholpen het eenige licht is het geloof. M. Brunetière bevestigt onder ander dat het bestaan van God niet door de rede kan ver klaard worden, hij houdt staan dat de onster felijkheid der ziel, noch de godheid van Jesus Christus niet kuunen bewezen worden, het zijn geloofspunten, en de wetenschap heeft het recht niet de geloofbaarheid daarvan te onderzoeken of te betwisten. Als pastoor en koster kijven... Het blad van den bisschop van Gent bezingt den lof van koster Brunetière, maar pastoor Mcöuilor is van een andir gevoelen en in een brief gericht aan het bisschoppelijk blad raadt bij de stelling van den Bien Public en van Brunetière vinnig aan en haalt beiden over den heKel als gemeene ketters. Allo, filosofen van Denderbode mat wie doet ge mee? Met Brunetière of Mceuller?Is 't aan ons, dat Gij u wenden moet om onze wijs- geerigo opvatting over God, Rede en Geloof te vragen, als de uitnemendste geesten en uit- muntend8te vaten van heiligheid der Room- sche belijdenis elkander in 't haar vliegen ovur de hoofdpunten dier belijdenis. De zeer pausgezinde heer Brunetière, opge hemeld door het blad van den bisschop beweert gelijk te hebben, pastoor Mceuller beweert in tegendeel, dat Brunetière in dwaling verkeert en zijne stellingen kettersch zijn. Het geloof aan de mysteriën van den gods dienst is met de rede niet overeen te brengen zegt Brunetière, die mysteriën gaan alle ver stand te boven. Geloof en Rede zijn nooit te genstrijdig antwoordt Mceuller ze smelten in elkaar en leiden tot diezelfde uitkomsteu Wie van die twee heeft er nu gelijk De winter is daar, met zijneu gewonen stoet van slechte dagen. Onder ons klimaat bij zonderlijk is zijn invloed ten zeerste noodlottig uit hoofde der plotselinge en gedurige veran deringen der luchtgesteltheid, maar bijzonder lijk ter oorzake der vochtigheid, die een der hoofdgaven van ons land is. Opgepast voor rhumatism, onheil aan da jichtleiders. Hunne pijnen gaan opnieuw toenemen en da lange uren van lijden gaan voor hen beginnen. En wat doen Zij hebben alles beproefd zonder den minsten uitslag te bekomen. Zij hebben ds lange lijst uitgeput dor met allerlei beloften iu de wereld gezonden bijzon- dermiddels, zij hebben allen zoogenaamde oude vrouwen remediën beproefd, alle wrijvingen gebezigd, en nog altijd ziju zij op hetzelfde punt. Wanhopend lijd en ze zonder hoop op verbetering. Doch zij mogen zich troosten. Dank aan M. Vincent, apotheker, 33, rue de la Limite te Brussel, zijn hare pijnen verminderd. Zij moe ten hem zegenen, want hij heeft het goede middel gevonden, den Elexir tegen jicht en rhumatism die zijnen naam draagt en die in weinig tijd huu lijden zal doen ophouden en hen zal toelaten hunne bezigheden te herne men. Door zijn gebruik wordt eene radikale gene zing verzekerd, alle dagen ontvangt M. Vincent talrijke bewijzen van dankbaarheid van wege hen die hij door zijnen wonderbaren Elixir aan het leven heeft teruggeschonken. De waagspelen zijn in Belgie verbo den door de wet. Ziet ge daar de twee snaken centen omhoog werpend, en kop of letter Bpe- lend, als de politie ze in het oog krijgt zijn zo geknipt. Ziet ge daar op de foor, dat'kraampje staan, met dat draaiend tafeltje gansch bedekt met kommen, tassen, potten in gleierwerk en glas, daar kunt ge mitg tien centiemen de kans wagen, en een koffiekan of een spiegeltje winnen. Dat waagspel is door de wet verboden. Ziet ge daar dat prachtig huis, rijk hemeubeld en versierd, daar is het speel huis, daar worden in weinige uren for tuinen gewonnen en verloren, duizen den franken worden als inzet op het groene tapijt gesmeten, de eer van gan- sche familien, de vruchten van jaren arbeid worden er vertuischt. Dat is door de wet toegelaten Waarom die twee maten en twee ge wichten. Waarom verbiedt de wet het spel aan de kleinen en niet aan de g-roo- ten. Och, omdat de wet maar al te dik wijls alleen voor de minderen is ge maakt. In de Kamers heeft men wetgevers zien rechtstaan om de speelkoten te ver dedigen. Hoe durven ze 't doen De kleine waagspelen worden verboden en en met reden, maar met even veel re den moeten de groote kansspelen ook verboden worden. Men zegt wel, dat de wet de drift naaf

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2