HET KLOOSTER 15de Jaar. Nummer 51 Zondag 25 December 1900. Onderstandspenning. Voor Taal en Vrijheid. DENDERGALM. Ter drukkerij van Den Dendergalm. Patroon en Werkman. Monsterachtige theorie. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den bulten V00r0l) ^"Ibaaf PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Annoncen „K per drukregel. Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 22 DECEMBER. Ontvangen van vriend Joseph bij Richard De Stobbeleir 3,55 fr. Ter nagedachtenis van onzen duurbaren vader die ook do armen lief had 3,00 fr. Omdat alle menschen zouden liefdadig wezen 1.00 fr. Omdat Janneken 3 jaar oud is 0,30 fr. Kibbeladoeken is in zijn zeever versmacht 0,10 fr. Op den toren 2,11 fr. Als Jef, Mie en Sus samen uitgaan enz. 3,02 fr. Zondag, 23 December op Stadsschouw burg, opvoering van het prachtig drama De Orgeldraaier, door E n. Franckx naar het bekende werk van Snieders en het blijspel in een bedrijf De trein te laat, door E. Verschueren. Deuren open ten 5 1/2 uren. Gordijn ten 6 uren stipt. Prijzen der plaatsen. Benedenplaatsen 2 fr. Balcon 1 fr. Gaanderij 50 centiemen. De leden kun nen mits opleg van 25 centiemen kaar ten bekomen voor voorbehoude plaat een den zondag der vertooning van 10 1/2 tot 11 1/2 uren 's morgends, op vertcon der lidkaarten en gunstkaarten. W illemsfonds. Zondag 30 December 1900 kosteloos Avondfeest ten 4 uren namiddag, in den Graaf van Egmont. Leest en verspreidt den Dendergalm orgaan der liberale partij te Aalst. Bij 't naderen der twinstigste eeuw doen wij een oproep tot al de liberalen om ons te helpen in ons propaganda werk,door een abonnement te nemen op ods blad, door bet te verspreiden onder het volk, door het te vragen in de her bergen welke men bezoekt, door het bij al de vrienden aan te bevelen. Met meer ijver dan ooit zetten wij den strijd voort tegen 't fanatism, dat Belgie van klerikale en kollektivische door P. S. Samen leven, samen werken, samen leere n betrachtend in hun handelen de hoogste har monie, den inooisten samenklank de hoogste Godheid. Samen lijdend, samen strijdend, een kus is bet loon der overwinning. Medelij ver rukking is bun gemeen en vinden in malkander een steun. E'kander eeren.l, biddend met el kander, voor bat ongenoemde, vreezond, waar vreeze is, zoo gaan zij hun levenspad op en af en scheppen nieuwe levenskracht en teelen nieuwe menschenbloemen. Daar is kleur, geur, rijkdom en pracht, hier is onvruchtbaarheid, verdorring naar lijf en gemoed uw lot. Zuster Brot (het oog afgewend) God mijn vader, zou het waar zijn, zou het waar was. Mijn liefde.. Dat ik.. Johan IVerp dit kleed in het stof. Ik heb u lief, mach tig lief, en laat de gouden klanken van uw stemme in mijn ooren stroomen. (Hij treedt nader, bij haar wisselen zich on gekende lust en vrees met elkander af, maar toch blijft ze staan) Johan (zachter en dringender) U zijt als een engel voor mij, U zijt als een engel voor mij, op uw stem en om aw trekken zijde tracht te overweldigen door het aanprediken der bekromponste onver draagzaamheid eeuerzijds, en het ver spreiden van dwaze dogma's anderzijds. Wij hangen van niemand af en mogen in alle omstandigheden vrij spreken, ons programma is liberaal kort en goed we kennen noch doktrinairen, noch progressisten, noch radikalen. Al de liberalen der stad en van het arrondis sement hebben een breed en volksge- zindprogramma aangenomen en dat pro gramma zullen wij met kracht ontwik kelen en verdedigen. Me zullen de pen houden om recht vaardigheid te eischen voor iedereen. We willen welstand voor burgers eu werklieden, maar bekampen alle voor rechten, ten gunste van wie deze ook zouden wezen rechten, geeue voor rechten. De konkelarijen, knoeierijen en mis bruiken, ver valse hingen en bedriegerijen door de dompers onzer stad aanhoudend gepleegd zullen wij aan den schandpaal spijkeren, opdat iedereen zou kunnen oordeelen waarbij het komt, dat onze stad en onze streek eene der ellendigste is van geheel Belgie, waar het werkvolk minst wint en de burgerij het meeste kwijnt. Wij zullen met dank alle inlichtingen en brieven van onze vrienden gelijk vroeger aanvaarden van naamlooze bij dragen of mededeelingen zal er vol strekt geene nota worden genomen. Liberalen, leest en verspreidt den Dendergalm. DE REDACTIE. VRIJHEIDSTRAAT, 58. Gelast men zich aan uiterst voordee- lige prijzeu met alle slag van drukwerk Omzenubrieven, Strooibrieven, Rekla men, Plakbrieven, Prijs-Koeranten, Fakturen, Kwijtbrieven^ Doodbrieven Truuwbrieven, Doodbeeldekens te be ginnen van 2,50 fr. de 100 enz. enz. trilt er een glans, die me verlicht en bekoort Verrukt eu bekoort op uw stemme vlieg ik het aardrijk om en zie de engelen nederdalen en boor de woudvogeien zingen op uw trek ken (dicht tegen haar nie) lees ik ongekend zoets en schoons. Zuster Brot (een overweldigend zoet gevoel openbaart zich eventjes bet hoofd terzij, naar hem toe, en de handen voor de oogen Jouan (in de houding van iemand die haar zou willen omhelzen, maat mot eerbied, op eenigeu af stand,) U verrukt U behoort me Stijgen mijn ge voelens in machtige zwenking naar omboog, golven van de hoogste begeestering, ik denk aan u. Trilt iu een zachte stemming mijn hart: ik deuk aau u Heb ik hoop. 't is door u 1 Heb ik geloof 'tisdoorul Heel mijn zedelijk aan schijn is van u doortrokken, heel mijn ideale kracht rust op u, in u. Ik heb u liefIk heb u lief 1 (nog dichter in dezelfde houding tot haar) Zuster Brot (nog meer vooruit, maar plotselings met een stap weer achteruit) Neen 1 Neen 1 met eeoe beweging alsof ze iets zoekt te wereu Neen 1 Neen 1 Go I Va der I Jesus Help mij en schenk mij licht Johan Ik heb u lief. Ik zal u koozen, ik zal a streelen. ZusterBrot Neen neen is ...(valt snikkend op haar knieën.. immers al wat den drukkerstiel betreft. Schoon e Visietkaarten te beginnen van 1 fr. de 100. Al het werk wordt met zorg en spoed verricht. Ik beveel mij aan, bij al de liberalen. De Uitgever René Van Branteghem. Bij elke gelegenheid hebben wij er op gewe zen, hoe noodzakelijk het is, dat bazen eu werklieden mat elkander nader keunis zouden maken, dat er eene voortdurende toenadering zou bestaan, om het vertrouwen te vergrooteu en het bestaan te veraangenamen. 't Is waar, de vooruitgang der machienerij, dia voor gevolg had het oprij zeu van groot e werkhuizen en fabiiekcu, waarin soms ver scheidene duizenden werklieden arbeiden, beeft de betrekkingen tusschen bazen en werk lieden moeilijker gemaakt en verminderd toch zien we niet in, waarom daar niet aan te ver helpen zou zijn. Waar wordt de baas, het liefst van zijne werklieden gezien Daar waar zij uaar voor vaderlijk gebruik, dagelijks met elkander spreken waar wordt de werkman bost behan deld en dik wij Is ook best betaald in werkhui zen waar betrekkelijk weinig arbeiders zijn b. v. 10, 20 of 30. Da baas spreekt de werk lieden aan, redeneert met hen over het werk en den verkoop, hij moedigt hen aan door een goed woord eu zij van hunnen kant zijn hem genegen. We vragen ons af waarom het meer en meer anders wordt Waarom de bazen veelal hunne werklieden als weerbarstige voortbreugers be- bindelen die hen geheel vreemd zijn eu waai- om de werkliedeu bunue bazen ais vijanden aanzien. We ziju niet van degenen die altijd de bazen gelijk geven en bet werkvolk met misprijzen bejegenen, als deden ze niets dan tot schade van den patroon. Maar wij doen ook niet ge lijk de socialistische bladen, die immer de ba- z n in't ongelijk stellen, en de arbeiders als slachtoffers schetsen van uitbuiters. We zeggen dat er slechte bazen zijn en slechte werklie den we zeggen dat de baas ongelijk kan heb ben en de arbeiders ook. Het liedje der uitbuiterij heeft de werklie den op een dwaalspoor gebracht immers hij die zijn kapitaal waagt iu eeue onderneming verdient in alle geval toch meer den eerbied van hot werkvolk dan de rijke, die zijne for tuin in zijne brandkast laat beschimmelen en slechts de moeite heeft zijne koepons af te Johan Ik zal u op handen dragen en kussen, u om winden met al den gloed van mijn liefde, met al de warmte van mijn ziel (hij buigt zich,voor- over, terwijl zij in tranen omhoog ziet) Ik zal u lieven heel mijn leven lang, (Hij na dert haar nu, tot hij bijna haar voorhoof-l aan raakt zij wil zich goven als de zijdeur open gaat eu Gabriël (1) verschijnt, verwondering, openbaart zich bij deze, die aantoont dat ze het tooneel begrijpt) Tooneel III Zuster Brot (snikkend) (werpt zich, onttrekkend aan Johan, aan der: boezem van Gabriël, haar boezemvriendin, of zij daar ten toevluchtoord wil zoeken) Johan (zich tot iemand richtend) Ik heb haar lief. 't stroomt hier in mijn hart van zalige aandoeningen. Ik heb haar hel (een traan wegpinkend) Gabriël wacht tot beider aandoening is bedaard, stilte dtis voor oen wijle Zuster Brot (de stilte verbrekend, bevend aan Gabriel's boezem.) Hij bemint me I Johan lk heb haar lief 1 Gabriël. (Zuster Bro t tot. Johan lei lend) Mint elkander 1 Johan omhelst Zuster Brot, terwijl Gabriël droevig peinzend zi*h afwendt, alsoi er een kuippen. Wij hebben niet ver te loopm om voorbeelden te hebben van fortuinen, die in groote ondernemingen te niet zijn gegaan. Van den anderen kant, hebben de patroons ongelijk indi;n zij de werklieden als mindere wezens aanzien. De werklieden hebben een hart dat vatbaar is voor verkleefdheid, zij hebben hunne vrouw en kindereu lief en weten elke goede behandeling te waardeeren en hoog te schatten. Ze zijn fier wanneer hun werk ge prezen wor.lt en een woordje lot maakt hen gelukkig. De baas die wil kan zich van zijne werklie den doen beminnen. Hij moet daarom niet met hen omgaan als waren het zijne herberg- vrienden, doch een minzaam woord langs hier, een vraagsken langs daar, eene kleine uitleg ging over den toestand der nijverheid, over den uitvoer enz. zou meest altijd voldoende zijn om betreurlijke incidenten te voorkomen. Indien het waar is b. v. dat de reeders van Antwerpen hunne proklamatie van loonsver mindering hebben uitgevaardigd, geheel op 't onverwachts zonder eerst eenigen stap van toenadering of overeenkomst met de dokwer- werkers te hebben gedaan, hebben zij die wer kers niet als menschen behandeld en dan zijn die reeders verantwoordelijk voor de gevolgen welke zulke afkeurlijke handelwijze hebben kau. De baas moet zijn werkvolk goed betalen als het van de winsten af kan en moet zijn werkvolk leeren, dat zal hem iu menig opzicht voordeelig zijn en de arbeider van zijnen kant moet zijn werk gewetensvol verrichten om het uij verheidsgesticht te doen bloeien en de con- curentie mogelijk te maken. Indien bazen en werklieden deze praktischs wenken in aanmerking namen en niet luister den naar de vele woordenkramerijen en ijdela schreeuwerijen van mannen die vermaak schij nen te hebben in nuttelooze botsingen er zou den vele verkeerdheden weer goed komen. De kanselier van den Duitschen keizer der Hunnen zegde iu den Rijksraad het volgende Iu de geschillen tusschen de landen moet men niet in acht nemen langs weikeu kaut het goe de recht is, maar alleen denken aan de belan gen van zijn eigen land. Von Bulow, zoo heet die kanselier, is een der gevaarlijkste anarchisten welke op vrije voeten loopeu. De wet, die da volkereu beheerschfc meet dezelfde ziju, als de wet die de betrekkin gen regelt tusscheu de afzonderlijke personen. Hij, die de plundering en de uitmoording van een volk gedoogt, heeft geeue reden om den invidueelen moord eu diefstal ai' te keuren, men moet zich daarom niet bekommeren, zegt angel haar knaagt.,) (Op het voorplan vertoont zich kijkend tus schen de reet van d© zijdeur, het oude werk- vrouwtje van 't klooster, dat vol schrik, een bewegiug rnaaktf om een kruis te slaan, eu ijlings zich wegmaakt om de moeder overste te verwittigen, deze, die juist deu klooster priester bij zich heeft. De kloosterpriester treedt dus op laugs de zijdeur, gevolgd door moeder-overste, terwijl het werkvrouwtje vol angst aan de zijdeur tusschen de reet blijft kij ken. Tooneel IV (De drie eerste zien den priester niet optredne) Kloosterpriester Zuster Brot (Alle drie wenden 't hoofd naar hem. Gabriël met even een glimlach, Zuster Brot met schrik. Johan wijkt een stap achteruit, altijd iu verrukking houd hij stand. Kloosterpriester Kniel neer 1 (tot Gabriël en Zuster Brot.,) Zuster Brot. (zuchtend voor den priester zou willen knielen, maar wordt opgehouden door Jonan) Gabriël Ik kniel niet. Ik hen niet misdaan Johan (vurig) Kniel niet 1 En waarom knielen Men knie- Ie slechts voor God eu in 't schuld bewustzijn. "t Yervoigt.

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1