De Oude Garde. Liberale Werkmanskring. Over de Nederlandsehe Iloogesehool. Een grove Misslag. De Hunnen. Waarschuwing. In Memoriam. De Liberale Eendracht. LICHT. D8 Liberale Fanfaren-maatschappij Les Amis Constants of Ou le Garde viert haar Ceciliafeest den 6, 7 en 13 Januari 1901. Algemeeme Vergadering en Uitstap den 6n 's vooriniddags, 's a- vonds ten 5 uren Banket, den 7" avonil- maal en uitstap met Concert en Bal. muziek, den 13" Te beginnen van 30 December zal het Hoofdbestuur alle Zondagen zitting houden in het lokaal Concordia ten 3 uren namiddag. (Getrokken uit een verslag opgemaakt door d' Julius Mac Leod, lesraar aan de Hooge- school van Gent en geteekend door de heeren Bol de Mout, Max Rooses, Obrie, Sabbo, Jan Van Rysvryck, en andere geleerden). Veel wordt er gesproken over het nut, door sommigen, over de onvvenachelijkheid door andereu, eener Nederlandsehe Hoogeschool. Er is een groote propaganda op touw gesteld om te Gent de vervlaamschiug te bekomen der vier faculteiten te weten 1° Wetenschap pen, 2° Geneeskunde3° Wijsbegeerte en Let teren, 4° Rechten. Maatregelen zou len geno men worden om zulks trapsgewijze tot stand te brengen en in een zeker aantal jaren te vol trekken. Wat de technische scholen betreft, hier zou een volledige vervlaamsching zeer moeilijk zijn, daar de studenten ervan, groo- tendeels VValen en Vreemdeliugen zijn ook worJt dit door de propagandisten, voor het oogenblik, niet gevraagd. Als bezonderste argumenten, doen ze, onder andere, gelden 1°) In den loop der negentiende eeuw heb ben de levendé moedertalen overal het doode Latijn verdrongen. Slechts in drie streken van Europa werd het Latijn als voertuig van 't Hooger onderwijs niet vervangen door de moedertaal, maar door een andere vreemde spraak in Russisch-Polen, in Roemeensch- Hongarië en in Vlaamsch-België. 2®) In Vaamsch-België is de omgeving van het hooger onderwijs (dit wil zeggeu het volk) Vlaamsch opdat het hooger onderwijs meer in gemeenschap zou treden mat zijn omgeving, moet het in de taal van het volk geschieden. 3°) De talrijke gediplomeerden die ieder jaar de Hoogeschool verlaten staan door hun ne kennis en hunne algemeene ontwikkeling boven de middelmaat van de bevolking. Het is niet alleea door het bouwen van bruggen, door het verzorgen van zieken, door raadge vingen in gerechtelijke zaken dat zij aan do bevolking diensten bewijzen. Ook door hun dagelijkschen omgang met minder bevoorrech ten oefenen eij een heilzamen beschavend en invloed uit en dragen zij bij tot de versprei ding van de kennis en van den wetenschappe- lijken geest dien zij uit de Hoogeschool hebben medegebracht. 4") De jonge lieden, die onze Hoogescholen met h«t diploma van geneesheer, apotheker, advocaat, notaris of ingenieur verlaten, en hunne intrede doen in het practisch leven, on dervinden weldra dat er een afgrond bestaat tusschen de Fransche fictie,waarin zij geduren de hunne studiejaren hebben geleefd en de Vlaamsche werkelijkheid, waarin zij daarna tot over de ooren gedompeld worden, want aan de Hoogeschool was alles Fransch, daar na is schier alles Vlaamsch. Tegen bovengezegde hervorming werden verscheidene Deden kingen geoppord. De te- genstrijders der vervlaamsching zeggen 1° Het ware onmogelijk, of althans uiterst moeilijk, een voldoend aantal geschikte perso nen te vinden, bekwaam om in het Neder- landsch te doceerën 2* Ouders en leerlingen willen van geen Nederlandsch onderwijs weten en het ver- vlaam8chen der Hoogeschool zou een aan zienlijke vermindering van het aantal stu iea - ten na zich slepen 3® Er bestaat geen wetenschappelijk Ne derlandsch 4" De eenige, officieëele tekst van de wet boeken is Fransen. Dus is het noodig die wetten in het Fransch te bestudeerea en uit te leggen 5° Door het stichten eener Vlaamsche Hoo geschool zou men de vervreemding van Vla mingen en VValen doen toenemen en 's lands eenheid in gevaar brengen. Op het eerste zicht en wanneer men de tiak slechts oppervlakkig beschouwt, schijnen bo venstaande tegenwerpingen nog al ernstig doch, voor iemand die de iiervormiu grondig ontleedt en van nabij inziet, verdwijnen ze spoedig om tot de wenschelijkheid eenerVlaam- sche Hoogeschool te besluiten. Daarop komen we later wel eens terug. R. D. VV. Indien gif eksteroogen aan de voeten hebt die ursel doen lijden,gebruikt de Balsem vau DrNoël welke ze in twee dagen zal doen Terdwijnen 1 fr. de doos. Het ministerie der zeven lapzalvers wordt nog enkel aaneengehouden bij middel vau een versleten Cousebant. Vrijdag 22 december konden de libe rale volksvertegenwoordigers dat nie tig bandje met een enkelen vingerknip breken en 't ministerie doen uiteenval len. Zeven liberalen hebben dat knip- ken niet willen geven zij hebben een groven mislag begaan. Zeven liberalen hebben het slechtste klerikaal ministerie gered, dat ooit Belgie onteord heeft. Hat hoofd van dat ministerie is de kazakkeerder De Smet- De Naeyer, gewezen liberaal, die uit eerzucht zijne, partij verried. Dit is ge noeg gezegd. Het ministerie der zeven lapzalvers beijvert zich gelijk zijne klerikale voor gangers, alle besturen en't gerecht te klerikaliseeren, het openbaar onderwijs te vernietigen, onze geldmiddelen te verspillen aan domperswerk, 't leger te ontredderen, het aanzien en de faam vau ons land bij de vreemde mogend heden te verdelgen. Het ministerie van den Cousebant weet in zake van krijgsdienst niet waar aan zich te houden. Het contingent moest gestemd worden en om zich te redden werd de comedie der gemengde commisie uitgedaeht. Over zijne plannen betreffende het leger wou generaal Cousebant geene enkele nitlogging geven, geene enkele voldoening aan de linkerzijde, die een parig tegen de plaatsvervanging of zielkooperij is, zooals de liberale lin kerzijde in haar manifest-programma verklaarde. v«rdiende zulk ministerie dan nog zeven liberale stemmen Dank dus aan zeven liberalen zal het dom persministerie zijn werk der vernieling van 't onderwijs en van klerikaliseering ongestoord kunnen voortzetten. Eene weigering om het contingent te stemmen kon in dit geval niet aan zien worden als een teeken van vijand schap tegen het leger, maar als eene stemming van wantrouwen, als eene protestatie tegen de houding van het ministerie die in de legerkwestie echt schandelijk is. Er was maar een middel om het mi nisterie omver te werpen of het tot her vormingen te dwingen namelijk tegen de lichting te stemmen. Zeven liberalen hebben het niet gedaan, wij zullen hun ne namen aan onze lezers bekend ma ken, het waren de volksvertegenwoor digers Bauduin. Braun,Hymans, Huys- mans, Lepaige, Mullendorf en Tournay. M. Huysmans om die stemming uit te leggen verklaarde Wij geven het goevernement nog een jaar krediet, die houding is ons voorgeschreven door on ze bekommering voor de nationale be langen M. Huysmans slaat den bal mis. De nationale belangen eischen, dat we ten spoedigste van het Consebanten minis terie zouden verlost zijn. Het leger zelf zou graag die rare ministers aau de deur zien vliegen om plaats te maken voor een zakenministerie, dat de voor naamste hervormingen ten goede zou brengen. We weten wel, de krijgskwestie is geene partijkwestie, maar het was den plicht van al de liberalen eene stem ming uit te brengen ten voordeele van den persoonlijkeu dienstplicht en een ministerie omverre te werpen dat stel selmatig al de punten van het liberaal programma van kant schuift. Denzelfden avond donderde M. Huys mans tegen 't doinpersministerie, dat de heerschappij over het onderwijs ge heel in de handen wil leveren van po litieke priesters en een paar uren te voren had hij dat ministerie gered, toen hij het kon doen vallen, 't Is mooi We raden de liberale vrienden van Gent, Brussel en elders aan, wanneer er kwestie zal zijn de kandidateu bij eene volgende kiezing aan te wijzen, goed te onderzoeken, hoe hunne geko zenen hun mandaat hebben vervuld. De Zeven redders van ff dompersminis terie hebben wel niet hunne partij ver loochend, maar zij hebben eenen slech ten dienst bewezen aan hun vaderland en aan de demokratie. 't Kan goed zijn het niet te vergeten Dat die fout hun licht weze. Wij schatten ze naar waarde Het zal wel de eerste maal niet zijn, als we zeggen dat alle oorlogsondernemingen of ge wapende ontdekkingstochten gedaan onder voorwendsel ran Deschaving, juist het tegen overgestelde zijn. Waarom die schijnheiligheid De Spanjaar den overweldigden Amerika, van de vroegere bewoners blijven er maar eenige duizenden moer over ze zijn omtrent van den aardbol geschaafd, ten behoeve, der zoogezegde be schaving, de negers gaan denzelfden weg op, de geelhuiden zullen volgen. Was de tocht naar China dan toch zoo brood- noodig Ja, er waren eenige slachtoffers geval len van het fanatism, eeDige geloofsprechkers waren met hunne geloofsgenooten om 't leven gebracht omdat zij eene leer predikten strijdig met de wetten, de gebruiken en de zeden vau 't Chineesche volk. Doch was dat wel de reden vau den oorlog door de vereenigde mogead- heden gevoerd tegen China, was dat voldoende om de gruwelen te wettigen door de blanken in China geploegd. O schijnheiligheid Uit afschuw voor 't bloedvergieten worden nog meer grovere mis drijven gepleegd Maar als dat zoo is waarom hebben diezelfde beschaafde natiën geene troepen gezonden om het bloedvergieten te be letten in Armenie, in Kreta in Afrika en elders? Zijn daar geene Europeesche slachtoffers ge vallen. Schijnheiligheid dus en roofzucht. Roofzucht, ja. Generaals, kapiteins, soldaten, bedienden en knechten, allen rooven en stelen iu Chiua, als behoorde daar alles aan hem die er de hand op legt. De openbare gebouwen worden geplunderd, de schatten ingepalmd, de kostbare voorwerpen gereofd en gestolen, de kunststoffen, tapijten, geweefsols, huisraad, enz. gekaapt. Eu dat alles voor de beschaving. Een enkel bewijs is voldoende om aan te toonen, boe ge- wetenleos de beschaafde beschavers in China te werk gaan. De fransche generaal Frejr, zond als geschenk aan den Voorzitter der Fransche Republiek verscheidene koffers kostba»rheden, welke natuurlijk in China gestolen waren. Voor de beschaving is dus de schijnheiligheid en Willem II van üuitschland wist het wei toen hij zijue soldaten bevel gaf zich in China als Hunnen te gedragen. Vandoben. Er zijn altijd lieden, welke van de liefdadigheid misbruik maken ten na- deele der wezenlijke behoeftigen. Wij waarschuwen al onze stadgenooten te gen die bedriegers. Zoo zijn we te w.iet gekomen dat sommige personen die volstrekt geen ge brek lijden en enkolijk geld trachten te bekomen om te brassen zich bij mensch- lievende medeburgers aanboden, eene gausche leugenbistorie op lisebton over hunne ellende en die van hun huisgezin, en om hunne gezegden te bevestigen, de naam noemden van een ol meer voorname inwoners, door welke zij volgens hunne bewering aan de mild heid der welstellende burgers zouden aanbevolen zijn. Nu de nood immer dringerder wordt dient er meer gezorgd dan ooit gezegd te worden, dat alleen degenen onder stand ontvaügen die werkelijk gebrek hebben en dezen rijn talrijk genoeg. Men mistrouwe dus al degenen die zich aanbevolen noemen, zonder daarvan een schriftelitk bewijs to kunuen too nen. Van bet armbureel willen we thans niet spreken, de kwaal is er ingekan kerd, ougelukkigen die in armoede ver- keeren worden er verstooten, bedelaars van stiel en renteniers gaan er met de vetste brokkeu weg. Een onpartijdig bestuu" zou daar orde weten in te bren gen, nu moeten wij geene verandering verwachten. Dat onze medeburgers dus geven, veel geven wij doen een beroep op al degenen die iets kunuen doon voor de ongelukkigen hoe weinig het ook zij maar dat zij slechts geven wanneer ze weten dat hunne gift waarlijk zal be steed worden oin behoeftigen te helpen die het verdienen. M. Pieteb DE KEUSTER, vau La Hulpe, schrijft MVincent apotheker Grensstraat, 33 Brussel. Ik was reeds sedert eeoigen tijd voornemens u den meikwaardigen uitslag te schrijven, ver kregen door uwen Elixir tegen Jicht en Rhu- matism, maar ik had nog eeuige pijnen in de de gewrichten. Nu het geheel gedaan is, bedank ik u van harte. Uw Elixir heeft mij verlost vau mijn rhumatism en heeft me de gezondheid weerge- schonken. Pieteb DE KEUSTER G7, Geraeonteplaats 67 te La Hulpe 3 fr. de flesch. Dépot te Aalst, Apotheek Callebaut. De saucissenbestuurders waren in buitenge wone vergadering bijeen geroepen, om te be slissen over hetgeen men doen zou om het af scheid aan de negentiende eeuw te vieren. Ziet eens, in andere steden worden er feesten gege ven, worden monumenten opgericht enz. enz. Een der vroede saucissenmanneu neemt het woord en zegtFeesten, feesten, och wa dem- men dormee, als 't verbij es, es 't gedoan, ijdelheid, der ij del heden, heeft de profeet ge- zeid en dat 's ooik mijn gedacht. Lotj ons 'n brooid geven on allemoa d'öarm meensjken, oppert een tweede. Na, na, na, zegt de derde, ons êêrm m6nsj- ken krijgen a genoeg, 'k Hem et gevonden, roept de baas van 't kot De negentiendje eeu trekt er van deer en wat ze achterlotj zijn veel vuil oommisjes, woriu damme wijer ook ons poart vinden. Dorom stel e kik veer een woater-cloos te mo- ken over de negentiende eeuw en om dasse 't wol zou weten zemmen er met gauve letters opzetten Please adjust your dress before lea ving doed a broek toe eer da ge weg gotj (toe juichingen.) Met eenparigheid wordt bet voorstel aange nomen, het nieuw Engelsch waterloshuis zal ge plaatst worden iu 't kwartier der waterratten. Rigolo. Klerikale en socialistische bladen heb ben met verkropte woede de verklaring en het manifest-programma der liberale linkerzijde begroet, in dolle artikelen geeft hun spijt zich lucht en moesten wij die bladen gelooven dan zou de eenheid der liberale partij eene onmogelijkheid wezen, omdat er in die partij mannen zijn de eenen meer vooruitstrevend dan de andere. Stil, jongskens, stil gij ziet den splinter in ff oog uws buurmans, maar bemerkt niet eens den mast in uw eigen oog. Kijkt eens bij de roodjes, hebben zij ook hunne doktrinairen, en radikalen niet, gaat eens de ladder op van M. Hector Denis tot Anseele,Van de Velde, Demblon, Defuisseaux en de opstellers der socialistische Bataille van Namen, de afstand van de eerste tot de laatste is veel grooter, dan die van M. Lepage tot M. Jansou. Er bestaat bij de socialisten zelfs gee ne eensgezindheid over de bezonderste princiepen, over de grondbeginselen welke de reden zijn van ff bestaan eener partij. Wat willen ze, collectivism, communism, of wat geen twee hunner hoofdmannen zijn hot daarover eens. De Liberalen hoe gematigd of vooruit strevend zij ook zijn, stemmen overeen over de princiepen van het libera lism Vrijheid van geweten, vrijheid van onderzoek, verdraagzaamheid, onaf hankelijkheid der burgerlijke machten, strijd tegen het klerikalism, het mani fest-programma is daarvan het bewijs we dagen Le Peuple uit een manifest af te kondigen b. v. in dezen zin, we willen collectivism of wij willen geen collectivism eu die verklaring geteekend te krijgen door twintig socialistische kopstukken. We zijn zeker, dan de stichting van de groep der liberale linkerzijde, met een minimum-programma als ff gene werd afgekondigd de best9 gevolgen kan hebben. Ware de liberale groep 14 dagen eer gesticht geweest in plaats van daags voor de stemming van ff con- tigent, de liberaleu zonden zich over die stemming hebben ff akkoord gesteld, gelijk zij het eens zijn voor den per- soonijkeu dienstplicht, zeven liberalen zouden dat contigent niet gestemd heb ben en het ministerie ware om zeep ge weest. Ziedaar waarom de stichting van de liberale groep noodzakelijk was. De aanvallen van kleriko's en socio's zullen daaraan niets hinderen en de eenheid van liberale senateurs en volksvertegen woordigers zal de eenheid bespoedigen van de liberale partij in geheel het land. Wij hebben in september 11. gevraagd de Dendermoudscben steenweg t« verlichten, dit werd dan ook gedaan wat we met voldoe ning in een onzer vorige nummers aankondig den. Maar de lantaarn welke aan het kapel leken rechtover het oud kerkhoi staat, heeft slechts eenmaal gebrand. Waarom Deze plaats dieut nochtans verlicht te worden, en wij hopen dat maatregelen in dien zin zullen genomen worden. Op den Tragel ook is licht noodig daar waren vroeger lantaarns, klein in getal wel is waar, maar toch er was iets, nu is er in het geheel gesn licht meer. Waarom zijn deze

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2