MEETJE STEVENS 18de Jaar. Nummer 17 Zondag 26 April 1903. Feest Gustaaf LEVEAU. De saucissen gaan aan 't kissen. Gevraagd.... maar niet verkregen. Woeste komt - Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore Uj a 1 ^en maa^t melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR (4 fr. voor de stad Abonnementsprijs voorop betaalbaar 4 fr. 60 voor den buiten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST n j Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen i (per drukregel. Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. AALST 25 APRIL. Het feest Gustaaf LEVEAU zal onver anderlijk plaats hebben den Zondag 7 Juni eerstkomende. Al de liberale Maatschappijen en Krin gen der stad en verscheidene Maatschap pijen van het arrondissement, benevens afvaardigingen uit andere steden zullen aan het feest deel nemen. Ia het jaar der gratie 1903 is't kie zing. De propaganda der dompers begint in verschillende wijken. 't Zal er spannen dat is zeker, een paar jaren hebben de sectiemaDnen ge rust, nu gaan ze hunnen loop halen om gedurende eenige maanden de schoefe- leers die eene stem hebben of twee of drie de kas-overtuiging op te gieten met volle glazen bier en hun de maag te vullen met saucissen om hun geweten tot zwijgen te brengen. De propaganda is reeds hier en daar begonnen. 'tZijn dezelfde middelen van vroeger, schier onverdoken middelen tot omkooperij en stemmensjachelarij, waartoe al wat gedwongen is en al wat door schoeffelziekte is aangetast zich leenen moet. De klerikale propaganda te Aalst dat is de verbeesting, de verlaging, het bederf van het volk dat noch onderwijs, noch opvoeding genoeg heeft ontvan gen om te beseffen, dat gewetonkoope- rij het onedelste is wat op aarde bestaat en het daarop is dat de dompers huune macht en hunne heerschappij steunen. Klerikale propaganda Op den pre dikstoel en in de kroeg Godsdienst en Dorpsverhaal door L. V. O. Onderwijzer. 8. 't Was leering in de kerk. De pasteor was, na de mis, naar huis gegaan om een potje koffie to drinken en een boter ham te gaan eten de eerste communiecanten bleven alleen in de kerk. Of ze pleizier hadden 1 Pietje Stevens, die een sterke en schoone knaap was geworden, met levendige oogen en rozen wangen, stond op den predikstoel. Hij zou een sermoen houden. Wanneken Seghers stond op de wacht zij moest Piet verwittigen als de pastoor kwam. Beminde parochianen, declameerde Piet op den predikstoel slaande, oremus, Protteus Fidelia, Peeken Fonsus Jat wil zeggen Gij zult malkaar altijd gaarne zien De liefde is God heiligste negod Waarom moeten de menschen, die met malkaar moeten leven, dezelfde wegen bewandelen, malkaar kwaad doen? Als Kake Bobbelkan, met haren snuif- neus, en Betto Onderrok, met heur piepen- oogskens, Belleken Kwikstaart haren k'ffie afdrinken en haar suikerpot uiteten, en dan met haar aan het kijven gaan, aeven zij geen blijk van zusterlij re liefde. Als Mieleken Vuil- vod over de haag nen emmer beir gutst op het waschgoed van Volleken Kraakscho8o, is dat liefde Is dat malkander gaarue zien En zij heeft dat gedaan, beminde parochianen ze heeft dat gedaan Ik heb het gezien Vikus Gezien O misereri mei 1... Wat leelijke stinkers Piet was een geboren tooneelist. Zoo natuur- zatlapperij, alles wordt dienstbaar ge maakt tot de aanwerving van de stem men, die den kliekbosl moet meester stellen over het landhuis en de stadskas. Klerikale propaganda De godsdienst wordt in kieswaar herschapen, wordt door degenen die zich aanstellen als de boden vau Vrede, Eendracht en Meu- schenliefde in den modder gesleurd, ver minkt, vertreden, de godsdienst van zulke mannen is nog slechts eene leering van Twist, Tweedracht en Haat. Klerikale propaganda Geen over tuiging, geene bewijsvoering, geen uit leggingen. Neen die propaganda betee- kent Bedreigen, Vervolgen, Broodrooven Drinken, Brassen, Uitkoopen Al die schelmerij, al die ploerterij, al die gemeenheid wordt ternauwernood geborgen achter eene gordijn waarop geschreven staat Godsdienst, sectie. Ge zult ze weer aan gang tien. 's Morgens naar de kerk, knielen, bid den, 't sermoen hooren vol vermaledij- ding tegen ai wat liberaal is, vandaar naar deu boestenhof loting voor neus doeken, broodjes eu appeicieuen,'s a- vonds in de sectie zuipen en brassen en '8 nachts dronken in do straatgoot zich wentelen in het slijk. Ziedaar de afstand afgelegd door vele sectiekiezers, die zich door de klerika- len laten opzvveepen van 't altaar naar de riool, in een enkelen dag of in meer dagen en dat alles in naam van God en Vaderland. Ja, ja de propaganda is weer begon nen en zoo vormen de klerikaien hunne kiezers onder de werklieden, welke diep genoeg gezonken zijn om hen te volgen. Achter dat leger staat de schare vreemdelingen paters, broeders lijk en zoo juist gaf hij het beeld weer van de personen waarvan hij sprak, dat de kinderen wel klaar begrepen wie hij Dedoelde met die aardige namen eu lachten en in de handjes klapten vau pleizier. Wanneken Seghers wilde haar deel hebben in die algemeene vreugd, eu ze was zich komen versteken achter een pilaar om alles te zien en te hooren. Piet stak op deu predikstoel de armen om hoog euriep Beminde parocuianen, ik ver wed mijn kop tegen een iroppel dikke pen sen, dat niemand van u weet wat Fielten Ontfermt u onzer zei aan Katokeu Plattekees. Ik zal het u zeggen sprak een zware, grammoedige stem Zij zei dat Piet Stevens een leelijke stouterik is en een heiligschen der 1 Piet gleed naar beneden, op de trappen zie h buskend als vreesde hij stokslagen. Maar de pastoor was een brave ziel van een meusch niet zeer geleerd, maar louter goed heid. Hij was een vriend van bet vermaak, en als er met kermis onder de olmen op de plaats werd gedanst, d m kwam hij naar de huppe lende paren eens kijken, wat gekscheren met dezeu of gene en Heintje, deu speelman, met een pot trakteeren. Hij werd van allen, 't zij jong 't zij oud, oprecht bemind. Grijs waren zijn haren, maar joug was zijn hart. Op uw knieëa, zei hij, en dat ik het nooit van u niet meer zie, of 'k zet u af 1 Piet ging zich op de Uomuniebank neder zetten en grees dat het leed deed om zien. De catechismu8les begon. Wat is de erfzonde? Eene afgekeerdheid van God en berooving van de rechtveerdigbeid, die alle menschen aangeboren wordt door den val van onzen eersten vader Adam. In den uitleg der kwestie stelde de pastoor de vraag Waar gaan de zielen der kinderen, die ster- en pastoors met drie en vier stemmen die belofte deden van armoede, gehoor zaamheid en zuiverheid, die verzaakten aan het huisgezin en de wereld en gee ne andere wetten herkennen dan die van hun orde. Zoo ging het bij de laatste gemeente- kiezing om te komen tot welken uit slag Het volk misleid De financen verkwist De stadskas bestolen Zal het thans weer zoo gaan 't Legt er goed naar aan vermits de klerikale propaganda nu reeds begint. Kiezers, gij allen die het wel meent, wilt ge aan die afschuwelijkheden een einde stellen Stemt voor de Liberalen Sedert jaren wordt, als een van de midde len van opbeuring der kleine burgerij, aan het Staatsbestuur gevraagd overal dugelijkscbe vakscholen in te richten waar ze niet bestaan en mildere toelagen te schenken aan die welke reeds bestaan. Er komt van dit billijk verzoek niets in huis en stellig; mag gezegd worden, dat in geen enkel beschaafd land het vakouderricht meer ten achter staat dau bij ons. Van daar totaal gebrek in vele nijverheden aan bekwame en handige ambachtslieden en de reden waarom vele artikelen in den vreemde aangekocht worden. Het clericaal goevernement, royaal waar het kerk en kluis betreft vindt geen centen om een echt volksgezinde instellige van zulk over wegend gewient voor de werkende klasse en de nationale nijverheid, algemeen te maken. Het wil noch van het verplichtend schoolgaan ncch van het onderwijs hooren. En wat zien wij gebeuren Als kiuderen, bij gebrek aan onderwijs en een verwaarloosde opvoeding tot vagebonden of dieven opgroeien, is de staat genoodzaakt ze in verbeleringshuizen of vagebondgestichten te ven zonder doopsel Naar den hemel, raadde deze, naar de hel, raadde gene, naar het vagevuur zoi een andere leerling. Mis, mis, allemaal mis Hewel, Piet Naar 't voorgeborcht der hel, mijnheer de pastoor, zei Piet. Eu waar is het voorgeborcht der hel Ouder de aarde. Wie leerde u dat Ik heb het gelezen, mijnheer de pastoor. Want Piet alleen kou lezen. Siski De Dob - beles had bet bem geleerd eu Sis*a was er zoo lier op dat zij hem gratis voor niet naar de school liet komen, eu hem allerhande boe keu in lezing gaf. Piet bedankte de goede vrouw met duizend extra grappen. Een wijl bezag de pastoor Piet met verwon dering. De eerste maal van zijn leven werd die vraag gesteld door den pastoor en Piet had er op geautwoord. Uw straf is u kwijtgescholden 1 Ga u zet ten. Piet ging plaats nemen juist achter Wanne ken Segheis. Waiineken was een braaf kind, maar in 't geheel niet slim. De beurt om ondervraagd te worden kwam aan Wauneken. Zij kon bijaa nooit hare les, maar Piet stookte haai' alles op en zoo kwam zij steeds met eer uit de proef. Hoeveel dealen zijn er vau de christelijke rechtvaardigheid Drij, zei Piet zacht. Drij zei Wanneken, het Geloof, de Hoop en de Liefde Mis 1 Vier, zei Piet, Vier, zei Wanneken, de dood, het oordeel. Toch niet I.,. onderhouden. Onder hot beheer der bisschop pen is het dus zoover gekomen, dat het ge dwongen schoolgaan als eene straf wordt aan zien, enkel goed om op uietdeugers en verlo ren kosten als penitentie toe te passen. Het onderwijs is de spil van alle verbeterin gen, in welken stand het ook zij. Verbetering van de maatschappij is alleen te verwachten van de verbetering der individuen en de ge schikte factor daartoe is ontegensprekelijk het onderwijs. Het onderwijs Iaat in ons land nog ontzag lijk veel te wenscheu over. Statistieken hebben wij reeds aangehaald die aautoouen, dat dui zenden kinderen nooit eene school bezoeken en duizenden ook ze niet geregeld bijwonen ol te vroeg verlaten. Alle jaren overigens levert het onderzoek naar de kennis der lotelingen het officieel be wijs, dat het onderwijs onvoldoende is en na genoeg geene vruchten afwerpt, zoo dat da billijkheid van onzen weusch het schoolgaan te verplichten tot zekeren ouderdom, niet te loo chenen valt. Wij voegen hier onmiddelijk bij met oog op den toestand der burgerij dat nevens de lagera scuolen, overal in deu lande, scholen van wol- wassen zouden moeten ingericht wor lea waar iedereen de kennis, die het lager onderwies slechts gedeeltelij* kan verstrekken zou kun nen vermeerdereu en aanvullen. Woeste komt 1 Woeste komt I Woeste de geelgroene man, Die veel praat vroeg en laat, En geen woordje Vlaamsch verstaat f Gelijk de Messias verwacht werd door da kinderen Israels, door God daartoe uitverko ren, (maar die nog altijd naar den Messias; wachten) zoo wachtten de scharen van Hael- tert eu Heldergem naar Woeste, die als een Heiland komen zou om in zij no brabeltaal, da volkeren hunne verlossing aan te kondigen. Zijne komst was te meer gezegend, vermits hij ais familie der besnedeneu, recht hebben kou op een Joannes den Dooper, die zijna komst uitbazuinen zou gelijk weleer de Voor- looper van Christus zulks deed op de boorden van den JordaaD. Messias-Wotste, had inderdaad zijn Voor- looper en in de hoogmis te flaeltert hield pastoor Vanderschueren. daartoe uitdrnkke- Zeven, stookt Piet op, hoovaardigheid Zeven klonk het, hoovaardigheid, gie righeid... Gij kent uw les niet, bestrafte de pas toor, ga en zet u op de knieën. Piet lachte neimelijk in de vuist hij was gewroken Al het leed, al het verdriet dat ons over komt, is 't gevolg der zonde, beweerde da pastoor. Zoo de menschen geen zonden bedreven er zouden zooveel rampen, zooveel ongelukken, zooveel slameur, zooveel ellenda niet zijn. Menheer Pastoor 1 menheer pastoor rtep een stem in 't kerkportaal, al do kanarie vogels zijn weggevlogen 1 De pastoor was door dit nieuws zoozeer ge troffen, dat hij van verslagenheid zijn boek liet vallen. Kinders, wacht, zijt braaf ik kom spoe dig woer. Ziet ge, zei Piet als de pastoor weg was, wat ramp, wat slameur en ellende Dat is 't gevolg van een zonde. Maar ik heb vandaag gepredikt wil ik nu eens uw biecht hooren Ja,ja 1 Maar Susken Slot moet do wacht houden» Piet kroop in den biechtstoel en weer begon de lol. Maar Susken was boos omdat Piet hem Su3ken Slot had geheeteu. Hij zag deu pastoor wel komen maar hij liep heen in plaats van het sein te geven. Zoo werd Piet betrapt. De maat is vol!... Gij zult uw eerste communie niet doen, riep de priester des Heereu, ik zet u af! Verlaat de kerk, Piet de heiligschender, de lage spotte;eu heb net hart niet vóór Paschen terug te komeu 1... Dat feit had in Pietjes leven ziju gewioht hij zou immers een jaar langer uatr de school gaan en ruimer keunis opdoen dau wie ook van de gemeente. (Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1