mmm Feest Gustaaf LEVEAU. Zondag 10 Mei 1905, fp f 1 Turnclub Help U Zelve De kasplundering vanAalst in de Volkskamer. Onfeilbaar middel. HONDEN. Willekeurige Opsluiting LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen (per drukrege* Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aran het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. nee metu. ten kantore Nee spe AALST 9 MEI. Sedert weken heeft het inrichtings- komiieit het feest Gustaaf LEVEAU bepaald vastgesteld op 7 Juni eerstko mende. Die beslissing werd door ons afge kondigd en te Aalst is er dan ook nie mand daarvan onkundig gebleven Al de liberalen der stad zullen het feest van den geliefden volksman mede vie ren, dat onwederroepelijk vastgesteld blijft op den bovengemelden datum. Eerstdaags zal het inrichtings-komi- teit het volledig programma der Hulde- betooging afkondigen. Dooderdag, 14 Mei eerstkomende ten 8 1/2 uren 's avonds ten lokale CoDCordia, School straat, avondfeestje deD vriendeu en keunissen aangeboden ter gelegenheid van de VII0 ver jaring derstienting van Jeu Turnclub Help U Zelve.» Turn, Muziek en Zang. Verleden dinsdag had in de Kamers de on dervraging plaats van priester Daens betref fende de stadskasplundeiing te Aalst M, Daens. Gedurende verscheidene jaren plunderde de gemeenteontvanger van Aalst de stadskas. Dit geval moet aangeklaagd worden, omdat het de noodzakelijkheid aantoont van het toezicht door de minderheid uit te oefe nen. De onregelmatigheden zijn begonnen in 1890, in 1898 bereikten zij de soumie van fr. 136,000. Nooit werd de stadskas, ondanks de wet, na gezien door het schepeneollegie, dat al zijn tijd besteden moet aan 't verknoeien der kie zerslijsten. Iedereen weet dat het fabrikeeren van valsche kiezers, mijn achtbare collega M. Bethune bijna voor 't assisenhof heeft ge bracht. De stadsontvanger heeft beweerd dat hij fr. 50000 heeft verloren in beursspeculatien. Nie mand hoeft deeciitheid dier bewering kunnen getuigen. Op de rechtbank te Dendermoude heeft men geene enkele vraag gesteld om het. geheim te ontstluieren, hetgeen schijnt te be wijzen dat hier een eedverbond dor stilzwij gendheid in 't spel is. Ik leid er uit af dat andere personen nut hebben getrokken uit de geldverspillingen. De kiezingen Losten veel geld (gelach) Heeft M Bethune zekeren avond niet eene somma van 80 fr. moeten betalen voor 't verbruik van sau cissen (luid gelach) Het proces van Dender- monde heeft bewezen dat in 1894 boeken wer den verbrand en de advokaat Schellekens ver dediger van den ontvanger Van den Bossche beeft kunnen bevestigen dat zijn klant geval len is ten gevolge der onachtzaamheid en de zorgeloosheid der overheden gelast met het nazicht der rekenschap. Het wezenlijk tekort bedraagt 130,000 fr» "Wilt ge nu weten tot welke knoeierijen man zijnen toevlucht heeft genomen. Men heeft de viouw van den stadsontvanger eene verbinte nis doen teekeaen van een nieuwe borg van fr. ■40,000 en om haar handteekente bekomen ver borg men haarde wezelijken toestand. De on gelukkige heeft geteekend. Wat dunkt u van zulke handelwijze. Onder bedreiging van een proces is er eene overeenkomst getroffen. De plicht der gemeenteoverheid was den on- trouwon ontvanger af te stellen en de zaak aan den raad te onderwerpen. Niets werd gedaan. Men had gehoopt dat de zaak in deu doofpot zou gebleven zijn en door hunne bou liug zijn de stadsbestuurders verantwoordelijk voor het tekort. De stadsontvanger bleef in bediening na de ontdekking van den diefstal. M. Bethune heeft dus eene zedelijke aanspanning in deze zaak. P* stadsontvanger bereikte de prescriptie voor de groote diefstallen en werd tot 6 maanden ge vang veroordeeld voor latere ontvreemdingen van minder belang. Na zijne gevangzitting heeft men hem naar Brazilië gestuurd om voor geene onthullingen te moeten vreezen. En ongelooflijke zaak, in den gemeenteraad van Aalst heeft men een raadsheer aangetrof fen om bedankingeu voor te stellen aan M. Be thune voor zijne waakzaamheid en verkleefd heid (luid gelach) en die de onregelmatigheden zoogezegd ontdekt had. Ik verlang van den heer minister te weten of de artikels der gemeentewet betreffende de groote onachtzaamheid hier niet toepasse lijk zijn (artikel 56) en of het goevernement het niet noodig acht een wetsontwerp neer te leggen voor de volledige toepassing der Even redige Vertegenwoordiging waardoor het toe zicht der minderheid zou verzekerd zijn. Pas toor Daens stelt een orde van den dag voor he t goevernement verzoekende het schepeneollegie van Aalst op te schorsen (goedkeuring links) M. De Teooz minister van binnenlandsche zaken beweert dat artikel 56 der gemeentewet in dit geval niet toepasselijk is. Dit artikel be doelt de burgemeesters en M. Daens bedoelt den schepen die afhangt van de bestendige deputatie. De schuldige is aangeklaagd op 't verslag van het schepeneollegie. M. Daens. In welk jaar M. De teooz. In Maart 1902. M. Daens. En de onregelmatigheden wa ren gekend sedert 1898. M De Teooz. Na onderzoek heeft den raad den bediende afgesteld en bij 't gerecht aangeklaagd. Het zijn de gemeenteraden die de ontvangers benoemen en afstellen. Het goe- vernement heeft dus in die zaak niets te zien. Al de pleegvormen zijn regelmatig in acht ge nomen geweest en ik verklaar dat de burge meester en de schepenen van Aalst eerlijke lieden zijn (toejuichingen rechts) M. Betbüne. Het is valseh dat de reken schap niet regelmatig nagezien werd. Het te kort werd vermoed in 1901 en oudekt in Fe bruari 1902. Het is waar in 1898 had men eene on regelmatigheid bestatigd,, maar 't was al. Wij hebben deu ontvanger een uit stel gegeven op aanvraag der bestendige depu tatie. M. Bethune bazuint zijn eigen lof uit, alles alles te Aalst is opperbest, niets kan eraan verbeterd worden zij die klagen zijn gemeene malkontenten M. Daens.M. Bethune spreekt ons van vau 1901 en 1902. Maar de knoop van heel de zaak ligt in 1893. Wist gij ja. of neen, in 189 8 dat er ontvreemdingen plaats hadden Gij durft mijne vraag niet beantwoorden. M. Be thune beweert dat de boeken wel gehouden waren en de expert door M. Bethune aange steld verklaart dat de rekenschap een volle dig warboel was. M. Bethune roept het getui genis in van den stadsontvanger. Maar waar om hebt gij hem naar Brazilië doen vertrek ken-. Hadden de feiten van Aalst plaats gehad in een liberaal of socialistisch stadsbestuur. M. De Trooz hadde zijn groot slagzwaard g egre- peu om iu den hoop te hakkeu. Het dagorde van priester Daens wordt ver worpen. Natuurlijk De wolven verslinden elkander niet. De kliekmannen van 't gouvernement beschermen de fratsen hunner broeders van Aalst. Wij hebben nog den volledigen tekst der redevoering van priester Daens niet ontvan gen, we geven er den beknopten inhoud van weer. In eene reeks artikelen hebben wij vroeger geheelde toedracht der kas-plunde- riug medegedeeld welke iu vele opzichten zoo leerrijk is geweest. De houding van M. Bethune in de Kamers is erbarmelijk geweest, hij heeft niets weer legd van al hetgeen de koterie terecht wordt aangewreven. Hij heeft dingen verklaard we 1- ke hij uitdrukkelijk weet auders te zij n en zijne zelt'verheffiug was tevens ,eene smeekreda tot te meerderheid om het absolve te te willen uitspreken. Wat kon het goevernement en de kliek meerderheid anders doen, dan M. Bethune vrijspreken. Is het kliekje van Aalst niet ge- Bchapen na,ar het beeld en de gelijkenis van 'a lands bestuur en veropenbaart zich de deugd van 't Aalstersch koteriehestuur en van het Belgisch jeneverministerie niet op dezelfde drievoudige wijze door kozijntjeswinkel, ge knoei en krot. 't Een is 't ander waard 1 ALWIE lijdt aan moeielijken stoelgang, aan vuile mond, aaugeladen tong, slechte spijsvertering, onzuiver bloed, zuur, gal, slij men, speen, hoofdpijn enz. stel het niet uit, koopt een doosje pillen van Depratere. Zie hier wat de beroemden Doctor Nostra schrijft Als volmaakt purgeer middeleen gal afdrijverken ik niets die kan vergeleken worden met de pillen van Depratere icant zij openen niet alleenlijk de maag en de dermen, maar ook de nierende lever en de milte. De pillen Depratere worden maar per doos verkocht aan 1.50 fr. in alle apotheken. Te bekomen te Aalst bij de Apothekers Callebaut Botermarkt en De Valckeneer Espla nade. Een kwakzalver met schijnheilige tronie had in de herberg recht-over de kerk een stoel en een tafelken ontleend en als de hoogmis uit was begon hij li- taniën en medaliekeus van den heiligen Hubertus te verkoopen. Ze zijn te Sint Hubert gewijd, riep de kwast eu hebben de heilige reli- kwien aangeraakt wie zulke medalie draagt kan onmogelijk door een rezen- den houd gebeten worden.... Een leepe boer begon plotselings te roepen Een razige hond een razi- ge hond Ieder liep weg de kwakzalver grabbelde zijne litaniënen medalien op, liet stoel en talel in brand en beende er van onder nog rapper dan al de ande ren. Men heeft hem in 't dorp nooit meer weergezien. Het wordt tijd de aandacht van het stadsbe stuur te trekken op het nemen van maatrege len welke er noodig zijn om het gevaar af te keeren dat voor de algemeene veiligheid voort spruit uitlos loopeu der honden. Het beste middel tegen de razernij is na tuurlijk het voorbehoedmiddel, door de hon den iu de onmogelijkheid te stellen menschen te bijten. Telken jare bij het aanbreken van den zo mer hoort men iu ons lani van rampen veroor zaakt door de beten van dolle honden. De ra zernij is wel de gruwelijkste ziekte welke men bedenken kan. In andere landen bestaan strenge wetten no pens het losloopea der hondea en hoe stren ger die wetten worden toegepast hoe geringer het aantal gevallen van razernij is, welke men te bestaticen heeft. We gelooven niet dat er iewers zoovele hon den, grooteen kleine langs de straat loopen als te Aalsf, alsof ze geen meester hebben en bijna allen dolen ongemuilband rond. Bij dag en bij nacht vechten en ravotten ze langs de publieke pleinen en wegen, krabben in de vuilnisbakken, grollen tegen kinderen en groote menschen, welke hen wetens of onwe tens in hun tijdverdrijf storen, geven onbe schrijfelijke tooueelen van houdenzedeu ten beste en jagen niet zelden vreesachtige perso nen den schrik op het lijf. We begrijpen heel goed, dat iemand van een hond vee/ houdt, het is een dier waarvan de getrouwheid spreekwoordelijk is en dat ons soms verbaast door zijne schranderheid, maar zulks mag ons uit het oog niet doen verliezen, dat gedurende den zomer de honden eene vree- selijke ziekte kunnen krijgen de razernij, eene ziekte welke zij door bijten aan andere dieren en, ook aan den mensch kunnen overzet ten. Van half April zou het streng verboden moeten zijn ongemuilbande honden los op de straat te laten loopeu, meer nog alle houden zouden op straat gedurende de zomernraandea een muilband moeten dragen, er zijn heden daags muilbanden zoo licht en sterk dat ze iu het geheel geene kwelling zijn voor de dieren en ze zijn uiterst goedkoop. Zal het stadsbestuur maatregelen nemen ot» eene ramp te vermijden of zal het wachten tot ergens een ongeluk plaats heeft, eer het beve- leu zal geven om de openbare veiligheid t® verzekeren. Het wordt tij d. Al wie honden heeft moet er des zomers voorzichtig mede omgaan. Meest altijd zijn d® kenteekens der razernij merkbaar eer het t® iaat is om voorzorgen te nemtn. 1) De houd door de ziekte aangetaet krijgdl eene ongewoone uitdrukking m de oogen. 2) Hij weigert te eten of te drinken en be weegt zich als een bedronkene. 3) Hij herkent zijn meester niet meer kruipt iu donkere hoeken en wordt kwaad.. 4) Schuim komt aan den muil, de bandhondl treist zich los, als zulks mogelijk ïs ea doel loos loopen nu de dolle honden rond en bijten' al wat zij op hunnen weg ontmoeten men schen eu dieren. De razernij wordt veroorzaakt door een mi- krobe, wanneer docr het bijten of verwonden! die mikrobe in het bloed komt wordt de ziekt® voortgezet. Zoodra een hond teekens van razernij geefl? is het de plicht van den eigenaar hem af te maken of ten minste hem zoodanig op te slui- dat hij niemand schaden kan- Het beste wat men doen kan is een veearts^ raadplegen. Indien er twijfel bestaat en men een hondl hdtelt van waarde, moet men hem zoolang opge sloten houden tot de ziekte klaarblijkeud is of wel tot het onbetwistbaar wordt dat er geen het minste teeken van ziekte bestaat.. Wanneer iemand door een razeu ie hond i® gebeten of dan zelfs als er twijfel bestaat moet men zich tot de overheid wenden, welke zor gen moet dat de gewonde naar het Gesticht, Pasteur worde gebracht om er verzorgd tai woiden, na ter plaats de zorgen te hebben ont vangen van een geneesheer. Vele ouders houden een hond voor 't geooe- gen der kiuderen, ze zouden nooit mogen toe laten dat de hond het gelaat of de handen lik.— ke der kleinen, het kan gevaarlijk worden em 't is altijd onzindelijk en vuil. Men mag nooit geene valling verwaan- loozeu want het is altijd van eene verkoudheid! dat de ontstekingen en de tering voorkomen,, daarom uaoet men altijd de borstpastillen, Wall- thery nemen, die de kwaadste vallingen gene zen in twee dagen (1 fr. in al de apotheken). Te bekomen bij de Apothekers Callebauft De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx eni overal. Priester Paulus stond niet In geur van hei ligheid bij zijnu auibtgenooten, immers hijj miste het voornaamste kenmork der heden- daagsche geestelijkheid het fanatisnu Ook werd hij zekeren dag onder allerlei voorwend sels in zeker gesticht gelokt en eens. er binnen als zinneloos opgesloten. Wat hij daar te lijden had was voldoend® om iemand wezenlijk zinneloos te maken, maar- of nij protesteerde of niet 't was boter aan de galg, hij bleef opgesloten, tot eindelijk het li beraal dagblad Le Petit Bleu zien de zaak aantrok en, den ongelukkige uit de galei ver loste. leder herinnert zich nog de opsluiting van den leger-oificier Schuermans, een knap over ste en geleerd wiskundige die insgelijks met groote moeite uit het zothuis werd bevry,d waar bij zonder reden werd ia vastgezet. Men is dus in Belgie nog blootgesteld aan willekeurige gevangzittlug. Ge loopt in den weg van sommige lieden, of gij bebt eenig fortuin waarvan hebzuchtige bloedverwanten zich willen meester maken neemt u in acht, want wordt gij opgeLicht en valt achter u de deur van een zi"me1 >v enee- sticht dan is 't 99 Kansen op 100 uwe vrijheid, ge zijt b ve.ia L> I Het is voldoende, dat een paar schijnviieat-

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1