Zondag 17 Mei 1003. Huldebetooging Guslaaf LEVEAU. N00D1G. Beschaafde Oorlog. Nog de hopkweslie. 18de Jaar. - 1 Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore - 9 J Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. X Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs j J°or de atad voorop betaalbaar 4 fr. 60 voor den buiten F PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen (per drukregel Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. AALST 16 MEI. Het feest Gustaaf LEVEAU zal plaats hebben den 7 Juni eerstkomende. In de stad heeft men het gerucht ver spreid als zou het feest uitgesteld zijn of verboden, daar is niets van. Deze week zullen de Maatschappijen en vrienden bij brieve worden uitgenoo- digd aan de betooging deel te nemen. ITen2 1/2 uren inrichting van een stoet op het Statieplein. De stoet zal zich ten 3 uren in beweging stellen. II Betooging aan de woning van den volksvriend Gustaaf LEVEAU. III Optocht van den stoet naar het lokaal van den Liberalen Werkmans kring Vooruitgang door 't Werk Schoolstraat. IV - Aanbieding van zijn geschil derd portret aan den held van het feest. V Optocht naar het lokaal der Li berale Associatie in den Graaf van Eg- mont,Groote Markt, waar eene herin nering aan elke Maatschappij zal behan- digd worden. Dit jaar hebben de gemeentekiezin- gen plaats. Om de kiezers toe te laten met oor deel eene stem uit te brengen is het vol strekt noodig hen op do hoogte te hou den van het beheer der stadszaken. Jaarlijks wordt er door het huidige bestuur een verslag (ten minste zooge naamd) uitgegeven over die stadszaken, maar die verslagen zijn zoo duister op alle plaatsen, dat het noodeloos is voor ongeleerde en zelfs geleerde menschen die te lezen. Dwalingen met de vleet. Gewoonlijk komen die verslagen een paar jaren te laat en wat men er in vindt is zoo ver ward, zoo dooreengeslingerd, dat de boekjes hoogstens goed zijn voor plak papier. De rekeningen der vorige jaren wor den er in enkele lijntjes samengevat, het budjet van het volgend jaar is na tuurlijk mooi de kunst van 't budjet- ten opmaken heeft geenegeheimen voor onze alleenheerschers, ze spelen met de cijfers gelijk de barakkeman goochelt met vorken en muskaten. Maar de kas Holala de kas De klinkende species dansen gewoonlijk den berendans als zij er zijn., maar ge woonlijk zijn zij er niet. 't Begin dezer maand heeft het bewezen, die wat heb ben moest kon wachten, tot weer wat hemelsch manna zou binnengekomen zijn. Millioenen geleend Eigendommen verkocht Ledige kas Is het dan te verwonderen dat er soms menschen zijn, die op den poef moeten leven en leeningen moeten doen om de twee eindjes aaneen te knoopen. Het zou een leerrijk karweitje zijn indien men b. v. de politieagenten ge lasten wou met een enkwestje ofte on derzoek naar het getal liedendie even als het stadsbestuur leeningen moeten aangaan, waarmee zij hun budjet moe ten verzworen zonder ooit aan weerge ven te kunnen denken. Maar niettegenstaande al wat-er tot heden gebeurd is zien de lastenbetalers nog niet allen klaar in de handelwijze der rij kinakers en grroote mannen on zer stad. Ze weten niet genoeg wat zij aan de koterie verschuldigd zijn, ze doorgronden niet hoe diep de knoeierij wortel heeft geschoten. Om iedereen op de hoogte te bren gen der bestuurlijke anarchie door de kotsrie gehuldigd is het volstrekt noo dig dat eene klare uitlegging van de Zaak der Stadskas worde uitgedeeld aan al de kiezers. Daaruit zullen ze leeren wat al de be loften, vleierijen en grootspraak der kozijntjes-wikelmannen waard zijn daar uit zullen ze leeren wat er in de toe komst van de alleeuheersching te ver wachten is indien de kiezers zich in Oc tober aanstaande laten bedotten. De geschiedenis der stadskas moet en zal in brochuur uitgegeven en verspreid worden. Men zal de gehee ls historie vertellen in al hare bezon- derheden en dan zal het publiek met kennis van zaken kunnen oordeelen waar de plaats is der kleppers. Dan zullen alle weldenkende Aalste- naars beseffen dat er maar een middel is om de groote kuisch te doen namelijk t« Stemmen voor de liberalen Oorlog en beschaving ziedaar twee woorden welke zoomin bij elkander passen als de din gen welke zij aanduiden. Waar oorlog woedt heerscht de barbaarsctiheid, waar wezenlijke beschaving den teugel viert wordt da oorlog vermeden. Ik kan niet nalaten verontwaardigd te zijn telkens er spraak is van beschaafde oorlog, wetten van den oorlog enz. er is nooit een be schaafde oorlog geweest en de zoogenaamde wetten van den oorlog zijn doode letters tel- keus ze in toepassing moeten gebracht wor den. Overigens dat is allemaal onzin. Een kleine jongen, wordt aangerand door een grooten schelm, wie zou er durven beweren dat de kleine jongen om zich te verdedigen de voor schriften der schermkunde moet in acht ne men, dat hij zich were gelijk hij kan en ieder zal toejuichen indien het hem gelukt dan groo- teu aanrander eeu davering te geven. De Boeren zijn naief genoeg geweest al te kieskeurig te zijn in den oorlog tegen het bar- baarsche Eugeland. Haddeu de Boerenvolkjes tand voor tand en oog voor oog gespeeld, de voorraden verbrand, de waterbronnen vergif tigd, de dinamidt laten spreken, de gevange- nen in folterkampen laten verhongeren, de Engelsche roevers hadden heel zeker Zuid- Alrika moeten ontruimen. Maar de edelmoedige Boeren leven de wet ten na, terwijl de groote Eugeiscue natie er den spot mede drijft üum-dumkogels ge bruikt, de hoeven verbrand, kindereu en grij saards en weerlooze moeders in de martelkam pen sleurt waar de ongelukkigen worden afge beuld of don hongersdood sterven. De Turken in Armenie hebben duizenden en nog duizenden Christenen laten vermoorden, verkrachten, vermiuken, zonder zich om be schaving of oorlogswetten te bekommeren. Het beschaafde Europa heeft den Bloedhond laten begaan. Maar een ander volk is niet zoo lamlendig als de Armeniërs. De Turken hebben te laug reeds in Macedonia gelijk elders straffeloos on noemlijke wreedheden gepleegd en nu heffen die volkeren tegen den Bloedhond de zweep op ze rekenen niet op liet beschaafde Europa en willen doen zien hoever een tot wanhoop en razernij gedreven volk het brengen zal. Wat te Salonika gebeurde schijnt me slechts het voorspel van een ijselijk drama. 't Was bijna nacht, de stad lag schier ge heel iil volle rust. Plotseliug werden alle lich ten uitgedoofd, in wilde vaart rijden dozijnen rij tuigen door de straten der stad en uit die rijtuigen worden dinamietkardoezen gewor pen naar alle zijden, overal hoort men ont ploffingen, overal ontstaat brand, gemaskerde mannen dringen stoutmoedig in de openbare gebouwen, de bank springt in de lucht als wa re zij op een vuurberg gebouwd, in min dan eeu uur is er alles door het vuur verslonden. Meer dan 1000 slachtoffers zijn gevallen. 't Is gruwelijk, 't is wreed en het beschaaf de Europa, roept schande over de barbaarsch- heid der opstandelingen. Met welk reeht 1 De Engelschen hebben de BoereD beroofd, verdrukt en gemarteld en het beschaafde Europa heeft gezwegen, de Ameri kanen hebben de bewoners der Filippijnen als vee afgemaakt en 't beschaafde Europ 1 heeft gezwegen, de bloedhond van Turkije heeft een weerloos volk door zijne handlangers laten uit moorden en nog heeft het beschaafde Europa gezwegen. En nu een ander volk tegen zijne moorde naars opstaat, zouder de wetteu des oorlogs in acht te nemen, waarvan men tegen hen nooit rekening beeft gehouden, nu zou het beschaaf de Europa de stem verheffen. Het beschaafde Europa heeft het recht te zwijgen. Do Macedoniers hebben geen poer, geeue kanonnen, geene geweren, maar zij heb ben dinamiet, omdat ze 't zelf kunnen ver vaardigen, waarom zouden ze er geen gebruik van maken, om zich te wreken op da barbaren die met hen willeu doeu gelijk ze met de Ar meniër» hebbeu gedaan. Aan wie de schuld van de wreedheden die daar staan te gebeuren Aan niemand anders dan aan de Europeesche Mogendheden, die steeds met gescherpt zwaard tegenover elkan der staan en geeue oplossing hebben willen vinden aan de Oosterse ue kwestie. Nu meen ik dat het te ver is gekomen en het pleit in de Turksche vassaalschappen in een bloedbad zal geslecht worden, ja, dat wij ons gelukkig zullen mogen achten, indien er geene algemeene Europeesehe oorlog uitbreekt. Maar ik stel mij thans op het standpunt der Macedoniers en meen dat de aanslag van Sa lonika eene verwittiging is voor hetgeen er volgen gaat. Wat wilt ge, indien vijanden op uw erf drin gen, u berooven uwe vrouw en kinderen mis handelen en martelen als overheden, justieie en geburen dool blijven voor uwe aanklacht, is het dan te verwonderen, dat gij alles grijpt wat u ouder de handen valt om u zeiven recht te doen en met geweld eeu indringer te verja- zouder u om de krijgskunde te bekommeren. De handelwijze der Macedoniers is wreed, 'k beken het maar zeis 't natuurlijk gevolg der houding van 't beschaafde Europa. VANDOREN. Deze week maakte M. Reyniers mij opmerk zaam op eene misgreep welke ik beging in mijn vorig artikel M. Leo Bethune, volksver tegenwoordiger maakte in 1897 geea deel van de commissie die het werkje van M. Reyuiers over de verbetering der hopkultuur liet ver spreiden, het was M. Paul Bathuue senator. De namen der leden van de hopcommissie zijn op het titelblad vermeld als mlgt da Hfl. L 0 Gueeraerdts, voorzitter, baron Be thune, F. Cuoiont eaz. met M. Reyniers als se cretaris. Van daar eene vergissing die niets verandert aan den grond der bespreking. M. Leo Bethune, heeft gelijk ieder, die zich met hoppe heeft bezig gehouden, het proganda- werkje geprezen en het in zijn verslag aan de Middenmaatschappij van Landbouw aange haald. Ik doe die terechtwijzing ongevraagd, om dat ik zelfs den schijn niet wil hebben in het debat voordeel te trekken uit eene vrij willige misgreep. Nu kom ik tot mijn onderwerp terug. De daling van de prijzen eeuer koopwaar zijn het gevolg der mededinging, dit geldt voor uijver- heid-en landbouwprodukten dus ouk voor de hoppe. Voor ettelijke jaren waren Duitschland, En geland on Belgio de voornaamste voortbrengers van hoppe, hedendaags wordt er hoppa ge kweekt in bijna alle landen der wereld en d9 verkeermiddelen zijn zoo gemakkelijk, zoo» snel, dat het vervoer der koopwaren, iu onge looflijk voordeeligo conditiën geschiedt. Men kweekt thans hoppe in Holland, ia Amerika, in Rusland, in Australië. En 't ge volg daarvan 't Is dat in de vroegere hoplau- den de uitgestrektheid der hoppevelden is ver minderd en dat niet alleen in Belgie maan' zelfs in Duitschland. Hoe kan nu de mededinging worden volge houden Door de prijzen en door de hoedanig?- beid. Nemen we b. v. de kleerstoffen. Men is ee nerzijde zoover gekomei kleergoed in 't kleiu. te verkoopen van een frank voor 4 meters ter wijl van een anderen kant kostelijke stoffem worden vervaardigd die aan te bev»len zijn. door hunne kwaliteit. YVelke van die twee vormen van mededin ging moeten onzehoppeplanters verkiezen. Da mediuging door de hoedauigheid, waut slechts- door het doen herkennen der goede kwaliteit onzer iulandsche hoppe zullen de prijzen weet stijgen. Zie b. v. de Poldergest. Als men uit Ameri ka, uit Rusland, uit Azie gerst inbrengt welke met inbegrip van transport, invoerrechten 8uz slechts 13 en 14fr.de 100 kil. kost, betaalt men voor Poldergerst 18 en 19 fi anken en. soms meer. Waarom Omdat de Polderger3t de andere soorten overtreft door de hoeda nigheid en dus altijd aftrok zal vinden. Zoo zal het zijn op de wereldmarkt der hop pe, (als de voortbrengst het verbruik overtreft,, zal de gemeene hoppe ouverbruikt blijven ter wijl de goede altijd aftrok zal hebben. Onze landbouwers moeten niet denken, dat eene mislukking in eene streek eene groote verhooging van prijzen ten gevolge zal heb ben. De uitbreiding der hopcultuur in de lan den waar die teelt vroeger onbekend was is, zoo groot dat een jaar van hopuood niet meer. te voorzien is. Om te kunnen konkurreereu moeten wij dus. goede hoppe hebben, hoppa waarvan de hoe danigheden op iedere mirkt van belaag hun ne beteekenis hebben. De hoogere invoerrechten zullen nooit be letten dat de goede Duitsehe hoppe gevraagd en gekocht zal worden, omdat de verbruikers de goede hoedanigheden waardeeren eu als de verbruikers gemeeue hoppe willen, zal de ge-, meene vreemde hoppe toch nog do mededinging volhouden tegen de onze, omdat ondanks ver-, voer en tolrechten, de prijzen nog lager zullen, zijn dan die onzer hoppe. Onze landbouwers moeten dus streven naar het voortbrengen van goede hoppe. Het is wel waar, dat wij niet ineens de. hoogte zullen bereiken der Duitsehe planters, wier produkten sedert jaren, 'k zou willen zeggen eeuwen, altijd verbeterd zijn door teeltkeus door verbetering in de bewerking, het drogen, het bewaren enz. en dan door de inrichting der markten, waar de prijzen der hoppe in verhouding zijn met de hoedanigheid,, zoodat men in de hoppe van eene zelfde streek volgens ze gekeurd wordt 1', 2° en deide kwa liteit heeft waarvan de prijzen soms 100 fr.. op eene baal verschillen. Ik zeg dus tot de hoppeplanters, het is mis dadig u te doen gelooven, dat het da gemeene hoppe is die u de konkurrentia doet,, zeker wordt er gemeene hoppa ingevoerd, maar in 'i algemeen verkiezen de brouwers goede waren. Ik denk ook dat het overdreven is te zeggen gelijü M. Lepae, leeraar aan de landbouw school der katholieke Universiteit van Leuven In het opzicht dar zwaarte is de Belgisch^ hoppe de eerste, in het opzicht der hoeda- nighodon de laatste der wereld. Noch het ean noch het ander. Er zijn stre ken die slechter hoppa lnveran dan de onze, maar er ziju er ook die betera voortbrengen, Zoo ook slaat M. Bethunt. den bal mis als hij uitroept Onze hoppe is uitmuntend De waarheid is dat er goede Aalstersche hoppa, maar dat er ook gemeene is. Aan de miuachting welke de eerste en groot ste oorzaak is der geringe prijzen hebbe 1 d$ hoppeplanters schuld, maar mat alleen zij,ook, de Kooplieden eu do brou.vers da,m'vooj? een groot deel aansprakelijk. 'k Heb het vooraf gezegd, ik kom mat mij ne meening niet vooruit om iemand, te vleim», maar om aath eik de waarheid, te ^gen,

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1