MEETJE STEVENS 18de Jaar. Zondag U Mei 1903. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs bulten voorop betaalbaar Huldebelooging Guslaaf LEVEAU. De belastingen te Aalst. Toestand van 't volksonderwijs De waarde der princiepen. PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen ®e^01]e' 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 7 frank. per drukregel Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 23 MEI. Het feest Gustaaf LEVEAU zal plaats hebben den 7 Juni eerstkomende. In de stad heeft men het gerucht ver spreid als zou het feest uitgesteld zijn of verboden, daar is niets van. Deze week zullen de Maatschappijen en vrienden bij brieve worden uitgenoo- digd aan de betooging deel te nemen. ITen2 1/2 uren inrichting van een stoet op het Statieplein. De stoet zal zich ten 3 uren in beweging stellen. II Betooging aan de woning van den volksvriend Gustaaf LEVEAU. III Optocht van den stoet naar het lokaal van den Liberalen Werkmans kring Vooruitgang door 't Werk Schoolstraat. IV Aanbieding van zijn geschil derd portret aan den held van het feest. V Optocht naar het lokaal der Li berale Associatie in den Graaf van Eg- mont,Groote Markt, waar eene herin nering aan elke Maatschappij zal behan- digd worden. De Aalstersche klerikalen laten niet na telkens er van belastingen wordt gesproken, de vergelijking te maken tusschen Aalst en eenige andere steden van Belgie waar het beheer in handen is van liberalen, en triomfantelijk roe pen ze dan uit ziet ge wel, in Aalst betaalt men zooveel en zooveel per hoofd min dan te Brussel en elders. Wij hebben reeds gewezen op de valschheid van dergelijke berekeningen en we komea er op terug om te bewij zen dat de lastenbetalers van Aalst de meest belaste zijn van geheel Belgie. Men moet om de juiste som te heb ben het totaal der belastingen niet dee- len door het cijfer der bevolking, maar wel door het getal belastingsschuldigen, door bet getal inwoners die jaarlijks bun contributiebiljet ontvangen en af- Dorpsverhaal door L. V. O. Onderwijzer. 9. Neen 't Was wat kermis ten onzent, 't Was moeders naamfeest. Ik had buiten haar weet een zende n gekregen van Sussa Sprin gers, ik had zelf gewonnen brood gebakken terwijl zij haar werk in stal deed. Pensoep, hutsepot, sissende pensen eu gewounen brood, 't stond alles gereed tegen dat moeder gedaan had. Leve Ursula 1 riep ik Leve moeder lang 1... en ik greep haar in mijn armen en kuste haar dat het klonk. Of 't kermis was en of wij onzen buik een zielmis lazenDan zie, na den middag had ik een ferme beurze doorgegoten en wij zaten aan de tafel vroolijk koffie te drinken Bgg doet ze zoo opeens. Ik spring ik vang haar op ik roep Moeder, moeder, wat is't Eilaas, Bella... Zij draaide eens de oogen zij gaf een snak,., en mijn lieve moeder was niet meer Och arme!.. doppen. Dat getal is betrekkelijk ge ringer dan in andere steden en daardoor vermeerdert de gemiddelde som welke ieder belaste op te brengen beeft. liet leven in Aalst is zoo moeilijk, dat ongeveer de twee derden der bevolking onderstand ontvangen van bet armbu- reel, bij zoover dat men bet juiste cijfer in bet stadsverslag niet meer vermel den durft, dat het grootste getal zeer schrap moet leven en niet in staat is belasting te betalen. Wat den toestand nog veregert is bet heengaan der rijke familien, die de be gijnhofstad beu zijn en zich elders gaan vestigen, waar bet min doodsch, min vervelend is. Men zou aldus eene lange lijst kunnen opmaken van familien die in de laatste jaren uit Aalst zijn ver trokken omdat het er te eentonig en te droevig is. Daardoor is weer de gemid delde belaslingssom der neringdoeuers, winkeliers, ambachtslieden, handelaars en nij veraars gestegen en wordt de con tributie van jaar tot jaar zwaarder. Van dat alles moet men rekeniDg houden, wil men met juistheid de ver gelijking ma&en tusschen de belastingen in onze en andere steden, waar meer be taalt werd per hoofd dan hier, als men bet getal van al de inwoners tot basis der berekening neemt, maar waar meu slechts de helft betaalt indien men en- keiijk de lastenbetalers in aanmerking neemt. Ziedaar wat de lastenbetalers niet mogen vergeten en bij die oorzaken van altijd klimmende lasten, komt nog eene grootere oorzaak namelijk de onbekwaamheid en zorgeloosheid der stadsbestuurders, want zijn de belastin gen vermeerderd de toestand der wer kende klasse is er niet om verbeterd, verre van daar. De partijdige stadsbestuurders heb ben niet alleen de stadskas laten plun deren zij hebben voor millioenen eigen dommen verkocht, zij hebben millioe nen franken geleend, maar nog meer hebben ze gezorgd voor de vriendjes en kozijntjes door bet toekennen van plaat sen, door het geven van toelagen aan alle slag ran Maatschappijen en krin gen. Geheel die kliek is een boel van smachthalzen, wier onbekwaamheid en O, wat was het nu droef, droef in ons groot huis, zoo alleenAlles spreekt er immer van mijn moeder. Dat zij in mijn leven een groot plaats nam wist ik wei maar dat haar heengaan mij zoo alleen moest laten kon ik niet begrijpen. Haar gereutel eu gepreutel vulde gansch ons huis van den morgeud tot den nacht. 't Waszoo'n aardig lief wijveken En dat moest geplaagd worden, altijd geplaagd. Als er dagen kwamen dat ik haar met vrede liet, dat ik niet water in haar blok goot, niet wat zout in haar koffie deed, niet een speld door de biezen van heur stoel stak, niet den grendel toeschoof, als zij op da kamer was, dan liet ze mij niet met rustZijt go kwaad, Lammen Zijt ge ziek Doet u iets zeer, Lammen?.... 0, dat is verdrietig Verdrie tig 't Was Lammen langs hier en Lammen langs daar 1 En al verweet ze mij deugniet, schob bejak, leelijke vent, toch meende ze't nooit en had ze mij zoo lief, als ik haar liefhad... Den heelen avond goot hij zoo in Bella's harte den onwaardeerbsren schat van liefde en reinen eenvoud uit die 111 zijn brave, breede borst verborgen lag... En had men sedert een koningszoon neven Lammen Verdeeld gesteld en aac Bella gezeidMeisje, moeie bloem van Ylaanderens grond, kies zij hadde slokzucht wij thans moeten betalen en wier slordigheid ons nog meer zal kos ten, indien de kiezers er in October geen einde aan stellen door te Stemmen voor de Liberalen. Het is bedroeyend hoe alom nog het volks onderwijs verwaarloosd blijft. Wij vinden in bet Journal des Instituteurs de grieve odste klachten die aanwijzen hoe in het donker in Vlaanderen omgesprongen wordt met de heiligste belangen van net volk. Wij willen enkel eenige staaltjes aanhalen In de jongensschool van Dendormonde zijn 75 leerlingen opgepropt in eene klas, soort van gang, 11 meters lang en 3 meters 15 cen timeters breed lucht eu licht komen er bin nen langs een klein veusterken. De onderwijzer, ziek eu ontmoedigd heeft zijn ontslag ingediend. De gemeentemeisjesschool telt 200 leerlin gen voor 3 onderwijzeressen. De gemeente wil geen vierde onderwijzeres aanstellen. Schande voor Dendermonde. Kiassen van 90 tot 100 leerlingen bestaan te Moerzeke (Castel) Ltbbeke, St-Gillis (bij Dendermonde). Slapen die schoolopzieners Waar blijft de wet Te Hamme (14,000 inwoners) is in Januari, Februari, Maart geen centiem uitbetaald ge worden aan het ouderwijzend personeel. De onderwijzers durren niet protesteeren, zij vreezen de wraak der gemeenteoverheden. Te Appels heeft het gemeentebestuur 800 kil. kolen gestemd om lieel den winter vuur te maken in de gemeenteschool. Sinds 1 Januari is dat hoopje brandstof op gebruikt en wordt er geen vuur meer gemaakt in de klas. De kinderen zaten te bibberen en het onder wijs natuurlijk lijdt er geweldig ouder. Als ge de klerikale bladen moest gelooven, doen de brave domperkens alles voor God en godsdienst uit prin ciep, uit overtuiging, met het innerlijk gevoel van plichtsbetrachting, zonder bedoeling van winstbejag of profijt. Van hoog tot laag echter wordt bij de dompers de waarde der princiepen zonder aarzelen hare hand in die van Lammen gelegd. In den Zomer die volgde trouwden zij. 't Was in den Besloten Tijd. De pastoor was gevlucht voor de Fransche Sinskulotteu maar hij was heimelijk teruggekeerd, iu boer verkleed, en in de schuur van De Bondt deed hij mis en bediende de sacramenten. 't Was in die schuur dat het huwelijk van Lammen en Bella ingezegend werd Lammen op zijn holleblokken en met de sikkel in de hand. Op het hof Te Walput giugen zij de slooren (koolzaad) snijden en dorschen na de ple«htigheid. En op dan rijken, vruchtba ren koolzaadakker van Walputbarg werden zij door de vrienden gelukt gewenscht. Een enkel wolkje dreef aan hun hemel zij kregen geen kinderen In't eerst stoorden zij zich om de plagerijen en de schertsnig van vraemde menschen, maar allengs gewendden zij zich daaraan en lachten op den duur zelf maar mede. Ja, zij waren gelukkig geweest. Door de duizend stormen van 't leven en de bewoelde tijden been was het gebouw van hun heil en hunne liefde onwrikbaar vast blijven staan. Hij was heen nu da trouwe en beminde gezel van haar leven, haar alleen latend met haar meetloos verdriet, eu jammerlijk grees zij voort als voorjaren Lammen grijzen moest als de dood hemzyn moeder had ontrukt. volgens een andere maatstaf bepaald de overtuiging spreekt bij ben hooger of lager volgens den toon der klinkende specien. Als ge in de kerk komt, bet buis van God, bedieud door priesters welke vol gens de katholieke Denderbode aan de spits staan van bet klerikaal politiek gespan, zijt ge nauwelijks neergeknield of reeds wordt de hand naar u uitgesto ken en moet ge beginnen met bet beta len van den troost, dien gij er in 't ge bed komt zoeken, anders moogt ge knielen op den grond of u neerzetten op de bank der paria's, welke men hedendaags aantreft in eiken tempel des Iieeren,wilt gij uin meditatie verdiepen de klank den bedelscbalen zal u in tijd» herinneren, dat centen meer waard zijn dan godvruchtige beschouwingenknielt ge aan een altaar, niet ver van u staat er een offerblok waarop ge leest r Hier o£- ffert men... opdat ge niet vergeten zoudt, dat geld boven alles welkom is. De waarde der gebeden, gezangen en missen is bepaald naar een vast tarief opgemaakt door de bisschoppen en goedgekeurd door bet goevernement. Hij doopsel, huwelijk en begrafenis past eene fooi..., en wee bem die niets bezit, zijn zielken kan maar uitzien hoe 't in de hemel zal geraken. En als 't zoo gaat bij de dienaren des Heeren, die, indien Christus terug op aarde kwam, door bem als de sjache raars uit den tempel zouden gedreven worden mot zweep- en stokslagen, hoe ellendiger is 't nog gesteld in het leger pilaarbijters aan wier spits die pries ters staan. Het gansche leger klerikalen, op eenige uitzonderingen na is samenge steld uit lieden die aan de kliek hangen, omdat die kliek voor hen hejfc gouden kalf verbeeldt. En rond dat gouden kalf dansen zij de larandool der afgo denvereerders verblind door hebzucht en appetijt, O, gouden kalf, dat beschikt over plaatskeus en faveurkens, wij vereeren u. O, gouden kalf, dat rammelt in de kas wij aanbidden u. O, gouden kalf, dat zorgt voor vriend jes en kozijntjes, vergeet ons niet, wij smeeken u. 10. Dagen, maanlen, jaren vloden heen. Piet was tot een sterke, blozende jongeling, Trientje tot een mooie meid opgewassen. Fernando was gestorven. Jan Stevens had de but te Bevingen ver kocht en woonde weer bij Bella in. Sedert dea dooJ zijner tweede vrouw was Jan noch werk - zaam, noeh voorzichtig meer. Hij boerde achteruit, zei hem dikwijls Bella, in zijn af- fairen, zei ze, maar niet in't janeverdiinken. Immer was hij norsch en somber. Kwam bij te huis bij was er wel gekomen, maar hij werd er nooit met groote bewijzen van liefde ont vangen. Eens was hij smoordronken te huis geko men, had gevloekt, geschreeuwd, geschuimd van woede en zijn vuisten op de tafel ten Dloe- de geslagen. Den volgenden morgend zei hem Meetj Jan, gij hebt gisteren avond gebruld, als eeu ketter God gelasterd. Gij waart geen monsch meer 1... Zoo komt ge hier niet meer binnen. In deze woning hebben sinds jaren enael lief dewoorden en liederen van vreugd, hoop ea dank weerklonken. Gij hebt hier .evlookt ea verwensebt, op de tafel geslagen dat de ruitjes rammelden. Dat mag of dat zal hier niet meer gebeuren 1 (Wordt voortgezet). JUB—Mg

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1