MEETJE STEVENS Huldebetooging Gustaaf LEVEAU Nummer 22 1 1-i~a Zondag 31 Mei 1903. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Wegwijzer van den Stoet 18de Jaar. Abonnementsprijs°**buiten J voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen L6 per drukreM( Beklamen 75 centlemen y Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 30 MEI. Meer dan 25 jaren staat Gustaaf LE VEAU in de eerste rangen der Liberale partij te Aalst, reeds zeven jaren is hij Voorzitter van den Liberalen Werk- Jtnanskring Vooruitgang door 't Werk Op twaalfjarigen ouderdom stond hij reeds in 't werkhuis van zijn vader aan de werkbank en moest mede arbeiden om in de behoeften van het gezin te voorzien. Door taai geduld,door arbeid en studie heeft hij zich een weg gebaand in de wereld en was het bestaan niet altijd rooskleurig in de kinderjaren, als man heeft hij een stand verworven die hem "toelaat onafhankelijk en openlijk de in spraak te volgen van zijn hart en met verachting neer te zien op het klerikaal janhagel dat hem bezwadderen wil en treffen. Hij was arbeider, hij is het nog. Daar om heeft hij nog de werklieden lief, door arbeid en onderwijs heeft hij zich verheven, daarom wil hij ook de opbeu ring der werkende klasse bekomen door 't onderwijs en de vrijheid, de opbeuring van het volk door het besef zijner plich ten en de uitoefening zijner rechten. Alleen de liberale partij heeft geleide lijk naar het bereiken van dat doel ge streefd, alleen de liberale partij, welke dwang en valsche beloften verwerpt, welke bet achteruitkruipend klerika- lism en het dwaze collectivism bestrijdt is in staat op vreedzame wijze een prak tisch programma van volksontwikke ling en vooruitgang te verwezenlijken daarom was Gustaaf LEVEAU een overtuigd liberaal, daarom zal hij on verpoosd kampen tegen elke reactie die den vooruitgang verhinderen kan. Ondanks alles is hij de nooit ontmoe digde voorman gebleven der liberale strijders van Aalst, ondanks alles ziet hij hoopvol de toekomst te gemoet om dat hij weet dat de grondbeginselen van het liberalism onvergankelijk zijn. Gustaaf LEVEAU, is het toonbeeld van den rondborBtigen liberaal, ver draagzaam voor anderen, maar on- Dorpsverhaal door L. V. O. Onderwijzer. 10. Als ge jenever hebt gedronken gaat gij in den hoppeëest slapen, Piet zal er vandaag een bed brengen. Jan wist wel dat het Bella ernst was. Ook bad hij nooit weer beproefd den drempel van Meetjes huis te overschrijden als de beenen niet heel stevig meer het lichaam droegen. En 't was er nochtans zoo gezellig en goed Zie, 't is werdagavond. Bella eu Trientje apinnen vlas. Piet spint beste snuit. De wiel- kena snorren dat het een aard heeft. Buiten is 't koud de sneeuw dekt de aarde j de noor denwind bromt in de mottige doren haag. Maar bier brandt een vroolijk knappend spaander, vuur in den breeden haard, de deuren zijn potdicht gesloten, de blaffetierkens toegescho- ven. De botvink, moe geslagen, rust in zijn donker kooitje. Piet is aan 't vertellen gegaan Veertien dagen geleden vergezelde hij zijn V&der naar Brussel. Jan had eene goede markt gehad en §en dikken stuiver gewonnen, hij was wrikbaar verkleefd aan de liberale par tij. Niet door het uitbazuinen van holle, beteekenlooze streeft hij naar 't welzijn der werklieden maar met daden die voor de arbeiders beter zijn, dan de woordenkramerijen van volksmisleiders ZONDAG 7 JUNI zullen al de libera len van AalBt en talrijke vrienden van elders aan de Huldebetooging deel nemen, Huldebetooging aan den Volks vriend, betooging voor de princiepen die hem tot richtsnoer dienen in zijn leven en streven. O, werkman, Wilt ge vrij zijp en geleerd, En als mensch worden geëerd, Gedenk u dan Het wachtwoord van Gustaaf LEVEAU Hou eude trou Ons vlag is als de hemel zoo helder en blou 1. Ten 2 l/a uren namiddag vorming van den stoet op het statieplein, ten 3 uren zal de stoet zich in beweging stel len. 2. Betooging aan de woning van den Volksman, Vaartplaats. 3. Optocht naar het lokaal van den Liberalen Werkmanskring Vooruit gang door't Werk, Concordia, School straat. 4. Feestzitting. Aaubieding van zijn geschilderd portret aan den held van het feest. 5. Optocht naar het lokaal der Libe rale Associatie, Groote Markt. 's Avonds verlichting van het lokaal der Liberale Associatie. Vorming van den Stoet op het Statieplein teu 2 1/2 ure namiddag. De Stoet zal de volgende straten doorkrui sen Statiestraat, EsplanadepleiD, Dendermonds- baan, Denderstraat, Hanrlelstraat, Statieplein, Nijverheidstraat, Vaartplaats, (stilstand^ Af haling van den held van 't Feest aan zijne wo- ning. Bisschopstraat, Werf, Molenstraat, Kapel- lestraat, Esplanadestraat, Leopoldstraat, Groote Markt, Hopmarkt, Botermarkt, Korte Nieuwstraat, Keizerlijke Plaats, Korte Zout- straat, Lauge Zoutstraat, Groote Markt, Nieuwstraat, Gentschestraat, Schoolstraat, Lokaal van deu Liberalen Werkmanskring. wel gemutst en zei tot Piet Kom mee wij gaan een boek koopen. Zoo kwam dejongeling in het bezit van Leven en Daden van be roemde Zeehelden en Admiralen. Des zon daags las hij voor. 's Middags, 's avonds na de dagtaak zat hij uren over het boek gebogen tot hij den inhoud geheel had verslonden. Nu vertelt hij vau Tromp en De Ruyter. Hij spreekt met vuur over hunne roemvolle daden en Meetje eu Trientje mecjegesleept, geboeid staken soms het werk om beter te luisteren. O, dat vechten en moorden zegt Trientje, dat is toch wreed Ik zal er dezen nacht zeker van droomen 1 De zea met bloed rood verven kerven, steken, dooden. Ik begrijp niet hoe God dat lijden wil onder zijn schoouen hemel I Oorlogen zullen er altyd zijn En nog als het vau tijd tot tijd niet eens oorlog was, zouden er spoedig te veel menschen zijn, lachte Piet. Dat is dwaze praat Toch niet Meetje. De verdrukkers straf fen voor 't vaderland strijden en de vrijheid, niets is schooner in miju oogen Soldaat zijn is mijn droom En terwyl wjj bidden omdat gij een hoog nummer zoudt trekken in de lotiug, vormt gij wenscheu omdat gij er een laag ZQudet treffen. Hoe dat uitkomt, lieve God. De vrienden welke bij vergetelheid geeno uitnoodiging ontvangen hebben worden verzocht dat bericht als dusda nig te beschouwen en aan de betooging deel te nemen. Zij die bezondere inlichtingen zouden te vragen hebben kunnen zich wenden tot een der leden van het inrichtingsko- miteit. Het Inrichtingskomiteit. De Eere-Voorzitter De Voorzitter, K. DE MOOR. Alb. DE WINDT. De Schrijver, De Onder-Voorzitter, J. Van Opdenbosch. J.Coppcns. De Hulpschrijver, De Schatbewaarder, P. Anne. C. Van Branteghem. De Kommissaris, Vincent Corneille. LEDEN Beeckman Karei, De Moor Ed- mond, De Bruecker J. De Schepper Fern. De Stobbeleir Rich. Franckx Einiel. Michiels Gus- taai. Schotte Jozef. Schuermans Karei. Van Belle Jozef. Van Steen winkel Hubert. Vau Trappen Is. Do katholieken en tie boeren I Veel lezers kennen waarschijnlijk het fabel tje waarin de frausche dichter LaFontaine ver telt van een ezel, die een salethondje innig be wondert en wil naapen, maar langoor kan niet en als hij eeue poging waagt om zich op zijne beurt aangenaam te maken, dan is 't met de zwierige losheid van een olifanf die op de koorde danst. Volgens de katholieke bladen is de toestand onzer boerenbevolking bloeiend dank de Boe renbonden en het klerikaal bestuur. Laat ons dat eens onderzoekeu. Eu opdat men ons niet van overdrijving beschuldige ver klaren wij dat onze cijfers geput zijn uit de ofjicieele statistieken door het gouvernement uitgegeven, zij kunnen dus niet weerlegd wor den. In 1895 legden zich 1,204, 810 menschen op den landbouw toe. De gemiddelde looneu vour de arbeiders bedroegen 1, 93 fr. voor de man nen eu 1,22 fr. voor de vrouwen zonder kost eu 1,21 fr. voor de mannen eu 0,74 fr. voor de vrouwen met kost. Het getal gebruikers is van 1880 tot 1895 met 80,771 verminderd. Op 100 gebruikers ziju 27 eigenaars en 72 pachters. De kleine eigenaars boeren verdwij nen allengskens. Voorwaar een bloeiende toestand. De beer de Laveleye een der grootste ge leerden van Europa, schreef dat de Belgische landbouw werkman, vooral de Kempische en de Westvlaamseke vau al de Europeesche boerendaglooneu, den meesteu arbeid moeten leveren en het slechtst gevoed worden. Inder daad, moeilijk zou men eene streek aantreffen Ik heb niet gewenscht, Meetje mijn droom, was het, niets meer 1 De boekeu hebben uw hoofd op dingen gesteld, die men veel liever verloren heeft dan gevonden, Piet 1 Zij hebben mij daarom niet slechter ge maakt. Neen, maar indien gij bij de soldaten moest, Piet, dat ware voor ons een harden slag. Wie zou de pik wetten voor den oogst van den Zomer Wie zou den grond om- delven met kloeke hand. Ik en Trientje zouden het zware werk moe ten doen, was dat ook bij uw droom Piet boog het hoofd. Zie, nu zegt ge niets Had ge dan nooit zoover gedacht Waart ge bij Meetje geble ven, gij zoudt niet uitgesteld zijn voor uwe eerste communie. Siska De Dobbeles zou u niet op kennis eu geleerdheid hobben verzot en uw droom zou de grenzen van onzen nede- rigen werkkring niot hebban overschreden I Ben ik u daarvoor min lief, Meetje. Toch nietWat vraag, miju God, wat vraag! Zou 't beter zijn indien ik des Zondags in plaats van bij u te blijveu en u voor te lezen uit mijn boeken, drinken ging. Eu zou Mee tje liever hebben dat ik mijn geld verbras dan dat ik het besteed aan nuttige dingen Elk heeft ziju droomen, zijne idealen. Meetje lief, waar de landbeuwarbeid slechter betaald wordt. Het is ook genoeg bekend dat de kleioo pachter het in Vlaanderen niet veel beter heeft dan de daglooner. De voortbrengst wordt bekomen bij middel van groote voorschotten en veel arbeid, maar het zijn de grondeigenaars die de voornaamste voordeelen genieten. Iedere verbetering die de landbouwer invoert, iedere vermeerdering van opbrengst die hij van zijn land bekomt, iedere verhoogiug van den prijs der landbouwpro* dukten gaat bij de eerste pachtvernieuwiDg: aan de eigenaars die zooals de statistieken het on'Z?ni! Pa°Mprijzen in 10 jaar tijds met 22 7, hebben opgeslagen. De boer heeft dus jaarlijks meer te betalea voor pachten en belastiugen Zijn inkomen vermindert en zijne uitgaven verdubbelen. Eu nooit ging het zoo slecht voor de boeren als hedendaags sedert de katholieken, als eohte bloedzuigers gedurende achttien jaar, d» krachten van het land hebben uitgezogen ten voordeele van de kloosters en hunne vrienden. En die boerenbonden waarvan de katholie ken met zooveel lof spreken. Wat zijn het Ingericht om de buitenlieden ondar den dwang te houden, hebben zij deu landbouw eerder ontredderd dan bevoordeeligd. Die bonden be staan immers alleen uit katholieke eigenaars priesters en clerikale kiesdravers welke er be lang bij hebben om de boeren in hunne macht en dwang te houden Erzrjn bijna geene ge meenten zonder boerenbonden. Wij vragen het wat praktisch nut hebben zij voor den land bouw gehad. De vrij hei J der boeren werd er door verijdeld en de hooge pachten in zwam? gehouden. 0 Hebben zij de boeren meer vrijheid eu onaf hankelijkheid gegeven. Hebben zij er minderen en gemakkelijkeren arbeid door te verrichten Zijn er minder ledige hofsteden te pach ten Hebben de werklieden nu een grooter loon Zijn de straten en wegen er door verbeterd Heeft de boer er meex geld in zijn kas Kan de landman zich beter voeden en beter kleeden als in vroeger jaren Worden nu minder boeren uitgeschud eu geruineerd Zijn de landlieden er niet de Blaven der geestelijkheid door gebleven Welke vrijheid hebben zij bekomen vero verd Alle verstandige lieden van den buiten feu van de steden, zullen met ons bekennen dat noch het klerikaal ministerie, noch de talrijke boerenbonden eenige verbetering aao den landbouw hebben gebracht. Boerkevan Brus sel, de katholirke volksvertegenwoordiger van biut Niklaas heefter dikwijls over gesproken. Wij verwachten nu uw antwoord boerenbe driegers. Maar wij zullen blij ven wachten want noch de kliekvod noch hare trawanten zullen ons daarover weerleggen. Desnoods kunnen wij nog eenige anders spijkers met koppen geven. Trientje droomt eens kleermaakster te wor den. Uw droom was... hij meende te zeggen kinderen te hebben, maar hij hield de woorden in dio Meetje bedroeven konden en hij zei Nonkel zaliger droomde van een os, waarmeda hij voor eigen rekening zou ploegen en eggen En welk was mijn zucht P Ik weet het niet, Meetje f Kinderen hebben 1 zei Meetje met eens stem onzeglijk zoet en treurig. God heeft mijn bede verhoord, ik heb kinderen maar geen echtgenoot meer. Zoo gaat het altijd op de we reld Als gij bokomt waar gij veel nachten, veel jaren van hebt gedroomd, dan verliest ge waar ge oneindig veel van hield. Zoo ging het mij, zoo zal het u gaan kinderen, en daarom laat Gods water vloeien over Gods groeten ak ker leeft uw leven iu zijn eenvoud, in zijn reinheid, in wat het geeft en medebrengt. Dat kan niet zijn, Meetje. Voor u, neen voor u met meer, mijn jon gen 1 Voor ons, voor mij eu Trientje, voor al de nederigeu, de onwetenden moet het zoo en kan 't niet anders zijn Er werd zacht op het venster geklopt. Daar is vader. Piet ging de deur ontsluiten. Zonder goeden avond kwam Jan in huis, wierp zijn stok in den hoek van den haard, nameen stoel en ging zich bij 't vuur zetten. (Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1