Feest Gustaaf LEVEAU. 18de Jaar. Nummer 23 Zondag 7 Juni 1903. DE BETOOGING. De ö5 frank der oudjes, De Hoppe. Van een lessenaar en een hond LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs J ^uaen «»™P 6.taalba.r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen i i? ceMIemen j drukrM8. Reklamen 75 centiemen arUKregei Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 6 JUNI. len 2 uren stipt namiddag vergade ring in Concordia, Schoolstraat, voor de leden van den Liberalen Werkmans kring Vooruitgang door 't Werk. len 2 uren stipt namiddag vergade ring van de leden der Oude Garde op de Groote Markt. De Liberale Werkmans- kring komt met de Klaroenen voorop langs de Nieuwstraat naar de Groote Markt om zich vandaar met muziek aan 't hoofd te begeven naar het Statieplein waar de stoet zal gevormd worden. Aan de betooging Gustaaf LEVEAU zullen alle liberalen van Aalst deel ne men met de talrijke vrienden van elders, die hem met ons een bewijs zullen ge ven vau waardeering en genegenheid. Niemand mag ontbreken, niemand zal ontbreken. De nijveraars zullen hem vieren om dat Gustaaf LEVEAU de man is die door zich zelve bewezen heeft wat wils kracht en geest vermogen, als die ge paard gaan met taai geduld en onver schrokken moed. De arbeiders zullen Gustaaf LEVEAU vieren omdat hij huu vriend is, omdat bij door zich zelve bewijst wat de ar beid waard is en wat hij vermag, om dat hij nog immer de trouwe, rechtzin nige vriend is van al degenen die door arbeid en vernuft zich een weg banen door de wereld. De arbeiders zullen Gustaaf LEVEAU vieren omdat hij streeft voor hun wel zijn voor hunne opbeuring, omdat ze weten dat zijn harte bloedt bij elk on gelijk dat hen wordt aangedaan, dat zijn harte geprangd is bij elk onrecht dat zij hebben te verdragen. Verbeeldt u Gustaaf LEVEAU, nau welijks twaalf jaren oud zwoegend aan de smidsbank in het werkhuis van ziju vader om toch iets bij te brengen ten voordeele van 'tgezin en ziet hem thans den onal hankelij ken liberaalnog steeds den arbeid liefhebbend en de arbeiders tevens, den zoon, die wellicht zijn meerder geluk ten offer bracht aan het geluk van een geliefden vader, den man die door eigen kracht zich verhief, den liberaal die onverschrokken in de bres Btaat voor al wat goed is en licht vaardig. 't Is Feest Al wat beenen heeft in Aalst en niet verslaafd iB aan de domperij zal het feest medevieren. Gustaaf LEVEAU verdient het. 't Is feest, feest voor de Blauwen Meer dan vijf-en-twintig jaren is Gus taaf LEVEAU werkzaam en ijvert voor den triomf der vrijheid en der ver draagzaamheid meer dan vijf-en-twin tigjaren is hij een der onverschrokken aanvoerders der blauwe vlag en hoewel deze door altijd talrijker hebzuchtige en onwetende vijanden wordt aangeval len, toch blijft ze wapperen, even blauw even helder en rein als de grondbegin selen van 't liberalism zelve. t Is feest Zeifs het hart van menigen Aalstenaar door broodvrees verhinderd aan de betooging deel te nemen, zal kloppen voor den menschonvriend, die pnbezorgd, onafhankelijk, onbekom merd door 't leven zou kunnen wandelen en die zijn leven en streven ten offer brengt ten voordeele van het lijdende menschdom en ten behoeve der denk beelden die hij onverpoosd en onwan kelbaar sedert den dageraad zijns levens heeft verdedigd. 't Is feest Een feest vol vrede en genoegen. 't Is feest voor de liberalen en deze zijn niet bezield met haat of wraaklust ze wenschen noch twist, noch moeilijkheden, hun hart klopt al leen voor de dankbaarheid, voor de vreugd en voor de rust, ze zijn fier een man te vieren die de persoonlijking is van al hun streven Vrijheid voor ie dereen, gelijkheid voor de wet, opbeu ring der werkende klasse door onder wijs en arbeid en door het invoeren van praktische ai'beidsvvetten, pensioen voor de oude werklieden enz. 't Is fbest. Eu 't zal een heugelijke dag zijn voor den held van het feest, voor de deelnemers aau de betooging-. rede en vreugde zij 't ordewoord 't Is feest 't Is feest. Na veel rumoer gemaakt te hebben met het pensioen van 65 frank dat het deed doorgaan als eeue kolossale wel daad voor de werkende klass, voelt zich het Goevernement verschrikt door de uitgaven waartoe het diens volgens verplicht is. Zooals altijd, had het slecht zijne re keningen opgemaakt en het getal oud jes die de hand uitstaken was veelgroo- ter dan het gedacht had. Van daar on gelooflijke beperkingen aan de officieelo edelmoedigheid. Geen pensioen, voor degenen die eens dat zij den bepaalden ouderdom bereikt hebben, nog trachten eenige cents te winnen, alsof zij met hunne 65 frank 'sjaars konnen leven Geen pensioen voor degenen die zich een armzalig huizeken kunnen verschaf fen of er toe geraakten eigenaar te wor den van een onbeduidend lijfrentje, het goevernement vindt waarschijnlijk dat het sparen niet moet aangemoedigd worden en weigert zijne 65 frank aan de besten en de ijverigsten. Geen pensioen voor degeuen die zou den kunnen geholpen worden door hun ne kinderen. De kinderen zelf ziju dik wijls dompelaars met overlast van kroost. Men opent dien aangaande een streng onderzoek, hebben de kinderen brood naar bekomst, geea pensioen voor de ouders. Men onderzoekt wat het loon is van de zoons en zijn er geeuen van de schoon-zoous, de verzoekers moeten zeer ootmoedig een certificaat gaan vragen aan den baas van zoons of schoonzoons die het geeft indien hij wil en gij weet hoe lieftallig zekere bazen met het werkvolk zijn. Ook geen pensioen voor al wie 95 centiemen daags wint met 95 centie men is men niet behoeftig. Geen pensioen voor wie eene her berg houdt en gij weet wat zekere herbergen op den buiten beteeke- nen een opschrift hier verkoopt men drank en in den kelder eene ton bier waarvan hier en daar zeer zeld zaam, een voorbijganger een glas komt vragen dat brengt wel twee frank op in de week als het goed gaat Waaruit volgt dat men om recht te hebben op het pensioeq een twintig tal certificaten, stuks en documenten moet vertoonen welke men moet gaan halen bij evenveel besturen of bij even veel particulieren zijn min of meer goed geluimd. Verbeeldt u al het geloop, al de vernederingen die aldus opgedron gen worden aan ouderlingen dikwijls gebrekkelijk en ongeleerd. Eu t is nog niet al Met die stukken is men nog van niets zeker. Want de aan vragen tot pensioen worden onderzocht door Patrouago-comiteiten, die op den buiten echte politieke werktuigen zijn, vooral er naar uitziende om °de god- vruchtigen van de geuzen te onder scheiden en om het pensioen aan de eer sten te verzekeren, aan de laatstea te weigeren. Het pensioen wordt aldus een middel om de vriendjes te belooneu om ei toe te geraken de kindereu in de broerkenscholen en naar de krochten te krijgen. De klerikale invloed laat zich overal gevoelen niet enkel in de Patronageco- miteiten, maar ook in de Comiteiteu van beroep waartoe zich degenen mogen wenden die door de Patronage-comitei- ten afgeschaft werden. De herziening der pensioenlasten wordt jaarlijks ge* daan door den Burgemeester die maar al te dikwijls in den zin werkt der kle rikale comiteiten. In een woord met de wet op de pen sioenen is het gesteld zooals met alles wat uit den koker van onze meesters komt, zij moet vooral dienen om den klerikalen winkel te doen draaien. kantende verdwijning van hunnen lessenaar vlerP0otlSe Pohtie, die zij bij 't stuk hadden gezet was spoorloos verdwenen. Het spreekt van zelfs dat de muziekanten geene klacht mdienden bij de tweepootig» politie muziekanten zijn goede jongens daar- l n a enfu' "erd teruggevonden en de boud kwam s anderendaags te huis zonder rapport te maken over 't gebeurde. Wat moeten da ketters daaruit leereu indien de honden konden spreken ze zouden vroolijke grappen kunnen vertellen. Zij was uitgedacht om het gouverne ment toe te laten een pluimken op zijn hoed steken. En daar het gouvernement nu vindt dat het pluimken wat duur kost, heeft het maar eene gedachte meer, 'sparen ten koste der ougelnkkigen die bij den heer pastoor op het zwart boekskeu staan. Wilde men oprecht ziju dan zou men aan de wet een klein verauderiugsken moeten brengen. Aan 't hoefd der ein- delooza voorwaarden vereischt om pen sioen te krijgen zou men deze moeten stellen, eerst en vooral kwezelaar ziju Lezers i Indien gij lijdt aan bloedarmoede ot zwakheid, geneest u met de pil van Dr Raphaël. 1 fr. 75. Ze gingen met eenige vrienden liefhebbers van uachtelijk muziek, volgens voorvaderlijk gebruis hier en daar een séréuadeken geven. Het weer was zoo zacht, als het maar zijn kan gedurende een zoelen meinacht, de nach tegaal zong ergens aan de statie en de meike vers snorden en toomden rond deiindeu op de Graanmarkt. r Stil trokken de muziekanten door de straat hielden stil, aanstaken de lampen en de séré- uade begon. Zacht, bijna treurig, gleden de akkoorden eeuer slepende wals door de nachte lijke stilte de nachtegaal zweeg en hier en daar bleef een late voorbijganger staan en luisterde. Niets is zoo gemoedelijk, dan muziek bij zoo u fnsachöü zomörnHCljt. Uö sérén&dö is gedaan, de muziekanten worden binnengeroe pen, waarschijnlijk om een lekker glaasie te drinken. J Zoudt ge den lessenaar niet mee binnen ne men vraagt iemand. Oh neen, is't ant woord we laten er een goeden getrouwen wach ter bij. Die getrouwe wachter was een hond die gelast wer 1 politiedienst te doen bij den muziekltssenaar. De muziekanten werden goed onthaald ze ker hebben ze meer dan een glas op de gezond heid van den vereerde gedronken. Helaas 1 toen ze buiten kwamen bestatigden de mqzie- Indien eenige hoppeplanters door hunne weinige zorg bij t plukken en drogen der hoppe zoowel als door den keus der soorten, gedeeltelijk de oorzaak ziju van de misken ning onzer ïnlandsche hoppe eu als gevolg: daarvan van de geringheid der prijzen, wer- keu ook andere oorzaken daartoe mede waar tegen ouze hoppeplanters niets vermogen. In andere landen b. v. in sommige streken van Dmtschiand, in Amerika enz. wordt de- auppe geteeld op groote schaal. De landbou wers becitten er uitgestrekte hoppevelden en hebben geschikte magazijnen voor hot bewarem der hoppe. In ons land zijn de landbouwers die meer dan 1 hectare (gewillig 3 dag wand) grond met hoppe beplanten uitzondering. De hoppekwee- kers zijn over t algemeen kleine landbouwers, en die missen het noodige kapitaal, om de ver- eteringeu in te voeren, welke ze wenschen zoudenof om eene plaats af to zonderen voor het bewaren der hoppe. Het bewaren der hoppe is nochiaus eena dec bezonderste punten. Óuze landbouwers ziin verpacht huuue hoppe te bewaren op den zol der, waar ze blootgesteld i3 aan veranderin" van temperatuur, aan invloed van lucht en lictit, vau droog en vochtig weder. Niets is zoo nadeelig voor de hoedanigheid1 aer hoppe, dan die toestand eu dat is zoo waar dat overal waar zulks mogelijk is da' meeste zorg wordt besteed aan 't bewaren der hoppe. Te Hurton in Engeland, ta Londen en in tali ij ke andere steden bestaan bezo«dera magazijnen voor de hoppe, waar deze koon waar, gehouden wordt in eene bestendige tem peratuur onder O, enz. Zulks is natuurlijk niet toepasselijk bij onze» hoppgkweekers en toch als men nagaat, dat hoppe die eene of twee maanden en soms no^' J auger op een zolder open blijft liggen voet ,Vaü arfh T te5- verliest, moet men baken- uen, dat het noodig is daar iets voor te doen. Kon do hoppoplanter, na zijne hoppe be hoorlijk gedroogd te hebben, die onmiddelijk zakken, het is zeker, dat de voorwaardau van bewaring merkelijk voordeeliger zoudeu zijn. Nu moet de plauter in 't algemeen wach ten tot de zakker van den koopman zich aan biedt om deze in de balen te doen. Wij hebben dus tot hiertoe drie hoofdzaken waar tot het bekomen van goede uSgZ" den landbouwer ter hulp kan gekomen worden 1° Keuze der soorten Toekennen van Dre-- niieu voor het uitroeien van mindere soorten en voor het aanleggen van nieuwe hoppevel, den van de beste soorten. r 2° Het drogen Toekennen van premiën voor het maken van nieuwe heesteu of het wiw zige der oude volgens het rationeel stelsel. 3° Het bewaren der hoppe Het aanleg gen van openbare stapHüuizeo in de honna centrums (waarmee men hier en daar rond Fop ringen begonnen is). - Het verstrekken van balen aau de landbouwers voor het inzak, ken der honpe. Het herinrichten vaq het landbouwcrediet.. Deze laatste punten zullen we iu een ander artikel verder ontwikkelen. (In voorgaande artikels wezen wij on da noodzakelijkheid der afschaffing van de in, voerrechten op de hoppestakon, vermindering van den vervoertarief der staken mat den iizef renweg). lot daar strekt de bemoeiing van den hon. pek woeker. Maar zegden we de kooplied m nebben ook schuld aan de betreurenswaardige toestanden. a Om te beginnen wijzen wjj op een gebruik dat een wezenlijk misbruik is net zoogezegde goedgewicut. Hij de levering van hoppe wordt met alleen de altrok gerekend voor len zak maar ook nog 7 pond ot U pond goedgewicht' A

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1