MEETJE STEVENS m Nummer 25 Zondag 21 Juni 1905, Gecraardsbergen. De Kramp in de Kas. Profeet en Tandentrekker. 18de Jaar. ast i ma mm Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fir. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten *®oroP Petaaibaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abouneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee inetu HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen ®7,one' 16 Der drukreae» Reklamen 75 centiemen per aruKre9^ Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 20 JUNI. Den 19 Juli zal het foe3t zijn in Gee- raardsbergen. Wij ontvingen den vol genden oproep, dien wij met genoegen opnemen. M. Wij hebben de ear en het genoegen U uit te noodigen op het Vlaggefeest, dat wij inrichten ter gelegenheid der In huldiging van ons nieuw Vaandel, op Zondag 19 Juli aanstaandeom 3 ure namiddag. De geest van verzoening die overal heerscht onder de vrijzinnigen van Bel gië, de toenadering van den Werkman en de liberale burgerij, het verspreiden onzer duurbare gedachten en princie pen onder de werkende klas, dit alles zette ons aan, in 1900, tot het stichten van eenen Liberalen Werkmanskring. Heden telt deze Kring omtrent 400 werkende leden, die allen gelukkig zul len zijn de liberale strijdmakkers uwer geëerde maatschappij op Zondag 19 Juli aanstaande, in hun midden te zien en te verwelkomen. Hopende dat deze uitnoodiging een gunstig onthaal zal ten deole vallen, bieden wij U onze beste en minzame groeten. Het Bestuuk. We zijn zeker dat vele Aalstenaars dit feest zullen bijwonen, we vernemen inderdaad dat een groot getal leden van den Liberalen Werkmanskring aan de inhuldiging van het nieuw Vaandel zullen deel nemen. In ouze stad heerscht eene kwaal waartegen er tot heden nog geenen heili ge is uitgevonden Je Kramp in de Kas. We stellen dus voor die uitvinding ten spoedigste te doen.'t Zal een goei affaire zijn voor de pastoors en tevens ook voor al ouze medeburgers, want uit alle klerikale steden, dorpen en kra len zullen de kashouders naar hier stroomen om den nieuwen heilige te aanbidden immers, in Aalst moet de hoofdkerk zijn van den uitgevonden Sant, omdat Aalst aan de spits staat der kaskramplijdende gemeenten. Dorpsverhaal door L. V. O. Onderwijzer. 11. Jan Stevens had zijn geld, een geringe som, aan Meetjenafgegeven. Piet had het gelukkigste nummer getrokken en had zich verkoehtom zijn vader te redden. Jan had nog beproefd weer geld te leenen, maai men wees overal met misprijzen van de band. Handel drijven kon hij niet meer maar iederen Donderdag nam hij zijn ouden, knoes- tigen stok met lederen riem en vertrok om voor vreemde verkoopers, zijn gezellen voor heen, de beesten te drijven naar de hoofdstad. Daarmede verdiende hij een gulden, soms twee, meer ook als hij behendig was en goed makelen kon. Iederen Vrijdag kwam hij dron ken te huis en was de beurs eveu zoo plat als toen bi] vertrok. Bella bekommerde zich maar weinig om hem Haten kon zij hem niet in heur rein, grootmoedig harte was er geen plaats voor die leelijke ondeugd maar hem waarlijk, broe- De splinternieuwe heilige zal heeten Sinte Kassius. We bieden ons aan, om mede te wer ken aan het opstellen zijuer levensbe schrijving, alsook van de mirakelen welke reeds talrijk zijn gebeurd door zijne machtige voorspraak. Sint Kassius, werd geboren te Aalst in 1872 uit de adderlijke familie Sint Kazakkus en Sint Klieka, en onder scheidde zich airas van zijne makkers door eenen ongewonen ijver tot de Krots vrucht. Uren aau uren bracht Sint Kassius door op de bloote steenen van Krots tempel, waar zijne talrijke bewonde raars naar toe stroomden in de hoop iets van zijne deugden en gaven mede te deelen. Zoozeer had hij de krotvruchtige men8cben lief dat hij zich offerde voor zijne ouders Sint Kazakkus en Sint Klie ka, en zich alles liet ontnemeu, alles, zoodat hij na eene lange en smartelijke ziekte, nog slechts gelijkende aan een geraamte in Krota tempel overleed. Dat geraamte zal geborgen worden in eene relikwiekas, rondom beslagen met opcentiemen en taksen en versierd met kunstig gedreven platen in krot- metaal. De kerk van Sint Kassius zal gebouwd worden in den Osbroeck vol gens de plans van den vermaarden bouwkundige Van der Kemelen. Nevens de kerk van Sint Kassius, zal men eene Krotgrot oprichten, met een miraku- leuze fontein van Tekortwater, waarvan een enkelen druppel voldoende is oin alle kaskrrmpen te genezen. Boven den hoogen outaar der kerk zal het beeld prijken van Sint Kassius, uitgemergeld, nauwelijks 't vel over de beenen, sprekend bewijs van verster ving, ontbering, armoede en krots vrucht, een weinig lager de beelden van Sint Ronatus eu Sint Leo de armen biddend uitgestrekt, de gezellen en vrienden van Sint Kassius. Een groot tafereel gekrotpot door den befaamdeu Petrus der twee Tijge rinnen zal voorstellen Sint Kassius aan beden door de grijpvogels en dezen ziju bloed en zijn lever aanbiedend. De Sint Kassiuskerk zal geopend wor den nog voor de kiezing van October, als pastoor stellen we voor Pollestan k derlij k liefhebben kon zij niet meer. Hij had haar immers van haar lieveling, van Piet ge scheiden en dat drukte zwaar op Meeties borst. Als hi] ziju pakje had gemaakt, cu zes maanden geleden, meende Meetje dat zij hem nooit terug zou zieu en ze die scheiding bester ven zou. En 't htugt haar nog alles zoo goed 't Was vroegen morgen. Piet zou ta voet naar Brussel gaan en verder met da diligence naar Antwer pen zijn garnizoensplaats, reizei, Zijn pakje stond gereed op do tafeldrie boterhammen met hesp, eenige neusdoeken, twee paar kou sen, een hemd. 't Wordt mijn tijd, zei hij nog moedig. Vader, tot ziens!... en hartelijk lei hij zijn trouwe hand m die van Jan Stevens. Denk toch niet dat ik kwaad ben op u, in 't geheel niet 1 en hij duwde hem eeu warmen kus ia ziju grijzen stoppelbaard. Trientje, zuchtte hij, braaf, lief zustec- ken Hij lei zijn zwaren, kloeken arm om haren hals en drukte op haarmalsche, blozen de wang, lange, warme zoenen. Meetje, Meetje 1... schreiend vloog hij haar om den hals. Mijn jongen Mijn goede, lieve jongen zei ze steeds door haar snikken en snakken heen I En als Piet zich oiudelijk zucht uit die de beruchte dienaar Krots. Aan eiken pilaar zal een offerblok staan, alsook in eiken hoek van de grot. Prospectussen en levensbeschrijvin gen zullen gezonden worden aan al de klerikale gemeentebesturen, met het verhaal van eenige groote mirakels, waardoor het publiek naar het uien we heiligdom zal gelokt worden. Om te tooneu in welken aard de mi rakelen moeten zijn willen wij er eene proef van geven Sint Renatus Bossus, muntte uit door reine krotvrucht en dooi zijne groote liefde voor Sinte Kassius schitterde hij boven al de vrienden van den heilige. Zoozeer werd ziju hart geraakt door die liefde, dat hij vervolging leed en thans vertrokken is naar Zuid-Amerika waar hij de krots vrucht gaat verkondigen aan de Patagoniers, die nog afgodendie naars zijn. Dan zullen de krotbedevaarders bij duizenden uit alle klerikale hoeken en broeken naar Aalst strooineu om den heiligen Kassius te aanroepen en krot vruchtige lofzangeu zullen in den Os broeck dag eu nacht ten hemel stijgen. Aalst zal herleven. 'k Ging nog iets vergeten. Gheeraerdts en Bethuue zullen koster en onderkoster zijn van Sint Kassius kerk Zekeren da:» verzeilde eeu apostel der boe- tiekpartij te Ereinbodegem, waar hij in woor denwisseling geraakte met eeu werkman, dia precies niet op de tong is gevallen eu den npos- tel kwakzalver hot zette. Deze vond het noodig veertien dagen later een artikel te plaatsen in het winkelhludje (re dactie te Gent, beheer te Geertsbergeu (waar in op die woordenwisseling werd gedoeld eu de gewonen bombast werd uitgekraamd aau die verloopeu politiekers eigeu. Maar de liberale werkman zond aan het ovenblaadje een gepeperd antwoord. Of het opgenomen werd vveteu we niet, 't zou ons in elk geval verwonderen, 't ware buiten de ge wone procé ;és der boetiekprofeten. Wat er van zij, de brief van den liberalen vriend van Eremhodegem. Florent Van den Berghe, werd met een antwoord van den Aalsterscheu apos tel-kwakzalver in brockuur te Eremhodegem uitgedeeld, een vriend behandigde ons een exemplaar van dat wouderstuk. Het antwoord van den profeet is zoo kolos saal uilachlig, dat het alle palen te buiten gaat, maar de vent heeft zulken grooteu dunk nauwe omarming wurmde, zeeg Meetje op deu stoel, die achter heur stond, eu grees in haar blauwen voorschoot diep ongelukkig voort Hier bedreef Jan eene groote onbehendig heid. In stede van andermans smart en vooral het leed van Meetje, zoo groot, te eerbiedigen, zei hij koud, onverschillig 't Is wel de moeite waard, daarvoor te janken Met vlammend oog rees Meetjen op Uw plaats was hier niet dezen morgend, Hadt gij een hart dat niet door jenever was verstompt, verlaagd schrikkelijk diep, gij zoudt u hier niet gewaagd hebbon, hier onder dit schamel dak, waar gij 't liefdebrood eet, de gastvrijheid geniet en waar gij onnoembaar jammer en leed brengt. Maar dat weet of dat... voelt gij niet meer. Wij waren hier gelukkig met ons drijen. Het deed ons niet dat "gij dronkten achonkt als gij ons maar in peis liet laven. Gij waart ons kruis, zwaar om dragen, maar met ons drijen droegen wij het licht... Dat kind ver kocht zich om de eer der familie en van den ongeachten vader te redden. Dat i3 uw schuld. Zoo Dan zijt gij immer de onnoozele, immer het onschuldige schaap Die gedachte moet u het geweten zeer verlichten. Maar van zich zelve, dat hij overtuigd is eeu meea terstuk te hebben voortgebracht dat er duizen den bekeeren moet, want hij besluit zijn werk met dezo woorden al wie dit schriftie leest wijdt er bezonder uwe aandacht aan Volgens den profeet-tandentrekker zou de vriend Herent Van den Berghe zijue argumen ten hebben getrokken uit het Nieuws van den dag we weten niet of deze inderdaad, dit kle rikaal bladje leest, maar wat we weten is dat mannen van aanzien, de fopperij van 't collec tivism in dagbladen en tijdschriften en boeken hebben bewezen eer het Nieuws van den JJagt bestond. Daar zal de profeet misschien niets van weten. Dus de profeet-kwakzalver is collectivist. Maar hoe hij dat verstaat is uit zijnen bombast niet op te maken. Hij spreekt b. v. van de uit bating der gas door de stad Brussel, dus zou den de liberalen collectivisten zijn geweest om dat zij do exploitatie der ijzeren wegen, pos<- terijeu enz. door den Siaat stemden, het ver plicht ouderwijs wilden enz. en de profeet-col- lectivist bestormt de liberalen, die collectivist waren in dien zin, eer hij of zijn vader heli licht hadden aanschouwd. Wil de profeet het volledig collectivism, hefc beperkt collectivism, is bij aanhanger van, Marcx of van wie Dat weet hij waarschijn lijk zelve niet. De aanhangers van het collec tivism verminderen van dag tot dag1, zelfs iu de socialistische partij b. v. in Duitschiaud, ia Engeland heelt het collectivism onder de werk.-»" lieden geene aanhangers- Indien de collecti visten geeue zwansers wn- ren, ze zouden in de kamer een wetsontwerp, neerleggen strekkende om huune theorio in, toepassing te brengen, dan zouden we weten wat ze willen, nu weet het niemand... wellicht zij ook niet. Als de collectivisten oprecht willen zijn moeten zij het volledig collectivism aaukle- ven, 'tis te zeggen, alles zal toebehooren aaa t algemeen u.v huis, uw pot en uw pan, uw broek eu uwe holleblokken, uw hamer en schaaf, uw schup en gaffel enz. alles,, alles, kan men dwazer dingen bedenken Wat de vriend Florent Van den Berghe zegfe over de wiukelkwestie is volkomen waar, bij de wiukelpolitiekers is 't gelijk in de kerk. In de kerk is t altijd geven voor 't geluk, hierna- maals in den hemel, bij de socialisten is 't al tijd aevcn voor 't gelux hiernamaals op de we reld Maar noch de kooplieden in deu tempel uoch de profeten tandentrekkers zijn bij mach,-, te dat geluk te verschaffen., maar zeieven van den outaar en den winkel. De profeet-kwakzalver beweert, dat h.ij maar betaald wordt voor zijn werk,, zoowel als de andere arbeiders. Wat rammei is mij dat.... broodvoerders, ja, die werken maar- wat bij doet moet geen werken heeten, dat is. boter belaald worden voor min lastig werk 't is bet bewijs, dat ook met 't collectivism do slimmerikkeu de beste postjes zullen bezetten eu men voor de vriendjes ook wel gemakkelijk plaatskens zal inruimen al ware 't m.-uar van nachtwaker. ware het nog te herbeginnen, weet gij wat ik zou doeu Ik zou Daar baas Leenmtns gaan en hem zeggen Sieur hem voor het gerecht deu oneerlijken leener en doe hem vangen en veroordealen Dat is blufDat zoudt ge niet doen Niet doen Beproef het nog eens en dau zult gij zien 1 Piet zeiMeetje, als gij uw huis verkoopt, ziet ge mij uooit meer terug Ware het nog te doeu ik zou hem zeg gen Komt niet meer onder mijn oogen als gij u verkoopt 't Is jammer Ik hadde mij verdronken f Verdronken Gij zoudt u verdrinken Iu een scheut jenever, ja Dat meent gij ons schrikbeeld te zijn Wat domme, godtergend» praatAlsof de Heer, dien gij verzoekt" ui«t komen kan eer gij er aan denkt Kom jongeu, zei ze tot Piet, laat u dat. niet bedroeven. Meetje zal wel zorgen dat alles zijn goeden, gewonen gang gaat, -= Kom, ik ga mede, laat ons gaau. Aan de Belle had ze van hem afscheid genomen. Driemaal reeds had Piet geschreven. Da laatste maal had hij gemald dat hij vau eers ten soldaat tot korporaal was bevorderd, en dat hij hoopte met Pascheu voor eonige dagen iu verlof te komeu (Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1