MEETJE STEVENS m 18de Jaar. Zondag 28 Juni 1903. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Het Vuurwerk. Een goed arlikellje. Woesterij. Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den bulten V00r0P '«^Ibaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Prijs der Annoncen per drukregel Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 27 JUNI. Op het kermisprogramma komt dit jaar een vuurwerk voor wij hebben getracht iu betrekking te komen met den vuurwerkmaker en zijn er in gelukt met hem een onderhoud te hebben. We voorspellen den kunstenaar een succes zoo kolossaal als hem nog nooit te beurt is gevallen, want zijn vuur werk zal oorspronkelijk zijn en leer zaam tevens, het tal eene soort revue wezen van het bokkenbestuur der stad Aalst, met opgave van merkwaardige en beteekeuisvolle cijfers. We willen hier een kort overzicht mededeelen van de bezonderste vuur werkstukken welke er zullen te zien zijn l8 De maagd van Aalst in glinsterend blauw gehuld wordt met geweld ver dreven en in de plaats verschijnt er nen bok. (dit stuk verspreidt bij 't uitbran den, natuurlijk een geweldigen stank). 26 Het tweede stuk verbeeld de poort van 't landhuis, waaruit men een jonge man ziet gaan een oude vrouw gelei dend. (Verbeeldend de christelijke lief de der bokken, die de bedienden en werklieden der stad broodroofden, bij zooverre, dat ze deu portier van 't stad huis, eenige steun eoner blinde moeder op de straat smeten). 3° Verscheidene reeksen pijlenpof fers, kletteraars, knallers, bommen enz. verbeeldende, de welvaart van Aalst, die brok voor brok wordt weggescho ten en die opgaat in taksen, opcentie men, lasten en tollen van allen aard. 49 Molekens, wieltjens, sissers, tui melaars in alle kleuren voorstellende de kazakkeerderijen, de kiesschurke- rijen, de stemmenmolekens enz. enz. 5e Het veelkleurig leeningenraam. Een buitengewoon stuk waarvan het timmerwerk de hoogte bereikt van het landhuis zelf, en waarop de aan- schouwers in vurige cijfers het bedrag_ der leeningen zullen kunnen lezen als blijk van al het goede, dat de dompers aan vriendjes on kreaturen hebben bewezen 1886 200,000 1891 1,650,000 1896 300,000 1900 250,000 1902 1,250,00 1902 98,000 Dorpsverbaal door L. V. O. Onderwijzer. 6e De portretten der beruchtste bok- kenbestnurders van het huidige Aalst Gheeraerdts, homme de emir, Bethune schepen der kas, Arys vertegenwoordi ger der ongelukkigen in den gemeen teraad enz. 7® Apothéose Eene kas waaruit naar alle zijden goudvinken spatten gretig opgevangen door grijpvogels, die er krassend rondvliegen en boven dat al les het portret van Van den Bossche, Jen beschermeling der krotbestnurders. 8® Losbarsting van 98,000 kanon schoten, vuurpijlen, kleurenbellen, sprie potten, kretskardoezen en 9® Bom bom bom volledige duisternis Kas, goudvinken, ontvan ger alles is weg, verzwonden in rook en stank. Die plotselinge duisternis heeft eene driedubbele beteokeuis ze stelt de openbare verlichting voor der stad Aalst, waar 's nachts geen enkel lan taarntje brand ze stelt nog voor hoe heel het bokkengetrek in October in 't niet zal verzinken indien de kiezers de les van den vuurwerkmaker hebben verstaan. Medeburgers Verwaarloost niet naar het cijfer- vuurwerk te gaan kijken ziet gedurende de kermis eens uwe belastingsbrieven na, het zal u misschien de kermis ver aangenamen en n vroolijk maken. Eon genoeglijk tijdverdrijf ware het onder kermisgasten te raden, hoeveel er van de verspilde millioenen te Aalst, niet opgeslokt is geweest door kruipers, kreaturen of kazakkeerders. Gaat naar het vuurwerk zien, onder zoekt tijdens de kermis en Herinnert u in October I 11. Paachen viel vroeg dit jaar nog drij maan den en Piet zou bij Meetje terug zijn een jaar dan nog, iets meer, en uit waB 't met die lange, droeve scheiding. Zwaar bad Piets afwezigheid op hua hart gedrukt, steenzwaar. In de lange winteravonden waren zijn schoone, boeiends vertellingen bun zoo aange naam. De uren vloden dan heen met gezwin- deren slag de avond was weg zonder dat ze 't wiBten, en zij legden veel werk af. Als niemand bij hen kwam spinnen kropen de uren zoo traag, zoo loom. Jan kon hekelen en snuiten nen heelen avond zonder een woord te spreken. Hij werk te gestadig voort zonder ziD, zonder moed. Zijn afwezigheid don Donderdag en zelfs La Chrouique bevat een goed artikeltje. Het gebeurt niet dikwijls meer en daarom ver dient het ook aanmerking. Het genoegen beleefd hebbend, zegt de Cbronique, in gezelschap en in gesprek te zijn geweest met de familie van generaal Botha, trof ons vooral deze bijzonderheid dat die Afrikaanders zoo opgedwongen en sierlijk Ne- derlandsch en Eugclsch spreken. Eenigen zelfs sedert slechts weinige maanden in Belgie ver blijvend drukken zich op zeer duidelijke wijze uit in de Fraosche taal. Zoo wij in Belgie, blijk gaven van even veel goeden wil om ons wederzijds, de twee landstalen eigen temaken, zouden wij ertoe geraken eene oplossing voor te bereiden aan de talenkwesties. den Vrijdag werd schier nooit gevoeld. Hij was een triestige gezel I 't Is vrijdagavond Daarbuiten giert en bromt de noordenwind, en rukt en schudt aan de luiken. De sneeuw kraakt en schuifelt on der den voet. De bandhond van pachter De Groot blaft geweldig. Maar, zei Meetje, hoorde ik daar niet kloppen of rammelen 't Zal de wind zijn Meetje. Zij sponnen voort. Neen, er is iemand aan de deur ik heb wel duidelijk geboord uu. Zij stoud op en luisterde. Daar is Jan, Goddank. In zulke nachten is men te huis toch best. Er werd op het venster geklopt en een zware stem riep Doet open, menscüen I De vrouwen bekeken malkaar beiden ver bleekten. Loom, of sleepte zij een schrikkelijk gewicht, ging Meetje naar de buitendeur en vroeg be vend Wie is daar Goed volk I Meetje twijfelde of zij den grendel wegschui ven zou. Weliswaar zou zulks ons de gelegenheid ontnemen over flamingautenpolemiek eene po lemiek aan te kuoopen, doch dergelijke dis cussie wordt niet onmisbaar geacht voor ons nationaal geluk. Nooit, sedert haar bestaan heeft de Chroni- que dergelijke gulden taal gevoerd. Van V laamsche zijde is de weusch door het blad geuit, reeds in vervulling gegaan. Al wie iu 't Vlaamsche land aanspraak maakt op eeuige beschaving en wereldburger schap kent toch minstens drie talen. Van Waal- sche zijde verwachten wij nu de aangekondig de tegemoetkoming. Daarin helpe ons La CbroDique. Heeft de redactie van dit blad in zake talen kwestie haren weg van Damas gevonden Mis schien wel. Ook de duivel wordt eremijt als hij grijs haar krijgt. En daar het eene gekende waarheid is dat Neophieten steeds de meeste begeestering la ten blijken zullen we nog gedwongen worden eerstdaags den ijver en Vlaamsche strijdzucht der Chrouique iu te toornen en te bedaren, den uieuwbekeerdeu toe te roepen Zachtjes aan jongens, alles op zijnen tijd 1 De vrienden erfgenaam der kwezels, Woeste, laat nooit de gelegenheid voor bijgaan om de bedreigde kwezelaarsbe- sturen ter bulp te springen en van bet verderf te redden. Verleden dinsdag vroegpriester Daens aan den minister hoever bet zat met bet onderzoek van zijn wetsontwerp op de vereenvoudiging der kieswetgeving, on derzoek dat door de bemoeiing van Woeste op de lange baan wordt gescho ven. Onnoodig te zeggen dat Woeste zich zoo kwaad maakt als een helleveeg tel kens priester Daens zijn naam uitspreekt wie zou ooit gepeisd hebben dat een katholieke priester den nagel zou wor den van Woeste's doodkist, 't Is noch tans zoo, moest priester Daens in elke zitting der Kamer, een vriendelijk woordeken tot Woeste spreken, deze ware dood van razernij voor 't einde van zijn mandaat. Weet ge waarom het kiesstelsel in voege voor de kamerkiezing met toe passing der evenredige vertegenwoordi ging op de kiezingen der provincie en gemeente niet onmiddelijk kan onder zocht worden Woeste heeft het gevon den en Detrooz heeft het gezegd de commissie moet eerst eene volledige vergelijkende studie hebben op de kies stelsels der andere landen Doe maar stoutelijk open, vrouwken ik beu hef, Diktus de champetter. Korn biunen en zet u 1 Yrouwken ik kom hier niet dikwijls en voor eens dut meD mij Uier heenzendt, kom ik dan, jammer genoeg, nog met slecht nieuws voor de baren. Vol droeve achterdocht keken Bella en Trientje den veldwachter aan. Piet... lispelde Meetje zacht, schier on hoorbaar, maar op zoo'n smarteuden toon dat de veldwachter seffens geruststellend tusschep- kwam. Piet De soldaat, de korporaal Neen Jan, de baas, is't.... Jan, och God 1 Trientje schreide luid en Bella vaagde met haar blauwen voorschoot dikke en bittere tra nen weg. O, zij hadden hem wel lief nog, liever dan zij 't vermoedden. De veldwachter wist niet hoe zioh verder van zijn taak te kwijten en om iets te doon nam hij de pijp en de tabaksdoos uit deu zak eu stopte. Hij nam met de vuurtang een gloeiende houtschool uit den haard en na aan zijn pijp te Toen de dompers hunne Bchurkenwet der meervoudige stemmen doordreven, hebben ze die vergelijkende studie niet noodig gehad, want dan zouden ze die nog hebben en kunnen benuttigen. Maar er is meer, die vergelijkende studie be staat en M. Denis, stelde onmiddelijk het boek van Pijfferoen Revue de légis- talion comparée ter beschikking van bet goe vernemen t. De dompers gingen daarop aan rt ru moer maken,Woeste schetterde met zijn vischwijvenstem als een bezetene, da zitting werd geheven en daarmede was de komedie weeral eens afgespeeld. De schurkenkieswet is gemaakt om de onregelmatigheden der dompersbe- sturen van de klerikale gemeenten da straffeloosheid te verzekeren door ze ge heim te houden bij gebrek aan kontrool. De wet der dompers is zoo gemaakt dat de evenredige vertegenwoordiging slechts toegepast kan worden in de groote steden als Brussel, Gent, Ant werpen, Luik enz. waar vroeger nooit een klerikaal in den gemeenteraad koa geraken. Is 't in die groote steden dat kon trool het meest noodig is Volstrekt niet. In die steden was er altijd ernstig toezicht en de besprekingen der vroe gere gemeenteraden enkel bestaande uit liberalen, bewijzen dat men daar niet eenvoudig te doen had met knik kers, altijd gereed goed te keuren, wat door burgemeester en schepenen wordt voorgesteld De onregelmatigheden, de dieverijen gebeuren in klerikale burgten en kra len gelijk Aalst, waar door gebrek aan toezicht een ontrouwe bediende meer dan 100,000 fr. uit de kas kan ont vreemden en waar zulke kerels in be diening worden behouden, na de ont dekking der bedreven geldvingeringen. Ware er kontrool geweest op het stadhuis van Aalst zulke knoeierijen waren geheel onmogelijk geweest. Maar verbeeldt u eene, lezers wat het zijn moet in de bijna 2000 boerendor pen van Belgie waar de klerikalen allen heer en meester zijn, waar er geen blad is om de daden en besluiten der bestuur ders te besprekeu of' te laken waar, alles in den doofpot wordt gestopt, wat ge meentebestuur, armbureel en dergelijke betreft. Ik geloof, dat men wonderlijke din gen zou vernemen moest men in al die hebben gesmakmuild zei bij:Zoo gaat bet, nooit slapen de malheuren Is 't erg Ja, nog al zeer erg, Bella Heero der Heeren maar wat is 't Ik geloof.... vervrozen 1 Dood 1 spilde Trientje vader ia dood Ja, braaf kind hij is dood Men heeft hem dezen morgend te Dilbeek gevonden, tegen een olm gezeten waarschijnlijk heeft hem onderwego de groote koude gepaktheeft lust geroeid te slapen, heeft zich nedergezet en is niet wakker geworden. Men heeft hem tot in de herberg ginder boven gebracht kunnen wij hem hierheen terug breugen Er was plaats iu mijn huis voor hem als hij nog kloek en gezond was, hier is nog plaats voor hem als God zijn ziel riep 1... Moet ik met u gaan Neen 1 gij zijt een sterke en moedigs vrouw. Blijf, laat dat meisje niet alleen in zulke droeve oogenblikken. Diktus is geen kerel zonder hart hij zal alleen wel handelen en doen wat wol is 1 Jan stierf dus evenals zijn vader, de linnen wever, een jammerlijken dood 1 (Wordt voortgezet). i I-. J) H.'I

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1