MEETJE STEVENS Zondag 5 Juli 1905. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR KERMIS AALST 1903 ONZE FEESTEN. GESSLER. Kaskramp. 18Je Jaar. Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten ritIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. voorop betaaibaar HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 16 centiemen Prijs der Annoncen s per drukregel Beklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 4 JULI. OpeniDg der Kermis Zaterdag avond 4 Juli Wandeling in de stad van de leerlingen der Pupillenschool met Mu ziek. Uitstap van den Liberalen Werkmans kring Vooruitgang door 't Werk naar Temscke en Antwerpen. ZONDAG 5 JUNI van 9 tot 10 uren voormiddag, afhaling der reiskaarten in do aangeduide herbergen. MAANDAG 6 JULI ten 6 1/4 uren 's morgends vergadering der leden op de Groote Markt. Ten 6 3/4 uren op* tocht naar de statie met muziek. Nie mand mag ontbreken. Vertrek uit Aalst ten 7 u. 15 in. aan komst te Temsche ten 8 u. 25 minuten. Wandeling in Temsche en bezoek aan verscheidene merkwaardigheden .der stad. Vertrek uit Temsche ten 10 uren stipt met de prachtige Wilfordbooten IV, V en VI, aankomst te Antwerpen ten 11 u. 15 min. Ontvangst in het Lokaal van Help U Zelve Bezoek aan de merkwaardig heden van Antwerpen, Haveninrichtin gen, Dierentuin enz. DIJNSDAG 7 JULI ten 6 u. 's avonds groot Turnfeest in den Hof van het lo kaal Concordia door den Turnclub Help U Zelve Ten 9 uren 's avonds. Groot Bal. Puik Orkest. Ingang vrij voor eenieder mits 20 centiemen inkomgeld. WOENSDAG 8 JULI ten 3 namiddag Prijsschieting der Moedige Strijders in hun lokaal bij M. Edmond Van den Bulcke, Molenstraatpoort. DONDERDAG 9 JULI, ten 6 uren 'savonds lokaal Concordia, Schoolstraat Concert door de Symphonie door Een- Dorpsverhaal door L. V. O. Onderwijzer. 12. 't Is Lente en Mei Zwartkopjes zingen aan den gaaf blauwen bemel blinkt de zon en siert het alles op met blijden, zaligen lichtstraal. Zij koestert de hennen die in 't mul der baan zich wentelen of zich pluizen neveu de haag ze kust de meizoetjes die hunne witte kraagjes ontvouwen zij streelt met teerder- heid het oude, stok-oude vrouwken, dat vödr het huis op haar biezen stoelken zit en knikt en schuddebolt en lacht zoo kinderlijk zoet. Dat vrouwken is Meetje Sterens. Zij draagt een vracht van jaren negen-en- negentig. Nog drie maanden en zij zal heur honderd jarig jubelfeest vieren. Elk spreekt er van 't zal kermis zijn als 't nooit was. Sla u goed ga, Meetje, zei de burge meester wees voorzichtig. 't Kan geen kwaad, mijnheer de burge meester ik zal zeker honderd jaar worden gij kunt er op rekenen Ik haal u met mijn beste koets en voer u naar de kerk. De straten en de huizen zullen versierd zijn de klokken zullen luiden, het muziek zal spelen, 't kanon zal donderen.... En zal dat voor mij zijn 1 roept Meetje de handen vouwend. O, dat zal schoon zyn I Ik zal dan nog eens mijn beste kleed dracht Groot en de Fanfaren maat schappij Les Amis Constants de le den der Maatschappijen en daraen van hun gezin aangeboden. MAANDAG 13 Juli, in Concordia, Turnfeest, Concert en Bal. Bezondere programma's worden voor elk feest aan de genoodigden behau- digd. Vraagt ge misschien wie Gessier was Gessier was een lompe vlegel, eeu kin kel die van niet tot iet was gekomen en op wien het Vlaamsche spreekwoord wel toepasselijk was Als kiet komt tot IET Dan kent iet zich zeiven niet Hawol, die lompe vlegel, die hoog moedige verwaande, domme vent oe fende over Zwitserland de heerschappij uit in naam der Oostenrijkers, die de Zwitsers hadden overwonnen en de lom pe Gessier verdrukte de Zwitsers op wreede wijze. G( ssler zegt de overlevering was te dom om helpen te donderen, hij kon geen drie woorden spreken of zijn zaag ging aan 't schokken alsof er nagels in zijn hout zaten. Gessier stak den kop in de lucht als een opperheer en hoe btter hij in zijn hart zijne onwetendheid en nietigheid gevoelde, hoe meer hij zich opblies en trotscheid vertoonde. Alhoewel hij de Zwitsers verdrukte eu aan iedereen schrik inboezemde kon bij niet in 't pu bliek verschijnen of al wie hem zagen schoten in een lach, omdat hij eer ge leek aan een bussel koolzaadstrooi in goudlaken gerold, dan aan een redelijk schepsel Gods. Gessier was woedend en toen bedacht hij een ander middel om de Zwitsers te vernederen. Hij deed op het meest be zochte plein een paal planten, zette daar een goeverneurshoe d op en vaar digde eene wet uit waarbij al wie den paal in 't gezicht kreeg beleefd moest groeten als of het voor de goeverneur zelve was. Verleden zondag woonde ik het défi lé bij der Burgerwacht van Aalst in de Statiestraat en ik dacht aan Glesser en aan den paal en ik peisde zoo in mijn eigen De Zwitsers kenden toch de ver diensten van 't geen er onder den goe- verneurshoed stond. De kwakkelfinancier der kliek, aspi rant-minister plaatst in 't orgaan der krotterij een artikel, dat er op alge- lapt is als een gewoon stadsverslag. De financen zijn in bloeiendeu toe stand. Alle jaren sluit het budjet met een overschot. Leve de kliek-kleppers De kwakkelfinancier goochelt met de getallen, het papier is zoo verduldig en budjetten opmaken het eenvoudigste der dingen. Maar van de werkelijkheid gewaagt de financier niet, want dan zou de uit komst geheel auders zijn Verdubbeling der opcentiemen, Verhooging der lasten, Betaling van goten, bijgangen enz. Leegplundering der kas, Enz. enz. Volgens de kwakkelfiuancier is er overvloed, maar 't is... op papier. Want eigenlijk zaad is in 't baksken zoo scbaarsch, dat bedienden en agenten der stad, wel eens naar het verdiend loon moeten wachten. De groote financier wil doen geloo- ven dat hij Aalst ,van kaskramp heeft genezen. Ja, zeker gelijk Drieske Nij- pers zaliger de lammen genas op voor waarde dat ze de volle overtuiging wil den hebben genezen te zijn. Van de kaskopperij geen woord de gevingerde duizenden vallen misschien tusschen de plooien. «voor de pinnebaleu mijn schoon, ge bloemd kleed, dat Lammen zaliger mij ge kocht heeft in't jaar 9 als het vlas zoo duur was eu mijn beste witte muts met pijpen, die Trientje zoo netjes kan wasscheu en strijken Wat zal ik schoon zijn en wat zal ik fier zitten in de koets tusschen Piet en Trientje zij mogen immers mederijden, niet waar, mijnheer de Burgemeester. Zeker Want als Piet en Trientje er niet waren, dan zou het niet goed zijn Voor mij kan 't nieuwers goed zijn als mijn twee kinderen er ontbreken. En Meetje schudt eu knikt en lacht de lieve meizon tegendie vreugd eu heil op de aarde giet. Ze is dus immer dezelfde gebleven, levend voor de kindereu kaars broederselke klop t*n haar harte, elke zucht, elk verlangen steeds voor hen Aan zich zelve denkt ze niet, zal ze nimmer deuken. Als het daarbinnen in 't huis van Trientje maar goed gaat, als in dat groote huis, gin der over den wijden akker heen, waar haar Piet woont en boert, maar lach en vreugde glansen, dat is voldoende meer vraagt Mee tje niet 1 En Meetje wordt gevleid, geilefd, gevierd door al de blonde blozerds die om haar heen springen en wippen, sjollen en rollen dat het een feest is om aan te zien, vreugdektranen le ken soms uit Meetje vriendelijke oogjes langs haar rimpelige wangen. Meetje heeft altijd iets te geven aau hen die braaf zijn, een klontje suiker, een appel, een peer, een noot, een tarweboterham, zij deelt tot ze niets meer heeft, 't oude schaapken. Dan neemt ze haar stokje en waggelt in huis, snoept en moffelt weg, sukkelt de kelderkamer op, grijpt in die lade, uit gene kist en kijkt eens schalks naar Trientje, die gebaart Mee tjes guiteustreken niet te zien. Zoo doet ze bij Trientje, zoo doet ze bij Piet. Seen appel, geen peer, geen kers valt er in de gretige kinderhandjes of 't komt van Mee tje O Meetje Stevens, o lief, o goedig Meetje Maar niet alleen met haar kinderen gaat Bella minzaam om, ook met vreemden is zij steeds vriendelijk elk kent haar en elk lieft haar. Noch oud, noch jong, noch arm, noch rijk passeert op de breede straat of 't groet Mee tje. En dat deed haar plezier Dag, Meetje, schoon weer he Doet 't zonneken u deugd, oud vrouw ken Gij ziet er uit als eene van drie maal ze ven dat is de moeite waard En Bellaken lacht, knikt en roept met hare bevende en toch nog helderen stem Dag Sus Dag Doka Goed weer Gooden dag I x Oud in dagen is Meetje, maar jong is haar hart en sterk haar geest. Ze zou wel gaarne honderd jaar worden daar spreekt ze zoo dikwijls vau, daar droomt ze van in lange nachten, zij wordt er wakker van Zij hoort soms de klokken luiden, het muziek spelen, ze ziet vlaggen, bloemen, groen. Zij ontvangt prachtige geschenken. Neen, ze zal niet sterven voor dat feest De Winter, een harde Winter heeft ze ach ter zich, heeft zij zonder de minste verkoud heid, zonder de minste ziekte doorgekregen We zullen in een artikel bij tite en appetite eens de opsomming maken van al de verkochte goederen sedert de kle- rikalen het bestuur der stad Aalst ia landen hebben tot groot genoegen hun ner altijd hunkerende en onverzadigde creaturen. De kwakkelfinancier bekent eea schuldbedrag van 2,525,000 franken. Als remedie tegen die kramp heeft lij bij den pillendraaier eenige genees middelen gehaald welke Uylenspiegel niet verloochenen zou. Behalve de waarde der beschikbare jouwgronden, welke wij vooralsnu be naderend geschat nemen op 330,000 fr. en de actiën in 't gemeentekrediet re cent de grrroote financier ook nog als geneesmiddel de honderd dertig dui zend franken winst der stedelijke spaar- cas. Die 130,000 franken komen grootere deels toe aan de spaarders, aan degenen meest allen werklieden en kleine bur gers, met wier spaarpenningen die win- iten verwezenlijkt zijn. Die menschen lebben hunne centen niet op de spaar- jank geplaatst om geneesmiddelen t® 'abrikeeren voor de stadskrot, maar om er al de winst van te hebben, welke er mede te doen is De groote rekenmeester voegt nog: bij de geneesmiddelen tegen de kas- cramp eene som van 1,350,000 franken verzekerde waarde der stadsgebou- wen De aspirant minister van financien neemt dus de verzekerde waarde aan als wezenlijke waarde Bewijst zulks niet op welke verkeerde gegevens de meest® berekeningen gemaakt zijn Dat is een echte comble. Daarbij voegt het Drieske den Nijper der stadsrekenschap nog eene som van 650,000 fr. waarde dsr andore eigen dommen zooals het hospitaal enz. We begrijpen maar niet waaromi Drieske, daar ook de waarde niet bij voegt van de nieuwe voetpaden, onder- m Zou met die zonnige, heerlijke Lente Och Meetje moet lachen als zij eraan denkt t Neem u in acht 1 Wees voorzichtig l Zij schudt en knikt, griezelt van gezondheid ea geluk Neeu, Meetjen is nog niet dood I Maar de mensch wikt en God beschikt T Drie dagen later kon Meetje niet uit baar bed... Kinderen, 't is gedaan met mij 1... Het kaarsken is op 1 Geen jubelfeest 1 Men roept mij als een sterk soldaat trek ik op t Maar wat praatDat kan niet waar zijn Niet waar I Ik voel mij best... Laat za hier komen, al mijn lieve kinders, Trientje nog eens wil ik ze zien voor de lange reis. En als zo allen blootshoofds aan Meetjes sponde stonden en er luide schreiden, lachte 't oude vrouwken. *t Wordt immers mijn tijd f Wat zoudt gij blij ven doen met 'a oud stoksken als ik Ei, ei, ei 1 Komt, ik zal u een kruisken geven, mijn ze gen zal u vergezellen op den langen levens weg. Weest altijd braaf, eerlijk eu recht vaardig I Recht voor de vuist, dat is een woord een heilig woord 1 Hebt elkander lief, liefde is leven 1 Elk een kus, een warme kus 1 Twee dagen nadien ontsliep Bella Stevens zacht te midden van allen die zij lief had en in algemeeneu rouw werd zij ten grave geleid. Een spotterken zong op den ,,arm van 't nieuwe houten kruisken zijn schoonste liefde lied en een sering fleurde eu geurde Idichtbij 't nederige graf van 't brave |en 't eerlijke MEETJE STEVENS. 23 April 1903 9

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1