BAASKE STEK "W*1Ê 18<ie Jaar. Nummer 28 Zondag 12 Juli f905. MÊ LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Kermis Aalst 1903. Liberaal Vaandeiïeest. Eervolle Onderscheiding Zij hebben Honger Verplichting.. 99 Ssa Abonnementsprijs 4 fr' voor de stad vooroo betaalbaar K 1 4 fr. 50 voor den buiten vooroP betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Man abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncee Reklamen 75 centiemen K Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschnften worden niet terug gezonden. AALST 11 JULI. ONZE FEESTEN. MAANDAG 13 JULI 1903, om 6 uren stipt Concert, Turnfeest en Wafelslag in Concordia, voor de leden dar deelnemende Maatschappijen en hunne damen PROGRAMMA 1" deel door de Fanfaren 1L'Eutrée a Pékin, allegro militaire Jomaux 2. Tannhauser, YValkyrie, Lohengrin et Rienzi, iantaisie Vauderlinden» 3. Joio Piintanière, aubade Strauwen. 4. Mignon, iantaisie Vanderlinden» 5. Diane, polka Meeus. 2° deel door den Turnclub Help tt Zelve. A. Leerlingen. 1. Gezamontlijke staafoefoningen» 2, Pyramieden met bet paard» 11. LEDEN, Gezamentlijke vrije oefeningen» 2. Springoefeningen met bet paard» 3. Pyramieden. GROOT BAL orn 9 uren. De personen Treem 1 aan de stad, door een lid aangeboden, zijn aan deze feesten toege- laten. ZONDAG 19 JULI te Geeraardsber- gen inhuldiging van het tiieuvv Vaandel der liberale Werkliedenmaatschappij DE TOEKOMST. Wij hopen dat de liberalen van Aalst talrijk aan dit foest zullen deelnemen. Met genoegen vernemen wij dat M. Gustaaf LEVEAU, hoold-ziekenbezoe- ker van de koninklijke Maatschappij der Redders van Belgie, afdeeling Aalst, door het Midden-Komiteit dezer Maat schappij in zitting van 1 Juli vereerd is geworden met de medalie van tweede klasse. Deze medalie zal den menschenvriend Gustaaf LEVEAU worden behandigd ten stadhuize van Brussel heden Zondag 12 Juli ten 11 ure voormiddag. We voegen onze gelukwenschen hij door L. V. 0. onderwijzer. 1. Baaske huurt. He wel Viko, wat zegt ge Acht stui vers 't is mijn laatste woord 1 Te weinig, mensch, te weinig Maar vrouw, waar zijn uw zinnen Een huis lijk een schuur. Kijk eens Als het te slecht is voor mijn- hoer, dat hij het laat staan Begrepen Och, dat fcefreor ik niet, Viko. Ik wou maar zeggen... 't Is te nomen of te laten tien stuivers en geen duit min I 't Is te veel Ga dan elders 'k Heb u immers niet geroepen 1 Doe toch iets af,'k ben een arme bloed Dat is mijn schuld niet. Waarom ook hebt gij uw dingen niet gageslagen als gij het hadt Zuipen moest ge doen, niet waar jenever drinken met de flesch 1 En nu gij den geheelen boel hebt vertirlelit zou ik u voor niet een woning moeten jonnen Eidjeemenis God, fOph die der lieeren Luitenant-Generaal Dou- ny Voorzitter en G. de Ro, algemeene secretaris der Reddeis van Belgio. Deze eervolle en welverdiende onder scheiding is het antwoord van het Mid- denkomiteit op de vraag tot afstelling door klerikale lummels van Aalst, uit politieken haat en wraakgevoel tegen M. Gustaaf LEVEAU, aan het Hoofdbe stuur te Brussel gezonden en waarop burgemeester Gheeraerdts en andere kopstukken hadden geteekend. Wij hebben toen het schandelijke zul ker laaghartige wraakneming doen uit schijnen en drukten de meening uit dat het Komiteit vau Brussel den brief dier beschermers van zorgeloosheid en plicht verzuim zou onthalen gelijk hij het ver diende» Zulks is thans gebeurd, de man, de weldoener^ wiens afstelling door haatdra gende mannen werd gevraagd wordt ver eerd met de medalie van klasse. Wat zullen thans de belagers van M. Gustaaf LEVEAU zeggen Dit nieuws zal voorwaar als een molensteen op hun nen knikker vallen, zij die het hate- telijkste hadden uitgevonden om in den menschen vriend den politieken tegen strever te treffen» Welke kaakslag ook voor de onder- teekenaars van den schandbrief, de Bar- rabas-mannen, verblind door haat en gramschap welke kaakslag voor de jannen, die in Aalst gewoon zijn de misdaad te vieren, de ondeugd aau te moedigen, de onwaardigheid op te he melen en de slordigheid te huldigen en op het voetstuk te heffen. We wenschen Gustaaf LEVEAU nog maals geluk, al de Aalstenaars die hem kennen, zoowel de rechtschapen katho lieken als de liberaleu, zullen met ons zeggen Goedheil de eervolle onder scheiding is ten volle verdiend. In dien tijd, zoo preekte de pastoor, daalde Jesus van de bergen van JBethsaida en een groote schare volgde hein om te luisteren naar zijne sermoenen en parabelen. Toen sprak Petrus, de apostel tof deu Heer Meester, deze lieden hebben honger, zij heb ben van heel den dag niets genuttigd. Eu de Heer sprak Breng mij hier de spijze, welke er ons blijft en dan gebeurde het mirakel der 't Is waar, ik dronk maar ik heb veel verdriet en slameur gehad. De jeneverflesch was mijn troost Jenever bij streelt mijn tong, hij doet mij zoo'n deugd, zoo'n hemel- 8che deugd Hij vrooiijkt mij het droevig har te op wekt vreugdi^e liedereu Hij maakt mij moedig, sterk, welsprekend Ziet ge, Viko, 'k moet eeuige scheuten binnen hebben om iemand zijn zaligheid te zeggen. Dan gaat dat nog zoo goed Dan weet iu alles,... alles zelfs van u 1 Van mij Van mij is niets te zeggen Niets Viko, uw huis is verhuurd. Wa blie-der-a Ik houd het tegen den gestelden prijs voor één jaar Do hand daarop En wie zijn woord sreekt, breekt den nek Wa zegde Wie zijn woord breekt, breekt den nek da zeg ik Ja maar, op zoo'n leelijke conditie... Dat 's maar gezeid bij manier van spre ien. Ah anders... En nu ga ik u met een druppelken trac- teeren. Gij wilt wel Uit den binnenzak zijner buis haalde Baaske Stek een jeneverflescb, nog meer dan half vol. Een glaasjen als 't n blieft^ zoo nief vermenigvuldiging der broo len, de Heer spijs de 5000 bongerigeu met 7 broodeu. Een boarken stoud rec.it en riep Dat zou ik ooi« kunnen Zonder een woord te spreken daalde de pas toor den predikstoel af en deed de mis voort. 's Zondag nadien herbegon de pastoor het evangelie van 's zondags te voren, doch paste wei op zich niet te verspreken en wanneer hij gezegd had Jesus spijsde 5000 menschen met 7 brooden on er bleven zeven manden brokke lingen over, richte bij zich triomfeerend tot het boerken dat hem onderbroken had en vroeg Hewel, Sus zoude dat ook kunnen Sus stond haastig rechten autwoorde Ze ker M. de pastoor, met den overschot van ge- passeerden zondag Al de geloovigen sc ïoten in een schaterluiden lach. De pastoor had voe ten. In deze sleehtbestuurdo stad zien we door de kliek op dezelfde averechte wijze het mira kel verrichten van da vermenigvuldiging der brooden. Brengt hier zegt de Kliek tot de lasteubeta- lei'8, brengt hier hetgeen cr u uog blijft, want onze jannen hebben honger brengt hier las ten, taksen, opcentiemen opdat we die slok kers knnnen verzadigen. En rond de kliek zitten de kreaturen, die gretig als wolven naar de brokken hunkeren, die nooit genoeg hebban, nooit voldaan zijn, nooit verzadigd. Millioenen werden door Aalstenaars be taald Millioenen loerden door de kliek geleend Voor een millioen eigendommen werden ver kocht lie opcentiemen toerden verdubbeld Nieuioe taksen werden ingevoerd l Waai is dat alles heen 1 Wel, wel, den weg op jvan 't averecht mirakel der 5000 brooden voor 700 man. t Geld is o. p. op. Wio er wel bij gevaren is Wie anders dan het troepje hebzuchtigen, die overal haantje van da baan hebbeu gespeeld om de Kliek aan 't roer te houden eu tot over de ellebogen in de kas te zitten, zoodra er wat iu is. Wie anders dan de troep valschaards zonder overtuiging of geweten gelijk hunne meesters die vandaag dit en morgen dat zijn, die zich aan de Kliek hebben gehecht, gelijk bloedzui gers aan een kreng en die te Aalst de rechtzin nige overtuigde katholieken hebben verdron gen, die nu ook beginnen in te zien, dat de zoogezegde katholieken, renegaten, kazak- keerders enz. niets anders zijn dan huiche laars en veinsaard3 in wie niet meer geweten zit, dan er honing zit in een karreels teen. Krot is bier schering en inslag. Da millioe nen zijn naar de maan en weldra weten de fe niksen weer niet meer van wat hout pijlen te maken. De kas is lodig tot op den bodem. Hoe kan het anders De rekenschap op ons stadhuis werd volgens de getuigenis vau een expert zoo slordig gehouden, dat hij nog nooit moeten wij slokken... 'k Wil zeggen., heffen uit de flesch drinken Wacht, Mandus Wacht, mensch en Viko strompelt naar de spinde. Hier, Maudusken, hier hebt gij een gla- zeken, astabelieft, man Ziet ge, Viko, dat s Hasselt, rechte Has selt, zoet, krachtig, streelend, vol tintelend vuur, lijk het in't liedje gaat... Echte reme die tegen koorts, koliek, verdriet, kramp, tand-minne-eu hartepijn, tegen wormen en heel de santamenteenng 1 Op je gezond heid, zegt de Hollander... Ze drinken beiden hun glazeken ledig, 't Is Viko te zien dat zij niet aau 't eerste druppel ken is. Ze knijpt de oogen even dicht, knikt smakken en zegt Goed zeer goed I... 't Zullen dure glazekens zijn, mompelt Baaske, schalks ter zijde lachend. Wablief vraagt Viko wantrouwend. 'k Zeg dat het goed, duur, kostelijk is da zeg ik zeg ik dat Waar zijn. Nog eentje?... Eén, niet meer I... En dan punctum de flesch R. I. P. weg Viko schuift haar glaasje bij Wel vol doen I zegt ze. Baaske grinnikt. De sleutel moest e mij nu, geven, Vikoo- tje. Wilt ge mij deu sleutel geven vraagt hij, gereed om te schenken.. zulke ellendige boekhouding had gezien. Wat kan daaruit anders volgen dau verkwistingen^, dwalingen, misslagen. De millioenen zijn verkwetterd,. de grijpvu*- gels der kliek hebben meer honger dan ooit,, d© kas werd bestolen, de kleppers stonden eenent voorrang van hypotheek ten nadaele der stadi ai ten voordeele van een katholieken nijveraar,, aiies verwaarloosd, verward, verknoeid enver*- konkeld. Lastenbetalers van Aalst, katholieken,, libe ralen, let op De kliek heeft onze stad tot ze ven elleboogmaten boven de bestolen kas im de krot gedompeld. Worden ze herkozen, dam naoogt gij u na de kiezing verwachten aam Nieuwe opcentiemen 1 Nieuwe lasten 1. Nieuwe taksen Telkens als de maand uit is mogen de ba- dienden der stad een tijd lang achter hunne* oorden schuifelen en mon snauwt hen toe ge lijk aan bedelaars die vau deur tot deur gaan Er is niets. 4 Pr0P03, zou 't orgaan vau Woeste en vam t Krothuis niet kunnen vertellen in welke om standigheden de leening van 98000 franken, werden aangegaan, om het gat te stoppen door Van den Bossche gemaakt. Hoe is men te' werk gegaan, welke bewijsstukken bezit de: Spaarkas. Hoe lang wachten dé leveranciers dèr hospi— een naar de betaling hunner rekening lm daar ook krot Wanneer wij voor zekere hervormin gen het woord verplichtend uitspre ken, slaan de clericalen alsof zij den, duivel gezien hadden. eg met de verplichting, léve dë- vrijheid roepen zij met gehuichelde- verontwaardiging. Met komieken ernst, durven zij zich dan vooruitschuiven alm de eenige en oprechte partijgangers vani de vrijheid, vergetende dat de vrijheid; gedoemd en vervloekt werd door de En cycliek vau eenen onfeilbaren paus. Laat ons zien hoe onze hedendaagschöi clericale bestuurders met de vrijheid en» de verplichting omspringen.. Spreekt hun niet van persoonlijken dienstplicht of van algemeen leerplichtfc want dan bonzen zij op alsof zij met dn bloote voeten een gloeiend ijzer hadden aangeraakt. Al de burgers verplichten hun aan^ deel te dragen in den dienst en de ver-^ dediging van het vaderland en alle ou-- ders verplichten hunne kinderen tot een Dat is vastDaèr, Mandus.... Merci Drink uit 'k geef er nog; eentje Na 't dees Wel waar Ze dronken voort, altijd voort Dus, zegt Baaske, tien stuivers de veer-t tien dagen, 't is... Wa... atte De veertien dagen Neea,, neen, de week I... De veertien dagen Dat was 't akkoord,. Breekt gy uw woord, dau breekt gij den nek. zoo waar mijn Mozos ean profeet is. Ik Mozes Nog dezen avond zeg ik hem wat leelijke. gierige pleister ge zijt en uit is 't Viko ui| uw leven, uw beestig leven. Ware ik dn meester van de onweersvlagen en de bliksems in uw nek smeet ik nen dondersteen, 'k deed hem langs uw ruggegraat afglijden, en Stinkende Baas Stek, uit mijn huis I hond Een hond, ik Neen, wijf, dat is Mam-, dus nietin 't geheel nietVoor een deftig mensch wil ik niet passeeren maar een slech terik ais gij, ben ik niet wou ik zeker niet zijn. Baaske heeft fouten gehad zijn verleden was niet zonder vlek maar ging hij in u® schoeuen, hij zou beschaamd zijn dat de zon-* ne hem beschijnt Zou hij beschaamd zjju U* (Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1