Over Onderwijs. Pilaarbij Iers-zielen. BREDA Foef en Sloef. »naar altijd meer en meer, in de bodem- looze kas te storten. Zekeren keer is er een beetje aan de wanden der kas blij ven hangen, maar toen is er een grijp vogel mee weggevlogen. Tonnerre Bah wat zal ik zeggen. Voor- Beelden.... Is er geen middel in die kas een bodem te zetten. Heel zeker is er een middel, maar om daartoe te geraken moet een ge drocht wordeD verpletterd dat telkens weer den bodem inslaan zou en moeten de grijpvogels onschadelijk worden ge maakt die op buit en vetbrokken azen. Willen zij allen, die in Aalst orde, spaarzaamheid, kontrool, goed gebruik der middelen en willen zien heerschen hunDen plicht doen, de kliek zal ver pletterd worden eu Aalst eene ordente lijke stad worden. Aalst heeft thans in den lande eene treurige vermaardheid door al de schan dalen die het gedurende de laatste jaren hebben doen kennen. Knoeierij, bedrog, slemperij, uitkoo- perij, vervalsching, kaspluadering zijn hier sedert jaren schering eu in slag ge weest. Voor rechtzinnige menschen is er in dat Woeste-nesfc niets te doen libe ralen moeten er geen centiem oprapen van de duizenden die van hen zoowel als van anderen in de stadskas komen en de rechtzinnige katholieken worden achteruitgezet voor kazakkeerdors, pi laarbijters en valschaards. En 't gevolg daarvan Ondeugd, zedeloosheid, schande, dieverij. Al wie daaraan een einde wil zien moet in October voor de liberalen kiezen Het wetsontwerp Maenhout dat aan de on der wijzers der vierde en vijfde categoriën eoa jaarwedde schonk in verhouding met hun waardigheid en hun werk is door de Kamer van S'olksvertegenwoordigers verworpen met 70 stemmen tegen 61 en 1 onthouding. Minis ter De Trooz geeft in zijn redevoering de re den op waarom het staatsbestuur het ont werp afkeurt... Er it er geen geld Er is geen geld om loon naar werken te ge ven in een land als het onze en na twintig ja ren gezegende klerikale domioatie De bureelratten hadden uitgerekend dat de Staat 1,500.000 fr. als aandeel zou te betalen hebben, die som, zei de minister is de intrest van een kapitaal van 35 millioen franken. Zoo gerekend is de jaarwedde van den Ko ning de intrest van een kapitaal van 110 mil lioen eD het budjet van oorlog de rent van een kapitaal van 2,000 millioenen. Wat domme belachelijke argumenten Als er g«en geld is om arme onderwijzers te betalen die 1300 fr. winnen 17 ot 18 jaren dienst hebben en in de behoeften van hun huisgezin moeten voorzien, waar haalt men dan de centen vandaan ooi de schandige jaar wedden te betalen van 6000 fr. 7000 fr. 8ü00f. «o nog meer. Jaarwedden van meer dan 5000 fr. zijn geen jaarwedden meer, dat kan geen loon zijn van afgelegd werk, dat is weggegooid geld. En juist die vette ganzen misgunnen de on derwijzers verhoogiug van 200 a 360 fr. De boeren zeggen Een vet zwijn weet niet dat een mager honger heeft Het is wel waar 1 Het ontwerp Maenhout zou aan de staats kas niet meer dan een half millioen kosten en dat volgens jniste berekeningen (do bureel- ralten rekendeu immers met vergrootende brillen en de minister bemerkte niets) en om dat half millioen doemt men do helft der Belgische onderwijzers tot broodnood 't Is schande 1 Welnu, onderwijzers, mijn confraters als de kas van den staat het zoo bang heeft dat er geen half millioautjen uit kan, er is een mid del om er toch uit te krijgen en dat middel zal tevens onze jaarwedde met 100 fr ver meerderen. Weigeren wij eenparig de leasen van gods dienst te geven. Schaffen wij in onze scholen af 1° het spa ren, 2* de maatsohappijen van lijfrent, 3' de maatschappijen van onderlingen bijstand, 4° de maatschappijen van dieren- en plantenbe- schermers. Dat zij werken die vet betaald worden!.... Een onderwijzer De Gal, het Zuur, de Slijmen de moei lijken stoelgang, het onzuiver bloed brengen alle soorten van onpasselijkheden voort. Om deze kwalen te vermijden en te genezen is er niets beter dan van tijd tot tijd een pilleken van Depraetere te Demen. Deze pillen worden maar verkocht per doos aan 1 fr. 50 in alle apotheken. Ter bekomen te Aalst bij de Apothekers Callebaut Botermarkten De Valckcneer Espla nade. Er is op aarde niets zoo vuig, niets zoo afschuwelijk als de ziel van een pi laarbijter, er bestaat geen verachtelij ker wezen. De pilaarbijter is een mensch (hij ver dient wellicht dieu naam niet) met zoetsappig wezen, fleemende manieren, vluchtenden blik, de handen nooit in natuurlijke houding maar altijd geieed om tot bidden samengevouwen te wor den. De pilaarbijter spreekt met zalvende slepende stem, die onnatuurlijk klinkt en onaangenaam, omdat ze altijd de in nerlijke gedachten van den femelaar verduikt, de pilaarbijter gaat gewoon lijk met afgemeten stapjes als wou hij ongehoord over den grond glijden om niemand testoren. Het gelaat van den pilaarbijter drukt altijd godsvrucht uit, vroomheid, nede righeid, verrukking. Hoe zwarter de ziel is, hoe valscher de gelaatsuitdruk king en die valscbheid ontgaat niet aan hem die den pilaarbijter vlak in de oo- gen bekijkt. De pilaarbijter treedt in de kerk. Traag nadert hij het wijwatervat duwt zijne vingers alle vijf in het vocht buigt terwijl hij langzaam het kruisteeken maakt. Hij neemt zijn paternoster uit, zet altijd traag een knie op den grond en maakt met het kruis van den pater noster nogmaals het teeken des kruizes, daarna kust hij zich oprichtend het kleine Christusbeeld en gaat dau de oo- gen ten hemel slaande verder de kerk in. Daar knielt de pilaarbijter en laat het hoofd zinken op de handen, de elle bogen rusten op de leuning van den kerkstoel. Zoo bedekt hij zijn gelaat, doch niet geheel, niet om te mediteeren maar om door de vingers heen to turen en op te nemen wat hij, met vrank ge laat niet durft. "Wat verder liuks voor hem zit het 17 jarig dochtertje vau de waschvrouw. Hoe blank is haar hals, hoe lieflijk krul len de weerspannige haartjes zich om hare ooren. De pilaarbijter herkent ze wel door zijne vingeren heen en daar wat verder meer reahts het 12 jarig zoontje van den buurman herkent hij ook aan het mooie kroezelkopje, de klei ne oorkens en de gezonde rozekleur der huid. Ja, hij herkent ze, want hij heeft wel eens gepoogd het dochtertje onder de kin te streelen, als ze in den achter winkel kwam om hare moeder aan de waschkuip te vervoegen. Hij heeft wel eens het jongetje lekkernij geboden. De pilaarbijter klopt zich op de borst buigt dieper, dieper, zucht en zijne lip pen bewegen zich als de gevleesde on rust eener levende horlogie. Nogmaals staat de pilaarbijter recht en slaat de oogen hemelwaarts waarna hij zijne vorige houding herneemt en weer door de vingeren loert. Rechts bemerkt hij nu de weduwe van denkuiper, eene vrouw inde volle kracht des levens. Onvrijwillig richt hij zich op als door eene veer bewogen maar buigt zich weer en loert door zijn masker van stompige vingeren weer naar de vrouw. Die vrouw heeft hem alles geweigerd en zendt haar kind naar de stadsschool, naar de geuzenschool. Ach kon de pilaarbijter ze allemaal wurgen, die geuzen en geuzinnen, daar zie, tasschen de knoestige vingeren zij ner onedele handen, hoe gaarne zou hij het doen voor de glorie. Zie, daar vertrekt het dochtertje der waschvrouw. De pilaarbijter verschrikt, het kroezelkopje van den gebuur heelt hem aangestooten, onvrijwillig in den drang der menigte die de kerk verlaat en wordt een poosje opgehouden tegen dank. De pilaarbijter bekijkt het kind met onbeschrijflijken blik, legt de hand op zijn hoofdje... De knaap is weg, de pilaarbijter zakt weer op de knieën, hijgt, klopt zich op de borst en weer waggelen zijne lippen als de onrust eener levende horlogie. Eindelijk gaat de pilaarbijter heen op dezelfde wijze als hij gekomen is. 's An derendaags wordt de weduwe van den kuiper verwittigd, dat ze wegens on gunstige berichten haar werk te ontne men. De waschvrouw en de gebuur moeten op hunne kinderen passen. We lezen in Benderboae De Liberalen hebben maandag rondgestrooid dat onze Koninklijke Harmonie bij hare aankomst te Breda was uitgefloten. De liberalen hebben niemendalle rondge strooid, noch gewenscht, indien er verteld is (wij hebben er niets van geboord) dat de Jonge Garde te Breda werd uitgefloten, zijn het de klerikalen zeiven die dat gerucht hebben ver spreid. We schreven en herbalen dat men onbe schaamd moet zijn om boven een programma te drukken Koninklijke Harmonie van Aalst als de gansche uitvoering van dat programma berust op een twintigtal artisten muziekanten der Gidsen en eerste prijzen van 't Conserva torium van Brussel. 't Is pas eenige weken gele len dat M. Willems ons een paar brieven schreef vol ver ontwaardiging en bluf omdat we hadden be weerd dat de Jonge Garde voor elke uitvoe ring van beteekenis geleende mannen noodig heeften nu levert die koninklijke Maatschappij cynisch weg het bewijs harer onmacht, het be wijs hare ontoereikendheid. «Wij spelen met eigen leden tierde M. Willems en hij noemde de solisten en van al de solisten wordt er geen enkele vermeld op het Breda'sche programma. Wij hebben de overtuiging uitgedrukt dat het concert iets puiks zou wezen, dat de heer Walpot en de artisten van Brussel eer en roem zouden behalen. We zijn overtuigd dat het wel zoo is geweest, maar als de Jonge Garde het behaald succes voor hare rekening neemt is het een bewijs te meer van de verregaande onbeschaamdheid der opperbazen. Ziehier tot meerder stichting een artikel overgenomen door Bcnderbode in zijn num mer van 23 Juli. Wij lezen in Den Muziekbode van Tilburg. Breda. Een buitengewoon en belangrijk concert zal hier op Zoodag 26 Juli 1s avonds te 8 ure in Concordia plaats hebben. 'tls de zoo gunstig bekende Keninklijke Harmonie van Aalst (Belgie) die dit concert zal geven, 't Is een sterk korps van ruim 70 muzikanten onder leiding van Bolgie's eerste dirigent de Heer Leon Walpot, Directeur der Particuliere Muziek vau Jen koning van Bel gie en 't l6 Rogt. Guides te Brussel. De Kon. Harmonie van Aalst is bekend als een der beste en oudste muziekkorpsen ia Belgie. De voorzitters zijn de Heeren Gbeeraerdts, Bur gemeester der stad Aalst MM. Woeste, staats6 minister Baron Bethune, Volksvertegenwoor diger de Saedeleer, oud-voorzitter der Ka mers en van Vreckem, Senator. Buiten dit alles is de Kon. Harmonie van Aalst voor deze gelegenheid versterkt met aan tal der eerste artisten van het zoo beroemde corps der Guides. Dit alles te zamen genomen doet iets ge heel buitengewoons verwachten. Het pro gramma op zich zelf, is ook zeer interessant men vindt er op, de Ouverture Guillanme Teil Scèaos Pittoresque van Massenet, een Fantai- sie sur Lakmé, door Parés, Rêverie van Peter Benoit, Czardas a. d. De Geist der Woiwoden, een concerto van 10 soloclarinnetten. Deze 10 solisten zijn allen eerste prijzen van het Kon. Conservatorium te Brussel, alsmede de solis- listen van eene Concerto voor 2 Flniten enz. Voorwaar de liefhebbers van Ilarmoniemu- ziek kunnen wij niet genoog aanraden van de ze zeldzame gelegenheid gebruik te maken en het Concert te gaan hooren. Hadden we nu gewenscht dat de muziekan ten te Breda zoudeu uitgefloten worden dan hadden we 1. De artikeltjes naar een blad van Breda gestuurd onlangs in Benderbode verschenen en waarin er van de Jonge Garde en van M. Wal pot weinig goeds wordt gezegd door een kle rikalen nijdigaard, 2. Eenige uittreksels gegeven van een kle rikaal blad over het bezoek dat destijds de verscheideue onderofficieren van het garnizoen vau Breda aan Aalst brachten en waarin ze werden uitgescholden voor dronkaards en dies meer. Ergo dus De Koninkliike Harmonie van Aalst kost jaarlijks aan de stad 2500 franken zonder de rest, dat is 2500 franken en de rest te veel. De Koninklijke Harmonie is samengesteld meerendeels uit gedwongen muziekanten. De Koninklijke Harmonie ondanks haren knappen slecht betaalden muziekoverste, on danks hare voorzitters Woeste, Gheeraerdts enz, is niet in staat zonder geleende mannen een concerto te spelen dat de aandacht van kunstenaars waard is. Het succes te Breda was voor de artisten van Brussel en voor M. Walpot. P. S. De Belgen werden te Breda hartelijk bejegend, dat ligt in den aard der bevolking, 't Is alleen te Aalst dat vreemdelingen, gelijk 't in 1889 gebeurde door klerikalen voor Spon sen en Zatlappen worden uitgescholden. De Maatschappij Bonus Eventus van Breda, die het concert inrichtte ontving onge veer 600 fr. aan inkomgeld (de kosten hebben voorzeker meer dan het dobbel bedragen) doch het weer was slecht en het concert der Brusselsche artisten -muziekanten moest inde zaal plaats hebben in stede van in den Tuin De burgemeester van Breda beeft bedankt voor de aubade welke de Jonge Garde zinnens was hem te brengen hij heeft geweigerd on - der voorwendsel dat zulks ter oorzake der dood vau den paus, niet betaamde. i In 't jaar een als de uilen preekten En de bokken bovendien, Zich aan 't goud de harten weekten Ging men naar de kas eens zien. Oh wat Bchittrende financen Of wat weelde en overvloed Laat de schijven lustig dansen, Da, de, di, do, dobbel dansen. Onthoudt het goed 't Was een foef En Stoef Eens kwam bij den burgervader, Homme de ceeur, rond middernacht, In 't geheim een troep te gader, Daar werd 't gouden jkalf geslacht. Doch men riep weer Katholieken, Brengen Aalst in overvloed. 't Was het woord der fanatieken, Fa, fe, fi, fo, fanatieken Onthoudt bet goed 't Was een foef 1 En Stoef 3 Want de kas was leeg gevingerd, Gode weet voor wie of wat 't Geld was roekloos rondgeslingerd, 't Was verspild aan dit en dat. Maar ze riepen toch, de braven, Burgers, o wat overvloed U, de bokken gretig gaven, Ga, ge, gi, go gretig gaven. Onthoudt het goed 't Was een foef Eu sloef I 4 Meer dan honderdduizend ballen, Waren eensklaps naar de maan Maar ze zei'n dat 's niemendallen. Fluks gaan wij een leening aan, En met 't geen de goeden sparen» Hebben wij weer overvloed 1 Laat Renatus vrij nu varen, Va, ve, vi, vo vrij nu waren I Onthoudt het goedj Was geen foef. Noch stoef. 5 Ja, ze leenden nog millioenen Voor de slaven van den boel, Die den bok teerhartig zoenen, Knielend voor den bokkenstoel, Straks zult gij weer hooren niezen J WeDscht ge weelde en overvloed Wilt dan voor do bokken kiezen, Ka, ko ki, ko, ka, ka kiezen Onthoudt het goed 't Is al foef En Stoef. 6 "Vrienden, leest de stadsverslagen, 't Is al boni wat ge er vindt, Leest, ge'n zult niet beklagen, Als ge waarheid zoekt en mint, Nergens kunt ge beter leveD, Want in Aalst is overvloed, Door menheer Bethune gegeven, Ba, be, bi Bo-thime gegeveD, Maar onthoudt het goed 't Is al foef. En Stoef. 7 Wilt ge weten wat er waar is Neemt uw lasteubriefjes vast, Ziet of 't nu niet echt en klaar is, Dat men u een broeksken past Dat men u geheel wil stroopen. Zegt de maat is overvol, Bokken, straks zult gij 't bekoopen, Ka, ke, ki, ko kras bekoopen 1 De kas is hol Zonder foef, Noch stoei' Alost Baesrode Boom Bruxelles le Juillet 1903» Monsieur le Représentant, Nous considérons comme un devoir de vous adresser nos plus vifs et bos plus sincere» remerciments pour les services que vous avez rendus a notre cause en défendant nos droits et nos intéréts dans la discussion du projet de loi relatif a la fabricatiou et a Pimportatiou des sucres. Nous vous prions d'agréer l'assu- rance que toujours nous vous eu conserveroas le plus reconnaissant souvenir. Nous espérons pouvoir compter également survotie bienveillant apjmi le jour prochain ou le dépérissement de notre industrie, et la perte de notre clientèle exigeront la réalisation urgente des promesses et des engagements contractés par Monsieur le Ministro des Finan ces a notre égard. Veuillez croire, Monsieur le Représentant, a nos sentiments de haute considération. Les fabricants de glucoses de Belgique j BLIECK frères a Bruxslles. CALLEBAUT frères a Alost. LECLERCQ frères a Alost. Joseph LEJEUNE a Alost. Jules RYPENS a Boom. P. VERMEULEN fils a Baesrode. Bovenstaaudeu brief werd door de ondertee kenaars gestpurd aan de heeren Volksverte genwoordigers die verleden week bij de be spreking der wet op de suikers, de rechten en de belangen der glucose-nijverheid hebben voorgestaan on verdedigd, namentlijk aau de heeren Woeste, Da Sadeleer, Bethune, Tack, Lorand, Lepage, Huysmans, Denis, Mullendorff, Auseele, Cartuyvels, Giroul, Hor- lait en Hambursin.

De Dendergalm | 1903 | | pagina 2