BAASKE STEK Liberale Associatie. Zondag 16 August! 19Ö3 m VVILLEMS-FONDS Itezit gij uw volle kiesrecht 1 Vivan de Kas olieken Verkeerd* LIBERAAL WEEKBLAD VOOR au. 4 fr. voor de stad Abonnementsprijs4 60 Toor den bulten J voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonnoert zich op alle postkantoren voor van het blad, Yrijkeidstr den buiten voor de stad, ten kantore aat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncenper arukCêfle! Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden tVörcU Handschiiften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 15 AUGUSTI. Heden avond, Vrijdag, 14 Oogst, in 'het lokaal De Graaf van Egmont, ver gadering der liberale Associatie. Orde van den dag 1® Vollediging van 't Bestuur. 2° Bespreking der aanstaande Ge- meentekiezing. Al de leden moeten het zich ten plicht hrekenen deze vergadering bij te wonen. heropening der Kostelooze Volksboekerij Op ZONDAG 23 AUGUSTI. Open alle Zondagen van 10 tot 11 uur voormiddag in den Graaf van Egmont. Sedert eersteu Juli wordt er nogmaals op het Stadhuis overgegaan tot de her ziening der kiezerslijsten voor -1904 1905. De personen, die niet ingeschreven zijn op de kiezerslijsten of die het ge tal stemmen niet bezitten waarop zij recht hebben mogen hunne rechten doen gelden op het Stadhuis, van nu tot 31 October aanstaande. Ziehier de bijzonderste bepalingen betreffende het kiesrecht. Om kiezer te zijn voor de Kamer moet men op eersten Mei 1904 ten volle 25 jaar oud zijn, voor den Senaat 30 jaar, voor de Provincie 30 jaar en voor de Gemeente 30 jaar. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor de Kamer en den Senaat moet men op eersten Juli 1903 te minste sedert een jaar ten volle in de stad of gemeen te verblijven voor de Gemeente sedert ten minBte drie jaar. Hebben recht op eene bijgevoegde stem door L. V. O. onderwijzer. Waarom zijt gij moedig?... Oplat gij ■denkt: Drie goedzakken zij ziju te dom en te braaf om zich te verdedigen!.... Wat hebben wij u misdaan Niets Maar het schijnt dat Pa voor de liberalen kiest eu dat is de oorzaak Wat kan u dat schelen ls elk niet vrij Wonen wij in geen vrij land Kwaad moest gij ons doen, niet •waar?Uw nijd koelen omdat wij gelukkig leefden! Ons ki enken, ons vervolgen, ons ver driet aandoen dag en nacht dat was uw grootste plezier Gij kost niet lijden dat wij u dienst bewezen gij waart jaloersch omdat wij goed deden en u hielpen in uw nood, in uw slameur 1... Gij zijt het getal, gij zijt de kracht 1... Mijn moeder ligt ziek te bed haar oogen doen zeer van schreien zij zal sterren mis schien, eu dat is uw schuld. Gij allen hebt uw deel in dien moord. Daar zit vader bebloed, Bchier bewusteloos. Gij wilt geen vriendschap, gij zult baat heb ben 1 Vreeselijken onuitdoof baren haat 1 Er ziju er hier iu huis, die, als ik er den tijd toe heb, ik zal vervolgen tot ze op hun stroo liggen. Ik ben het leven moe, doodmoe 1... Ik aanvaard den strijd tegen n, tegen u alle gaar 1 Op leven en dood Rij stroopte de mouwen van zijn hemd op, Voor de gemeentekiezingen, de kie zers van ten volle 35 jaar oud op la Mei 1904 gehuwd of weduwenaar met kin- ders, ten minste 15 franks persoonlijke belastingen betalende aan den Staat iu de gemeenten van meer dan 10,000 zielen van 2,000 tot 10,000 zielen 10 franks in de mindere gemeenten 5 franks Voor de verkiezingen voor Kamer en Senaat is deze belasting vastgesteld op ten minste 5 frauks. Voor de werklieden is het voldoende dat zij een huis bewonen, welk voor ge melde sommen als belastbaar aaagetee- kend is op de belastingsrollen. Hebben ook recht op eene bijgevoeg de Stem De kiezers, eigenaars sedert eersten Juli 1902 van gronden of huizen gevende een kadastraal inkomen van 48 franks. of van eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld of Van een renteboekje op de Spaarkas ge vende ten minste eenen jaarlijkschen intrest van honderd frank en bestaande sedett eersten Juli 1902. Hebben recht op twee bijgevoegde stem men 1Dezendie alle twee de bovenge noemde voorwaarden van huisvader en eigenaar samen bezitten. 2. Zij, die drager zijn van een der di ploma's of getuigschriften opgesomd in artikel 17 der wet van 12 April 1894 3. Zij, die een der openbare bedie ningen vervullen of vervuld hebben die een der openbare ambten bekleeden of bekleed hebben, die een der beroepen uitoefenen of uitgeoefend hebben, aan gestipt in art. 19 van voormelde wet. Zij die sedert eersten Juli 1902 eige naar zijn van onroerende goederen heb bende een kadastraal inkomen van min stens 150 fr. hebben recht als eigenaar op twee bijgevoegde stemmen voor do Gemeente. Niemand kan meer dan drie stemmen hebben voor de Kamers en de Provincie noch meer dan vier voor de Gemeente. trok zijn schoon hoofd tusschen zijn schouders, streek met de hand door zijue schoone, blonde haren. Op leven en dood Zijn oog vlamt, zijn tanden kraken. Waar is Jet - Hier Wij vechten op den boomgaard kom. Jef was zeker geen kat om zonder handschoe nen aan te pakken, en hij zelf wist het wel. Maar wat hij niet wist was, dat Mandus hem veel te sterk was, veel te vlug, een geboren vechter en 't schrikkolijkste zijn leven moe 1 Mandus had in de stad leeren boksen en schermen, en niemand was hem daar de baas in. Bij den eersten aanval kreeg Jef een vuist slag iu het gelaat dat hem de onderste lip werd vermorzeld en vier tanden hem in den mond vlogen een tweeden hevige slag verbrij zelde zijn rechteroog. Met een kreet van grens- looze pijn week Jef achteruit, Mandus vloog op hem aan eu gaf hem een stamp op den buik, dat zijn darmvlies scheurde eu hij bewuste- teloes in 't gras tuimelde. Mandus keert zich om Waar is Nellus van de Lamme Waar is hij 't Is zijue beurt en hij is weg 1... Verpletterd keken de boeren hem aan. «En waar isTist met zijn koekenpan Ik heb hem nog gezien waar is die Met woedende blikken doorzoekt hij den hoop. U keu ik DioC meer Maar ik haat u tot in het diepste van mijn ziel haat en veracht ik u I en hij sproug den kloekste vlak in het gezicht. 't Was secti6 in de Pimpelmees eene her berg die in kieziugstijd ook al eens bezocht wordt door den vaanjtesman Achille, die dan zijuen bok op stal laat om met de waterratten over de waarde der stemming te prevelen, waarde waarvan die beesten weinig of geen be sef hebben, zoomin als van algemeen belaug, van geweten of van menscuenwaarde Er werd natuurlijk op 4e schroef gedanst, er werden andere volksontwikkelende spelen uitgevoerd eu er werd over kiezing gesp roken. Aaugezien de vaantjesman om gezondheidsre den afwezig was, werd hij vervangen door een andere knager van Rattupolis die rechtstaand op een halven biozeu stoel eene toespraak hield tot de uitgelezen vergadering. 't Duurde geruimen tijd eer de knager stil te genoeg kou bekomen om tot de twee dozijn schuimloepers eenige woorden te kunnen rictt- ten, want die mannen zijn wel bij der hand om te zuipen en te knabbelen, maar luisteren, neen dat gaat slecht. Nevens den Knager op den halven stoel zat Tist Lodder, die na 5 jaar zijn stem; echt te zijn kwijt geweest wegens te groote eerlijk heid nu weer met ziju stemmeken achter do pinten en jeneverglazen buitelt. Tist Lodder heeft nog een ander gebrek, hij kan de t niet uitspreken- en als hij met ziju vrouw aan 't opspelen is dan vloekt hij als een kesser ik zal a gosfer.. in den mespus smijseu leeleke sooverheks 1 Knager begint Ge weet jongens dat het in October weer kiezing is, de katholieken kennen uwo verkleefdheid voor godsdienst en vader land en rekenen dan ook niet alleen op de Boksen maar nog meer op de Ratten. Tiat Lodder brult Vivan de rassen gösfer... vivan de rassen. Knager en andere zuipers van de twee dozijn bekijken Tist met koleire, ze meenen dat hij met hen den aap houdt. Knager gaat voortDe liberalen zeggen, dat wij de stad slecht besturen, dat komt omdat ze maar grijpvogels zijn gelijk onzen burge meester het bij de laatste kiezing deed druk ken. Wij zorgen voor de belangen van den werkman, onze maatschappijen trekken geen oordjen uit de kas, onze bestuurders willen geen duit voor hun werk, ze doen alles voor niet.. Ja, voor nies, schreeuwt Tist Lodder. De liberalen maken veel beslag, over het ongeluksig geval vau de kas, die een beetje bestolen werd, we zullen daar liever in onze sectie niet van spreken, 't is de moeite niet weerd 1 Zwijgen we dus van de kas, ze zal weer gevuld worden, we zullen er nog eens op drin ken en roepen Vivan de katholieken 1 Ja, ja, gosfer... buldert Tist Lodder Yivdd de Kas-olieken 1 Knager die nu meent dat Tist waarlijk nteÊ hem den zot houd', geeft den schreeuwer eed fermen bonk op den kop, maar door die bowe'- ging klinkt den biezen stoel om en Knager tui melt ten gronde terwijl Tist en de audered rechtspringen en aan 't batteren gaan. De stoelen vliegen links en rachts, dó tdoj krijgt eene geraaktheid, de bazinno sehetter en Tist Lodder tiert Was gosfer.. ik ben zoowel kas-oliek als tfijj Knager, of meende gij, da gij alleen kas-oliefc zijs. 'k Ben gosfe.. alsijs voor de rassen ge wees Ja, ja, ik ben zoo wel kas-oliek als A.. als de' burgemeesser, als Bessun en ik roep zoo hard ik kan Vivan de kas-olieken I Zoo is 't. Tist Lodder heeft het gevonden de? dompers van Aalst zijn geeue katteïieken 't zijn bokken, rassen eu kas-olieken 1 O I die' gepaste naam 1 kiezers van Aalst wilt gij uwe belangen verwaarloosd zien en uwe gelded verprost, roept, roept dan met List Lodder Vivan de Kas-olieken M! De socialisten wensehen de verdwijning def kleine burgerij volgens de uitlegging en van1 huu programma door verscheidene co llectivis- tische schrijvers zal de ondergang der kleins* burgerij, de opkomst ziju van 't collectivism.- We zegden reeds vroeger dat de Duitsebe' socialist Bernstein die meening niet deelt en' bewijst dat de colleclivisten dan nooit hun1 doel zullen bereiken, vermits het aantal kleina burgers vermeerdert in plaats van te vermin-* deren, We deuken ook dat het verkeerd is den on-* dergang der kleine burgerij te willen bewerken. Wij moeten integendeel streven naar de ont wikkeling dezer kategorie arbeiders, we moe ten ons best doen om de fabriekarbeiders iets- beters te doen worden, indien het getal derge nen die met een vrij beroep genoeg kunnen verdienen voor vrouw eu kinderen aanzienlij ker ware, de looDen dergeneu die niet in staafc zijn eene *rije nering uit te oefenen of het niefc willen zouden van lieverlede vermeerderen.- Vroeger reeds wezen wij er op, hoe beter .da1 arbeider gewoonlijk behandeld wordt in klei ne nijverheden, waar de patroon aanhoudend! met zijne werklieden in betrekking is, hunn* behoeften kent en hunne hoedanigheid leert waardeeren, die werklieden worden over'tal- gemeen ook beter betaald- Hoe grooter het getal werklieden isiu een» zeilde nijverheidsgesticht, hoe meer de arbei- Wee u, als een uwer mij ooit iu den weg loopt 1 Op leven en dood zal het er altoos toegaan 1 En nu moet ik Nellus hebben met zijn klets Doken met zijn koehoorn eu Tist met zijn koe- kepan In zijn hemdsmouwen, blootshoofds en schuimend van woede trok hij het dorp op. Hij vond ze niet die hij zocht zij hadden zich bijtijds uit den weg gemaakt. Jef van de Oosbeken stierf niet. Hij spartel' de er door. Hij bieef eenoogig werken kon hij niet meer een puin van een mensch was hij nog, niets meer. Maudus werd, gezien zijn goed verleden en de omstandigheden die het gevecht voorafge gaan waren veroordeeld tot 5 jaar gevang. Lotte, de goedige pachterse, was gestorven korts na Maudus'vertrek. Hij kwam nog bijtijds terug om ziju vader de oogen te slui- ten. Mandus' leven was vernietigd verbrijzeld was zijn toekomst, verwoest was zijn geluk. Hij werkte niet meer hij kou niet meer werken hij dronk, hij twistte, hij vocht. In de kroeg on in het gevang Bleet hij zijn dagen. Na twintig jaren was hij arm als Job. Nu is hij nog slechts een schim van wat hij nog vroe ger is geweest. En hoe was het met Marjanneken gegaan Zij leefde lange jaren en gelukkig. Maar de tijd der uitboeting kwam en die was verschrik kelijk. Zij martelde in den stal dan in haar huisiiouden. Hare drie kiuderen stierven hare hoeve brandde af haar man ook ging heen en alleen, gansch alleen bleef zij in haren ouden dag. Dat leemen huizeken en twee dagwaDdJand! is alles wat heur rest van hare fortninr die eens zoo aanzienlijk was. Baaske had dus stof genoeg om vau te mijr meren. m Beminde hij Marjanneken nog?... In 'tge- heel niet 1 De haat had zijn edel hart verteerd zijn schouue ziel verwoest, zijn lichaam geknakt I Maar bezitten wou hij eu zich wreken over alles wat hij had geleden door hare schold. Daarom was hij zoet met haar. Met azijn vangt men geen wespen 1 zei Baaske. Wat is dat Wordt daar niet zacht het vensterken geo pend Baaske keert zich zittend half om en gaapt naar omhoog. Hij is toch weg 1 zegt Marjanneken zco is het goed 1.. zegt ze. Zij gutst hareu wa terpot naar buiten, maar wel zoo dat een goed deel vau het vocht in Baaske ziju aangezicht terechtkomt 1 Baaske springt op. Vuile, stinkende prij L. Wat voor ma nieren zijn dat 1 Eerst wilt ge mij met peper vergeveD, nu begiet ge mij met wijwater I 'k Zou beschaamd zijn 1 Maar Marjanneken schatert het uiten Baas ke, sehiet in zijn gram, pakt zijn chiek en werpt ze op Marjannekens scherpen neus, waar zij zich in tweeën splits en de helft van haar gelaat bemorst. Dat zult ge terughebben, dreigt ze. Zij sluit haar vensterken en Baaske vertrekt. Ba vrijerij is uit.... (Wordt voortgezel).

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1