m m iêMêÉ bêëiWè Nummer 54 Zondag 25 Augusli 1005. fiili lék BRAVO WILLEM S-FONDS Do. Strijd in October. Rezit gij uw volle kiesrecht Kostelijke Vogels. Gendarmen, Pastoors, Onderwijzers. Profeet en Tandentrekker, 18de Jaar. P'i xyi LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs J ^buit6n voorop betaalbaar TRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs tier Annoncenper drukregel t Keklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden word* Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 22 AUGÜSTI. Onze Turners behaalden te Antwerpen een eerste prijs en drie tweede prijzen. 4000 turners namen deel aan het feest, 96 maatschappijen namen deel aan den interna tionalen prijskamp er werden slechts 66 prijzen toegekend waarvan er vier te beurt vie len aan onze turners. heropening der Kostelooze "V^ollssfooelcerij Op ZONDAG 23 AUGUSTI. Open alle Zondagen van 10 tot 11 uur voormiddag in den Graaf van Egmont. De Liberale Associatie heeft beslist in Octo ber aanstaande in het strijdperk te treden en in de ouderhandeling te treden met den Libo- ralen Werkmanskring. Nog tweo maanden scheiden ons van de kie zing, die voor onze stad van het grootste be lang is. Zij die aanhangers zijn Van knoeierij en koukelfoes 1 Van kozijntjeswinkel Van slordigheid en wanorde Van geldverprossing Van verdrukking en vervolging zullen uit het verleden uiets hebben geleerd wat kan het hun schelen Dat de rekenschap slordig gehouden werd, Dat de stadskas bestolen werd, Dat het geld verspild wordt, Dat men slecht brood gaf aan de armen, ze hebben hun profijt vau 't een of 't ander, ze verkoopen hunne stem, of uit onverschilligheid stemmen ze voor de klerikalen. Maar de Aalstenaars, die al de schandalen der laatste jaren overwegen die aanhangers zijn Van kontrool in allo besturen, Van regelmatig toezicht, Van rechtvaardigheid, Van onpartijdig in leveringen en werken, Van vaderlijke behandeling der armen Van goed beheer der flnancon 1 zullen uit het verleden geleerd hebben dat er van dekoterie van bet werktuig der knaagdie ren eu grijpvogels, niets te verwachten is dat deugt. Ze zullen bij elke gelegenheid over de kio- zing spraken met vrienden en geburen en 't zal hen geen moeite kosten om hen aan te too nen dat er bezondorlijk kontroolnoodig is en dat er maar een middel is om die te bekomen, dat is in October te Stemmen voor de liberalen Sedert eersteu Juli wordt er nogmaals op het Stadhuis overgegaan tot de her ziening der kiezerslijsten voor 1904 1905. De personen, die niet ingeschreven zijn op de kiezerslijsten of die het ge tal stemmen niet bezitten waarop zij recht hebben mogen hunne rechten doen gelden op het Stadhuis, van nu tot 31 October aanstaande. Ziehier de bijzonderste bepalingen betreffende het kiesrecht. Om kiezer to zijn voor de Kamer moet men op eersten Mei 19Ó4 ten volle 25 jaar oud zijn, voor den Senaat 30 jaar, voor de Provincie 30 jaar en voor de Gemeente 30 jaar. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor de Kamer en den Senaat moet men op eersten Juli 1903 te minste sedert een jaar ten volle in de stad of gemeen te verblijven voor de Gemeente sedert ten minste drie jaar. Hebben recht op eene bijgevoegde stem Voor de gemeentekiezingen, de kie- gere van ten yolle 35 jaar oud op l9Mei 1904 gehuwd of weduwenaar met hin ders, ten minste 1 5 franks persoonlijke belastingen betalende aan den Staat in de gemeenten van meer dan 10,000 zielen van 2,000 tot 10,000 zielen 10 franks in de mindere gemeenten 5 franks Voor de verkiezingen voor Kamer en Senaat is deze belasting vastgesteld op ten minste 5 franks. Voor de werklieden is het voldoende dat zij een huis bewonen, welk voor ge melde sommen als belastbaar aaagetee- kend is op de belastingsrollen. Hebben ook recht op eene bijgevoeg de stem De kiezers, eigenaars sedert eersten Juli 1902 van gronden of huizen gevende een kadastraal inkomen van 48 franks.of van eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld of van een renteboekje op de Spaarkas ge vende ten minste eenen j'aarlijkschen intrest van honderd frank en bestaande sedert eersten Juli 1902. Hebben recht op tivee bijgevoegde stem men i 1. Dezen, die alle twee de bovenge noemde voorwaarden van huisvader en eigenaar samen bezitten. 2. Zij, die drager zijn van een der di ploma's of getuigschriften opgesomd in artikel 17 der wet van 12 April 1894 3. Zij, die een der openbare bedie ningen vervullen of vervuld hebben die een der openbare ambten bekleeden of bekleed hebben, die een der beroepen uitoefenen of uitgeoefend hebben, aan gestipt in art. 19 van voormelde wet. Zij die sedert eersten Juli 1902 eige naar zijn van onroerende goederen heb bende een kadastraal inkomen van min stens 150 fr. hebben recht als eigenaar op twee bijgevoegde stemmen voor de Gemeente. Niemand kan meer Jan drie stemmen hebben voor de Kamers en de Provincie noch meer dan vier voorde Gemeente. Onze kleppers zijn kostelijke vogels, effen af te kostelijk voor het werk dat ze verrichten. Het spreekwoord zegtMon kent den vogel ann de pluimen, noch den monnik aan het kleed. Het koddigste is nog, dat die rare vogels, hunne stadsgenooten uitschelden voor grijpvo gels, terwijl dezen met de vogels niet anders gemeems hebben dan dat ze gepluimd worden op verbazende wijze. Leeningen, Verhoop van gemeentegoederen Nieuwe taksen, Nieuwe opcentiemen. Bijgangen, Onderaardsche goten, Kasseien, Diever ij, Alles hielp mede om de financ m onzer stad te doen bloeien, dat ze van bloedeloosheid er zoo bleek uitzien als een teringlijder op zijn sterfbedde. Geene stad in Belgie wordt zoo slecht be stuurd als de onze. We zullen slechts herinne ren wat er gebeurde met de ontvreemdingen vau Van den Bossche. Zonder een brief van den plichtige waarin hij de ontvreemdingen zelve uitbracht, hadden de kleppers die nooit ontdekt. Volgens blijkt uit de debatten van het proces der stadskas is on betwistbaar. De rekenschap verward De rekenschap nooit nagezien 1 Maar het ergste van al de rara vogel8 laten na de ontdekking der dieverij dan schuldige in bediening in plaats van hem bij de Justicie aan te klagen, ze wachten tot er prescriptie js, Waarom Van de vijf laden van het schepaacollegie zijn er twee de burgemeester en Bethune die in October 189S de ontvreemdingen door Van den Bossche gepleegd vernemen en ze bren gen, zelfs hunne collega's daarvan riet op da hoogte noch de schepen van den burgelijken stand, notaris Do Gh'ost, noch de schepen van onderwijs, noch de schepen M. Meert, worden door de twee fiuancenhelden waardig geacht den wezenlijken toestand te kennen. Hadden die menschen eeuig karakter gehad, ze ba l den in 1902 met verontwaardiging hun ontslag in 't aangezicht gegooid van de twee feniksen die hen op zulke onwaardige manier hadden behandeld als domme kiekens. Iutusschen kost het zaadbaksken van dat vogelenhuishouden ons ongeveer 60 duizend franken 'sjaars meer dan het tien le deel van al de uitgaven. We willen eens drukken hoe veel het kempzaad, krop'.aai en ander pik- voedsel van dat huishouden in 1901 zoo il Kos te. Huishoudelijk Bestuur Jaarwedde van den Burgemeester fr. 2,590,00 Idem der Schepenen 3,200,00 Aanwozighöidsgelden der Leden van den Gemeenteraad 1,998,88 Jaarwedde van den Secretaris 3,500,000 3 op de jaarwedde te storten tea voordeele der voorzieningskas 105,00 Jaarwedde van den Ontvanger 2,300,00 Jaarwedden der bedienden van den Burgerlijken Stand 3,290,00 Jaarweddeu der bedienden op het Stadhuis 12,950,00 Bestuurkoston 9,499,92 Drukkosten der kiezerslijsten Alge- meeue, Koophandelsrechtbank,Werk- rechtersraad 9,335,50 Verzekering der gemeentegebouwen 999,68 Belasting der gemeentegoederen 786,99 Jaarweddeu van de bedienden der Vischmarkt 1,550,00 Jaarwedde van Stadsbouwmeester en van de bedienden der stadswer ken 3,725,00 Jaaiwadde van de bedienden dei- Stadswaag 4,680,00 Jaarwedde der bedienden op de markten 204,00 Verschiilige jaarwedden 2,425,00 55.959,97 Daarin is niet inbegrepen onderhoud van kiestoesteilen (meer dan 4000 fr.!) noch het abonnement aan de telefoon, noch de kosten van Justicie, politie, nachtwaKers en ronden, daarin is ook niet begrepen de jaarwedde van den grafmaker. We begrijpen niet waarom de jaarwedde van dezen laatste niet opgenoemd wordt bij de kos ten vau het huishoudelijk bestuur, met klep pers, als degenen die thans de stad missturen is een grafmaker volstrekt onontbeerlijk, om bijtijds de graven -te delven waarin alle wan daden, slordigheden, misslagen begraven wor den met de financen die doodgebloeid zijn. In October zullen die kostelijke vogels weer de stemmeu der kiezers komen afsmeeken voor Godsdienst en huisgezin, dat wil zeggen voor het armee ratten, knagers, schoefeleers, grijp vogels en kazak meerders waaruit hunne om geving voor 't overgroot gedeelte is samenge steld. In October zullen de kiezers echter oordea len gelijk nu, do maat der wandaden, missla gen en slordigheden, die ons zooveel koston loopt over en ze zullen in 't belang van het Al gemeen Welzijn Stemmen voor de liberalen Toen de Bond der Onderwijzers (officieele en aangenoraenj van het arrondissement Aalst M. Woeste verzocht, den ioonstandaard te stemmen welke het lot der rampzaligsten moest verbeteren antwoordde die grrroote staatsman schriftelijk het volgende Wijst mij de middelen aan om de vermeerdering: der uitgaven te dekken welke uw voor stel zou na zich slepen. Die bond op voorstel van een aangenomen onderwijzer protesteerde ook tegen de onbezon nen gemakkelijkheid met welke men het di ploma, v^n onder wij zef toekent judo talrijke aangenomen Normaalscholen, waardoor het onderwijzersambt in minachting geraakt. Welk waren de gevolgen t 1 De geestelijke inspecteurs verboden de aangenomen onderwijzers in 't vervolg nog de conferencien bij te wonen. 2. Diezelfde inspecteurs bevolen de aangen®— men onderwijzers huu ontslag te nemen vaa het onderwijzerssyndicaat. Woeste werkte voor de vermeerdering der- jaarwedde van de gendarmen zonder zich ta bekommeren van waar het geld zou komen. Woeste stelde de verhooging voor van de jaarwedde der pastoors, zonder te vragen waar men de duiten zou halen. Vijftig klerikalen hadden met al de ledem der linkerzijde tegenover de onderwijzers de verbintenis genomen het ontwerp Maenhout. (waardoor de toestand der onderwijzers der kleine gemeenten werd verbeterd) te stemmen van die vijftig hebben er slechts een zestal hu-ta woord gehouden, al de anderen hebben tegeim gestemd. Is het misschien omdat de in de aangenomen Normaalscholen de gefabrikeerde onderwijzers zoo waardeloos zijn, dat elke uitgave die hen ook ten goede zou komen geldverspilling zoui zijn 't Is heel goed mogelijk, de klerikalen kunnon er 't beste van weten, maar iutusschen worden ook de goede onderwijzers getroffen» Een feit is zeker ouder 't klerikaal bestuur- gaat het onderwijs meer en meer achteruit, de- dompers zullen slechts tevreden zijn, als alle- officieele scholen zullen verdwenen zijn en ge heel het onderwijs in de handen zal zijn van nonnen, paters en pastoors, om nog slechts ee- no wetenschap als noodzakelijk te onderrichten de allerbeste en allerwaardigste onder alle we- tendhedau der wereld de catechismus. De scholen worden gesloten, de onderwij-, zers worden niet betaald, de jaarwedde der pastoors wordt vermeerderd. Het volksonderwijs gaat achteruit, de mis dadigheid groeit aan, het getal gendarmen is verdubbeld, nieuwe gevangenissen en tucht huizen worden aanhoudend gebouwd. We laten de namen volgen der domme dom pers die tegen het wetsontwerp Maenhout heb ben gestemd Woeste, Bethune, De Sadeleer> De Bruyo, De Cocq, De Coster, de G-hellincfe d'Elselghem, De Jaer, de Kerckhovo d'Ex ler- de, De Lantsheere, Victor Delporte,. De Mees ter, De Ponthière, Derbaix, Desmaisière, do, 8met-de Naeyer, de Trooz, De Winter d'Huart Dobet, Duqiiüsrie, Francotte, Gilles de Pelichy- Harmijnie, Heynen, iloyois, Lefèbre, Le Pai ge, Levie, Liebaert, Melot, Nerinckx, Petit. Pitsaer, Ueynaert, Ruzette. Snoy, Tack. Thion- pont, Tibbaut, Van Cleemputte, Vandenbo,- gaerde, Van den Broeck.Van der Bruggen Van der Heyde, Van der Linden, Van Limburg 8ti- rum, Merris,Van Rmth.Verhaegen, Versteylen, Viaart de Bocarmé, Beernaert, Biart, Brabant. Busschaert, Leon Cambier, Cartuyvels Colaert Colfs, Cooreman, Coremans, Cousff, Dallema- gne, Davignon, De Becker, Debontiidder Do Brabandere en Schollaert, Onderwijzers van het arrondissement Aala$ toekomend jaar zullen Woeste en zijn bijloo- pers, uwe stemmen komen afbedelen, weln^ stemt voor die kerels, gelijk zij voor u gestemd hebben. Een vriend behandigt mij een papierkeq van 12 juli waarin mijn artikel, Profeet en tandentrekker, wordt besproken. 'tls onderteekend door H. F., zoodat naaf 't schijnt A. N. de pijp aan Marten geeft, H. F. antwoord niets op den grondinhoud yaq mijn artikel 1° De socialistische bezitters zijn geen haap beter, dan de anderen, integendeel, ze zijn da slechtsten van allen, vermits ze zelven leepeq dat bezit diefte is. 2* De profeten van 't collectivism, zijn mil- lioenbezitters, die preêkea luistert naar mij ne woorden, maar ziet niet naar mijne werkeö 3° Een heele kliek politiekers leven lustig van de winst verwezentlijkt op de bete broads der snullen. 4° Collectivism is een siroopstok om snulleq te vangen. Integraal toepassen is onmogelijk, onvolledig toegepast houdt het op cqlleeüi vjsm te zjjn, C®>

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1