BAASKE STEK 18de Jaar. Nummer 55 Zondag 50 Augusti 1905. OPGEPAST 18 OCTOBER. 25 October. Tweede serie. Weeral de stad uit [Jet Feest Van Vreckem. De zwarte olievlek. kantore - a I ^en melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 2\uiten voorop betanlbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoneen (per drukregel Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijde1 frank Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. AALST 29 AUGUSTI. Al de kiezers van Aalst of het omlig gende die bericht zouden ontvangen, dat ze van de kiezerslijsten zijn geschrabt, of hun aantal stemmen verminderd is worden verzocht dien brief te bezorgen. 1° Ten lokale der Liberale Associatie in den Graaf van EgmontGroote Markt te Aalst, of 2° Ten lokale van den Liberalen Werk manskring, Schoolstraat, Concordia of 3° Aan Mijnheer SCHOTTE, d. d. Voor zitter der Liberale Associatie, of 4° Aan Mijnheer Gustaaf LEVEAU, Voorzitter van den Lib. Werkmanskring. Zonder eenige moeite of onkosten voor de kiezers, zal het noodige worden ge daan om hun volle kiesrecht te handha ven. Van 9 SEPTEMBER eerstkomende, zal eiken avond te beginnen van 8 uren, ie dereen inlichtingen kunnen vragen of geven aan den afgevaardigde der veree- nigde Liberalen ten lokale der Liberale Associatie in den GRAAF VAN EGMONT, Groote Markt, Aalst. Stemman Voor wie stemman Stemmen voor de Liberalen. Den 18 October heeft de kiezing plaats voor de groote helft van den gemeenteraad. Treden af Gheeraerdts Leo Bethune Leo Arys Hector enz. Onnoodig de namen der anderen nu op te geven de drie genoemden vertegenwoordigen geheel de koteriepolitiek Karakterloos bestuur, Verspilling der gelden, Zorg voor de armen Die drie namen moeten aan elkander blij ven gekoppeld, want ze beteekenen nog Kazakkeerderij Dweepzucht, Slordigheid 1 door L. V. O. onderwijzer. 4. Bolleken Solferstek. Satterpetat Satterpetat Wat is er, Belleken Ik wonschte wel, voor ik weet niet wat, dat ik Baaske eens een koolken kon stoven 't Is schromelijk ne mensch zulke dingen ver( wijten 1 En ze drentelde met gevoelens van wraak in haar oud, moegeklopt harteken rond en om en zocht en herzocht tot eindelijk een zegepra lend lachje op haar dunne lippekeDs kwam zweven. Ze ging nevens den gevel vaD haar huis en raapte er een steen op. Ggg deed ze naar den overkant der straat... Ggg 1... Ggg... en ggg Dat rammelt ginder zoo zonderling 1 Bellekeu buk zich, sluipt weg en lacht. Baaske wil mij den duivel aandoen, lijk hij mijn vader gedaan heeft, zegt Belleken maar ik zal mij niet zonder krabben of stam pen laten doodprosseu Wilt do kenmerken goed vatten van bet slechtste bestuur dat ooit in Aalst heeft be staan Ziet wie er bevoordeeli gd wordt in alle op zichten muilentrekkers en veins aards die alles opslokken, zelfs ten nadeele van oprechte katholieken. Ziet wat er met de stadskas is gebeurd, ziet uwe belastingsbriefjes na en onderzoekt wat er voor do burgerij werd gedaan. Ziet hoe de armen behandeld worden, hoe de werklieden worden bejegend als ze steun zoeken bij 't bestuur, hoe de onderstanden aan de ougelukkigeu worden uitgedeeld. In alle besturen is er kontrool noodig, zon der kontrool zullen de zaken langsom knoei- achtiger gaan ten voordeele der ontelbare grijpvogels, die alles verslinden. Waar kontrool is kunnen geene dieverijen gebeuren gelijk hier iu onze stad zijn gebeurd. Kontrool in stadsbestuur, Kontrool over de gelden, Kontrool in 't armbestuur, Kontrool in 't Weldadigheidsbureel, Kontrool in alles Ziedaar den wensch niet alleen van da libe ralen, maar ook van talrijke katholieken, die thans inziea waartoe alleenbeersching en partijdigheid eenestad kunnen brengen. Wilt ge kontrool dan zult ge den 18 October aanstaande Stemmen voor de Liberalen. Want kiezen voor de lijst van het triumviraat Gheeraerdts Bethune Arys. Is liet hekken aan den ouden rotten stijl hangen, waaraan ook de kas van Van den Bossche heeft gehangen. Acht dagen na de gewone kiezing heeft de kieziug plaats voor de bijgevoegde raadsleden, die volgens de wet in den gemeen teraad de nijverheid en den arbeid vertegen woordigen. Door de toepassing der evenredige verte genwoordiging traden in 1895 twee liberalen in den raad. De modelbestuurders, hadden het met die twee nog te kwaad van 1895 tot 1903 moest er immers zooveel gebeuren, dat het licht zou schuwen en aau de blikken der tegenstrevers moest ontrokken worden. De knoeibazen gingen daarom het meester stuk leveren hunner knoeikunde en wisten het zoo schandalig aan boord te leggen d it de twee gekozen hun recht tot zetelen werd ontnomen door 't verknoeien der kiezerslijston. Welnu den 25 October moeten weer twee mannen, die de kliekknepen kennen naar den gemeeuteraad worden gezonden om de kliek- manuen gedurig te herinneren dat ze Bel'eken was inderdaad de dochter van Tist, met zijn koekepan Gelijk hij bet eens met een schrikkelijken eed had gezworen had Mandus Tist vervolgd tot op zijn stroo Vreeseiijk was hij geweest in zijn haat meedoogeuloos in zijn vervol ging- Ging Tist over de straat Mandus randde hem aan en verweet hem grauw en blauw. Was hij in de herberg aan het kaartspel. Mandus plaatste zich achter hem Wat schoon kaart voorzoo neu uil zei hij... Was de kaart slecht Wat leelijke kaart voor zoo nen schooneu mensch klaig le Miuius...., Misspjeide Tist zich O, gie ezel gij beest 1 schold Mandus. Koeke zot is troel Dat is Tist zijn broer Gij ziet hij heeft de Koekepan nog vast Dat duurde tot de arme vent zich kwaad maakte en nog eene ferme afrossing op den hoop bij kreeg. Mandus had proc.js op proces daar geneer de hij zich niet om dat bracht immers afwis seling in zijn droevig leven. Eens reed Tist met zijn kruiwagen ovei de straat Mandus giug er zich op nederzetteu. Tist wilde hem natuurlijk niet voeren en haalde de wet er bij Maudus zat en bleef zitten en daar elk van den gevaarlijken vechter vurvaard was liet men ham zijn zin. Ik en het gevang zijn vrioadon, zei hij Niets voor de nij veraars, Niets voor de arbeiders hebben gedaan, tenzij nieuwe nijverheden af geweerd, door de hooge, onzinnige taksen op de stoomtuigen, dan de opcentiemen verdub beld, do stadsschuld verdriedubbeld, dan den spot gedreven met de ellende der arbeiders, wier katholieke vertegenwo >rJigers iu dea ge meenteraad niets anders mogen doen dan knikken en., zwijgen. Nijveraars, arbeiders, Wilt gij toezicht, wilt gij de behartiging uwer belangen, dan zult gij ook den 25 Octo ber Stemmen voor de liberale kandidaten I Wij hebben in ons vorig nummer aangetoond, dat het huishoudelijk bestuur onzer stad, ons peperduur kost, hoewel wij het verwardste huishouden hebben van geheel Belgie. In ronde som kosten de kleppers 60,000 fr. Daarbij willen we nu nog opsommen wat er zooal werd uitgegeven aan politie en andere dingetjes in 1901. Tist 3,200,00 Politiekosten 298,39 Onder-commissarissen 3,200,00 Stadsgevuugenbewaardor 400,00 Klokluider 300,00 Politieagenten 25 269,32 Politie-kleedij 5,466,48 Paarden-opuemers 20! >,00 Burgerwacht 2,374,24 Slachthuis, beJieoden 2,800,00 totaal 43,508,43 Dat maakt met de 60 duizend ballekens verlapt aan het wanbestuur meer dan 103 dui zend franken, waarvan geen duit aan een Aalsteuaar ten goede komt, die zeggen durft ik ben geen domper. De politie kost ons meer dan 38 duizend franken 'sjaars en iugericht opzijn Tiste's gelijk zij het is weten de Aalsteuaars bij on dervinding, hoe de veiligheid ons gewaarborgd is, den laatsten winter zal lang in veler ge heugen blijven. De geest welke in alle diensten heerscht deugt nieten daarom is onze poiltie ondanks den goeden wil van sommige onzer pditie- manueu niet op de hoogte barer taak. De agen ten worden niet te veel betaald verre van tiaar doch de inrichting zelve deugt niet en dan is 't al te veel wat er aan uit gegeven wordt. 103,000 franken het vijfde deel van de totale uitgaven moeten we jaarlijks afdoppen voor wanbestuur eu ge brekkige politiedienst. Wilt ge verandering in dien boel, wilt ge beter beheer, kiest dan niet voor de koterie- mannen, de toestand moet onder dergelijk be stuur voortdurend verslechten, kiest voor de liberalen 1 eeDS tot den Voorzitter der rechtbank, te Brussel. Mij is om het even waar ik mijn le ven slijt, een leven zonder heil, zonder zon, zonder hoop Vergeten en vergeven, zegt gij ik kan nietneen, ik kan niet... En als hij uit het gevang naar het goboorte- dorp wederkeerde was er wat meer haat in zijn hart en wat meer traagheid in zijn ziel. Werkte Tist op zijn veld een heel uur laug soms wierp hij hem met kluiten. Op een nacht in den 1 Winter had hij groote sneeuwballen gerold en er reuzenkracht aau verspild om die voor h t huis van Tist te rol len. 't Was ver in den voormiddag als Tist op de straat geraakte. Eens op de kermis had Tist zijn lange irouwjas aangetrokken, zijn zijden halsdoek aangeknoopten zijn hoogen, blinkenden boel opgezet. Fier ging hij naar de hoogmis. Man dus liep naar hem toe wierp hem een rot ei op den rug, een op zijn borst en een ander iu het gezicht en ging dan lachend heen. De men- schen spraken 't hem schaude. Daar bekreun de hij zich niet om. Niemand had het hart den armen, vervolgden boer te verdedigen. Tist werd er ziek van, schier simpel en stierf een armzaligen dood. Den dag na zijn begraving stond op zijn graf een paal met een bordje eu een koekepan. Het plaatje had het volgende opschrift Hier leit Tieste Koekepan, At liever koek dan roggebrood, üenderbode, de verdediger der stadsbelan gen, die uit zijn vel springt als de liberale werklieden een uitstapje maken, doet weeral een oproep rot zijne Aalstersche lozers, om da stad te verlaten en eene reis te doen naar Leuven. Te Leuven Sint Antooiusberg staat het klooster der paters-Picpussen, die het heilig dom van Sint Jozef exploiteeren, dat een wei nig vertier staat. De zaakjes gaan zoogoed dat er rechtover het klooster een bureel van Sint Jozef is ingericht, waar men handel drijft iu gratie en dies meer, gelijk op 't bureel van een koopman iu koffie eu suikerij, waar men de brieven ontvangt, de mirakelen aanteekent enz. 't Zijn dezelfde paters Picpussen die in het maandschrift De Gedurige Eercdienst van den H Jozef de zonderlingste zedeleer ver kondigen die men uitdenken kan. Daar stroomen de snullen en de centen naartoe De orgaantjes onzer koteriemannen geven ellenlange- verslagen over het feest van Van Vreckem, dat zooveel aan een jubelfeest ge leek als een kermis aan een begrafenis. De Ninovieters zullen nooit vergeten boa het Aalstersch muziek (zonder Brusselscbe artisten) daar kwam aangeland op rijtuigen en bommelwagens en hoe ze aan dat feest deel namen. Reeds voor het feest wisselden de inrichters broederlijke bespiegelingen en aanmerkingen over hunne wederzijdscüe genegenheid en belangloosheidDenderbode verweet aan dio van Ninove hunnen uitsluitingszin, Hecht en Vrede het ezelsbladder Ninoofsche wiegdom- pers verweet de Aalstersche klerikalen gij zoudt alles alleen moeten hebben, voor de leesten van Woeste hebben wij voor geen centiem drukwerk gehad. Hoeveel heeft de Jonge Garde ontvangen voor het stuk concert te Ninove Hoeveel in- schiij vers voor 't GROOT BANKET waren er boven de 142. Lieve hemel welke grroote, eendrachtige, broederlijke partij. In ons gezegend Belgie hebben do klooster lingen de kunst gevonden, hunne gebeden, hunne zooge'.egde werken vaa liefdadigheid, en hun armoedig lever. zeer opbrengend te maken. Alle kloosters ziet men opkorten tijd ont zaglijke fortuinen bijeenbrengen. Voor ons Aalstenaars zijn de voorbeelden dier miliioenen-opeenstapelingen talrijk voor de hand. Dat de Fransche kloosterlingen die ons land Men vond hem op een morgen dood De domme suffer stierf er van. Dat Belleken voor Mandus niet veel overhad is dus licht te begrijpen. Wij zullen zien wie de sterkste zal zijn dia igt ze, Laar mager, grijs hoofdje tartend opheffend. Belleken Solferstek is niet bang! Iu Let vallen van den avond natn zij een boonenstaak en spoe 1de zich naar Jen over kant vau de straat. Zij kijkt links en rechts luistert wat toe en door een gebroken ruit beeu stout ze met baar stok Mozes van zgn troon af. Het houten beeld valt met het hoofd voor uit loodzwaar in een ijzeren pot, waarin Man dus dien morgend zijn kommeu eo tassen voor een groote afwasscbiug te weeken had gezet. Belleken deinst terug tot in de wildgroeiende haag en wacht. Hoort ze daar geen voetstappen Zij houdt den adem op eu laat van schrik den booneu staak vallen. t Is Kola, de smid, die met zijn zware vuisten iu de zakken vau zijn wijde broek, paa komt kijken om den hoek. Wat doe-je-daar, Belleken Niksken Maar de smid komt tot voor het venster eo ziet Mozes met zijn kop iu den pot steken. Hij knikt lachend. Maak u nu maar uit de voeten, Belleken. Baas kan ieder oogenblik komen. (Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1