BAASKE STEK 18de Jaar. Nummer 37 Zondag 13 September 1903. OPGE P A S T Hel Redmiddel. K. K. De barmartige Samaritaan, Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu Prijs HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen der Annoncen per drukregel Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschxiften worden niet terug gezonden. AALST 12 SEPTEMBER. Al de kiezers van Aalst of het omlig gende die bericht zouden ontvangen, dat ze van de kiezerslijsten zijn geschrabt, of hun aantal stemmen verminderd is worden verzocht dien brief te bezorgen. 1° Ten lokale der Liberale Associatie in den Graaf van EgmontGroote Markt te Aalst, of 2° Ten lokale van den Liberalen Werk manskring, Schoolstraat, Concordia of 3^ Aan Mijnheer SCHOTTE, d. d. Voor zitter der Liberale Associatie, of 4° Aan Mijnheer Gustaaf LEVEAU, Voorzitter van den Lib. Werkmanskring. Zonder eenige moeite of onkosten voor de kiezers, zal het noodige worden ge daan om hun volle kiesrecht te handha ven. Eiken avond van af 3 1/2 uren, kan iedereen inlichtingen vragen of geven aan den afgevaardigde der vereenigde Liberalen, ten lokale der Liberale Asso ciatie in den GRAAF VAN EGMONT, Groote Markt, Aalst. Het onmiddelijk gevolg daarvan was het 1 aanzieulijk vermeerderen van het ontzag voor onze magistratuur, het daarstellen vau het vertrouwen in haro beslissingea en beve- len, vrij die er hebben aan medegewerkt zijn fier over dit werk van bevrediging. - Sedert is die inrichtiugwijze zoo populair geworden, zoo in de zeden gedrongen, dat hetgene vroeger slechts bestond door weder - zijdsche overeenkomst, heden bestaat en zal blijven bestaan uit kracht der gewoonten en gebruiken. M. Charles (Jumont en ik hadden de eer de kwestie (Ier E. V.) te berde te brengen 1 en te doen zegepralen. De medewerking van allen is immers noodig om de gekozenen het recht te geven uitspraken te doen vrij van elke verdenking van partijdigheid. (Leo Gheeraerdts 3 Jun i 1897) door L. V. O. onderwijzer. Maar 'k heb dat niet gezeid Niet gezeid Zeker gezeid 1... Maar, pas op dat is op geene koude steenen geval len, dat zeg ik Ik moet vijf gebroken ke pers betalen, en gij, betaalt gij de ruit 1 Satterpatat 1 Hier valt noch te satteren, noch te pa tatten, zei de smid met een vloek, betaalt gij de ruit Belleken zuchtte. Laat alles maar schikken eer het Viko ter üore komt, want zij is ne procedeerder van eerste klas en zij zou de gendarmen wel kun nen zendeu Satterpetat 1 Belleken nam vijl stuivers uit een tasken op de kas, reikte ze den smid over en een krop van spijt zwol in haar keel ken. 't Is niet gepermitteerd, nokte ze. Dat zal u leeren praten Gij zijt een vervloekte snobbe En schrikkelijk gram verliet Kola Bellekens huis 's Avonds kwam Baaske ongegeneerd de kassei op. Baas, riep de smid, kom hier Wat moet ik komen doen Hoort, ge, ja of neen Zoo sprak M. Gheeraerdts in 1897 eD ware hij een homme dc cceur geweest in plaat3 van een flauwhertige truter, hij ware partijganger geweest van dat stelsel niet alleen voor de Koophaudelsrechtbank maar ook voor alle be sturen, die het vertrouwen van iedereen moe ten hebben en waarborgen van onpartijdigheid moeten aanbieden. Maar M. Gheeraerdts die de onpartijdigheid ophemelt die lof toezwaait aan liberalen als Cn. Cumont en zich zelve bewierookt omdat de koophandelsrechtbank samengesteld is uit liberalen en katholieken, is dezelfde die als een brieschende leeuw tegen de liberalen brult als ze beweren dat de vertegenwoordiging der verschillende partijen in den gemeenteraad even goede uitslagen zou hebben als op de Koophandelsrecht bank. Zeg, M. Gheeraerdts heeft het gemeentebe stuur tban3 het vertrouwen der bevolking Levert het gemeentebestuur thans waarborgen op van rechtvaardigheid en onpartijdigheid Welk ontzag boezemt zulk bestuur iu Misschien heelt het stadsbestuur volgens M. Gheeraerdts geen behoefte aan vertrouwen, misschien zijn volgens hem bi] een klerikaal gemeentebestuur rechtvaardigheid en onpar tijdigheid afkeurenswaardige zaken, misschien zijn volgens hem eerbied eu ontzag eigendom- melijkheden die bij een gemeentebestuur niet passen. Welnu in gemoede, het aUeenheorschend bestuur is het vertrouwen der bevolking niet waard, het heeft alle aanspraak daarop ver beurd en de rechtzinnige Aalstenaars tot wel ke partij zij ook behooren zijn van oordeel dat het met de meeste dingen over zijn hout gaat. M. Gheeraerdts die er fier op is met libe ralen te hebben gestreeld om katholieken en liberalen samen op de koophandelsrechtbauk te brengen ter wille *an het vertrouwen eu de onpartijdigheid, sed srt 18J8 heeft ondervon den hoe noodzakelijk de vertegenwoordiging der verschillende partijen iu ons stadsbestuur zoude zijn. De koephandelsrechtbank heelt beslissingen genomen boven alle verdenking en de recht vaardigheid barer uitsprakeu is onbetwist, dank hare veelzijdige inrichting. In den ge meenteraad heeft M. Gheeraerdts allen kon- trool hardnekkig verworpen. Waarom Omdat hij bevreesd is voor kontrool, omdat geene en kele daad van ons bestuur boveu verdenking is omdat het alleenheerschend bestuur partijdig is en slecht... slechter dan het (publiek weten mag. Sedert 1898 zou het meer dan schaamte loosheid zijn, nog langer te loochenen. Met het stelsel door M. Gheeraerdts aangeprezen en verdedigd voor de koophandelsrechtbank zou het onmogelijk zijn geweest zijn de kas uit tu pluizen gelijk Vau den Bossche heeft gedaan, het zou den ontrouwen bediende on- Baaske ging in de smidse met scheeven nek. Hier zijn drie franken, die zijn voor de kepers en de ruit. De rest zal ik u later geven. De rest Ja, de rest, die zult ge later krijgen, siste de smid, tusschen vier oogen. 't Is goed om weten, zei Baaske 1 Gij hebt geen reden Luister, als ge mij tusschen vier oogen iets geeft omdat ik, arme bloed, de gebroken kom men, tassen, teljooren en ruit doe betalen, dan zal ik u iets jonnen, dat niemand ziet, dan ik alleen. Zoo, vroeg de smid ongeloovig. Baaske blijft in de rede en hij krijgt niet wat bij verdient of zoo omtrent, wat min, wat meer, daar komt het niet op aan. Maar als gij hem, zonder den miDsten schijn van gelijk, lafhartig aanrandt en afslaat, dan kunt ge op wederwraak rekenen. Wat zoudt ge wel doen grinnikte Kola. Ik hoet Stek en uw huis staat buiten, de nachten zijn soms donker en elk rust.... Goe den avoDd. 't Is waar, zei hij ik heb geen reden. Het spreekwoord zegt Laat honden en zot ten gerust Ik ben het vergeten, 't Heeft mij acht en twintig stuivers gekost er zijn er wel eens duurder lessen 1 Mijn vuisten jeuken, maar ik zal ze daar steken en hij duwde zijn zware vuisten diep in den broekzak. Baaske was naar huis gegaan heimük la chend om zijn list. De smid heeft zijn straf gehad, nu de beurt aan Belleken, mogelijk geweest ziju twee jaren laug neveus de justicie te loopen gelijk aet h-m gelukt is te doen, het zou MM. Gheeraerdts eu Bethu- ne onmogelijk zijn geweest hunne onbetwist bare verantwoordelijkheid zoo goedkoop te ontsnappen. Is 't misschien om die reden dat M. Ghee raerdts ginder wit en hier zwart zegt dat de karakterlooze man ginds voor het beeld knielt en wierook brandt, terwijl hij er hier naar spuwt als naar een hellekind. Hee, hee, hee de E. V. in d»n gemeente raad hadde ten minste 100 frank bespaard aan de lastenbetalers, maar 't zou een kostelijk standje zijn geweest voor de twee leeuwen, Le'os en derhalve is't maar al te duidelijk waarom M. Gheeraerdts (gewezen liberaal) de liberalen op 't Landhuis vreest als de slekkeu het vuur. Mijn kleine bengel zat reeds vijf minuten strak voor zich te kijken, als riep hij al zijn verstand bijeen oin i <ts te oagrijpen dat bij waarschijnlijk gelezen had, want hij hield een stuk gazet in de hand. Eensklaps als gaf hij er den brui af vroeg hij Moeder, wat wil dat zeggen K. K. Wel, jongen, zei mijn vrouw als gij nog kleiner waart heb ik daar veel last en beslonr- meriug van gehad, nu moetik echter rechtuit zeggen dat gij er de ware plaats van weet. De kleine kerel schoot in een luiden lach, hij begreep dat mseder het mis op had, hij kwam met de brok gazet bij haar eu met den vinger wijzende drong hij aan Zie moeder, hier deze twee hoofdletters, K en nog eene K. Nu nam moeder het papier vast en las luidop De K. K. is de redder vau dan landman, zij ne hoop eu zijne toekomst. En leukweg ver klaarde zij K. K. wil zeggen katholieke kring, maar in dezen volzin is 't ook synomien van 't geen ik eerst gezeid heb. Bij 't hooren dezer verklaring, kon ik ook niet nalaten luidop te lacheu. Maar op den ke per beschouwd, moet ik bekennen dat de kle rikale gazetschrijver dia den volzin schreef De K.K. is de redder van den landman zijne hoop eu zijne toekomst een leeperikis die zich het genot heeft willen jonnen door niemand gelogenstraft te worden, zelfs niet door de stadsbewoners die met de mestpacht afreke nen, als ze van welriekende produkten ontlast moeten worden. De K. K. de schildletters van 't klerikale le ger, zijn al even beteekenisvol als de gele vlag van deu paus, de lelie van St Jozef enz. Ze ge- tuigeu bij een zeker soort van menschen van eenen smaak en kunstzin waarover we niet willen twisten. Iu onze gezegende stad Aalst hebben de K. In den laten avoud als alles in zijn eersten loomon slaap was gedompeld, sloop Baaske over de straat en gleed als eeu dief achter Bel lekens huis. Hij giug recht naar het varkenskot dat bui ten den stal was opgemetst en enkel met een grendel was gesloten. Baaske opende stil het hok en deed Tjt, tjt tjt Peekeu, Peeken, Peeken 1 Bellekens varken, een inalsch en mollig haestje, sprong recht van zijn leger en ging met Baaske naar buiten. Maudus sloot het hok en gevolgd van het zwijntje giLg hij langzaam het geleeg, af. Tjt tjt 1 tjt 1 lokte B iaske. Grr. grr antwoordde het vaiksken en trok met Baaske mede. In de Papenijs stond een stakenhuis. De hoer had zijn hop niet kunnen staken, omdat zij door de aardvlooien tot in den grond was afgegeten. Daarin bracht Baaske het zwijntje. Het vond er eeu goed bed van uitgekleker- de 0 tarwestoppeis, waarin het zich met een geknor van tevredenheid een paljas wroette, Baasüe sloot de opening en keerde voldaan naar zijn bed terug. Den volgenden dag, vroeg in den morgend ging Belleken haar zwijntje voederen. Zij goot den draf in het trogskeu. Niets verroerde, Belloken stak hare hand iu het eten en kletste er iu terwijl ze riep Peeken, Peeken, Pee- ken Alles bleef stil. Bellek en's harte sloeg. Zij had een schrikke- kelijk voorgevoel. Bevoud schoof zij het gren deltje weg en keek... K. onzer dompers eene meer uitgebreide en nauwkeuriger beteekenis dan waarvan hooger spraak. Wanneer eerstdaags do manifesten zullen verspreid worden vau den K.K. zal men u bij hoog en laag bezweren toch voor de kle- rikalen te willen kiezen en in dikke vette let ters zal er gedrukt staau Stemt voor de K. K-kandidaten tot meerder eer en gloria vau God eu godsdienst. Nu het is klaar dat de peters van zulke kandi - daten u hunne koopwaar zullen aanprijzen zonder een woordeken uitleg te geveu over de wonderlijke en veelvuldige beteekenis der twee K.'s 1 Toen Esopus op 't kerkhof van Carthage gevraagd werd naar de beteekenis van ge heimzinnige letters welke op eene kolon waren gegrift sprak hij Drie passen achteruit een voet links is een schat begraven. De aanwezi gen wilden aanstonds zich aan 't werk begeven om den schat op te delven tot welvaart van Carthago, maar de wijze Esopus hield ze te gen en zer 1 Dezelfde letters beteekenen ook nog Ik heb den schat terug gehaald en ver kwist. Er was inderdaad niets meer te vinden. Zoo is 't ook met de K.K. letters. We willen dus doen wat de klerikalen niet zouden dur ven, al wie niet afhangt van den domper zal uitroepen 't Is waar 't is waar I Vele katho lieken zullen mets zeggen, maar zullen niette min denken 't Is waar, 't is waar l K. K. beteekent Kazak-Keerdera K. K. n Kozijnte8-Kliek K. K. Kas-Kontroleurs K. K. Krot-Kas K. K. Kies-Knoeier» K. K. Konkel-Klepper». K. K. K. K. Wat nut God eu Godsdienst uit al dien K. K. zullen trekken is moeilijk om te begrijpen. Eeu ding is zeker waar veel K. K. is zwaait slordigheid den scepter over alles. Dus kiezers neemt u in acht bij de kiezin- geu van October want is de kiezing K. K.„ dan zal 't ook K. K. blijven ia de stadszaken,. K. K. op de straat, K. K. in de rekenschap» K. K. in de kas, K. K. ook op uw belastings» brief nieuwe taksen, nieuwe lasten, nieuwe opcentiemeo. Wordt het geen tijd kiezers, al dien K. K. eens te kuischen. Wilt ge kontrool in alle be sturen wilt ge een einde stellen aan misbrui ken en knoeierij. Stemt voor de Liberalen Den Zondag na O. L. V. Hemelvaart valt het evangelie van deu Barmartigen Samari taan. Satterpetat 1 Ze ging het hoksken rond en *t was altijd Satterpetat, satterpetat 1 dat ze zei. Zij kwam weer buiten en bittere traantjes zegen langs hare vale magere wangen. Op eeu aarsgat dicht bij den muur, liet ze zich neder - vallen en jammerlijk grees ze voort. Peeken weg 1 haar Peeken dat zij zoo had verzorgd, vertroeteld Gestolen was het, daar was niet aan te twijtelen. Waarom pakten ze geen zwijn bij pachter De Groot, of bij deu smid die er twee diki e staan had. Die schobbejakken 1 Waarom bestolen ze zoo een arm vrouwken als zij Zoo'u onnoo- zel, goedig sloorken Maar zoo 't oods eene grap ware i Weer ging ze opzoek. Satterpetat Daar valt het haar nu te bin nen. De smid heeft gedreigd 't Zal op geen koude steeuea gevallen zijn I... Zoo 't eens hij was 1 Hij die leelijke, brave, zwarte rekel 1.... Troostend daalde die straal van hoop in Beliekeu8 harte eu zong er een wijl het schoonste lied. Maar de smid was een eerlijke kerel door en door eerlijk 1.. Neen, zulke poetsen vielen niet in zijn genre. O als het dan eens werkelijk gestolen was. Misschien was het reeds de keel afgestoken I Ei, ei, ei. En weer grees ze voort, radeloos en droef, wanhopig en smartelijk oin eeu steunen hart te vermurwen. (Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1