BAASKE STEK 18de Jaar. OPGEPAST Liberale Associatie. Liberale Werkmanskring Yoor Taal en Vrijheid De Koopman van Antwerpen Gelukkig Aalst. Knoei-Knoeï. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs ft bulten voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonnoert zich :jxp alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen f ®e™one' centiemen drukregel Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 20 SEPTEMBER. Al de kiezers van Aalst of het omlig gende die bericht zouden ontvangen, dat ze van de kiezerslijsten zijn gescjirabt, of hun aantal stemmen verminderd is worden verzocht dien brief te bezorgen. 1° Ten lokale der Liberale Associatie in den "Graaf van EgmontGroote Markt te Aalst, of 2° Ten lokale van den Liberalen Werk manskring, Schoolstraat, Concordia of 3° Aan Mijnheer SCHOTTE, d. d. Voor zitter der Liberale Associatie, of 4° Aan Mijnheer Gustaaf LEVEAU, Voorzitter van den Lib. Werkmanskring. Zonder eenige moeite of onkosten voor de kiezers, zal het noodige worden ge daan om hun volle kiesrecht te handha ven. Eiken avond van af 8 1/2 uren, 1s Zondaags van 9 tot 12 uren voormid dag kan iedereen inlichtingen vragen of geven aan den afgevaardigde der ver- eenigde Liberalen, ten lokale der Liberale Associatie in den GRAAF VAN EGMONT, Groote Markt, Aalst. De kiezerslijsten voor 1904-1905 lig gen ter inzage van iedereen, ten lokale der Liberale Associatie, in den Graaf van Egmont, Groote Markt. Maandag avond ten 8 1/2 uren stipt Alge- tneene Vergadering in het lokaal den Graaf van Egmont Groote Markt. Orde van den dag Aanduiding der kandidaten voor de kiezingen van 18 en 25 October. HET BESTUUR. door L. Y. O. onderwijzer. Belleken immers schoor raad met haar man en dra was hetgevondea Garibaldi zou de dief zijn Hij was maarne sukkelaar, hij zou zich niet weten te verdedigen. Als alles goed uitviel zou hij misschien zelfs betalen, 't kon er immers af. Het plan was spoedig gemaakt. Schreiend als twee kleine kinderen gingen Belleken en Wannes op zoek. Wat is 't Belleken Och, is 't niet wreed Ze hebben deze s nacht ons varken gestolen 1 Uw varken 't Is met waar zeker 't Doet 1 Hi, hi, hi 1 Een groot varken Vijf maand, maar vet en dik Hi. hi, hi- hi 1 En 't is gestolen Op en weg 1 'k Zou er van kreveeren snikte Belleken en met den tip vau haar blauwen voorschoot wreef ze de de traantjes uit haar oogen 1 Hebt ge dat van z'en leven geweten 1 Hi, hi, hi Hebt ge geen presumtie Presumtie Wannes daar zeit dat hij omtrent middernacht een varken heeft hooren schreeuwen, het scheen hem toe naar boven op maar hij kan niet wel zeggen, Naar boven toe Ja, ja I Hebt ge nietuitgespeurd Satterpetatdaar heb ik niet aangedacht, Men Hepen zij achter het huis en weldra Algemeene Verplichte Vergadering ZON DAG 27 SEPTEMBER ten 4 uren stipt in het Lokaal Concordia, Schoolstraat. Orde van den dag 1. Verslag der vorige Algemeene Vergade ring. 2. Benoeming der kandidaten voor de kie- ziLgen van 18 en 25 October aanstaande. Al de leden worden dringend verzocht deze Vergadering bij te wonen. De Voorzitter. GUSTAAF LEVEAU Prachtvertooning Ter gelegenheid der 125° vertooning op Stadsschouwburg den ZONDAG 4 OKTO BER 1903, om 6 ure stipt, met de welwillen de medewerking van Mevrouwen Roels-Fau- connier, Boudin-Wante, C. Roman, Mejuffer R. Van Heddeghem en van de Symphoniekring DOOR EENDRACHT GROOT. Beroemd drama in zes bedrijven naar het fransch Suzanne ou les deux Sceurs. In Gheel gestorven geprimeerd blijspel in een bedrijf door G. Springael. PRIJZEN DER PLAATSEN: Benedenplaatsen 2 fr. Balcon 1 fr. Gaande rij 50 centiemen. Gelukkig Baardegem, zei de pastoor dier gemeente van op den predikstoel tot zijne kudde die devotelijk naar het hoogmissermoen zat te luisteren, gemeente zichthaar door den Heer be schermd, gelukkig Baardegem waar 't nooit en brandt Ding, ding, ding klept het op den toren brand brand weergalmt het op de straat... 't Was den oven van den pastoor die in vlam en vuur stond en in weinig tijds ten gronde aibrande. Se dert dien is 't Gelukkig Baardegem waar 't nooit en brandt een spreek woord geworden, dat in vele gevallen handen zij het spoor gevonden en of hot kwaad er zich mede bemoeide, klaar en duidelijk wa ren de stapkens van het zwijntje te onder scheiden tot aan Liviens huis, verders was niet meer te zien Dat is wonder he Bah in 't geheel niet. Vindt ge dat Ja. Begrijpt gij 't niet. Neen, toch. Neen, toch. Dat is een teeken dat ge niet zeer slim zijt 1 Zou Garribaldi misschien.. Maar ja Ooi, ooi, ooi 1 De troep keerde en draaide om het huis van Livien tot deze eindelijk verwonderd buiten kwam en vroeg. Satoedetwee 1 wat moet ge bier hebben Mijn varken, zei Belleken, moeten wij hier hebben Is 't uitgebroken Is 't uitgebroken Neen,'t is gestolen 1 Meent gij misschien dat ik het gepakt heb 't Kan wel zijn Livien schaterde zijn pret uit. Wat zou ik met uw tt vietjen doen Mijn kuip steekt nog vol, ik heb nog twee hes- op den zolder hangen en in mijn kot zitten er een koppel die in eens uw beestjen opeten konden. Eu hij lachte de goedige kerel den mond opensparrend tot midden zijn kaken, dat de tranen hem uit zijn oogen rolden. te pas komt en allermeest in onze stad Gelukkig Aalst Dat prediken niet alleen de pastoors, dat prediken hier ook de kleppers, de bokken, de grijpvogels en de waterratten. Geluk kig Aalst dat een bestuur bezit gelijk geene andere gemeente van Belgie, Ge lukkig Aalst, dat eene kas bezit waar van de weerga niet meer bestaat op de wereld. Kuipen inkt hebben de kleppers en hunne kreaturen vergoten, om de Aal- stenaars in te planten, dat zij een mo- delbestnur hebben, dat de lasten gering zijn, dat de fioancen in bloeienden toe stand verkeeren. Maar de stormklok klept brand ge lijk te Baardegem en logenstraft de be wering der kleppers. We betaalden in 1876 50,000 fr. buitengewone belastingen in opcentiemen en andere taksen "We betaalden in 1901 168,000fr. buitengewone belastin gen in opcentiemen en andere lasten. We moeten dus alle jaren 118,000 fr. meer betalen dan toen de klerikalen eerst aan 't be wind kwamen. De gewone belastingen zijn in dezelfde verhouding gestegen, de provinciale taksen zijn insgelijks verdubbeld en de rechtstreeksche belas tingen idem. Sedert 1901 moeten natuurlijk de buitengewone stedelijke belastingen nog geklommen zijn vermits men sedert dien voor de pinne gekomen is met de vingering van Van den Bossche, de lee ning van een millioen en een kwaart en dies meer. De leening werd gedaan voor het uit voeren van openbare werken, het kal- seiden van sommige straten, het leggen van bijgangen of voetpaden, het stich ten van onderaardsche goten. Maar hier kooit de kat op de koorde, de uitgevoerde werken moeten peper duur betaald worden door de aangelan den. Kalseide, bijgangen, onderaard- De boeren begrepen inderdaad dat het uit zinnig was den eerlijken gebuur van zoo iets te verdenken, maar hij lachlte hen vierkant uitom hen te treiteren namen zij den schijn aan plichtig te wanen. Venken de Groote lummelachtige handwer ker van pachter De Groot ging tot Livien en zei Als gij het niet gedaan heb, zet dan uw huis open, wij zullen zien of't gij niet ergens hebt opgeborgen Zet uwen bril op Venken 1 Hebt gij uwen bril mede Niet Maar zonder nen goeden biil zult gij 't beestjen misschien niet zien, gij zijt nog al bij zichtig 1 Klaartje ontsteek eens de lantaarn, wij gaan naar 't vietjen van Belleken Solferstek zoe ken. En lachen deed hij, lachen dat heel de buurt doorklonk. Satterpetatraasde Belleken. Men zocht den stal af, de hooischelf, den tas en Livien vroeg treiterend Hebt gij uw vietjen nog niet gezien Bel leken Kijk in eens dat Baksken, Belleken Zit het.er niet 1 Satoedetwee 1 waar mag dat klein beestje gekropen zijn Onder dat hoop- ken stroo mischien 1 Toe, kijk eens, Belleken. Venken, lonkt gij eens in het konijnenhok, zoo niet, op zij gaat het open, een klein deurken, daar, 't kon er wel door, niet waar Bellekeu Zit het er niet? God, God Satoedetwee 1 Wacht ik heb het gevonden, en Bellekens stemme nabootsend riep bij Peeken, Pee ken, Peeken rammel daar eens aan den ijze ren pot Bellekeu. Bellekens wangen gloeiden vau schaamte, van gramschap, sche goten worden betaald floor dege nen die t geluk hebben (als dat zoo mag heeten) een eigendom te bezitten aan een der straten der goede stad Aalst. Velen weten bij ondervinding hoe die stedelijke rekeningen aan iemands rib ben hangen. 't Zal misschien beteren zult ge zeg gen BetereD 't Betert nu sedert 60 jaren, van jaar tot jaar, altijd meer, al tijd hooger. Daarenboven bestatigden de kiezers en de justicie allerlei Dwalingen, Misgrepen, Drukfouten, Wanorde, Onregelmatigheden, Geldverprossingen, Dieften. Beteren Ja, wel. Indien de klerika len in October de volledige meerder heid bekomen zullen ze zeggen Da kiezers keuren ons wanbestuur goed en dan worden er bovenarms weer Nieuwe taksen, Nieuwe lasten, Nieuwe opcentiemen, geheven want de kas is leeg tot op der» bodem. ^»temt voor die liberalen Als gevolg onzer onophoudelijke werking mag aangestipt worden dat de laatste kiezers lijsten van Aalst min verknoeid zijn dan voor heen. 't Wil nu juist niet zeggen dat de stiptheid de hoofdhoedanigheid is dier lijsten maar alia, men kan toch van kreupelen niet vragen dat ze opstappen zouden als ordentelijke lie den, overigens de liberalen zijn daar en hou den een waakzaam oog. Ivnueibaas Bethuna voelt waarschijnlijk geen lust meer om nog een pluimken te voegen bij zijne talrijke col lectie. Wat echter gebeurd is met de kiezerslijsten onzer stad gebeurt ook in andere gemeenten,, soms is de knoeierij nog grooter op de dorpen A dan in de steden, omdat de lieden elkander ta goed kennen en zij die misdeeld worden niet, protesteerea kunnen of durven.. Nog nooit bad Livien zooveel pleizier ge had. O wat wreekte hij zich hartelijk 1 Nu, zei hij, ik wil rechtuit biechten, Gijj kunt uw vietjen niet vinden Belleken, helt schaapken is dood Dood O, ziet ge *t wel 1 Ja, daaimede heb ik het de keel afgestoken en hij haalde uit den zak van zijn buis een groot sluitmes en hij zette daarbij zoo'alea- lijk gezicht en zulke bonze oogen, dat Wannen bevreesd achteruitdeinsde. Hebt gij 't niet hom- ren schreeuwen Neen, niet waar Gij kunt 't niet gehoord hebben, 't had zoo weinig asem en maar een half tasken bloed had het hees-, jen in l Garibaldi zei Venken, gij houdt den zo| met ons en Venken ging door allen gevolgd het hofgat af, terwijl Livien zich kreupel lach te. O die mooie grap Hem voor een dief aanzien, hem die geen speld zou bogeerd heb ben, die aanzijn evenmensch toebehoorde, Wat aardige gedachten de meuschen tco'i heb ben kunnen, satoedetwee 1 Hoor boa ze ginder tarroesten (1) vloeken, razen. De verstandigsten hielden het vol dat Garibaldi onphehtig is, maar Belleken was niet in slaap te sussen eu bleef bij haar ge* dachte. Zij zou naar den burgemeester loopep en de gendarmen zouden Garribaldi in het huig bewaken. Belleken nam haar blokskens in haar ban» den en barrevoets spoedde zij zich de baan af. - (I) Tempeesten) Wofdt voortgezet. 1 1 1 "I 11

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1