1 De klerikalen zijn geklopt 6 Liberalen zijn gekozen! ffl 1 JÊÊ 1 BAASKE STEK pi 1 p 1 m i Zondag 1 November 1903. In de Volkswijken. UITSLAG DER KIEZING van 25 October. Liberale Werkmanskring. Voor Taal en Vrijheid. Amis Constants. Aan de Medewerkers. Liberale Wacht. Nevens hunnen neus. i§y fis* jtfot ill mm LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad Abonnementsprijs 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar Men bonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen ..„„„„i Prijs der Annoncen per drukregel Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschiiften worden niet terug gezonden. AALST 31 OCTOBER. Ondanks liet verbod van de burge meester, openbare betoogiogen verbie dend, werd de liberale zegepraal in de ■volkswijken dapper gevierd. Bezonderlijk op 't Eiland waar de nieuwe gekozene, onze vriend Louis VERBESTEL woont ging het er vroo- lijk toe. Den nieuwen gekozene werden bloemen en geschenken aangeboden en de kleine Alexander De Vos, sprak de volgende redevoering uit Heer en Vriend, Het was niet zonder angst, dat wij bewo ners van O';s eiland, den uitslag der Stemming afwachtten, en net spreekwoord indachtig zijnde, wetende vriend Louis, dat de olie bo ven drijft, dat de rechtvaardigheid zegeviert, zagen wij toch hoopvol dan uitslag te gemo-t, en zie opeens zagen wij ouza hoop verwozont- lijkt, opeens hoorden wij uit volle borsten klinken onze Vriend is gekozen, onze Louis zal onze vertegenwoordiger zijn en waarlijk Vriend gij zijt de rechte man op de goede plaats, gij als werkmau zult deze welke u in dachtig waren ter zijde springen, gij zult de blauwe Vlag boog weten te houden, gij zult, en daaraan twijfelen wij niet de ware volks man, wezen waarvoor wij u allen hebben aan geduid. Geheel de gebuurte feestte mede, ieder wil de Louis VERBESTEL do hand drukken en gelukwenscbeu. Hij van zijnen kant verzeker de de belangen der arbeidende klasse gewe tensvol te zullen verdedigen. Nijverheidshoofden. Lijst 1 Liberalen 1 gekozene 1 suppleant MM. De Waele 132 stemmen Nys 116 Lijst 2 katholieken 1 gekozene 1 suppJeant MM. Borremau 228 stemmen Van Gyseghem 227 door L. V. O. onderwijzer. 7. Baaske komt tusscJien. Maar Baaske lag op den loer. Het was juist zijn verlangen niet dat de politie daar haar slimmen neus kwam insteken. Men ging mis schien ook Liviens reputatie schenden. Dat hij, die eens zijn leven waagde om het zijne te redden in verdriet zou komen en een "zijner grappen beboeten, zou niet gebeuren, al moest hij de volle waarheid vertellen. Zoover zal het toch niet komen, dacht Baaske en bij ging op de kasseide. Waar loopt gij been Satterpetat Garibaldi heeft mijn varsken gestolen, dezen nacht en hij wil het mat goed schiks weergeven. Ik ga bij den burgemeester eu om de gen darmen. Garibaldi heeft niets gestolen. 'tDoet, doet en hij zal er e9ne leelijke pijp aan rooken, Ik zeg neen Mozes heeft mij gezegd waar uw Peekeu zit. De heela troep was genaderd en luisterde, Werklieden. Lijst 1 Katholieken 1 gekozene 1 suppleant MM. Eylenbosch 835 stemmen Vernae^e 836 Lijst 2 Liberalen 1 gekozene 1 suppleant MM. Verbestel 615 stemmen. Verhulst 614 Dus zijn gekozen 2 Liberalen en 2 Katholieken. Ondanks de schandaligste vervalsching van kiezerslijsten welke ooit heeft plaats gehad en waarvan we in volgend nummer eenige ty pische voorbeelden zullen aanhalen. ZONDAG 1 NOVEMBER, ten 6 uren stipt, Luisterrijk Avondfeest, ten lokale Concordia met da medewerking van den Turnclub HELP U ZELVE, Mijnheer eu Mevrouw MARIEN, en audere liefhebbers. Voor de Leden met een Dame van hun gezin, mits 15 centiemen per persoon. Zoudag 1 November van 10 tot 11 uren zijn er voor behouden plaatsen te bekomen in Concordia aan 25 centiemen. Personen vreemd aan de Maatschappij betalen 1 fr. om liet feest bij te wonen. Luisterrijke Vertooning, ZONDAG 15 NO VEMBER op Stadsschouwburg ten 6 uren 's avonds. Programma: 1) Wroeters, geprimeerd drama in 3 be drijven door Palmer-Putman. 2) De Liefde van 3 pompiers, blijspel in een bedrijf. De repetitien der Oude Garde onderbroken, door den kiesstrijd, zullen regelmatig berno- meu worden DINSDAG 3 NOVEMBER ten 9 uren stipt. Alle werkènde leden worden dringend ver zocht de repititio bij te wonen, vermits het Ceciliafeest met rasse schreden nadert. De besturen der Liberale Associatie en Li berale Werkmanskring vervullen een aange- namen plicht door de talrijke jongelingen die hunne medewerking hebben verleend alsook In de Papenijs staat een stakenhuis, daar ligt uw varksken in. Als 't maar waar is 1 Zeker waar 1 Mozes liegt nooit En wie heeft het gestolen en ginder ge bracht vroeg Venken, weet Mozes dat ook Dat moest bij mij niet zeggen, it heb de dieveu gezien ten minste een dief. - En wie was 't, vroeg Venkon spottend Durft gij dat vragen 'k Zou beschaamd zijn Eu waarom Wel, dedjeenen Pachter De Groot wou Garibaldi oens een kool stoven. Gij moest deu eerlijken man beschuldigen, zoo was het afge sproken. 'k Heb gehoord en gezien dezen nacht. Wat hebt gij gezien Gij hebt het varken uit zijn kot gehaald Gij liegt 1 brulde Venkeu en terzelfder tijd gaf hij Baaske een pagadet aan zijn ooren dat hij achterover in de kasseigracht rolde. Denkt ge misschien dat ge er daarmee van af zijt 1 riep een sterke, jonge kerel die sedert lang op Venken ne pik had. Slaan recht niet.Baaske zegt dat gij het zijt en verdedig u En gij geloot t hem Wij geloofden Belleken wel als ze zei dat Garibaldi de dief was. Baaske zegt bij het ge zien hoeft. Venken wist niet wat doen, wat zeggen. Hij de getuigen en de vele viienden, die het hun ne hebben bijgebracht om de bekomen zege praal mogelijk te maken, een hartelijken dank toe te sturen. NAMENS DE BESTUREN He Liberale WcrkmansJtring Gtjstaaf LEVEAU. He Liberale Associatie: Josef SCHOTTE. De besturen d r Liberale Kringen hebbeu de inrichting 1 eslist eener Liberale Wacht. We zijn verzekerd dat bunnen oproep gul zal beantwoord worden eD alle vrienden aan den strijddie onverpoosd weer moet aange- vaugen worden zullen deel nemen. Geeu oogenblik mag er getoefd worden en eenieder zal van het werk slechts zooveel te verrichten hebben, als met zijne gewone be zigheid en kennis strookt. Allen op 1! Gelijk ze zich bereid hadden om hun nen zegepraal te vieren van 18 October, maakten de klerikalen zich weer ge reed om verleden Maandag hunnen triomf te vieren welke zij zeker waren den 25 October te behalen. Alles was voor den vermeenden zege praal op zijne pooten gezet de slaven, stokslagers, waterratten, nachtridders, de voor- en achterwacht van al wat moet mede doen op bevel der mees ters was verwittigd eu opgeroepen om deel te nemen aan de processie, die onder benaming van zegestoet, ge woonlijk bij zulke gelegenheden de straten van Aalst placht te doorkruisen. Reeds had men de liberalen doen aan zeggen dat 's maandags de katholieken eene betoogiug zouden inrichten en de blauwen dus maar te huis,konden blij ven. Och, de lijsten der kiezers welke zondag aan de stemming moesten deel nemen waren zoo kolossaal en schanda lig verknoeid, dat het niet anders kon of de vier klerikale kandidaten zouden was immers onplichtig en de onplicbtige weet zich niet altijd te verweren zooals Liuen Pe reman het daareven deed. Kletsen zou bij en schoppeu, malheuren doen, als men hem val- schelijk verdenken durfde. IJselijke vloeken spanden in zijn mond. Herroep wat ge daar gezeid hebt briosch- te hij tot Baaske die uit de gracht kroop, her roep, of ik draai u den nek at. Eeu kletter is genoeg, deukt gij mis schien dat ik mij niet verdedigen kan tegen loeressen van uw slag Ja, Baaske, weer u Kss kss 1 Venken stond met de beonige, jeukende vuisten iu zijn broekzakken en had veel trok ze op Baaskens rug ten bloede te slaan, toeu hem eensklaps twee holleblokken op het ge zicht vlogen eu niet eeu keer, m uar drie, vier keeren en zoo gezwind als hout iu 't avuur. 't Was Bellekeu die, zich zelve geen meester meer, Venken haar kloeDen (1) op het bakkes sloeg eu zoo Baaske van een vreeselijke afros sing verschoonde. De boereu juichten Belleken toe en Venkens vijand zei Allo Baas en Belleken, vliegt er op met uwe tweeëa eu als gij het te kwaad krijgt zal ik wel een handje medehelpen. Baaske twijfelde, voor wederwraak beducht maar Belleken moediger, lichtzinniger liet het (1) Blokken. gekozen zijn. Gezien de samenstelling dier lijsten bleef er voor de katholieken geen den minsten twijfel over. Zondag voormiddag kon men het die heeren aanzien, dat het ditmaal met de liberalen gebeld was. Gichelend eu lachend, groetend en pollen handjes reikend stonden de grootmeesters der lijstenknoeierij op de Markt en maak ten zich op voorhand een krop over de overwinning welke zij gingen behalen. M. Bethune bezonderlijk, had pleizier als een kleine die weet dat er een lek kere Sint-Merten in zijn korf ken liggeu zal. M. Bethune's aanzicht straalde vau genoegen, is hij de oppertoeziehter niet der kiezerslijstenfabriek, hadden zijn broeder en Yien den avond teroren niet slim en grof gewerkt, bij de werk lieden-kiezers van den Beukendreef en omliggende Hem zou dus de eer van den klerikalen triomf te wijten zijn, aan hem zouilen de gekozen katholieken dus dankbetuigingen verschuldigd zijn, gelijk er weleer gestemd worden om hulde te brengen aan zijne waakzaam heid over de stadskas. Briefjes gingen over en weer van het Landhuis naar het Café Riche, waar de schurftige transparanten van acht da gen te voren nog in den hoek stonden der zolderkamer onder de hanebalken en ze juichten reeds, die goede men- schen en likten zich do vingers af tot... 2 uren Tot 2 uren wonnen ze en dansten en sprongen dat het stof iu de geburen vloog. Maar plotselings is 't gedaan De victorie is van 't brugsken in het water gevallen, de gezichten worden zoo treurig eu lang als een donkern winternacht eu op een, twee, drie zijn ze weg, de part skibus Men ziet de eene na de andere daar henen schuiven als van de hand Gods geslagen, terwijl anderen er van onder schieten als honden met een blikken potdeksel aan den staart Een liberaal M. DeWaelis immers gekozen on in zich ge3n tweemaal gezeggen, maar als ra zend wierp zij zich op den verbluften hand werker. Met een enkelen stoot van zijn vuist wierp hij het mager, nietig Belleken, middea den hoop terug, maar een zware hand viel hem ia den nek en duwde hem met onweer staanbare kracht in 't mul en Belleken sloeg met haar blokken op Venkens hoofd, dat da* houtsplinters iu 't roude vlogen. Hij gaf daar te seffens ook een pataat. Bah ik word het niet meer gewaar. Ten onzent is dat spoedig vergeten. Belleken zou veel beter doen haar varken te halen, 't beest zal gaan honger krijgen 1 8chei uit Belle 'k Zou hem willen doodslaan, doodstam- pen En met de twee voeten gelijk sprong ze op Venkens hoofd, maar met het ongelukkig ge volg, dat ze uitgleed en viel. Venken greep er naar, hij trok haar de saaien muts vau den kop en een heelen kies haar mee. Belleken huilde van de pijn. Geef het hem maar weer toe Maar 't oude vrouwken vreesde den klauw dien zij daareven gevoeld had en zij deinsde angstvallig achteruit. Venken geraakte eindelijk recht en voor da twintig vuisten der woedende boeren druip staartte bij weg. Belleken haalde haar Peeken terug en elk keerde naar den arbeid weder. Wordt voortgezet. I I ggg-y—B.1

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1