BAASKE STEK li Hulde aan onze gekozenen Nummer 46 Zondag i 5 November1 1 OÖl» Voor Taal en Vrijheid. Liberale Werkmanskring. WILLEMSFONDS. 't Moest er af Ouderdonis-Pensioenen. LEKKER Onmiekeering t' 18de Jaar. iüi pasja LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad Abonnementsprijs c_ voorop betaalbaar 4 fr. 60 voor den bruten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Eeklamen 76 centiem6n j Vonnissen op de derde bladzijde1 frank per drukfégêl M en bouneert zich op allo postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden tfofdl Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee rnetu. AALST 14 NOVEMBER. MM. Boterbergh Leon De Blieck Josef De Moor Karei De Waele Alexander Leveau Gustaaf Verbestel Louis Titelvoerende gemeenteraadsleden MM. Van der Schueren Odilon De Windt Albert Van Branteghem Corneilie Nys Frans Verhulst Teofiel Plaatsvervangende raadsleden. Luisterrijke Vertnoniug, ZONDAG 15 NO VEMBER op Stadsschouwburg teu G ureu avonds. Programma 1) Wroeters, geprimeerd drama in 3 be drijven door Paliner-Putinan. 2) De Liefde van 3 pompiers, blijspel ia een bedrijf. ZONDAG, 22 NOVEMBER 1903, Algenmene verplichte Vergaderiug, in 't lokarl Concordia ten 3 1/2 uren namiddag. Orde van den dag c 1. Verslag der vorige vergadering. 2. De Kiezing. 3. Balotteering van nieuwe leden. 4. Verschillende mededeelingeu. ZONDAG, 22 NOVEMBER 1903, Concert- Voordracht, teu 5 ureu 's arouds, in tiet lokaal De Graaf van Egmont Ingang vrij en kosteloos. De Voordracht zal gehouden worden door professor Maurits SABBE, een onzer ver dienstelijkste sprekers. Zij die bij een onpartijdig bestuur het meest «ouden verliezen, zij die dertig jaren tot over de ellebogen in de kas hebben gezeten, zij die Van do aflaenheerschiug alle8 hebben gekre gen wat ze hebben wilden, zijn natuurlijk de door L. Y. O. onderwijzer. t)e kleine bengels keken verbaas! op, ea de "eeue wijt het den andere. Woedend kwam het Venijnig wij veken buiten gestoken, zij tierde, ■raasde, schreettwde, tempeestte en zette beel de buurt overeind. Teiwïjl het kietelig wijveken de joenge ten verwenachtte tot iD het diepste der hel was de overbuurm in langs een bedekten weg bij Marjanneken gegaan om haar van 't gebeurde kennis te geven. Wil ik haar eens nen tand trekken Ja, maar maakt het niet te erg. Twintig minuten nadien was Mozes uit zijn schuilhoek verrezen, hij stond in volle majes teit voor het open venster met eeu vaandel in de hand en op het effen blafietuurken schreef 'Baasken met krijt, goed leesbaar. Belangrijk Bericht. Zondag, na het lof, pantomine en Baaske Stek en zijn Mozes zullen Vertoonen het leven en de daden van Belle Solferstek, de tooverheks van rechtover Komt zien Komt zien Elk zegge 't voort Terwijl Baaske schreef met eene nog zwieri- geweldigsten tegen al wat dien staat van zaken dreigt te wijzigen. Meer dan dertig jaren lang triomleeren, immer en altijd op voorhand verzekerd zijn van den uitslag, omdat dwang en geld, uitkoo- perij, bedrog en brasserij de rechtzinnigheid der kiezing bedierf ten voordeele der alleen- heersching en dan ineens, ondanks de gewone middelen, die alleenbeersebing in duigen zien vallen... ha 1 welke wanhoop, welke woede, welke razernij.... Ha ziet ge, vrienden van Dendergalm, dat is te veel Weet ge wel wat het is !1 Dcn~ derbode zijn en bekennan moeten, de uitslag der kieziug heeft aau onze verwachting niet beantwoord en bij die verwachting dan nog te voegen, de te-vet-betaalde druk werken zooals krotverslagen, kiezerslijsten, kermispiakkaarten en ruime leveringen van school- en bureelbehoeften, het leeuwenaan deel,..., het smeer van den kandeleer en dat alles bedreigd zien... Ja, voor hem wiens over tuiging aan die verkleefdheid grenst, uaoet het moeilijk te verkroppen zijn geweest. Voor de kribbelaars, die jaren lang al wat grof en walgelijk is hebben uitgebraakt tegen de liberalen, die jaren lang uit haat en wrok hebben bezwadderd en belasterd wat rein en deftig is, die jaren zich verlaagd hebben tot makelaars van gemeenheid en partijbelang moet de slag van 18 October verpletterend zijn geweest. Daarom ook is de wraakzuchtige ontboeze ming van Denderbode, over die kiezing zoo leerzaam omdat ze op ongekunstelde en onver holen manier lucht geeft aau de gevoelens van nijd en woede die het hart en 't gemoed der m tnuen van Denderbode overstroomen. Zij ontzien zich dan ook de boosaardigheid niet op sommige heeren zinspelingen te maken die laf en gemeen zijn, wel zorg dragende die heeren niet zoo nauw aan te duiden, dat ze voor den laster rekenschap zouden vragen kunnen aan Van de Putte. Ouder die misnoegden treft men heeren aau die zich, door 't openen eener straat op hunuen eigendom, ten kostte der n gemeentekas -willen verrijken. We zullen die kwestie eeus bezonderlijk be- n handelen.... Gevoelt ge wat al gramschap daarin ver borgen ligt, hoeveel haat erin doorstraalt Wie zijn die heeren r wie zijn die kiezers die zich ten koste der gemeentekas willen verrijken. Betaamt net Denderbode, daaro ver een woord te reppen hij die jaarlijks, zooveel uit die -gemeentekas op te rakelen heeft. Dia heeren zullen wel gevoelen hoe de def- tigh id bij de Aalstersche klerikaleu gewaar deerd wordt en zullen er zich naar schikken. Hat eiude der alleenheersching moest ko men. Het lag in de gemoederen, in het bart der kiezers, het was hun wil. Er is iets veranderd te Aalst 1 ge hand, bleef het geboerte, dat vau de markt reeds terugkwam nieuwsgierig staau om te lo zen. Als ze voortgingen kekeu zij uiet meer naar den kiabouter op den olm, maar spottend gluurden zij door Bellekeus ruitjes en grinni kend vervolgden zij hun weg. Satterpetat Wat moeten zij hebben die bonken Is het dan zoo'u zonderlinge affaire eeu ruit gebroken te hebben Daar, nog een Ziet mij die sproetelmuil eens aau met haar verhagula gezicut, zoudt ge met zeggeu dat wij haar bestolen hebben Lonkt eens, wat is dat ginder aan Baas- keuB kot Barrevoets vloog Belleken buiten en op een oogpink was zij aan den overkant. Wat staat er te lezen vroeg ze aaneen der nieuwsgierigen, deze keerde zich om, keek haar spottend aan en ging voort. Zij wendde zich tot twee meisjes, maar deze verwijderden zich spoedig of hadden zij een melaatsche ge zien. Belleken stond op heete kolen. Een schooljongen eindelijk hielp haar uit de curieusheid hij las ziugend en slepend het bericht Belle stond een poos beteuterd het geschrift te bekijken, maar zij was nogal vlug vau geest vooral als het er op aaukwam vau iets te verrichten dat niet ver stootte Gezwind liep ze achter haar hui zeken, greep eeu emmer, roerde en stompte in den stinkenden mestspoel, schepte haar vat vol en STAD AALST De Werklieden of Oud-Werklieden, geboren in 1838 of vroeger, die vermeeneu recht te hebben tot het Ouderdoms-Peusloen, worden verwittigd, dat hunne aanvragen zullen aan vaard worden ten bureele der Werkbeurs, van 9 tot 11 ure 's voormid.lags, te rekenen vau DIJNSDAG 3 NOVEMBER tot 31 DE CEMBER inbegrepen. Eens dit tijdstip verloopen zullen er geene aanvragen meer kunnen aangenomen wordeu. Aalst, 2 November 1903. De Burgemeester M. L. GHEERAERDTS. Neem het op. Sla het open aan bladzij Je 32. Wat Wel, jandorie, het krotverslag na de kiezing aau de lasteubetalers uitgedeeld Welnu op bladzijde 32, 12* eu 13a regels, lees Vernieuwing aer kleeding van de stedelijke Harmonie 1253,71 Lekker, ja, zeer lekker. Eerst en vooral er bestaat te Aalst geece stedelijke Harmonie, eu de Jonge Garde voor wier klcedij men 1253.7/ franken uitgeeft be nevens de jaarlijtvsche toelage van 2500 fran ken, zoaIer de aulero staercen m ie te tellen, is eenvoudig weg, de harmonie der katholieke partij. Ze boffen en poffen op hunne harmonie, op hunne muziek, maar drijven de schaamteloos heid, zoo verre die maatschappij grootendee's te onderhouden met het geld van al de lasien- betalers. We mogen gaarne lijden, dat eeno partij haar eigen muziek hebbe, maar dan zoudeu ze er ook fier moeten op zijn, voor die maat schappij in den zak te schieten, in plaats van haar te onderhouden uit de stadskas, bezon derlijk zou de partij zulks moeten doen, die zoo hoog oploopt met do vrijgevigheid ha- rer partijgeuooteu, op hare werken euz. Wij hebben meer dan eens de gelegenheid gehad over de katholieke Jonge Garde te spreken, die slechts ten dieuste staat der kle rikale partij en die niet meer recht heeft op do vette toelage van de stad dan al de andere maatschappijen van Aalst. Ofwel de stadsbestuurders willen de ontwik- ling der kunst bevoordeelen en dan hebben al de ernstige maatschappijen recht op onder steuning, ofwel zij achten dat aanmoedigen overbodig en dan moet men alle kringen ook de Jonge Garde elke toelage ontrekken zwierde het smerig nat van op de straat naar het verwenschte blaffetuurken. Mtar in stede van het vensterblind trof ze den onschuldigen Mozes en door het openraam den nek en den rug van Baaske, die op zijn zeven gemakken een schotel aardappels met prinsessen at. Belleken liep heen en akelig vloekte Man dus, zoo akelig dat de ruitjes ramelden en So- fieken Watergat, de kwezel, met de handen aan de ooren wegvluchte. Een halven minuut later kwam Bellekeu met nen tweeden emaier mestspoel aangedren- teld. Mandus sprong buiten met zijn kwade bus en legde aau vau iu het deurgat, 't Arme vrouvvtje was zoo verschrikt dat zij haren em mer liet vallen en huilend wegvloed. Gare schreeuwt Baas, uit den weg Ik lap ze omver 1 Bellekeu was weg of ware zij weggevaagd geweest. Baaske zette zijn geweer neder, een geweer zonder haan of trekker, hij greep den emmer, die nog half vol mestspoel was, liep over de kassei en wierp hem door de ruiten tot op de tafel, voor den neus van den ^verbluften Wan nes die zeker meende dat de wereld verging. Als uw wijf nog buitenkomt vandaag, brult Baaske, geef ik geeu cent voor haar le ven Bellekeu was dien dag niet meer te zien.... 9. Baaske trouwt. Den derden Zaterdag vau de maand Augus- Ma ir die hoeren denkeu er zoo niet ovef Ze redeneeren aldus. Met 2500 franken subsidia en de ste'efftfd kan men reeds wat verrichten, men betaalt daarmee, do muziekoverste, de boden,- éi' blijft nog aan over voor muziekstukken ontf.- Als we daarbij nu nog de Klaedij der tmfzié- kanten uit den zak vau alleinia betalen is dhfc voor de heeren, die bij gelegenheid achtei' kunne muziek opstappen zoo fier als pauwen eeue aangename en spaarzame verlichting. Want velen van die heeren nijpen er op'. Ze' zien verdrietig op als er af te doppen valt/ Hoe we zijn de meesters, we beschikken over alies eu we moeten dan nog geven 1 't Is niet- gepermiteerd Ze klagen die heereu, dat er zooveel te gé ven valt, geen dag gaat voorbij ot er wordt aan' de bel getrokken door allerlei nonnen en' geestelijken voor dit, dan voor dat, 't i3 af geld wat de klok slaat, altijd leggeu Ja, en van 't veel leggen hebben we 't huis; een kieken dood gehad, zei Jaap. Kort en goed ontneem de Jonge Garde heu>-' re geleende mannen, ontneem de Jonge Garde- bare gedwongen blazers, ontneem de Jonge' Garde heure toelagen en ze is ad patres den' berg af Zeker die heeren zullen het tegenoverge^ stelde beweren, ze zullen b. v. spreken van1 de nieuwe instrumenten (als hadden ze door deze aan te koopeu een Hercules -werk ver-- riebt) ze zullen op de borst slaan eD uitroe-' peu wij betaleu alle kosteu, wij onderhouden1 ons muziek. De Jonge Garde kostte ons iu 1901 Voor kleedij 1253,71 Voor toelage 2500,00' totaal 3753,71 Zegge met de steerten meer dan 4000 franken'.. Welnu westellea voor tot proeve de subsidien met steert en al af te schaüsn, dat elke partij zijne muziekmaatschappij recht houde en ge zult zien hoe de Jonge Garde verdwijnen, zal als rook. Overigens gaat met kermis of vastenavond! naar de fensten der Maatschappij, 't ziju uit vaarten. En zoo komt er krot in de stadskas en zoo> worden de opcentiemen van tijd tot tijd ver meerderd. Men zegge het voort. FLUP.. Terwijl de klerikale gazetjes onzer stad over de kieziug zeeveren en raaskallen als oud» kwezels, stellen wij mat genoegen den omme keer vast die zich veropenbaard heeft en nog: veropenbaart iu de gemoederen van. het voLls onzer Stad. tus trouwde Mandus met Marjaonaken. Garibaldi was Baaskens getuige, een ven® bloedverwant stond de bruid ter zijde. In de vroegte trok Baaske met Livien op. Hij had uit de kist eeu zijner prachtig® plunjen gehaald, hem door zijne moeder zali ger gekocht in den zonnetijd van zijn leven. Zij was hem nu te wijd geworden en de snede was niet meer naar de laatste mode, hij zag er iu 't geheel niet kwaad uitzijn.hoogea hoed aanzichtte hem nog goed. Belleken, die achter op haar klompen sloeg kou haar spijt uiet verkroppen en riep Foert I Foert f zoover haar keelken gapen keu 1 Garibaldi keek hem soms even aan met me delijdenden blik en spijtig schudde hij het hoofd als er gejouwd, gefloteu of geroepen werd. Baaske was den vorigen avond te zij neat gekomen. Livleu, wilt ge mijn getuige zijn Ja, ik wil op voorwaarde, dat gij u deftig zult gedragen zoolaug ik er bij ben 1 Ik moet in deu voormiddag weer te huis zijn er is voel werk. Kunt ge bij ons niet blijven Gij zijt een brave kerel O, waren zij allen geweest als gij en diep bewogen greep hij de hand en neep ze warm iu zijne hand, eens zoo trouw en kloek. - *-"•*' - Wordt voortgezet. C

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1