BAASKE STEK 18de Jaar. Nummer 48 Zondag 29 November 1903. Abonnementsprijs™0*od° ^nd bulten j voorop betaalbaar Willemsfonds. De Liberale Jonge Wacht. De Oude Garde. Turnelub Help U Zelve. Nij verheidshoofden. Met onze centeoi. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men bonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen HrukreflSH Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefranke Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordft Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 28 NOVEMBER. De boekerij van het Willemsfonds, waar iedereen kosteloos schoone boe ken kan ter lezing bekomen is alle Zon dagen open van 10 tot 11 uren voor middag. Maandag 30 Novembev, ten 8 1/2 uren 's avonds in den Graaf van Ef/mont eerste vergadering der Liberale Jonge Wacht. Al de vrienden welke door woord en daad, de libe rale partij helpen willen in dea strij I voor de volkszaak worden dringend verzocht deze ver gadering bij te wonen. De vrienden die bii vergetelheid geene uit- noodiging hebben ontvangen, gelieven deze mededeeiing als uitnoodiging te beschouwen. Orde van den dag 1. Stichting der Liberale Jonge Wacht. 2. Aaubieding van een reglement, dat in ee- ue volgende vergadering zal besproken en niet de noodige wijzigingen aanvaard zal worden. Namens het voorloopig Bestuur. Het Ceciliafeest der Oude Garde Les Amis Constants wordt gevierd Zon dag en Maandag 6 en 7 December eerst komende 1. Zondag ten 11 uren ver gadering in het lokaal Concordia, a) uitstapje met muziek, b) Algemeene vergadering om over te gaan tot de vollediging van het Bestuur, het ver slag over den toestand der Maatschappij balloteering van nieuwe leden. 2. Ten 5 uren banket. 3. Maandag avond ten 6 1/2 uren avondmaal en daarna uitstap met mu ziek. Zondag 13 December ten 6 1/2 uren 's avonds, Groot Tnrn- eu Dansfeest in Concordia. Prijzen der plaatsen Be- scherming8kaarten 2,00 fr. Eersten rang 1,00 fr. tweeden rang 0,50 fr. Liberale vrienden van Aalst. "We doen een beroep op uw gezood verstand We verzoeken u de kiezerslijst der nijverheidshoofden van Aalst grootea- deels in druk te geven niet korte com- mentarien over de meeste kiezers door de klerikalen op de lijst gebracht en met eene bijgevoegde lijst van niet-in- geschreven nijverheidshoofden. Waarom niet gereklameerd vraagt ge- Omdat het stoffelijk onmogelijk is de reklamatieu te doen in den tijd door de wet der eerloosheden daarvoor bepaald. We willen een paar voorbeelden aan halen van nijverheidshoofden, om u de schurkerij beter te doen begrijpen. M. Rochus Geeroms, die sedert 10 ja ren, twintig werklieden regelmatig aan den arbeid heeft en dit jaar een supple ment van belasting heeft moeten betalen omdat do tolbeambten 25 gasten bij hem aan 't werk vonden in plaats van 20 welke hij had aangegeven op 't einde van 1902 is op de lijst gebracht dor werklieden als schoenlappersgast Zoo zijn er met dozijnen liberale nij verheidshoofden van de kiezerslijst ge laten door de klerikale knoeiers, die overal de baas zijn, waar onrecht, valschheid en politieke schurkerij hun ne heeischzucht kan dienen of bevredi- - gen. Op diezelfde lijst hebben die knoeiers integendeel dozijnen en nog dozijnen kiezers ingeschreven als nijverheids hoofden, die daartoe niet meer recht hebben als Dirk Martens. Koffiebranders, blokkenmakers, mos- taardfabriekanten en solferstekmanueu. Als koffiebranders staan op de kie zerslijst bureelbedienden die nooit een koffiebranderstrommel hebben gezien, werklieden wier vrouw een smokkel- kraampje houden waar de schoolkinde ren hunne centen komen versnoepen aan suikeren boontjes, winkeliers die nog nooit ongebrande koffij over den dorpel hebben gekregen. Als blokkenmakers zijn ter stembus gebracht menschen, die tevens jacht wachter en loopjongen zijn en zooveel van 't kloetkappen kennen als een wa terrat van deftigheid. Mostaardfabrie- kanton staan er genoeg op de lijst om aan al de klerikale kiesknoeiers van Belgie een jaar lang dagelijks mostaard - baden en mostaardpleisters te bezor gen. Nijverheidshoofden die voor 20 stuivers daags en min met gansch hun nijverheidstuig langs de strateu leuren. Als nijverheidshoofden spannen even wel de solferstökfabriekanten de kroon. We raden n aan eens het nij verheids- gesticht van zulken fabriekant te bezoe ken. Zijn fabriek is ouder den blauwen hemel, 't zij op den dorpel van zijne woning, 't zij op ,'t achterbofje vlak voor de deur van 't gemak. De machie- nen bestaan iu eene pan waar hij solfer j op smelt en een hot waarmede hij de lange hennepstekken na ze aan beide I eindon gesolierd te hebben Van boereti- woon tot boerenwoou draagt, waarmede er als 't wel gaat een plaket en een bo terham met spek daags te verdienen is. En zeggen dat er menschen zijn te Aalst die de boosheid zooverre drijven de alleenheersching niet te loven voor de uitbreiding welke sommige nijverhe den hier hebben genomen onder hunne bescherming. Wat zijn de stoelenvlechters, de ko- komanuen en kastanjewarmers van Brussel vergeleken bij de koffiebran- branders mostaardfabriekanten en sol- ferstekbereiders die als nijverheids hoofden te Aalst geboekt staan op de kiezerslijsten voor den Werk-en Nij- verkeidsraad? 't Zou iu de hoogste mate kluchtig zijn, indien het geen bewijs ware dor verregaande politieke eerloosheid onzer tegenstrevers en van de misselijkheid der kieswetten tevens. Liberale vrienden van Aalst Door talrijke voorbeelden moet ge die misselijkheid doen uitschijuen, af druksels zenden van de Aalstersche kie zerslijsten aan Volksvertegenwoordigers en Senatoren dat alleen ware voldoen de om eene wet te doen wijzigen die het plegen van dergelijke buitenspo righeden walgelijk maakt. Al even is het gesteld met de kiezere*- lijsten der werklieden voor den Werk- rechtersraad Bijna zoo schandalig is die: boel, als de vierde stem op de andere; lijsten. Al dat geknoei moet verdwijnen eui 't zou ons verwonderen als er in heel: Belgie eene liberale vereeniging aange troffen werd die van hare mandataris sen niet vergen zou, ja, krachtdadig ei~ schen, dat zij het verdwijnen van al die chineezerij en bezonderlijk de afschaf fing der vierde stem zouden bewerken,, door het stemmen eener wet van ver eenvoudiging, gelijkmaking en volledi ge toepassing der Evenredige vertegen- w oordiging, in afwachting dat de ge lijkheid aller Belgen, in een artikel der grondwet bevestigd, ophoude in een an der artikel verloochend en verminkt t® worden. Een omzendbrief aan al de liberale; kringen des lands om daarop de aan dacht te roepen zou voorzeker niet on gepast zijn. Als de kat vaD huis is. Ge kent het liedeken, dat nergens beter vani pas komt dan in Aalst. Er was geen toezicht en in de kas dansten, do muizen en ratten en knaagden wat ze kna-- gon konden. Er werd nen post gepakt met onze centen 1' We vertelden verleden week, hoe vlijtig de. klerikale harmonie inde stadskas rakelt.. In, 1901 werd er 1253, 71 uitgegeven voor de kosr- tumen der muziekanten, welnu in 't budjet van 1903 staat er weer eene uitgaaf van 700i franken voor herstelling der kostumeu Op 3| jaar tijd om 700 franken broekgespen,, vest zakken, spriotknoppen, 't ls gepeper.d Oh, die katholieke Jonge Garde kan, er weg; mee Met onze centen word :n hunne, kostu,- men vernieuwd en gelapt Met onze-centen, wordt jaarlijks hunne kas in evinwicht gehou-, deu, met onze centen worden de hoven vei;-, licht a's 't kermis is enz. - Zoo is 't gemakkelijk een muziek teondeii-. houden, geheel de stad betaalt ei voor.. door L. Y. O. onderwijzer. Plotseling werd do kalmte, die als een logge nevel over het gehucht hiug, gebroken door het rumoer eener wilde muziek. Men toette, biaa8de, floot op alle tonen en op alles wat maar eenigzins klank gaf op hoornen, op mooren, op holle stoofpikkels, op versleten ko peren speeltuigen, fluitjes, fijfers Er waren er die sloegen op slechte ijzeren potten en em mers, op marmiten. Sus, de smidsgast reed op een kar door acht mannen getrokken, en boot ste den donder na met een groot stuk plait- Bij dat alles het getier, gezang en gejouw van vrouwen en kinderen, 't Was geen ketelmuziek meer, maar een helsch, een duivelsch muziek. De drom kwam langs de kasseide af, het echtpaar te gemoet. Marjanneke of ware zij bevreesd, sloot zich dicht tegen Baasko aan. 't Is niets zei Mandus laat mij eens doen en volg mijn raad Loop gij in die hoplochting en ga door de weide naar huis, zorg dat u niemand zie, vermijd de wegen en ontsteek een licht te huis binnen een half uur beD ik ij u. Marjanne verdween. Baaske zette een tristig gezicht en jamme rend ging hij de herberg binnen en liet zich op een stoel nedervallen. Eilieve 1 Baaske waar is de vrouw Wist gij wat er gebeurd is En schreiend dat al die't hoorde compassie had vertelde Baas Wij stonden, de brug was geopend drie schepen moesten doorvaren. Er stonden veel wagens en karren. Plotseliugs en zonder dat iemand het wist hoe het kwam begon een paard te steigeren en te dreunen. Ik sprong op zij mijn vrouw sprong ook, maar zij was niet vlug genoeg en zij werd in de vaart geworpen. Zij verdronk haar lijk ligt iu 't gasthuis. En Mandus weende jobstranen met tuiten en elk in de herberg beklaagde hem diep. Eu 't muziek komt u afhalen. 't Zal hun voel eer gesproken worden 1 Inderdaad de drom beistjagers n was ge naderd en hiel l stil voor de herberg. De ver spieders hadden Mandus bemerkt eu het sein gegeven. 't Ware eene schande zei Engelbert te 8charminkelen op een avond ais deze. Wacht Baaske 1 Hij ging buiten en van op de trap verzocht hij stilte. Jongens, zei hij, keert naar huis en steekt uw gereedschap in 't dak er is een ongeluk geheuid. Marjanneken is over een uur te Ni- nove in deu Dender gevallen en verdronken. Ge liegt 1 Wie zegt dat daar Niemand antwoordde, want de baas uit De Barreel was oen vieze klant en een gevreesd vechter Ziehier hoe het gebeurd is eu hij herhaal de wat Baaske hem zooeven op de mouw had gespeld. Ware het niet iets zondigs op zoo een avond te leesten Ik vraag het niet aan de losbollen maar aan de verstandigsten onder u Men hoorde nu boven alles uit de snijdende stem van Belleke Solferstek Is Marjanne iu den Dender verdronkeu, dan heeft zij wat ze zocht I Maar satterpotat, ik verwed er mijn besto muts voor dat Baaske ze iu het water heeft gestamptHij zit er nu mede met haar centen nu kan hij voor eenigen tijd weer zui- peu 1 Laat ons naar huis gaan, kinderen, mor gen zullen wij dat beter weten Ja, zei Venken, laat ons naar huis gaan Eu stilte, zei Sus laat ons de dooden niet storen. Marjanne is wel van onze schra- bille niet, maar dat doet er niets toe, 't is toch ne meusch en sterven is het laafste gerecht 1 Allemau ging naar huis. 10. De Baaskens Kermis. Dienzelfden avond en den volgenden mor- gend had zich de mare van Marjannekens dood met bliksemsnelheid verspreid. Baaskens list zouten volle gelukken het feest, dat al het volk van twee uren in den om trek Daar de kasseide moest lokken, zou slechts een misbaksel zijn. Maar Mandus had gerekend zonder zijp wijfje, Marjanne, zei hij, wij houden ons vandaag; koest, niemand mag ons zien voor den avonds zoo niet valt mijn plan in duigen. Wij blijven, dus binnen Hoe 1 Gij moogt u niet laten zien dan in deij laten namidd ig En waarom Daarom Baaske vertelde hoe hij de muziekanten haJi gefopt den vorigen avoud. Heel wel maar ik mpet naar de. kerke gaan 1 Bah voor eenmaal zaLOns. Heerken (fajt niet kwalijk opschrijven Ik ga naar de hoogmis, Dedjeenen I. Wat Baaske verder ook aanwendde om, h^i koppig wijveken van h iar bes'.uit af te b,rea,-. gen 't was al boter aan de galg. Als de mis luidde kleedje Marjanneken zicl\ aan en springlevend en opgezet als eene va.p viermaal zeven trok zij er uit. En Baaske raasde,: Slens, leolijke slons^ ouwe pros Er zal gescbermiukeld wordap dezen namiddag 't zal uwe fout zijn en heboa-. ten zult gij het, dat zeg ik Met hun kerk ap hun pastoors 1 Dedjeenen, de zee iu ipoestep ze vliegen, al die kwezelaars Kom en jatte, teljoor en pot, al wat hem in de handen vfef werd in gruizelmenten geworpen. Wordt voortgezet,,

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1