BAASKE STEK Zondag 6 December t90ob. Nummer 49 Willemsfonds. De Oude Garde. Turnclub Help U Zelve. Liberale Werkmanskring Hij moei, bij zal IN MEI. 18^e Jaar. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen druke^l Prijs der Annoncen E,e^iamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank*. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden WOiidft Handschriften worden niet terug gezonden,. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad Abonnementsprijs :)*--* voorop betaalbaar r 4 fr. 50 voor den buiten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Me n bonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 53 AALST. Nee spe nee metu. AALST 5 DECEMBER. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Ègmont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Het Ceciliafeest der Oude Garde Les Amis Constants wordt gevierd Zon dag en Maandag 6 en 7 December eerst komende 1. Zondag ten 11 uren ver gadering in het lokaal Concordia, a) uitstapje met muziek, b) Algemeene vergadering om over te gaan tot de vollediging van het Bestuur, het ver slag over den toestand der Maatschappij balloteering van nieuwe leden. 2. Ten 5 uren banket. 3. Maandag avond ten 6 1/2 uren avondmaal en daarna uitstap met mu ziek. Al de eereleden en vrienden worden vriendelijk verzocht het uitstapje van 's zondags mede te maken, alsook dat van 's maandags 's avonds. Zondag 13 December ten 6 1/2 uren 's avonds, Groot Tnrn- en Dansfeest in Concordia. Prijzen der plaatsen Be- schermingskaarten 2,00 fr. Eersten rang 1,00 fr. tweeden rang 0,50 fr. Vrijdag 25 December, eersten Kerst dag kostelooze tombola voor de wer kende leden van den Kring in het lo kaal Concordia. Schoone prijzen. De Eereleden en Bestuurleden nemen geen deel aan de trekking. door L. V. 0. onderwijzer. Is 't noodig te zeggen wat verwondering Marjannekens verschijning baarde op de kas- Sii, in de kerk. Het jonge volkje van Roesbeke was razend Snullen waren zij die zich alzoo door Baas- ke om den tuin hadden laten leiden. Zij wer den dan ook door de jongens van de andere wijten op de h.erlijkste wijze voor deu aap gehouden. Belleken Solferstek was schier zinneloos van spijt. Satterpetat 1 dat ik niet slimmer was Engelbaas moest verdonderen 1 Die uil 1 Wat kon hem dat schelen dat we pleizier maakten I Was Marjanne dood dan was ze dood Moes ten wij daarvoor schreien misschien He Sus Wat is 't Ge moet dezen namiddag uwe schade zien in te halen Doet ge niet mede Neen Ik heb spijt genoeg maar in den klaren dag kan ik niet, jongen 1 Katoen moet ge geven i Wees gerust 1 Baaske heeft ons ferm beet gehad, he Ik geloof u Waar zat de Marjanue Weet ge 't niet In de beste kamer bij Engelbaas madame zat in den salon beves tigde Belleken zoo zeker alsof zij 't gezien had' We zullen maar zeggen gelijk de mat- tetaartmannen van Giersjbargen Hij moethij zal er door. Weinig kan't ons schelen of de ach teruitkruipers van ons arrondissement krakeelen en twisten oin plaats en voor rang, om eer enz... terwijl se hun vuil lijnwaad aan hun balkoen uitwringen, zullen wij nut trekken uit goed weer en wind om wat aan te zeilen. We zeggen daarom tot al onze vrien den Spant de zeilen den boeg land waarts Vooruit met wind en tij naai de lang betrachte haven, waar we juichen zullen hoezee hoezee en de zegevaan zullen planten. Gaat geheel het arrondissement Aalst door en spreekt er over do toestanden, ge zult verbaasd staan over den omme keer welke zich in de meening van het volk veropenbaart. De klerikalen zei ven kunnen zulks niet ontkennen. In bijna alle gemeenten van 't arrondisse ment is er dit jaar strijd geweest voor den gemeenteraad en zoo de uitslagen voor 't kartel niet zeer gunstig wareu te Ninove eu slecht te Geeraardsbergen de uitslagen bekomen door de liberalen te Aalst, te Overboelare en andere ge meenten wegen daar ruim tegen op. We zijn zeker een zetel te bemachti gen. Maar we willen meer, we moeten dingen naar een tweeden zetel. Oh de klerikalen zullen wel den schijn aannemen te spotten, maar we mogen ons niet laten ontmoedigen de Woestisten zullen als we werken bene den de 30,000 stemmen blijven, dan komt hun vierde man met 7000 stem men hun vijfde met min dan 6000. Welnu als we eenparig den kamp aan gaan en doordrijven kan ook een twee de zetel door de liberalen worden ge wonnen. Dus geen tijd verloren. Laat ons on- middelijk na Nieuwjaar de afgevaardig den der verschillende kantons bijeen roepen. Gelijk thans de zaken staan is er middel in een paar zittingen geheel Ik kan het bijkans niet gelooven Hij verkoopt aau mij geen twee pinten bier meer. Gij hebt gelijk En de andere jongens moeten doen als gij 1 Dat is penjüuleus Bakt ge koeken ook? Zeker 1 Gij kunt dan mijn koekenpan halen maar draag er zorg voor de weerga is er niet meer zoo'n eerste klasse Eu't oude, netelige vrouwken verdween in haar huis. Den Leelen namiddag was het een otor en weder loopen zonder c-ind noch maat. Eik wedijverde, elk wou het meest bijdra gen om het feest te doen lukken, het was als een drift men moest immers de schade inha len lijk Belleken het had gezeid. In Do Piotzetelde van na de hoogmis het komiteit der Baaskenskermis, zooals ze reeds was gedoopt. Sus, de smilsgast was de voorzitter, Venkeu de handwerker van pachter De Groot, was de ouderpresident en Tist Slaaplang de secretaris er waren nog drij le den I Het komiteit had zijn presgangers uitgezon den dezen wierven nog eenige jongens aan die na den middag een po3tje bekleedeu moes' ten en strooiden mede uit dat Engelbaas bui ten de kermis was gesloten voor zijn kodderij van den vorigen avond. Op den schuurvloer, op een slede vastge klonken, stoud een man en een vrouw, ten minste twee musscheuverschrikkers, die een uiau en een vrouw geleken en die Maudus en Marjan verbeelden moesten. Op een grooten ijsstoel was een Jhouten den strijd op touw te zetten en de noo- dige maatregelen te nemen opdat de propaganda zoo vruchtbaar mogelijk zoude zijn. We mogen in alle geval zeggen tot onze vrienden, moed onverpoosd gewerkt en de liberale partij die de alleenheer- sching heeft geknakt in Aalst, zal ook een harden slag toebrengen aan de Woestisten vau heel het arrondisse ment. Onze kreet weze dus we moeten, we zullen zegepralen. 't Klerikale kamp staat in rep en roer. De kopstukken der klerikalen vau Aalst bekijken elkander als porseleineuj hondekens op een schoorsteen blad. Wat is er gaande In Mei aanstaande is 't kiozing voor de Ka mer van Volksvertegenwoordiging en naar aauleiding daarvan wordt er gegrold en ge blaft dat het van Geertsbergen tot Aalst weer galmt. Er zijn vijf volksvertegenwoordigers te kie zen. Elke partij duidt op de kandidatenlijst de plaats der kandidateu aan. Wij hebben dus bij de klerikalen in 't Arrondissement Aalst Eerste man Woeste. Het kan immers niet anders, de Aalstersche kopstukken meest al len kazakkeerders kunnen niet anders dan Woeste, de koning der draaiers aan hun hoofd te plaatsen. Tweede man De Sadeleer. Afgedane zaak. Vroeger werdM. De Sadeleer wel door wroeter Betbuue onderwijnd, maar da te Brus sel verblijvende advokaat vervult de rol vau boerenmjuscb, ergo M. De Sadeleer is num mer twee. Derde man. Potverdekke reeds aan num mer drie zit de kap scheef. Eersten vooral een haakje. Ditmaal mogen de oude bewaarders er op roxenen dat ze min stemmen zullen behalen dan vroeger, omdat de liberalen meer dan duizend gegronde rekla- matien tegen de kiezerslijsten der verschillende gemeenten hebben ingebracht en ook nog om dat de liberalen na nieuwjaar eene propagan da zullen maken in geheel het arrondissement waardoor de Woestisten een aanzienlijk getal stemmen zullen ontnomen worden. We zeggen dus de Woestisten zijn niet ze ker den vierden zetel te veroveren, meer nog, ze zijn bijna zeker hem niet te hebben daarom beeld genageld het verbeeldde Mozes. Eenheele week lang, iederen avond en tot laat in den nacht, ha iden de boerenzoons der buurt daaraan gewerkt. Baaske kwam nog al presentabel voor met zijn beogen hoed, ziju lange groenlaken jasenzijn wit ondervest maar het tetterig Marjanueken was en dat op raad van Belleken Sulferstek recht slordig toe getakeld Zij droog op baar vuile vlassen ha ren een leelijke vod van een slaapmuts, haar katoenen jakje was tot op den draad versleten en door het strijkijzer op sommige plaatsen ros verschroeid, op haar zwart geplammuis- terd rokie lag een volan dia moedwillig in het slijk was gesleurd, het schoot was van slechte drol vervaardigd en het lint was scheef toege- strikt O, wat zag zij er ellendig en slettig uit Wat zou Marjanneken van spijt en gram schap knarsetanden als zij het zien of weten zou dat zij thans in den wijden omtrek als een vuile tang werd aangezien. In de kamer dei- herberg stoud de bloem, het spek, stonden wa felijzers en koekepauuen gereed. Daar binnen ook de kostumen van Sus, die tandentrekker zijn moest, van 't zonnige Fieken Hutsepot en lieve Renelleke Suikerboon, die pasteibak sters vertoonen moesten, van Veuken eu Tist Slaaplang, die «argons wareu in de mos seltent, van Jantje Welgemutst die liedjeszan ger was, van Tone Laatzedoor die brillen ging verkoopeu eu van Trientje Dollegri9t die snuif moest vei venten 1 Voor Het Schoentje, was de waterbak al vaardig. Er was een puitenkoers een prijs voor het schoonste beest een liter bier voor wie het leelijkst muiieutrekken koneene wordt erslag geleverd voorden derden maa.. Wie zal de derde man ziju Zal het Bethiyift wezen, zal het Benjamin Pieraert zijn v.aA Geeraardsbergen. M. Bethuno was de derde man in 1:900, hijj steunt zich daarop als op een verkregen recht h als op een niet te veranderen stelling ik was, er, ik wil er nog zijn. Miar de Geeraardsber-. genaars laten de tanden zien in 't klerikaal Zoudagblad van Geeraardsbergen leest mem bet volgende Nu dat dr Paul Pieraert in de Kamera ia willen wij hem erin houden. En het is daar-«- om dat wij eischen dat Aalst voor wiena mannen wij menig paar scboenen versleten. hebben op zijne beurt voor onzen man wer- ke eD stride met al zijne krachten, en op> voorhand de verbintenis neme alles te doen wat mogelijk is om tot dien uitslag te gera-. kenLeve Paul Pieraert, 1 Hij moet,, hij zal er door 1 n Derdö manPieraert of'Bethune. Vierde man.... Bethune of Pieraert Als we inzien het getal stemmen behaaldi door de liberale kandidaten tegen M. Pieraert, als we daarenboven in aanmerking nemen, dat we voor die kiezing ternauwernood 14 dagen, propaganda hebben kunnen maken mogen we, gerust bevestigen dat in 1904 de Woestisten, den vierden zetel niet zullen bekomen. Wie- als vierde man opkomt mag zich op< voorhang aanzien als naar Rustegem verzonden De vijfde man. Twee pretendanten betwis,-- ten elkander een plaats op de kandidatenlijst.. De eeue heeft sinds lang daarop zijn boontjes, te week gelegd, heeft zich als een foorreklaam- maker aangesteld grof (dat zit in 't bloed)) lomp, brutaal en hij zal 't natuurlijk van zijn mededinger winnen die ten minste oen fat-, soenlijk meusch is, maar door den andere dg, keel zal afgebeten worden*. Wat meer is, die twee-aspirant-kandidateu, zitten er zoo niet achter om maar vijfde kan didaat te zijn, ze houden er geenszins aan, door JJcnderbode als kandidaat-stopgat te. worden betiteld, ze verlangen eene betere, plaats en dan valt er te bezien of een der twee, die nu al dingen naar de derde plaats erg ver lekkerd zijn op de vijfde. Aan de wip heeft de laatste vogel ook prijSj maar op de kandidatenlijst..berniek 1 al die, woeste-heeren bedanken ervoor. Voeg bij dat alles nog de klopping door de, alleenheerschers van Aalst opgeioopen den 1% en 25 October laatst, de ontwaking van den, onafhankelijkheidszin in geheel ous arrondis,- sement en het aantal gescarabde valsche kie zers. Voeg daarbij nog de zorg voor de aanstaan de provinciale kiezingen, waarover er in ou& ringsteking voor 't voetvolk te paard enz. Het komiteit was volop bezig met te schik-, ken waar de verscmlleude spden zoqdju, plaats hebben en welk bet bedrag der prijzen, zijn zou als Baaske in de herberg trad. Sus stond op en rukte Mandus de vijf. Mandus hield zich goed en schudde hartelijk de hand van den spotzieken smidsgast. Niet kwaad daarvoor he, Baaske ?- Neen, op een voorwaarde -» Eu die is Ik vergeef en vergeet maar als ik b&b> weergegeven wat men mij gegund heeft, begra-, pen Welnu als ik poets wederom poets spged^ zult gij 't niet kwalijk nemen In het geheel niet De hand daarop 1 Zoo alles is ib d.eq haak. Geef mij nen druppel jenever. Mogen wij onze affaire bij q Iqteq zien 1 Zeker 1 Eu er mede binnenkomen Natuurlijk. Baaske vertrok en overging Belleken nay den hoek van zijn huis. Had Marjanue dood geweest, zei Belle ken, ik hadde Satterpetat ruiju eed er op ga- daan dat gij ze in de vaart had gestampt'. In den naam des Vaders eu des Zooqs eq des H. Geest Amen. Ik heb mijn Mozes no,g niet bij mi) eu gij zoudt misscuien pro.beereq om mij een kwaad lot te werpeq. Dezen na -. middag haal ia h«m. Baaske en zy u Mozeg zullen ook op de kermis zijn, hoort ga't wijt, en u uitkleedeu zullen wij, u uitkleeden to,| op uw bloot vel. Wordt Yoortgezet,

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1