De Dendergalm. BAASKE STEK V Nummer 52 Willemsfonds. PENSIOENKAS. 18de Jaar. Zondag 27 December 19Ö3L LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs d ™°r de atadvoorop betaalbaar v 4 fr. 50 voor den buiten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Man bonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank Prijs der Annoncen per drufcre^ Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordfc Handschiiften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 26 DECEMBER De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egrnonl Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schooue boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Oude Garde. Tweede deel van het Ceciliafeest Zondag 10 Januari 1904, ten 6 uren 's avonds stipt iu 't lokaal Concordia CONCERT. Het programma zal eerst daags, aan al de leden worden behan- digd. Denzelfden dag ten 9 uren 's avonds GROOT BAL. Uitmunteud Orkest. Puik Buffet. Dit feest wordt gegeven voor de leden en de dameu van hun gezin. Personen vreemd aan de stad en ingeleid door een l:d mogen ook het feest bijwonen. De afvaardigden van het Koraiteit zullen den derden zondag van elke maand de bijdragen ontvangen in Con cordia van 2 1/2 tot 4 uren namiddag, ten ware er uitzonderlijk een andere dag of uur werd gemeld. Bijtredingen worden nog immer aan vaard. Men mag storten gelijk men wil, doch ten minste 50 centiemen ineens. Het is voldoende 3 franken 's jaars uit Ie leggen in een maal of zelfs in 6 maal. Wie deze maand b v. 1 fr. of 2 fr. stort moet daarom alle maanden geene deigelijke Bom storten. Elk mag uitleg gen naar beliefte, als de bijdrage 3 franken's jaars bedraagt is het vol doendo. Men mag niet meer storten dan 60 fr. 's jaars, en de toelagen worden maar toegekend op 24 fr. al heeft men meer uitgelegd. Weldra treedt DE DENDERGALM zijn negentienden jaargaug in. Door onspoed en tegenslag, door storm en tempeest, hebben wij ons heengewor- steld, onwrikbaar in do bres voorden strijd tegen bedrog, togen valschlieid, ;egen aebteruitkruiperij, onwrikbaar getrouw aan de blauwe vlag, aan de onvergankelijke princiepen der liberale jartij Rampvolle dagen heeft DE DENDER GALM doorworsteld, verraden door degenen soms, die de liberale partij als eene slang aan deu boezem bad gekoes terd, en die hunne vrienden, hunne stad en hunne denkwijze verloochen den', naar den vijand overliepen en ons ilad ten val poogden te slepeD, omdat huu dwazen hoogmoed en hebzucht niet werd voldaan. Maar blijde dagen heeft DE DENDER GALM ook beleefd wij hebben ge juicht telkens nieuwe strijdkrachten kwamen opdagen telkens nieuwe man nen de pen opnamen om krachtiger dan voorheen de reactie af te takelen wij hebben gejuicht telkens nieuw soldaten zich aansloten bij de bestormers der vtstiugvaa bedrog en verstomping. Onverpoosd heeft DE DENDERGALM den kamp doorgedreven ongenadig hebben wede misdrijven, de kwalen, de ergerlijkheden en boosheden van 't klerikalisin aan de kaak gesteld, overtuigd dat eenmaal de dag aanbre ken zou op welken de oogen onzer stad- genooten zouden opengaan en zij zich roud ons zouden scharen omdealleen- heersching, om den bok van zijn voet stuk neer te halen. En dit jaar is die dag aangebroken DE DENDERGALM heeft triomf gezon gen want hij mag zich beroemen tot het behalen van dien triomf het zijue te hebben bijgebracht. Thans heeft de blauwe vlag mogen wapperen in Aalst ten teeken van zegepraal, we zullen niet rusten eer ze wapperen zal over den volledigen triomf. mm door L. V. O. ouderwijzer. Zij zette zich neder tegen den muur onder het kamervensterken, op ilezellde plaats waar zij eenige maanden geleden, Baaske den in houd van haren waterpot over het hoofd klonk. Zij schreide er jammerlijk "oort, jammerlijk als op de droefste dagen van haar leven. Daar stond nu haar huizeken, haar gezellig huizeken, waar zij in de eenzaamheid, levend met de beelden en de herinnering harer over leden geliefden, zoovele stille avonden en nachten had doorgebracht. Daarbinnen weer galmden haar wiege-en liefdeliedereu, haar treurzangen, daar vielen hare tranen, klonken haar klachten zoo smartelijk roerend. Rustig, vredig kou zij voort, als een rijke dame schier kon zij haar dagen slijten zonder vrees haar goed en have te verleven en nu Baaske zou haar tot deu bedelstaf brengen hij had het gedreigd en hij zou woord houden Al degenen die een rol gespeeld hadden in het drama van zijn leven, had hij vervolgd, gena deloos vervolgd tot in den put. Hoe zou hij me delijden hebben met haar 1 Zij droeg niet alleen de schuld van het ge beurde nochtans. Haar vader had zich uit al zijn kracht tegen haar huwelijk met Mandus istek verzet hij was de oorzaak van 't verbre- DE DENDERGALM is het orgaan der liberale p irtij, het weekblad van al de liberalen zonder onderscheid, vrij en onaf hankelijk van iedereen. DE DENDERGALM kondigt koste loos de vergaderingen aan van alle liberale maatschappijen, indien het orde van den dag der vergaderingen of fees ten in tijGs wordt ingezonden. DE DENDERGALM verdedigt het politiek programma der vereenigde li berale kringen van Aalst Algemeen Stemrecht, verplicht onderwijs, gelijk heid der twee volkstalen, evenredige vertegenwoordiging, toezicht in alle besturen, degelijke wetten voor de ar beiders, redelijk pensioen voor de ou derlingen enz. alles wat op praktische wijze het lot van burger en werkman kan bevorderen. DE DENDERGAM is de aartsvijand van geknoei en gekonkel en gelijk wij in 't verleden de knoeiers en konkelaars hebben afgezweept, zullen we voortaan nog hunne wandaden onbarmhartig over den hekel sleuren. DE DENDERGALM ijvert voor recht en billijkheid jegens alle Aalstenaars, geene koterie, geen kozijntjeswinkel, geen waterratterij, recht voor de vuist, gelijkheid voor allen. DE DENDERGALM is verdraagzaam jegens iedereen, we verfoeien niemand omdat hij tot eene andere denkwijze behoort, alle menschen kunnen over alle vraagstukken niet dezelfde mee ning hebben, van deu Hooge klonk het Vrede aan de menschen die van goeden tvil zijnwat we verfoeien en verachten zijn de slechte daden. DE DENDERGALM zal gelijk voor heen d« kamp voeren voorde zedelijke en stoffelijke belangen van al de inwo ners voor de princiepen der liberale partij, voor vrijheid en vooruitgang Niet achteruit moeten wij blikken maar in de toekomst, daar ligt de hoop, daar ligt de redding. Daarom rekeut DE DENDERGALM op de ondersteuuing van al de vrienden van eerlijkheid en rechtvaardigheid, op de ondersteuning van al degenen, die door eeu onafhankelijk blad misbruiken en rechtsmiskenningen willen bestrijk, en uitroeien, daarom rekenen we nog: op de medewerking van al de liberalea die onze stad, onze streek ja, het va derland willen ontrukken aan de klau wen van het dweepzuchtig klerikalisme DE REDACTIE.. ken barer heilige geloftenissen. Lang had zij het hoofd geboden, geschrdd, tot zij eindelijk misraden, mismoedig overwonnen de pijp aan Marten gaf. Alles had Baaske te wreken zijn verbrij zeld leven, zijn vermorzeld hart, de dood zij ner ouders, zijn verdriet, zijn wauhoop V Zij had alles willen herstellen in haar ou den dag, vergeving bekomen van hetgeen zij misdreef om gerust baar hoofd te leggen en vreedzaam te verscheideu als haar uur zou slaau. Al de geburen hadden 't haar algera den Ik zou het niet doen zei Klaas Gob- bers, de wijze. Oacoozelbeid, dommigueid gaat gij verrichten. 't Was naar Klaas dat zij zich had gespoed na de afrossing van den morgend vol bloed, vol builen, blauw en zwart gestampt en gesla gen En Klaaske was de kluts kwijt geraakt en had heur gezeid Sla hem de kop in als hij te nacht thuis komt I Slechte raad kermde Marjanneken, slechte raad Neen, Gobbers is geen Salamo Oh 1.. Baaske had zeker hard getrommeld, maar ik droog de schuld, ik was begonnen. Zij stond op en klopte op het vensterken. Maudus 1 riep ze Mandus 1 Wat is 't er Ik zal het niet meer doen Laat mij bin nen 1 Binnen Neen, niet van nadhtKruip onder de loeize a of in 't varkenskot 1 Mandus as-'t-a belieft. Dedjeenen 1 doet ge mij uit nlijü bed koa Een abonnement voor een jaar op DE] DENDERGALM kost slechts 4 franken., In 1904 zullen we korrespondenten heb ben in de bezonderste gemeenten vau het kanton en het arrondissement Aalst.. Wie een abonnement neemt op DEN; DENDERGALM heeft recht op twee inlasschiügen eener annonce van 5. re gelen DE UITGEVER.. De uitgever van DEN DENDERGALM^ beveelt zich aan bij al de liberalen: ent vrienden voor al wat de drukkerij; be treft. Keurige en spoedige uitvoering- van alle drukwerken aan matige prijzen.. Strooibrieven, facturen, manifesten,, prijskoeranten, omslagen, plakbrieven; in alle grootten, programma's voot* feesten, trouw-en rouwbrieven, dood- brieveu, doodbeeldekens, berichten, bijeenroepingen, kaarten voor verga deringen, duivenvluchten, bol-en bak*, spelen enz. Schoone visietkaarten aaa 1 fr. de honderd. Wanneer kooplieden en neringdoe-. ners 1000 strooibriefjes of reklaam- brKfjes laten drukken wordt tweemaal kosteloos eene aankondiging in DE, DENDERGALM geplaatst met den kors ten in hou 1 der reklaam. Vogelschietiugen, balboog en handk boogschietiugen, duivenvluchten, bak-, spelen, danspartijen enz. waarvoor de. kaarten ter drukkerij vau DE DEN DERGALM worden gedrukt worden, eenmaal in het blad aangekondigd. Ik beveel mij in de gunst van ieder.. Vergaderingen en feesten voorde her- keude liberale maatschappijen worden altijd kosteloos aangekoudigd. De Uitgever René VAN BRANTEGHEMj Vrijheidstraat, 58. Aalst. men ik strijk u van langs op en neer met uw bankes in de d.iornhaag 1 Schreiend, verwij derde zich Marjanneken en giug iu het var- keuskot vernachten en Baasde rekte zich uil iu 't malsche zucdto bed, draaide zich wellus tig om en snorkte tevreden voort. Als hij 's morgends de deur opentrok stond Marjauneken er reeds voor mei hare handjes ouder haar grauwen voorschoot en geheel in eengekrompen van de kou. Zij deed het stoof- ken brandeu en maakte koffie en sneed boter hammen. Nadat Mandus ferm gegeten had trok hij zijn trouwkleederen aau eu nam zijn stok. Pas op, dat ge u nog permitteert troeven uit te spelen als ik naar uw goesting wat laat van do reis kom dan breek ia u armen en beenen. Ik Hik mij weg voor den heelen dag op staminee Baaske is immers een groot heer. Salut tot in den pruiinentijd 1 en zijn rot ting draaiend ging hij, liirals een proost de kasseide op 1 Baaske gevoelde zich wonder iu zijn schik Indien wij nu eens de oude schuld vereffen den, zei Baaske, ik gevoel mij zoo juist in mijn element vandaag. Zoo gezegd, zoo gedaan. Elk kreeg zijn za ligheid. De baas uit De Piot had toen hij sol daat was, het een huis van ontucht 11a het andere bezocht en er eene vuile ziekte opgedaan 1 Die ziekte zat hem in 't bloed Trientje Teitekens had een klein kindje, dat zij in haar jeugd had gekregen, vau kaut ge holpen, het onder een strebhe van Deu ppre-, laar begraven. Wieken van Dakkers wag, niet goed voor soldaat Klaas de snoejer zat vol luizen, weeglui/.eu, wan Huizen, kopep kleerluizeu 1 zijn kot was er van vergeven Eu Baaske ver-veet dat alles met een zeke^ ren zwier hij hulde dat in sombere kleuren., gaf er fatsoen aan, want hij was in 't verwijteri een meester, in dat droevig vak was niemand tegen hem opgewassen. Dat Belleken Solferstek ruim haar aandeel; kreeg, hoeft niet gezegd te melden I Zijn ve- nijuigste pijlen schoot Baaske op haar af. Voldaan ging hij verder, griezelend van ple zier, maar Wannes, B)llekeu8 vent, had van den schuurvloer een dikken, rotton aardappe\ genomen en wierp hem met zooveel geweld op het rechteroor van Maudus dat hij een lange poos suizelig bleef staau. Dau schoot hij ia een helsche woede en meende heviger dan ooi^ zijn gramschap bot te vieren, maar van hjeij. kwam een knuppel, vandaar vloog een kareei- steeu, van ginds druischte een sintel en Baas ke droop voorzichtig weg. Des avonds kwam hij naar huis toe gedron ken. Hij klopte, niets verroerde, hij schuddei aan de deur, sloeg op de blaffnturen, schopte op den muur, het huisje sliep, geen ziel be woog daarbinnen... Ook het verkenskot wa^ op slot gedaan en Baaske ging in de loeize slapen, die des Zomers voor hoeuderkot dien-, de. Poets wederom poets zei Mandus en spoedig ingedut. (Wordt Voortgezet}

De Dendergalm | 1903 | | pagina 1