Groot BAL Dora van de Spiegelhoeve ■■BOH 19de Jaar. Nummer 6 Zondag 1 Februari 1901. Willemsfonds. Liberale Werkmanskring De Pensioenkas. Voor Taal en Vrijheid. Liberale Associatie. Let op, werklieden De Tiende Penning. Oude Garde. St-Lievens-Hautem. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 4 g^voor den buiten vooroP haalbaar Meu abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frankt Prijs der Annoncen per drukregel Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden word! Handschriften worden niet terug gezondere Nee spe nee metu. AALST 6 FEBRUARI De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmoni Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. ZONDAG, 7 FEBRUARI ten 2 1/2 uren «tipt namiddag in Concordia, Algemeena Ver plichte Vergadering. Bij uitzondering zal de stortingsdag plaats hebben den vierden zondag der maand, dus den 28 FEBRUARI van 2 1/2 tot 3 1/2 uren namiddag in de Vier Windenbij M. LADEUZE, Kei zerlijke Plaats. Nieuwe inschrijvingen zullen aanvaard worden. De boekjes voor het inschrij ven der stortingen zijn gereed. ZONDAG 7 FEBRUARI ten 6 uren stipt luisterrijke vertooning. Opvoering van het prachtig drama De Zoon des Beuls in 3 bedrijven en 6 tafereelen door E. Van Driessclie. 1 Tafereel De hut in Zonienbosch 2. de abdij van Villers, 3. De kapitein der erfschutters 4. De gemeentevrijheid 5. De zoon des beuls 6 De Gerechtszaal. Congoleesche en Afrikaansche Bond van 't Rood Kruis. Onderkomiteit van Aalst. Den DINSDAG 9 FEBRUARI ten 5 uren namiddag op Stadsschouwburg. Prachtig Concert ten voordeele van het Werk en van de armen der stad Aalst met de medewerking van het muziek van het 2* regiment Gidsen on der leiding van M. Simar en van ver scheidene artisten. 50 °/0 der opbrengst zuiver voorde armen zouder aftrok van gelijk welke onkosten. Voorbehouden genummerde plaatsen 4,00 fr. eerste 3,00 fr. tweede 2,00 fr. en derde 1,00 fr. Kaarten zijn te bekomen ter kantien der school. Zie verder 't programma op de 3® bladz. DONDERDAG 11 FEBRUARI ten 8 Uren 's avonds Algemeene Vergadering der Liberale Associatie in den Graaf van Egmont, Groote Markt. Benoeming der afgevaardigden. Vele arme menschen uit dorpen en steden denken dat wanneer zij den ou derdom van 65 jaar zullen bereikt heb ben, zij ook rt-cht zullen hebben op een pensioen van 65 Irauken. Dat is eene dwaling. Om dat armzalig p msioen te trekken moet men eerst noodlijdend zijn. Dat is de algemeene regel. Maar alle noodlijdenden hebben geen recht op dat hongerpeusioen. Hebben alleen recht op die 65 fran ken, de noodlijdenden geboren voor het jaar 1843. Dit is te zeggen dat alleen diegenen een pensioen zonder voorafgaande stor ting zullen trekken welke geboren zijn in de jaren 1842, 1841, 1840, 1839 enz. De tweede reeks, dat is te zeggen diegenen welke geboren zijn in de ja ren 1843, 1844 en i845 zuilen enkel een pensioen van 65 franken trekken op 65 jarigen ouderdom indien zij ten minste 18 franks in drie jaar gespaard hebben. Om 65 franks te trekken moeten dus de lieden, welke ia 1908, in 1909, en 1910 den ouderdom van 65 jaar be reiken, reeds 18 franks in driejaar of ten minste 3 volgende jaren 6 franks gespaard hebben. De derde reeks eindelijk, de perso nen welke na 1815 geboren zijn, zullen slechts in 1911 den intiest van de gel den ontvangen die op hunnen naam in geschreven zullen zijn. Is dat goed begregen Opdat iedereen toch eenig voordeel zou kunnen kebben bij de dwaze en on toereikende wet op de pensioenen heb- beD wij het Pensioengilde ingericht. Anneken Vliegers. Geen behoorlijker plekjen in de gansche Dendervallei dan't sctioone Vliesegem. Half verdoken, als een vinkonnestje, in 't krozig groen en bet kakelbont waarmede de sierende band der Lente het aardrijk heeft getooid, verre van 't woelig leven der groote steden, ligt het daar soo stil en zoo gaaf te blaken in de koesterende stralen der gulle meizon. Soms schuift een lauw zuidenwindje lief ruiselend door de bloeiende fruitboomen en bestrooit de wegen met sneeuwrge blaadje». Al» diep verslonden in eene roerende bede zoo vreedzaam rust het grauwe kerkje met zijn spitsen toren in H azuur, wakend bij de dierbare dooden die rustig slapen onder de plaggen en in de schaduwe der kruisen. Met hunnen moes-en bloemenhof en hunne groote boomgaarden achteraan, staan een der tigtal boerenwoningen in een wijden kring rond de kerk geschikt en schijnen daar ge plaatst als bolwerken die het huis des Heeren behoeden moeten voor meineed en onteering. Achter de Plaats ligt de groote Vliesegem- kouter te golven en te tintelen en wijder zoo ver het oog dragen kan, tot aan gindschee witvachtigen horizont eene ontelbare rij elzen- en sparrenboscbjes met weiden tusschenin. Door die boschjcs en die weiden dartelt met eeuwig mingekoos en lachend gesnater het El zenbeekje in zwierige bochten zich (kronkelend als eene hageslaug. Het keert als een gril lig kind, dikwijls terug op zijne wegen loopt hier en ginder of ware 't haar leed dees bloo- mig dal te ontvlieden. Op geringen afstand van dat beekje, in 't vage lommer gehuld, ligt eene Laan dia zich verder in den rullen los van Vlie86gemkouter gaat verliezen't Is op dit pad dat de minnende paren des dorps zoo vaak malkaar ontmoeten in 't zangerige seizoen van hun leven. Wat al schoouc voorstellen, wat sterfelijke eeden van trouw en liefde zijn niet opgeklommen tot in de rit selende blaadjes, tot bij het murmelend beek je gedaald 1 Hoevele harten hebben zalig en hoopvol geklopt in dees verrukkelijk oord 1 Hoevele paren hebben, begeesterd" in hunne liefde en bun heil, zich zacht omstrengeld bij het aanichouwen van Gods heerlijke natuur I.. Hoevele monden hebben zich hier vereeuigd tot den kus van eeuwige min Gij allen vogel tjes die daar zoo smaakvol kwinkeleert in 't wiegende loover zingt het in uwe liederen. 't Is late namiddag. Wandelend gaat een jongeling op dien weg voort. Hij plukt soms eene bloem zet zich neder op een der boom- Wie zich daarbij aansluit behoeft geene nuttelooze voetstappen te doen, mag naar goeddunken storten veel of weinig, nooit worden boeten of afhou dingen toegepast, nooit kan men van de gestorte gelden iets verliezen. Kinderen van 6 jaren oud en vrouwen mogeu zich bij het Gilde aansluiten. STAD AALST Symphoniekring DOOR EENDRAGHT GROOT. Gemaskerd en verkleed op MAANDAG 15 FEBRUARI 1904, om 9 1/2 ure 's avonds, in de groote Zaal CONCORDIA UITMUNTEND ORKEST. Om middernacht groote prijsuitreiking aan de schoonste verkleedde personen. De Zwarte Dominos zullen niet toegelaten en uitscheidingen niet gedoogd worden. De gemaskerden zullen niet verplicht zijn zich te doeo kennen of zich te ontmaskeren aan den ingang. Het Buffet zal voorzien zijn van lekkere spijzen. PRIJZEN DER PLAATSEN Beschermer 5 fr. Heer 2 fr. Dame 1 fr. De Heerekaarten voor Zondag 14 Februari genomen geven recht tot eene damekaart. Wie na het tweede deel avondmalen wil wordt vriendelijk verzocht het voor den middag van het Bal te laten weten aan M. Gowie, Cencordia. ZONDAG, 21 FEBRUARI ten 9 uren groot gemaskerd Bal voor de Leden en iiuuno damen. ZONDAG, 28 FEBRUARI aanstaande huldebetoogiug aan den heer Jozef Verbrugghen, burgemeester der ge meente St. Lievens-Uautem. tronken die de baan langs liggen, onderzoekt ze met de loep in de hand en den Crépiu op de knie en stelt opmerkingen in een nota boekje. Lijk hij daar zoo volop aan den arbeid zit vliegt e-m dikken klomp aarde op zijn boek, breekt de punt van zijn potlood, doel de bloemdeeltjes wegstuiven en werpt zijn loep het gras in. Gapend van verbauwereerdheid blikt hij om zich om. Aan don zoom van een elzenbosch in de weide nevens hem is een meisje aan bloemen plukken. Niernan 1 dan zij kan hem deze poets gebakkeu hebben. Hij raapt in haast alles weer bijeen, bergt bet weg en stapt de weide in. Maar zij bespiedt hein, het meisje met de bloemen en richt zich blozend en lachend te vens op zijne nadering. L»ag, Annoken, zegt de jongen. Dag, meester, murmelt de maagd. Gij plukt bloemen Ja. En geene bolen ook ongetwijfeld. Lijk ge zegt. Is het verboden op de boomen wat uit te rusten, Anneken Bijlange niet Waarom roeit ge dan met steenen naar de menschen, die zich daar wat komen neder zetten Ten tijde der SpaansGbe overheersching toen de bloedhond Alvarez de Toledo, hertog van Alva als goeverneur der Nederlanden, al le ougeloovigen als bandieten en alle Neder landers als ongeloovigen behandelde en de schatkist zoo ledig was als de stadskas van Aalst voerde hij den tienden penning in.- De tiende penning was eene onrechtstreek-" scbe belasting gelegd op alle handelaars eff nijveraars die een tiende moesten betalen Van de geheele opbrengst van hunnen verkoop.- De belasting was zoo schandalig dat er onlus ten uitbraken in de bezonderste Bteden van Belgie, b. v. te Brussel. Zekeren morgen ble-*" ven de magazijnen en winkels gesloten, al de-" ueringdoeneis staakten. Maar de handlangers van den fanatieken A1-- va, ware bij de hand, verplichtten de nering- doeners hunne huizen te openen, vermoordden een honderdtal kooplieden en zorgden ervoor' dat het geld in de schatkist stroomde. Aan eiken winkel, aan elke uitstalling hielden ze* de wacht en dwongen verkoopers en kooperff tot het betalen eener belasting die als een' geesel de gemoederen verbitterde. Bedenkt eens, dat aan uwe deur een paar" kerels de wacht houden om u de betaliug te: vragen eener belasiing het tiende bedrageu-- de der waarde van hetgene gij aan een- klant- bestelt of ten zijnen huize draagt. Wie zal dib' belasting betalen 1. de verbruiker want de' verkooper zal zijne waren in evenredigheid' opslaan, 2. de handelaar want de verbruiker voor wieu het leven reeds lastig ia zal zijne aankoopen verminderen zooveel het mogelijk- is. De tiende penning van bloedhond Alva datf was 't proteotionism van deur tot deur, de ok- trooirechten, dat was't protectionism van stad tot stad, de doeanenrechten dat is protectio nism van land tot land. Welnu de tiende penning de belasting op» hetvleesch, op de bloem, op de granen wordt in oas land verdedigd en verergerd door de jderikalen, iu Engeland door Chamberlain,, in Duitscuiand door de kasteolheeren, in Fran krijk door een keole boel.'t Protectionism is; aan 't orde van den dag in bijna alle landen, der wereld. Maar sedert Alva's tijd zijn dè omstandig-- heden vet-1 veranderd en hongersnood heerschte nog enkel in de Engelsche koloniën, waar de> inboorlingen door de menecülievende Brittem tot slavernij en ellende worden gedoemd om John's vraatzucht en inhaligheid te voldoen- In Engelsch Indie koBt de hongersnood en pest jaarlijks het leven aan 100,000 in wonera. Doch hier in alle beschaafde landen waan de toevoer uit den vreemde niet verboden isv kan een hongersnood moeilijk woeden, omdat uit vreemde streken de toevoer van eetwarem te gemakkelijk is geworden.. Het klerikaal goevernement in Bel gie heeft het vreemd vee en vleescli Roei ik met steenen Ja. Eu naar wien als 't u belieft Naar mij, daareven 1 Och kom, gij droomt I In 't geheel niet, Anneken maar als u\ u bezie, als ik uwe blauwe oogen zie schitteren dau zou ik wel zonder moeite aan het drooiaet? gaan Het meisje kijkt schelms naar hare bloemen en een hooger roos siert hare wangen. want gij zijt schoon, Anuekeu, Schoon Anneken lacht hem vierkant uit en als zil- veien geklang rolt die lach over de weide heen en doet de bloempjes en de vogeltje» reikhal zend opzien 1 Moet gij daarom zoo schateren Ben ik de eerste die 't u zegt, zal ik de laatste zija Zij lacht nog luider en smijt hem eenige bloemen in 't gelaat. Gij zendt mij met mijn geflikflooi naar de maan, he, deugniet Ha, ha, ha 1 maar de jongens spreken allen zoo 1 En gij zendt ze allen wandelen Gq ;acht bon maar zoo wreed uit? Wat wilt gij dat ik doe Toch niet allen moeten onverrichter zaka vertrekken 1 Hoe l (W ordt voortgezet) 4

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1