Helstersche UrONIJKE. Utarftnw. Onpartijdig Begraven als nen hond. Radium. belast tennadeele der werklieden, alia protestatien hebben tot niets gediend. De grenzen gingen toe als de groote vetleggers Hunne vette beesten moesten verkoopeD, ze gingen weer open als dia smouzen mager vee moes'en inkoopan. De klerikalen deden het vleesch opslaan en 't zijn de Ame rikanen die komen en zeggen het vleesch zal goedkoop zijn, we zullen geld winnen en er mee van door trek ken. Het klerikaal goevernement heeft geld ge klopt uit de zakken der Belgen. Sedert maan den betalen wij den tienden penning op het vleesch. Het willekeurig sluiten der grenzen beeft de kunstmatige duurte van het vleesch veroorzaakt die het invoeren van Aineri- kaansob vleesch heeft te weeg gebracht waar door do prijs van het vee noodzakelijker wijze xnoet dalen. Weldra zullen de landbouwers ondervinden dat de tionde penning, dat wil zeggen het protectionism hen nadeelig is geweest en er ton slotte niemand voordeel zal bij gehad hebben dan de Staatskas en de vreemde concurrentie. Thans is het vleesch afgeslagen en dat ver heugt ous voorden kleinen burger en werk- mau, maar de afslag konden we sinds lang gehad hebben door 'topeu stellen der grenzeu «n dan waren 't onze neringdoeners geweest die 't profijt zouden behouden hebben terwijl het nu vreemde kapitalisten zijn die de win sten opstrijken. O, ja, allen hebben reden het klerikaal goevernement te zegenen. Wanneer gij alles hebt beproefd om te genezen van jicht en rhumatism, beproeft den Dlixir Vineent, uitsluitend met plantensappen bereid. Te bekomen bij M. CALiiEBAtrr, Apotheker, te Aalst. Prijs 3 fr. de flesch. Twi honderd tacheteg veur azooi e manneke.. 'T zal er weder op zijn maanda.', veel plezier en verdriet, de twee uiteinden, aardige dingen, men weeut omdat men landverdedigsr moot worden. Iedereen zou moeten gelijk zijn, 't en ware dan geen teekeu van aimcê meer soldaat te worden. Nu zijn veel measchen vernederd omdat zo hun jongen niet kunnen afkoopen z'en hebben geen 1600 fr. wordt er gezegd, «en ander stoeft er op ja ik heb gestort en mijn gebuur en kan niet. 'T is een artikel van luxe, 1610 fr. storten 't is al bij met een auto mobile rijden. Storten, als er dochters in 't huishouden zijn, i3 geen slechte zaak deze geraken gemakkelijker verkocht, 't is tpeken dat er centen zijn zeggen de geldzuchtige vrijers. Alle man gelijk, iedereen soldaat niemand meer vernederd de rijke fils a papa neven de werkman dan zal bet een eer zijn bet land te dienen en 't ware maar rechtveerdig. Maar laat ons daarvan zwijgen 'k worde er te weemoedig van. Mêe loten zal ik, 'k springe van mijn voet- «tuk al zingen en soepe zullen wij eten en soepe zullen wij hen....'t zou kunnen gebeu ren, als ik er weer wil opkruipen dat ik eerst de vier lanteernon omver loop die rond mij •taan. Ja ja Dirk is nog al ne viezen in zijnen uitpak. En daar achter karnaval.... 'k heb ge hoord dat er bij de katholieken een stoet uit gaat de tweede zoudag van karnaval, Woeste en C", ratten, bokken, en kemels,'t gaat er al in. De socialisten mogen er met hun muziek ook ingaan, maar op kouditie dat zij het rood vaantje afdoen, die boven op hunnen rapo •taat. 'T zal nog wat anders zijn dan in den tijd dat de lord Mayor (de Keyser) van Dender- monde ingehuld wierd. Zondag toekomende zullen wij de orde van den stoet mededeeien. Zou er niemand mij kunnen raggen, in welke herberg het Vuilhemdeke gelezen wordt; ik zoek al gauseh do week om er een te vinden, en tot nu toe ben ik er nog niet in gelnkt. 'K zal ne keer naar Brussel gaan 't wordt misschien daar meor gelezen dan in Aalst. üenderbode jongen, g'en zegt gelijk niets. Hebt ge die plakbrief en dat strooibriefje niet gelezen, die met honderden in de stad uitgedeeld zijn Is dat al waar wat er in taat Ik voor mi) 'k en kan nietgelooven dat gij zulk een hartelooze zijt, gij zijt er al te kristelijk voor en een kristeiijk man is ver- fdicht een goed loon aan zijn werkvolk te beta- en, en voorzeker doet ge dat, wij twijfelen er niet aan. Hoe dat ze ne men»ch toch zouden slecht makeu niet waar Denderbode klaagt dat de katholieken, liberale gazetten koopen, wel wie zou er van dat gezeever nog willen, geen enkele verstan dige katholiek kan zulke onnoozelheden lezen «onder schokschouderen, hij leest liever iets verstandigs en wel opgesteld hij wilt goed gediend zijn voor zijn geld en hij heeft gelijk. 'T is nog to verwonderen dat bladen ge lijk De Denderbode die niets doen dan liegen lasteren en zeeveren, nog een lezer tellen. Denderbode, draait de winkel misschien aiet meer goed Menscheu van den buiten een vraagje. Waarmêa kont ge des winters wat geld verdienen Met handschoenen, korsets, kant- jos (bloemenwerk) enz. te maken. Wie heeft er alles ingepalmd, wie doet er u de concurrentie aan, wie doet uwe kindereD voor een spotprijs werken De katholieke kloosters. Vivan de katholieken, da viienden der boeren. Zoozoo Denderbode ook al een samenwer kende maatschappij, socialisten en katholieken zijn het eens om de burgerij kapot te maken. Niet anders meer dan rijke kofferforts en arm werkvolk, ziedaar hunne leus geen kieiue neeringdoeners, geen kloine burgerij meer. Bakkers onthoudt het good Jefke wat dunkt er u van Steekt de naaste zomer gansch uwen gevel in blauwe bloempjes joDgeu. Is er nu, toch iever3 meër plezier dan bij de Liberalen Gaat naar de liberale feesten, kunt ge beter overeenkomst, meer gulhartigheid en plezier vinden Do bals, de tooreelfeesten, de muziekuitvoeringen kunnen zo heter zijn Vergelijkt daar de bals der Jonge Garde hij geen entrain elk bij zijn c^ste, die vijf eens meer in zijnen zak heeft, zou niet dansen met eeu meisje van zeven eens eu half min, d'heer- kens zouden zich geschonden achten indien ze moesten een burgersmeisje iu hun armen druk ken eu de freules zouden eeuwig bevlokt zijn het wit poeier hunner waDgen zou rood worden indien een burger hun ten daus uitnoodigde. De kat. tooneelmaatschappijen wankelen, met al hunnen amor vincit en hunnen amore et spe te gaar, eu pakt er nog nee spe nee metu bij,z'en kunnen geen eenvoudig drama meer opvoeren enkel een oud versleten geraadbraakt blijspel. Daarbij een half gevulde zaal Gij moet niet vragen wie er moeieijk lacht, de dompers kennen geen oprecht en deftig ple zier meD zou honderd frank geven, om een domper te zien lachen. Taal en Vrijheid speelt morgen wêer een schoon groot volksdrama en op maandag 15 februari (karnaval) valt er in Concordia te dansen.... Dirk zal er ook bij zijn, dansen zal hij en met de schoonste eerst let wel op jongens dat gij uw meiske van voor uwen neus niet laat afpakken. Er zijn alzoo van die m^nschen, die met iedereen kennis maken. Gverlaatst wandelde ik door de stad, toen ik een onbekende out- moette die Daar mij kwain. Hij gaf mij de hand (ha Dirk. zei hij, erkent ge mij niet Neen 'k heb nog naar't school met u geweest. 'T is mogelijk Eu 'k ben druk ker te Antwerpen, waar ge ook nog gewerkt hebt. Ik herinner het mij niet Dat ver wondert mij, wilt ge een prieske (Hij opende zijn snuifdoos) Dank u, 'k en snuive niet Zoo, gij snooft over vierhonderd jaar wel 'k eu snuive al lang niet meer antwoorde ik op ongeduldigen toon, willende van dia zaag verlost zijn Verschooning mijnheer Manen. Ik hoop dat gij mij de naaste maal wel zult erkennen. De kerel ging voort en gelukkig zijnde van hem verlost te zijn stak ik mijne hand in mijn zak, om mijn schooue zilveren gothieke snuif doos uit te nemenMijn zak was ledig, 'k trok er alleen het volgende briefke uit! Dirk mijn vriend, als gij nieten snuift, hebt gij geen snuifdoos noodig. Tot de naaste week. De Bond der goede remedien bericht het publiek dat de smakelijke Waltherypil, die zoo goed is tegen den hoest en de keelpijnen, een frank de doos verkocht wordt in de goede apotheken des lands. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valekeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. "Wc verdedigen ons programma met al de kracht waarover we beschikken. We bevechten onze politieke tegenstre vers in zoover hunne handelingen de politiek raken. Als or kwestie is van weldoen verge ten we alle veeten, we brengen het onze bij om goed te stichten waar zulks te stichten is en we nemen de stipste on partijdigheid in acht. Do helden die op vreemden bodem eerbied afdwingen voor de kleine Bel gische natie, de armen die hier rondom ons onder de slagen van het noodlot bukken, liggen ons nauw aan 't harte, voor hen verheffen we de stem. Daarom zeggen we tot onze mede burgers, welke ook hunne gezindheid weze het feest der Pupillen heeft een dubbel lofwaardig doel, die er heen gaan zullen hulde brengen aan de kunst en tevens een vaderlandsoh en meosch- lievend werk verrichten. Daarbij komt geene politiek te pas. Zoo meenen wij het. Toen verleden jaar het Turnfeest plaats had in de Pu pillen vroegen we aan een Turner van Wetteren ons een verslag over dat feest te willen maken, omdat we volstrekt onpartijdig wilden zijn en de leden van eenu der deelnemende turnkringen on ze persoonlijke vrienden waren het verslag van den turner hebben we on veranderd opgenomen. We laten onze medeburgers oordee- len over onze handelwijze en die van sommige kribbelaars die bij tijd en on tijd zich onledig houden met gemeene polimieken, zelfs daar waar er alleen spraak is van menschelijkheid en naas tenliefde Daar aan de brug stond nen wagen, ros-zwart geverwd en met ros-zwarte flarden behangen. De wagen wachtte tot de brug toegedraaid zou zijn om door te rijden. Een persoon nadert, bekijkt het ge span en vraagt aan den voerman. Zeg kameraad is dat een nieuw model van mestbak. Nee, nee, menheer, 't is de lijk wagen, we doen eene begrafenis. Is er geen familie bij Nee, menheer, we komen van t hospitaal er is niemand bij. Waarom branden de lichtjes niet 'in die lantaarns Hola 't is een begraving van den arme En waar zijn uw kameraden Ze zijn eentje gaan pakken. De brug wordt toegedraaid en de droeve, treurige stoet rijdt verder, ge volgd nu door de twee die eentje ge pakt hebben. Oh, ja, treurige stoet. Hij die men ten grave voert is een ongelukkige die alle nabestaanden heeft verloren, die ja ren en jaren gearbeidloeeft en gezwoegd die ramp en onspoed heeft doorstaan, die vervolgd door het noodlot ellendig is gaan sterven in het hospitaal. Arme ongelukkige man. Op zijn doodsbed lispelde hij de namen van de geliefden voor welke hij zoo moedig den strijd voor bestaan had gestreden en die hem voorgegaan waren in de eeu wigheid. Hij dacht aan zijne vrienden van weleer en niemand was er aan zij ne sponde, die begreep waarom zijn stervend oog verduisterd was door tra nen, niemand was er om die tranen weg te vagen. Daar rijdt men thans met het stoffe lijk overschot van dien man, geladen op een smerig rijtuig dat men doodwa- gen noemt, alleen, verlaten... neen ge volgd door twee die er eentje gepakt hebben. Ze rijden naar de kerk, naar het huis Gods. Het lijk wordt binnen gedrageu er wordt in allen spoed een gebed over gebrabbeld en daarmee de pijp uit 't Is een begrafenis van den arme in Gods huis moeten zang, muziek en gebeden betaald worden Arme, arme man, uw leven was vlekkeloos, uw le ven was zuiver, het was een aanhoudend lijden en strijden vol moed en toewij ding tot de ziekte u nedervelde. Ju 'tis een begrafenis van den ar me er is niemand om te betalen vol gens het tarief dus geen kruisen, geen vanen, geen zangen, geen gebeden Geen priester vergezelt het lijk. Ju de treurige stoet rijdt naar 't kerkhof en de plompe doodkist wordt in den kuil gelaten in allerhaast om er van af te zijn, want er moet alzoo nog eenen komen. En als nen hond wordt de arme werkman in den grond gestopt. Niemand denkt nog aan hem niemand bidt voor hem, niemand bekommert zich om hem Dat zal hem leeren het tarief niet kunnen betalen Hadde hij per occasie zijn ziel aan den satan kunnen verkoo- peu voor 1000 franken, dan hadde hij daarom missen, muziek, kaarsen, zan gen, kruisen, vanen, gebeden enz. kun nen krijgen en ook een ordentelijken doodwagen... maar wie als eerlijke christen sterft eu niets bezit wordt op een smerigen wagen naar 't doodenveld gevoerd wordt begraven als een hond. Ju !1 Vraagt men aan de poort des hemels ook de toepassing van het ta rief, of wordt dat enkel toegepast aan de deur van het huis Gods op aarde We protesteeren tegen de schandali ge begrafenis wijze der armen te Aalst, 't Is oprecht krapuleus hoe sommige be gravingen gedaan worden. De klerikalen spreken van eerbied voorde dooden. Men moet eens de be grafenis van een armen dompelaar bij wonen om te begrijpen hoever hunnen eerbied voor de dooden strekt. Mijnheer en Madame Curie hebben den No belprijs ontvangen (een prijgken van 100,000 franken) voor de ontdek»ing van een Dieuw metaal, bet reeds beroemde radium. Het radium is niet zoo gemakkelijk om te verkrijgen als ijzer of lood en't kost dan ook een beetje duurder, een stukje radium dat bet zelfde gewicht beeft als een zilveren frank of 5 grammen zou eeu half millioeu kosten, 't I» dus gemakkelijk te verstaan dat mestva- gers of zelfs pakjesdragers met geen stukken radium op zak loopen en er tot beden too 6iechts kleine, zeer kleine stukjes vau te zien zijn in de laboratoriums der cbimisten eu op de studeerkamer der geleerden. Het radium beeft zonderlinge eigensebap- pen. B. v. het geeft warmte er licht zonder van gewicht to verminderen. Een geleerde beelt uitgerekend dat een stukje radium vau 5 grammen na honderd jaren lang schitterend licht en warmte te hebben verspreid slechts een gram van zijn gewicht zou verloren heb ben. Het radium even als verscheidene andere metalen uranium, soleuium, telurium enz. bezit nog meer andere boedanigbalea, loci daarvan zullen we heden niet spreken. We willen u maar even doen opmerken dat wan neer gij erin gelukken mocht een kilogram ra dium te buis te krijgen, ge voor uw leven lang (en nog meer) licht en warmte genoeg hebt om alle lampen en vuren te kunnen missen. Misschien lacht ge eu denkt als 5 gram men radium een half millioen kosten zal eea kilogr. 200 maal meer kosten of 100 millioen on dat sommeken heb ik precies niet in mijne kas liggen. Daar twijfel ik ook geen oogenblik aan maar deukt niet dat het radium zoo duur zal blijven. Er zullen weldra praktische middelen gevonden worden om het won dermetaal uit zekere stoffen te trekken, nu het bekend is er zijn immers vele stoffen die in den beginne ongelootiijk veel kosten moeten om voortge bracht te worden en wel zooveel, dat men ze slechts vinden kon in de laboratoriums b. v. culciumearbuur dat men uu zooveel gebruikt voorde aoetyleenlampen. Nauwelijks inderdaad is 't radium ontdekt eu 't isreeds bewezen dat bet in vele ertsen te vin den is, ja, dat er radium is in de meeldraden der bloemen zoowel als in het menschelijk li- lichaam. In't Land van Wallis (Engeland, zoowel als in Oostenrijk en Amerika zijn er plaatsen waar het wondermetaal overvloedig bestaat. Veronderstelt nu dat men ertoe kome uit ruwe ertseu het radium te trekken gelijk men nu ijzer, koper, zilver, goud enz. uit ruwe ertsen trekt, dat wil zeggen, dat men da proe ven van 't laboratorium, overbrenge naar ra- dium-fabrieken, dan zal de prijs wel zoo ga ring worden dat elk een stukje radium zal op zak hebben, gelijk du een uurwerk. De wetenschap zal bet wellicht zoover brengen dat het radium zoo goedkoop zal worden als zilver, ja, zelfs als ijzer. Beseft ge wat ornmo- keer dergelijke uitvinding te weeg zal brengen in de buishouding der wereld. Elk zal in zijn bezit eene ouuilputbare bron vau warmte en Jicht bebbeu en dus ook eeue bron van beweeg- of drijfkracht. 't Zal de grondige wijziging zijn der levens voorwaarden, 't zal grootero gevolgen hebben op economisch gebied dan de uitvinding der stoomtuigeu en der electriciteit, 't zal tot nog verbazender ontdekkingen leiden. Ziet, waarioe de kunstmatige soms verkeer- do regeling van den maatscuappelijksn voor uitgang leidtNoch wetten, noch leeringeu, noch dogma's kunnen de tijden vooruit loopen zoowel de wetteu die de samenleving ineens omwentelen als degene die verouderd zijn, moeten nadeelig werkeD, de wetgeving moet den vooruitg ing stap voor stap volgen. Komen ze te vroeg of komen ze te laat in elk geval verwekken ze storing en moeten verdwijuen. Zij die ons tot aartsvaders tijd willeu doen terugkeeren verliezen hun tijd on zij die voor spellen dat de toekomst aan 't collectivism be hoort verspillen hunnen tijd niet miu. 't Ver leden behoort aan de geschiedenis, de toe komst aan de wetenschap Zal het radium de rol vervullen welke wij hierboven aanwezen, 't Is waarschijnlijk doch we weten het niet, maar zoo 't bet radium niet is, zal't wat anders zijn iets dat we nu nog niet vermoeden misschien en dat den aanblik onzer steden zoowel als het uitzicht onzer lau derijen geheel veranderen zal. Raad van den geneesheer. Met genoe gen deelen weden volgenden brief mede van M. Daniël, doktoor des godshuizen te Brussel l Ik doe dagelijks den borstsiroop Deprate- re nemen voor den hoest, broechiet en long ziekten. Ik bekom er wondere uitslagen me de het is de beste borstremedie die ik ken. Do Borstsiroop Dopratere bestaande uit kleurlooze teer entolu- balsemsiroop is verkrijgbaar aan 2 fr. de flesch bij den uitvinder te Oostende en te Aalst bij de Apothekers Callebaut Boter markt en De Valekeneer Esplanade. 0PO3KSS

De Dendergalm | 1904 | | pagina 2