19de Jaar. Nummer 32 Zondag 7 Augusti 1904. Willemsfonds. Pensioenkas. Geen kiezer zijn Zitting van den Gemeenteraad De minderheid regeert. Hoe minder scholen hoe meer kloosters hoe meer gendarmen», Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den button V00r0'> Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen V. F -o n v Per drukregel Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Prijs der Annoncen Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt! Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 6 AUGUSTI. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf yau Égmont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schooue boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10 tot 11 uren voormiddag. Zondags 21 Oogst, van 3 iju tot 4 \\i uren namiddag, storting der pensioen gelden in het Café du Commerce Groote Markt, bij M. Richard De Stob- beleir. Nieuwe leden worden altijd aanvaard, er zijn noch achterstellen, noch boet, noch onkosten te betalen, en elk mag storten gelijk het hem past en wanneer het hem bevalt. Geen kiezer zijn als men 25 jaren oud is geworden, staat gelijk met een brevet van onbekwaamheid uit oorzaak van onteerende veroordeeling. Wie geen vlek wil op zijnen naam, wie niet met oneer en schande wil be- ladeu zijn in de oogen zijner medebur gers moet zijn kiesrecht krijgen. Een burger die zijn kiesrecht niet bezit, zal om x-eden welke hij niet be- konnen durft voor iedereen den bek in de pluimen moeten houden de nering doener wiens naam niet op de lijst staat zal weinig vertrouwon inboezemen de werkman, die niet meêstemmen mag, zal moeilijker werk vinden, want 't is zeker dat zijn geweten niet zuiver ie. Moedwillig het stemrecht van deftige leden loochenen, het heilig recht van eiken Belg aan zijne medeburgers ont nemen is het werk van bedriegers en schobbejakken. Al wie voor de recht vaardigheid is moet het werk dier be driegers verijdelen, door de liberalen te helpen aan De herziening der kiezerslijsten. Dat is niet moeilijk. Te beginnen van 8 September, zullen de kiezerslijsten van al de gemeenten van het arrondisse ment Aalst in het lokaal der liberale Associatie ter inzage liggen van al wie het begeert. De Liberale Associatie van Aalst zal oumiddelijk maatregelen nemen tegen de gemeentebesturen, die zich niet vol gens de wet zouden gedragen en met kwaad inzicht, de kiezerslijsten voor den bepaalden datum niet zouden op maken. Om inlichtingen te geven of te ont vangen, wende men zich tot den Voor zitter der Liberale Associatie, Mijnheer Albert De Windt, notaris te Aalst, of aan M. P. Anne, secretaris der Liberale Associatie, Groote Markt, Aalst. Alle eischen tot vermeerdering of vermindering van stemmen of tot het inschrijven van vrienden wier recht miskend is geworden, zal geheel koste loos worden gedaan door de Liberale Associatie. op Maandag 1 Augusti 1904. De heer Burgemeester opent de zitting ten 5 1/4 uru namiddag. Hij verontschuldigt den heer Dokter Hauwens die daar zooeven geroe pen werd om geneeskundige zorgen toe te brengea aan een persoon die een ongeval is overkomen aan het kasteel van Ronsevaal. De heer Leveau verontschuldigt de heeren Boterbergh eu Van der Schueren die te Heyst weerhouden zijn. De heer Burgemeester verleent het woord aan den Sekretaris die lezing geeft van 't ver slag der laatste zitting 't welk goedgekeurd wordt. De heer Leveau doet opmerken dat er nog geen lezing is gegeven van een brief naar den Gemeenteraad gestuurd door de verschillige O. B. der stad, om evenals de maatschappij die tot hiertoe alleen gesubsieerd werd, het zelfde te bokomea voor al de maatschappijen van 0. B. De heer Burgemeester. Die briei zal gelezen worden bij het neerleggen der begrooting. Het woord is aan den heer Geeroms die ver slag geeft over do zitting der sectien bijeenge roepen om art. 8 der verordeningen van in wendige orde en dienst in den Gemeenteraad te wijzigen. Dit verslag is zeer langdradig en bevat een uitval tegen de minderheid die er in afgeschil derd wordt als waren zij belhamels die gedu rig de zittingen storen. Eindelijk zal de meer derheid toegeven en de liberale minderheid zal de linkerzijde uitmaken en bijeen mogen zitten op twee rijen. De klerikulen zullen langs de rechterzijde zetelen in drie rijeu, aan 't hoofd het schepen college. M. De Blieck. Zegt dat het onnoodig was in dit verslag op de liberalen uittevallen en de zonden op hen alleen te leggen. Ik van mijnen kant kon u ook een lang verslag aflezen, doch ik vind dit onnoodig. De miuderaeid zal zich altijd hoffelijk gedragen wanneer de Voorzitter ook onpartijdig zal handelen. Nu wordt onze vraag ingewilligd en hadt gij het van eerst afgedaan hetgeeu voorge vallen is zou niet gebeurd wezen. De heer Burgemeester. Verklaart van geen bedreigingen te willen hooren of geene lessen te moeten ontvangen van een ander, ik ken mijnen plicht M. De Blieck. Wij ook heer Burgemeester kennen onzen plicht. M. De Waele. Al wat hier voorgevallen is is de schuld der meerderheid, hadt gij voldoe ning gegeven aan de billijke eisscken der min derheid alles zou hier regelmatig gegaan zijn. M. Leveau zegt dat het verslag nauwkeurig is weergegeven maar de gezegdens van mijnen collega M. De Blieck zijn ook gegrond. De meerderheid heeft eindelijk toegegeven en Z8 mag op de hoffelijkheid van de minderheid rekenen. We willen dat de besprekiugen in 't algemeen belang plaats hebben, het verslag wordt aanvaard eu do heer Voorzitter ver klaart dat de noodige veranderingen tegen de toekomende zitting zullen gedaan zijn. Art. 2. Rekening van de stad van het Bureel van Weldadigheid en van de Burgerlijke Godshuizen over het jaar 1903 worden verzon den naar de bevoegde sectie. Art. 3. Gemeenterekenschap. Driemaande lij ksche nazicht der stadskas, 29 kwartaal 1904 aangenomen. Art. 4. Reklaam van 't fabriek Torley wordt na de opmerkingen gedaau door M. Leveau over oen onlangs geplaatst nieuw machieu verworpen. Art. 5. De heer Burgemeester. Verklaart dat het College van Burgemeester en Schepe nen is overeengekomen om eene Stapelplaats in te richten aan den Brusselschensteeuweg waar ook eene goederenstatie voor den Buurt spoorweg Aalst-Assche zal ingericht worden. Art. 6. Kerkfabrieken Begrootiag 1905. Een gunstig uittebrengen advies op aanvraag van den verslaggever aangenomen. Art. 7. Bureel van Weldadigheid aanvaar ding legaat Raemdonck. Het Bureel wordt ge machtigd het legaat te aanvaarden. M. Verbestet. Vraagt het woord en deelt aan den Raad mede dat allerhande klachten in omloop zijn, over het slecht brood dat aan de armen is uitgedeeld geweest door do zor gen van het Bureel van Weldadigheid. Hij vraagt of de heer Burgemeester hem daar geen inlichtingen zou kunnen over geven. M. De BurgemeesterMan moet zich wen den tut de Kommissie van het Bureel van Wel dadigheid. De Raad heeft tot hiertoe nog gee ne klachten ontvangen. M. Leveau. Ondersteunt de gezegdens van M. Verbestel. Ik heb van het uitgedeeld brood gezien, het rook zuur en was slecht. Dit is de fout niet van den bakker die het brood levert, maar wel van degenen die gelast zijn het brood te doen bakken. Men zou andere maat regelen kunnen nemen om te beletten dat er bedorven brood worde uitgedeeld. Het is maar billijk dat men aau de ougelukkigen die moe ten ondersteund worden door het Bun-el van Weldadigheid goed brood verschaffe. Ik hoop dat de heer Burgemeester die het hoofd is eu van rechtswege toezicht heeft over dit bureel, de noodige maatregelen zal nemen om alle verkeerdheden in 't vervolg te beletten. M. Claus, (katholiek) In mijn gehucht heb ik ook klaenteu gehoord over het brood aan den arme uitgedeeld hot was niet eteiijk en hetgeen M. Leveau komt te zeggen is waar. Doch het brood bederft hedeu gauw door de gist die niet lang goed blijft. M. Leveau. Zegt dat het brood neergelegd is geweest op het Politiebureel en getoond aau den Bestuurder die de menschen op de onbeleefdste wijze weet af te schepen hetgeen voor hem niet al te loffelijk is. M. de Burgemeester belooft de zaak te on derzoeken. M. Vernaeve. Geeft verslag over de wer kingen der Werkbeurs gedurende het jaar 1903. De verslaggever wijdt uit over het ontstaan der werkbeurs en de verschillige werkeloozen die ze sinds haar ontstaan werk heeft bezorgd. M. Leveau. Zegt dat de Werkbeurs veel goed kan verrichten wanneer't Bestuur onpartijdig handelt waaraan hij niet twijfelt. Doch ik heb vernomen dat personen die werkeloos waren zich zijn gaan aanbieden op do Werkbeurs, waar zij een briefje ontvingen, om bij eenen patroon te gaan, waar zij geweigerd werden omdat ze tot de zienswijze van dezen niet be hoorden. Dit is te betreuren men mag uit het oog Diet verliezen dat wanneer men zonder werk is men ook zonder eten is. M. Bethnne. Bedankt de heer Leveau voor de goede gevoelens die hij over het Bestuur heeft doch hij trekt ze in twijfel. We zenden de werklieden bij de patroons die ons werklieden vragen en we kunnen deze niet verplichten, ze zijn vrij deu aanbieder te aanvaarden of te weigeren. M. Leveau. Het Bestuur valt niet te beiispen maar ik betreur de dadeu van zekere patroons en ik vraag of het niet mogelijk zou zijn, dat ledeu van 't Bestuur voetstappen zouden aau wenden, om de werkeloozen te helpen plaatsen. M. Bethune. Tot hiertoe heeft het Bestuur der Werkbeurs geene klachten outvaugen. Veie werklieden keeren niet terug en geven ons geenen uitslag of zo werk of geen bekomen hebben, ze blijven onverschillig. M. Verbestel. Heeft hooreu zeggen dat per- souen zich aanbodeD op de Werkbeurs om werk te bekomen en naar Brussel werden ge zonden om werk te zoeken. Nauwelijks wareu ze op den trein of ze wa ren geschrabt van de Kiezerslijst voor de Werkrechtersraad. M. Bethune. M. Verbestel vertelt hier een klein roman die onwaar is. Voor wat betreft de kiezerslijsten voor deu Werkrechtersraad daar zijn wij heel freed in eu die worden zorgvuldig opgemaakt. (Redaktie). Dit is be wezen geweest de laatste kieziug. M. Leveau. Haalt een feit aan van een werkman die verleden week zich aanbood om een koepon te bekomeu om naar Brussel te gaan werken eu dat de bediende hem ant woordde we zullen u algauw van de kiezers lijsten moeten schrabben, waarop de werkman antwoordde ik blijf hier te Aalst wonen. Men is soms wat te rap om te schrabben als het van de vrienden niet zijn. M. Bethune. Het is de plicht van den be - diende te vragen of de persoon in kwestia> zich in eene andere stad gaat vestigen. De heer Burgemeester het verslag is dus' goegekeurd.. Ja. Het woord wordt verleend aan den heer Leo' Geeroms die verslag geeft over het inrichten van het Werkeloozenfonds hier in onze stad.- De verslaggever uit den wensch dat het Werkeloozenfonds zou gauw mogelijk zal iuge- richt worden de verordeningen aanvaard omi zoo gauw mogelijk te kunnen overgaan tot de samenstelling van 't Bestuur opdat op 1! Januari 1905 het Werkeloozenlouda zou< kuu-- nen in werking komen. De verslaggevver handelt breedvoerig over al' het nut dat het werkeloozeufouds voor de wer-- keloozen kan af werpen en doet de voordeelen uitschijnen aau de werklieden verleend in de' steden waar het Fonds in werking is. ilf. De BurgemeesterBedankt den verslag'*- gever over zijn merkwaardig verslag.. De verslaggever geeft lezing van de veror-- deiiingen die geschoeid zijn op deze vau hete Werkeloozenfonds van Geut die een der beste ingenebtste is van 't land. De verordeningen eu de stichting van hete Werkeloozenfonds worden eenparig aanvaard.. M. De Blieck. Hoopt dat het Bestuur vaa' het Werkeloozenfonds zal onpartijdig samen gesteld worden 't is te zeggen dat alle partijeni er zullen iu vertegenwoordigd zijn. M. Geeroms. Stelt voor aan den Raad een. wensch uittedrukken om de Kamers te verzoe ken de Wet op de Zoudagrust zoo gauw moge» lijk te doen stemmen. M. De Blieck. Zegt tegen de rustdag niet' te zijn der werklieden. Doch ik ben nog opde hoogte niet van die wet en zou er eerst on vooral kennis willen van nemen om te weten ot die wet voldoening zal geven aan't werk volk en ze iu huoue vrijheid niet zal krenkeu. Is dien wensch reeds op een ander gedaan. M. Bethune. Bedankt de leden der miuder- heid omdat ze zich eenparig bij dien wensch aansluiten en is gelukkig te zien dat Aalst da eerste is om dien wensch uittedrukken. M. De Blieck. Aalst mag wel eens de eerste zijn, doch wij treden deu wensch maar bij met de voorbehoudiDgen die ik er over gedaan heb. De sekretaris geeft uog lezing van den brief der verschillige O. B. der stad die even als den Bond van Burgers en Werklieden een subsidia aau de stad vragen. Vtrzonden naar de Sectie.. De Zitting werd geheveu ten 6 1/2 ure. In geheel het land bekwamen de klerikalen* op 29 Mei laatst 998,000 stemmen tegen 1,039,000 stemmen voor de auti-klerikalen Het gouvernement heeft de minderheid in stemmen en behoudt in de Kamers het groot ste getal zetels 11 Is dit rechtvaardig Neen niet waar Daarom ware het de plicht aller auti-kleri- kalen de eerste hoofdvereischte de omver werping van 't Klerikaal Ministerie te bewer ken. Siuds het klerikaal ministerie 2200 gemeen tescholen sloot, en-290,000 kindsren iu Belgio* geen onderwijs genieten, vermeerdert het aam- tal wanbedrijven en misdaden op schrikbar» wijze. Het pastoorsmiaisterie zoekt het heil in d& aanstelling van meer en meer gendarmen. Alweer worden, acht nieuwe brigaden vau veiligheidswacht ingesteld, terwijl 25 gendar men te paard het effectief van het mobiel es kadron komen vermeerderen. Iu 1880 bezaten wij ia ons land I960 gen darmen thaus. overtreft hun getal 3000. Da uitgaven zijn van 3.1/2 gestegen tot 9 luilliueu. Iu dezelfde verhouding is de kloo4teriua.ch.lt geklommen.

De Dendergalm | 1904 | | pagina 1