Belangrijk Bericht. De Pensioenkas. Herziening der Kiezerslijsten. Triomf van het officieel onderwijs. Do, Re, Mi, Fa tegenwoordiger, Odilon Vaa der Schueren, bijgevoegd Volksvertegenwoordiger en hunne tnedekandidateu aangeboden. Maandag 21 Oktober Bezoek aan de be langrijke Nijverheidsgestichten, onder andere de groote Stekjesfabriek van cT heer Louis Byl dampen en aan de steengroeven van Lessen. Vriendelijk verzoek de bijtredingen tot den Stoet, alsook tot het banket aan den Heer Pie- ter De Bloek, Voorzitter der Liberale Jonge Wachtte Geerardsbergeu, voor den 15 Octo ber te laten geworden. De inschrijving tot het Banket is vastgesteld op fr. 2,50 bij de bijtre ding te voegen. De vreemde groepen zijn verzocht ons het uur hunner aankomst te laten kennen en het getal hunner Leden. De stortingen voor de Pensioenkas hebben plaats den derden zondag van elke maand, (tenzij er wegens gegronde reden een andere dag wordt bepaald) bij een der eereleden van de Maatschappij. Zondag 10 October storting van 3 1/2 tot 4 1/2 uren namiddag bij M. Philemon Van Styvendael, Lange Zout- straat. Kinderen van ten minste zes jaren oud en vrouwen, mogen zich bij de Maat schappij aansluiten. Men mag storten gelijk men wit, b. v. deze maand iels storten, de volgende maand niets, eene volgende maand veel, men mag de stortingen onderbreken zoolang men wil. Men moet geene achterstellen of boeten betalen, dus is men volstrekt vrij, voort te sparen of niet. Men kan niets verliezen van al bet- gene men gespaard heeft. Men kan zelfs het gespaarde mits zekere voorwaarden terug bekomen. Als men sterft eer men den ouderdom voor het pensioen be reikt heeft, erven de wettige erfgena men al wat men gespaard heeft. Bij eiken frank die men spaart voegt de Staat volgens den ouderdom van het lid 2 fr. of 1,50 fr. of 1.00 fr. of 60 centiemen bij, zonder de toelagen verleend door de provincie en hetgeen >er zal bijgevoegd worden door de Maat schappij Niemand kan pensioen bekomen (be halve degenen die nu het pensioen van 9 centen hebben verkregen) zonder er zelf voor te sparen, en men bekomt dan een pensioen, dat grooter of kleiner is volgens het aanfal jaren en de grootere of kleinere som,die men heeft gespaard. Wordt dus lid van de Maatschappij 4t Eerbied en recht voor Allen aldus zult gij zorgen voor uwen ouden dag «n voor het welzijn uwer kinderen. De Voorzitter, Jan DE BRUECKER, Saskaai 8. ge klerikale gemeentebesturen de lijsten opmaken, hunne vrienden bevoordaeli- geuinhet toekennen van stemmen waar toe ze geen recht heben en de tegenstre vers vergeten in te schrijven of het ge tal stemmen toe te kennen waarop ze recht hebben. Komt dus allen zien, opdat alle onze vrienden hun stemrecht zouden hebben* De personen welke bericht ontvangen hebben van wege bet Collegie van Bur gemeester en Schepenen, dat zij van de kiezerslijten zijn geschrabt of hun getal stemmen is verminderd, mogen zich wenden tot het Bureel der Liberale Asso ciatie dat zal onderzoeken of de schrab bing of vermindering gegrond is, P. ANNE. Aan onze geabonneerden raden sve aan op hunne hoede te zijn tegen kinkhoest en verwaarloosde zomerhoest. Do geneesheer zou U niiti heter kunnen aanraden dan de Siroop Depratere van kleurlooze Noorweegschu teer en tolubalseni. Die wonderbare ontdekking is wereldberoemd en geneest onfeilbaar den ge vaarlij ksten hoest, zonder de maag of bet hart te hinderen. Zij is te btkomen aan 2 fr. de flescli te Oostende bij den apotheker Depratere, en ver zendt tegen postzegels, alsook te Aalst bij de Apothekers Callebaut, Botermarkt en De Valckeneer Esplanade en in alle goede apo theken. v De Kiezerslijsten van heel het arron dissement liggen ter inzage van het pu bliek in den Graaf van Egmont Groote Markt, lokaal der Liberale Asso ciatie waar iedereen ze kan komen raad plegen en zien of hij er op ingeschreven etaat en met het noodige getal stem men. Het Bureel is open alle dagen der week van 9 ure 's morgens tot 's mid dags en des avonds van 7 tot 9 ure. Den Zondag morgend van 9 tot 12 ure 's mid dags. Al wie 25 jaren oud zal zijn op 1 Mei 1905 en ten minste een jaar verblijf in de gemeente voor 1 Juli 1904 moet op de kiezerslijsten ingeschreven worden indien hij geene veroordeelingen heeft ondergaan die hem van zijn kiesrecht berooven. Dat iedereen zich dus overtuige of hij op de kiezerslijsten is ingeschreven M«n mag zich wenden tot de Liberale Associatie te Aalst, in den Graaf van Egmont (Grauwen Steen) Groote Markt bij den bediende P. ANNE daartoe aan gesteld. De Liberale Associatie gelast zich kosteloos alle kiesrechtvorderingen te doen, zonder dat de kiezers na noodige inlichtingen te hebben gegeven zich nog om iets moeten bekommeren. Dat iedereen dus zijne plicht begrijpe en komt zien of hij is ingeschreven. Jten weet bij ondervinding hoe sorami- Denderbode roept triomf over de uitslagen van den jongsten algemeenen wedstrijd voor het middelbaar onderwijs. De officieele scho len zijn verslagen zegt hij door de vrije scho len deze hebben eenen schitterenden uitslag behaald eu de leerlingen der staatsscholen komen overal ten achteren. Wij zeggen vlakaf aan Denderbode dat hij liegt en dat hij wetens eu willens zijne lezers bedriegt, ja weteus eu willens want hij heeft zoo«vel als een anderen de officieele uitslagen kunnen kennen en om dan triomf te roepen en alzoo de waarheid te verdraaien moet men waarlijk eenen gepatenteerde leugenaar zijn. Laat ons eens de uitslagen van voormelden prijskamp nagaan. Het staatsblad van 4 September laatstleden behelst den uitslag van den wedstrijd in latijn- sche thema. ïusschen de leerlingen uit de vierde klas; daaruit blijkt dat de geestelijke kol legies zich den baard hebben laten afdoen door het atheneum van Vcrviers welke den eersten prijs behaalt de kollegies van Pope* ringhe en Kortrijk verdeelen zich maar den tweeden. Voor pastoorsscholeu is dat geheel flauw aangezien men er alleenlijk maar 't la- tij n op voldoende wijze aanleert. liet zelfde staatsblad geeft den uitslag van den wedstrijd in de Geschiedenis en de Aar drijkskunde. Op 207 mededingers hekomen de geestelijke onderwijzers niet een accessit noch eervolle melding. Al de prijzen gaan naar de officieele scholen. Het staatsblad van 7 September geeft den uitslag van den wedstrijd in de Wiskunde (mathemathieken) onder de leerlingen der zelfde klas. Alles gaat over nogmaals naar 't officieel onderwijs behalve den 5 en den 9 accessit die gewonnen zijn door 't kollegie van Herve de kollegiëu van Kortrijk, Thielt, Poperiughe, Herenthals enz. enz. behalen niets. Sterk niet waar II Hetzelfde staatsblad meldt dat in Grieksche taal tusschen de leerlingen vau gramatica de eersten prijs verdeelen maar de vijf volgende benoemingen zijn nogmaals door het officieel onderwijs veroverd. Onderzoeken wij nu eens de uitslagen der Rhetorika klas, welke verse ieDön zijn iu bet staat8biad van 9 September laatst eden. In Natuurlijke Wetenschappen worden al de prijzen gewonnen door de koninklijke athenéa geen een kollegie heeft, in het stujd- perk durven tredeD, om degoode redou dat al hunne leerlingen totaal onbekwaam waren. Dat is mij 't onderwijs. In dt mathématieken is de eereprijs gewon nen door het athéneum van Antwerpen. De kollegies van Poperiughe en Kortrijk behalen slechts een armtierig accessit. In het fransch opstel (132 medediugers), gaat alles naar het officieel onderwijs alleen oen leerliug uit het college van IL rve behaalt eene verre benoeming met 55 op 100. Id het vlaamssh opstel hebben onze paS' toorsscholen wat geluk. Thielt behaalt eenen prijs en den eersten accessithet verdeeld den tweeden met Kortrijk en de le en de 2eervolle melding vallen ook hot geestelijk onderwijs te beurt. Het Staatsblad van 11 September geeft den uitslag van den wedstrijd iu de Geschiedenis en de Aardrijkskunde. Het atheneum vau floei behaalt den eerenprijs en op 106 mede dingers worden slechts 3 leerlingen van een aangenomen collegie benoemd. Al de andere prijzen gaan naar het, officieel onderwijs. Eindelijk het Staatsblad van 13 September leert ons dat in deu wedstrijd der nieuwe talen onder de leerlingen der Rhethorika vereenigde afdeelingen) het atheneum van Brugge de eerste plaats bekomt tn fransch opstel Wij denken dat die voorbeelden den lezer als genoegzaam zullen voorkomen en dat hij zich nu een oordeel zal kunnen maken over de leugentaal van nen Dendebbode en over de weerde ouzer Staatsscholen. In de colle iën is hetlatijn goed aangeleerd het grieksoh redelijk de ontleedkunde en hotaniek niet de mathematiekon, algebra eu schei kunde erbarmelijk de geschiedenis slecht en de aard rijkskunde archislecht. Voegen wij erbij dat de leerlingen der col- legiën veel fransche eu vlaamsche romans lezen en dat zij daardoor eenen tamelijken goeden schrijfboek in beide talen verkrijgen. Om in 't kort samen te vatten wij heweeren dat buiten latijn, wat grieksch, fransch en vlaamsch de leerlingen der collegiën niets kennen. Geen klerikaal zal dit alles woer- leggeu daar staan wij borg voor 111 Ouders dus, welke ook uwe gezindheid zij doet uwe oogen open er is hier geen kwestie van politiek zooals men altijd beweert maar alleenlijk het belang uwer kinderen. Wilt pij er mannen van maken zen it ze naar de offi cieele scholen. Latijn en Grieksch dat is alloeu goed voor pastoors en de geestelijke professors die zelf in kun seminarie niets andurs geleerd hebben zijn r bijna allen onbe kwaam iets anders te onderwijzen. Men zou menige staaltjes hierover kunnen aanhalen. Nu zoo is 't in de kleine koILgien, zoo is 't in de groote, al die professors hebben maar oen doel 't 13 vroegtijdig pastoor of onderpastoor te worden benoemd, het onderwijs bij hun dat is het vijfde wiel aan eenen wagen. Terwijl iu de officieele scholen het onderwijs gegeven wordt door bekwame leeraars die diploma door werken en studeeren hebben veroverd en die hunnen tijd niet verspillen aan de politiek zoo als al onze geestelij ko professors. Ouders nog eens doet uwe oogen open en zorgt voor hot geluk uwer kiuders. Op Recht. Het is bewezen dat hij die zijn lichaam zuiver houdt en zich het bloed zuivert met de slijmverdrijvende Waltherypil, lang en ge zond blijft leven. Nadat de man allerlei vernederingen en plagerijen had doorstaan, nadat zijn bijna eindeloos geduld en goedaardig beid was uitgeput, nadat hij als een vod behandeld was geweest, werd M. Van den Bogaerde, als muzieko verste der Jonge Garde vervangen door M. Wal pot. Toen schreven we indien M. Walpot niet zoo buigzaam is als M. V. d. Bo gaerde, indien hij zieh niet goedschiks wil onderwerpen aan de grillen der klerikale knoeiers zal hij het bij de llar monie zoolang niet uithouden als M. Van den Bogaerde. De klerikalen willen niet anders dan knechten, niets dan lakeien. In 1900 werd M. Walpot bestuurder benoemd der Muziekschool, Peter Be noit de Vlaamsche meester in een brief van 1 mei 1900, noemde de benoeming van M. Walpot een heerlijke keusen de kommissie der Muziekschool schreef aan den Gemeenteraad een brief vol lof over M. Walpot om door den Raad deze benoeming te doen bekrachtigen. M. Walpot, werd Bestuurder van het Muziek der Gidsen, bezonder Muziek- korps des Konings. Hij verdiende dus ten volle het vertrouwen dat men in hem stelde als kunstenaar en als leeraar en zijne aansteling als bestuurder derstede- lijke Muziekschool werd bekrachtigd. Er werd een brief geschreven waarin het volgende stond Monsieur Walpot, dont depuis long- temps nous avons pu appécier le bril- lantes quulites d'artiste rnusicien, vient d'être nommé a la suite de certaines circonstances, Directeur de notre Ecole de musique, le titulaire M. Van deu Bogaerde ayant du reste, depuis long- tamps dépassé l'age de la retraite. Toutefois par complaisance et a titre personnel, la direction de quelques clas ses a été laissée a M. Van den Bogaerde nous V0U8 prions raême de montrer la lettre, partout oü vous le jugerez utile Le secretaire, Le président, (signé) Scheerlinckx. (signé) De Gheest. Dus M. Van den Bogaerde op voorstel der kommissie, behield slechts uit toe gevendheid, en ondanks hij den ouder dom vau aftreding had bereikt, en ook maar persoonlijk hot bestuur eeniger klassen. We willen niet terug komen op die beslissing betreffende M. Van deu Bogaerde maar alles bewijst dat in 1900, voor de kommissie en voor ieder een de wezenlijke, definitieve bestuur der M. Walpot was. Welnu die zelfde Commissie, heeft thans aan den gemeenteraad voorge steld, M. Walpot, als bestuurder der Muziekschool at te stollen. Om welke roden Wel M. Walpot, wilde in de Jonge Garde, de speelbal, de voetwisch niet zijn der knoeiers, hij had te veel karak ter om zich door venijnige steken onder 'f water te laten doodpikken, hij wou niet langer de protters-harmonie be sturen. Ziedaar de oorzaak van al hunne woe de was M. De Mol niet jaren lang huu martölschaap geweest, had M. Vau den Bogaerde niet met schaapachtig ge duld het ergste verdragen en was het dan de plicht niet van M. Walpot te dan sen naar 't geschuifel der klerikale moei-allen. Zoo, zoo, M. Walpot, ge zijt oen mam die karakter hebt en het toonen durft. Weg met u ze zullen u vervolgen, u treffen. Om den schijn te redden, stelt dus de commissio der Muziekschool voor het zoogezegd dubbel - bestuur af te schaf fen. M. Van den Bogaerde neomt voor zekere reden zijn ontslag. Voor elk mensch met gezond verstand zal M. Walpot van rechtswege bestuur der blijven vermits men hem zijn ont slag niet heeft btteekend, vermits zijne benoeming volgens Peter Benoit, Tinei en de commissie zelve eene glorie was en dus nog is voor de Muziekschool vau Aalst. Welnu, neen, de commissie laat bij zijn voorstel aan deu gemeenteraad M. Walpot ongenoemd, voor haar bestaat hij niet meer, men wilde hom zelfs de gelegenheid niet gunnen, zijne rechten en verdiensten te doen gelden en de klerikale meederheid vau den gemeen- teeaad meende in de zitting van 23 sep tember dat schaudalig geknoei te vol tooien, door M, Walpot bepaald vaQ kant te zetten. Zulke dingen ziet men allee 1 te Aalst gebeuren, kuiperij en knoeierij wordt er moer in eere gohou len dan kunst en recht vaardigheid Slechts op aandringen der minder heid, die protest aanteekende, tegen do begane onregelmatigheden en misken ningen, werd de zaak verdaagd. De gemeenteraad heeft nu aan M. Walpot geschx-even, dat volgens de stem uiing van 23 september laatst hij onth - van is als bestuurder der Muziekschool hoewel de benoemiug vau M. Walpot regelmatig is gedaan geweest, en hij volgens billijkheid rxa het outslag van M.V. d. Bogaerde de eenige Bestuurder moest blijven. Wat willen de bonzen dan? Wel M* Walpot, huu afgod van 1900 moot weg. Ze zullen hem van kant stellen als be stuurder, ze denken dat hij het benedan zijne waardigheid zal achten leeraar to blijven, waar hij 4 jaren bestuurder was en hij dus voorgoed zal heengaan. Is dat alles niet afschuwelijk M.WaU pot is 17 jaa 'ii lang iu onze Muziek* school werkzaam, al zijne leerlingen hebben hem lief hij bekleedt op kuustge- bied eene vo oruame plaats en hij moot weg, de klerikale knoeiers van Aalst willen het, omdat hij geen kruiper wil zijn. Eene gewichtige vraag die slechts een rechtzinnig antwoord duit. J Welk ia tueschen een dozijn artikelen dengen», waar ik het meest op tekenen m*g Dengene, dien de mensohen yan Aalat aanbevelen, ofwel de andd- ren, die slechts door vreemdelingen aangaraad wor den Leest het onderstaande verslag. Gij vrouwen, die lijdt omdat alles bij U niet vol gens de wetten der natuur werkt, en gij mannen, die gelooft dat uwe rugpijn maar eene eenvoudige lsn- deuverrekking is, die mettertijd zal verdwijnen, gij hebt eenvoudig eene nierziekte, en iederen dag, die gij verwairloost U te verzorgen, verergert uwe kwaal. Zie er hier een overtuigend bewijs van in het geen ons Mmo Victorine üebolster, 10, Aloor3olsohe- baan te Aalst, zegtSedert zes maanden lee 1 ik van de nieren ik had hevige pijnen mijne nachten wa ren bewogen eu 's morgens stond ik altijd vermoei der op dan daags te voren ik had soms zoo duizelin gen dat het mij scheen of ik ging allo oogenblikken vallen niettegenstaande menige middelen bekwam ik niet de minste verlichting en ik wauboopte niet meer wetende wat doen, toen ik van de Foster Pil len voor de Nieren hoorde spreken, haalde ik er aanstonds eene doos bij Mr DE VALOKENEEIt, apotheker te Aalst. Goed beviel het mij, want na verloop van den der den dag ondervond ik eene groote verliohting in ganech mijnen toestand en na de eerste week gevoelde ik niet meer de minste pijn, al mijne smarten waren als bij too verslag verdwenen. Verzekert U dat men U de Foster Pillen voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke Mm" De Bolster gehad heeft. Men kau ze In alle apo theken bekomen tegen 3 fr. .10 de doos of 19 fr. de 6 dozen of vrachtviij p.jr post als men de vraag stuurt aan de Engelscke Apotheek van Ch. DELAClty, 50-52 CoudenDergstraat te Brussel. Algemeen Depot houder voor België.

De Dendergalm | 1904 | | pagina 2