1 I [1 I, Ik zal h 'm iu zjin doenwijze niet volgen of niet doen zooals M. Moyersoen. Waar als uien dan toch zooveel doet zooals de vorige spreker tiaar komt te zengen en wij uie'adoen voor het onerwijs waarom verschij nen dan die sommen betaald aan verschei dene katholieken der stad voor rekeningen be- treff nde de aangenomen scholen spreker houdt lezing van die rekeningen. De gemeenteschool der Vrijheidstraat is 'Overbevolkt en er is daar plaats genoeg om met weinige uitgaven nieuwe klassen bij te voe gen men doet niets voor het officieel onderwijs 't is al voor de vrije scholen. M. Db Blieck. Ge zijt overal meester in de scho'en de stad moet betalen en men beeft niets te zien in het vrij onderwijs. De school moet onzijdig zijn. M. De Hert. Teekent protest aan. De on zijdige school strijdt tegen onze innige gevoe lens van godsdienst en ik ben fier voor die ge voelens te strijden. M. Bethune. Zijt gij alleu voorde onzijdige school. De minderheid- Ja. M. M. Meert en De Clippel. Ds goddelooze school III Al de leden der minderheid protesteeren. Gij wilt onze woorden verdraaien, de Gods dienstkwestie komt hier niet te pas. M. Ltveau. Wat wij niet willen, dat zijn de partijscholen gelijk de uwe zijn. M. De Blieck. We willen geene scholen, waarvoor we betalen moeten zonder eenig toe zicht te kunnen uitoefenen ge verdraait moed willig de beteokenis ouzer woorden j de siads- scholen zijn beter dan uwe scholen, de stads scholen vreezen het toezicht niet, ge boft op •uwe milddadigheid, die alle jaren aan de stad ■duizenden kost. NI. De Blieck zegt nog, dat de aangenomen scholen zijn vertrouwen niet kunnen hebben eeu deel der onderwijzers mag zelts ongediplo meerd zijn. iV)De Hert. Ze zijn gediplomeerd. M. De Blieck. Ik zeg u, dat ze het niet moeten zijn en wij hebben zelt3 het recht niet, ons er van te verzekeren. M. De Hert. lis sont tous Diplomas des pièces sont des pièces, et.... M. Verbestel M. De Bethune, bij spreekt Franscb I In Vlaanderen Vlaamscb, Mijnheer 11 NI. De Hert Ze zijn gediplomeerd, zeg ik (Ja, we kenueu de waarde der diploma's die in de aangenomene scholen worden uitgedeeld, stuk ken zijn stukken zegt M. De Hert. en voor hem is dat gelijk de onnoozelen en de klein «inde- reu die te kiezen hebben tusscben verscheide ne geldstukken, nemen de fraDsehe kluiten en misprijzen de goudstukjes, de kluiten zijn grooter eu stukken ziju toch stukken. Red.) M. Leveau. Voer alles gaat ge rond met schaal beurs en offerblok en moesten wij scho len stichten, gij zoudt de ouders vervolgen en de priesters zouden ben eu bunue kinderen verdoemen. Verscheidene leden der meerderheid onder breken eu roepen verward door elkander aller lei lieflijkheden. M. Bauwens. Als gematigd katholiek vraagt h j, d-tt de Raadsleden wat meer eerbied voor elkander zouden hebben en do persoonlijkhe den moeten van kaut gelaten worden. M. De Blieck Zegt d it de minderheid met die inzichten naar den Raad is gekomen. De «erste redevoering bij onze aanstelling door de heer Burgemeester uitgespieken was een he vige uitval tegen do minderheid het zijn wij ilus niet die de persoonlijko aanvallen begon nen hebben M. de Burgemeester. M. Leveau en M. De Blieck willen hier meester spelen vooral M. De Blieck hij is hier nog geen jaar en zou alles wil- en te zeggen hebben. M. Be Blieck. M. de Burgemeester had de schoonste gelegenheid om al wat er heden voor gevallen is te vermijden maar hij heeft geen takt en is de oorzaak van alles. M. Verbestel. M. De Voorzitter in de laatste zitting hebt ge mij ook willen belachelijk ma ken.Wanneer ik zegde We weten nu nog niet wat reeht we hebben, hebt gij geantwoord, Ge zult gij zoo nog dikwijls zijn Verbestel. W elnu heer Voorzitter, al ben ik maar een werkman en heb ik geen broeken op de banken der hoogere scholen versleten toch verdien ik denzelfden eerbied als de besta van u alleu. M. Schepen Meert. M. Verbestel gij hebt mis verstaan. M. Verbestel. Hetgeen ik zeg is de waarheid en ik hoop dat het niet meer zal voorvallen. De rekeningen en Begrooting wordon goed gekeurd Rechterzijde tegen Linkerzijde 3® Punt. Markten Verpachting van den ontvangst der plaatsgelden. M. de Schepene Bethune geeft verslag over de opbrengst der verpachting van de verschil lende markten. De verpachting heeft 7195 fr. meer opge- gebracht dan over 3 jaren. Aangenomen. 4° Punt. Buurtspoorweg Aalst naar St. Lievens-Essche St. Antelinckx. M. Schepene Bethune verklaart dat de Raad in zijne laatste zitting een gunstig advies heeft uitgebracht voor het bestudeeren van eeu Buurtspoorweg van Aalst na ir Denderraondo Eene nieuwe vraag wordt gedaan voor het bestudeeren van eene lijn van Aalst naar St. Lievens Essche en St. Antelinckx. Het zou den zuiderkant van ons arrondissement recht streeks verbinden door de lijn Aalst Dender- mondo met de Schelde. De kosten beloopen v0or het bestudeeren op 30o fr- per aan te leggen kilometer. De vraag wordt zonder opmerking aange nomen. 5® Punt. Dansfeesten. Wijziging aan hetpolicieen fiscaal Reglement. M. Bethune geeft lezing van 't Reglement. Hij zegt dat er te veel misbruik gemaakt wordt en hot regiement overtreden om aan de betaling te ontsnappen. M. De Burgemeester. Er zijn bazen die mannen opmaken eene sociëteit te vormen om Bals te kunnen geven zonder laks te betalen. M. De Blieck. Vraagt nog eens art. 1 te lezen. Worden van de taks ontheven Maatschappijen die de besteudige beschikking hebben over het lokaal waar danspartij Concert of Bals worden gegeven en een bij zonderen ingang hebben. M. De Blieck. Doet opmerken dat er in Concordia verscbillige maatschappijen bestaan die over het lokaal beschikken, dat een hijzouderen ingang heeft afgezonderd van het koffiehuis. Vallen deze ook onder de toepas sing van do wijziging van 't Reglement. M. Bethune. Die wijziging wordt meest ge- daau om de hazen te beletten Balsite geven onder voorwendsel dat er eene sociëteit bestaat die men inricht om geen taks te moeten beta len en er misbruik van te maken. M. De Blieck. Maatschappijen zooals de Oude Garde, Liberale Wermausluing eu an dere afdeeliugen dl ejj jaren bestaan, kunnen toch aldus niet aanzien worden. Die gaven weinig Ba's en maken geen misbruik. _De wijziging wordt aangenomen. 6" Punt. Reehtlijningsplan voor de verbreeding van het Kalfstraatje. De heer Burgemeester stelt voor dit punt te verdagen om aan de gemeenteraadsleden toe te laten van nabij eens die te doeue ver breeding na te zieu. M. Leveau. Ik ben met M. De Blieck gaan zien, de onkosten voor do verbreeding en out eigening worden geschat op 8000 franken en dit zal aan de stad nooit zooveel opbrengen. NI. De Blieck. Nooit kan er spraak zijn van die uilgave die aan do stad niet het minste voordeel kan verschaffen. Aan den eigenaar is het zelf die verandering te doen. Bestaat er geen plunjffot verbreediug der Vrijheidstraat aan den ingang der Nieuwstraat. M. Be Burgemeester toont dit plan. Dit punt wordt verdaagd tot eene volgende zitting. 7® Punt. St Josafskerk-Voltrekking. De heer Sekretaris Reyntens geeft^lezing van 't verslag opgemaakt door de Kerkfabriek van St Josef voor 't voltrekken van den Toreu De onkosten worden geschat op 92038.55 fr. waarvan de stad voor 2/5 zou tusscheu komen of 36815.42 fr. De Staat- en Provincie zouden elk voor 1/5 rnoeteD tusscben komen eu het overige zou door het Kerkfabriek worden aan gevuld. M. Moyersoen. De Gemeenteraad heeft reeds den 27 Maart 1902 het aandeel gestemd waarvoor de Stad moet tusscben komen maar de Provincieraad wil er niet van weten omdat de Raad nooit meer dan 35000 fr. subsidie toekent voor het voltrekkeu eener kerk en St. Josef heeft dit reeds genoten. Hij stelt voor nog eens eene poging te doen bij den Provincialen Raad om de veifraaiing der kerk te bekomen. M. Bethune. We zouden de betaling er van kunnen doen per annuteiten of wel in eens en er de noodige voorwaarden toe stellen gelijk we gedaan hebben voor de bemeuboling der kerk. M. Bauwens. De kerk is bouwvallig op vele plaatsen en zal misschien het gewicht van een toren niet kunnen onderstaan. M. De Blieck. Het ware een schoon werk dat de stad zou verfraaien maar 92000 fr. vind ik toch wat overdreven. Het voorstel wordt aangenomen. 8" Punt. Staatsmiddelbare scholen Begrooting. M. Schepene De Hert geeft verslag over de begrooting der Staatsmiddelbare Jongens- en Meisjesscholen voor bet jaar 1905 die bei den zonder opmerkingen worden goedgekeurd. 9® Punt. Grondrente aflossing. M. Louis Schellekens vraagt de aflossing eener grondrente op een eigendom gelegen aan de Baudewijnkaai aangenomen. 10" Brandweer. Begrooting voor 1905 M. Schepene Bethune geelt verslag over de Begrooting voor 1905. M. De Burgemeester. Heeft niemand op merkingen er op te maken. M. De Blieck. De linkerzijde stemt tegen de begrooting. We zullen onze opmerkingen maken in du maand Mei bij hst nazien der rekening. De begrooting voor 1905 wordt goedgekeurd Rtchterzijde te.en linkerzijde. 11° Punt. Volksboekerij. Rekening 1903 Begrooting 1905. De rekening voor het jrar 1903 sluit met een boni van fr. 342,31. De begrooting voor 1905 met een boni van fr. 4.32. 12® Dehe<r schepen Bethune geeft verslag over de verschillige soumissien gezonden voor de aanbesteding der benoodigheden binst het jaar 1905 voor de Burgerlijke Godsbuizen. NI. Leveau. Is er geene soumissie ingezonden van M. De Cock Pol. M. De Clippeie. Ik zal M. Leveau antwoor den in de geheime zitting. Het verlag wordt goedgekeurd. op Openbare Zitting Maandag 19 December 1904. Orde van den dag Bespreking over de ia de vorige zitting niet afgedane punten. 13® punt Gemeenterekening 1903. Ge meentebegrooting 1905 Ondervraging van M. Van der Schueren over de begrafenisdienst De Burgemeester opent de zitting ten 1 2 ure 's avonds. M. De Blieck. Vraaagt het woord vooreen persoonlijk feit. In de laatste zitting heeft de Heer Bauwens ons aangemoedigd matig te zijn. Maar ik geloof dat de heer Bauwens mij feiten toegebracht heeft dat ik niet kan aanne men. Niemand is meer vijand vau persoonlijk heden dan ik, de persoonlijkheden vallen al tijd terug op deze die ze gebruikt. Maar ik ge loof dat niemahd hier mag spreken vau per soonlijkheden gelijk ik. Is er ooit iemand meer aange vallen dan ik Ik spreek niet al leen van de dagbladen, maar hier, in ons mid den, heeft men niet geaarzeld van mij te willen kwetsen in al hetgene ik het duurbaarste be zit, in mijn iuliemsle nabestaande. Ik hoef ze niet te verdedigen, daar zijn zij boven, maar op dit oogenblik heeft geen lid der meerder heid het minste teekeu van af keuring gegeven en de heer Burgemeester heeft het art. 23 der inwendige verordering niet toegepast. M. De Burgemeester. Ik heb M. De Blieck en M. Eeman doen zwijgen. M. De Blieck. De was niet genoeg gij moest hem tot de orde geroepen hebben. M. Bauwens. Ik heb mij ook mat geen kwaad inzicht tot M. De Blieck gewend. Ik heb enkelijk bedoeld dat hij geen recht had te zeggen dat iemand te langdradig is. M. De Blieck. Verzoekt de leden niemand meer in ziju privaat leven aan te vallen alhoe wel wat mijn persoon betreft het mij niets doet. Ik zou, volgens bet schijnt aan M. De Hert aantijgingen toegebracht hebben. Ik betreur zulks en ik aarzel niet aan de achtbare sche pen mijn verouschuldging aati te bieden. Ik doe zulks met alle gemak, daar ik de beer De Hert persoonlijk aanzie als een der treffe- lijkste eu eerlijkste lieden der stad. M. De Hert. Het woord dat ik uitgeprokon heb is een historiek woord maar ik heb het met geen kwaad inzicht tot de minderheid gericht, ik bedank M. De BILck over zijn goed inzicht. M. Eeman. Had De Blieck mij geenen Eeman genoemd ik had hem die woorden niet toegestuurd. M. Db Blieck. Ik heb daarmede niemand van de familie Eeman willen bedoelen. Het was enkel tot mijn tegenstrever als politiek man gericht. Ik aanzie die Familie als achtbaar en deftig. M. Eeman. Ik trek uiets in van wat ik heb gezegd en houdt mijn gezegde staan. NI. De Blieck. Mijnheeren, voor mij hebben scheldwoorden en laffe aantijgingen maar de waarde van de persoon die ze uitdrukt, en in dit geval komen ze nog aan mijne schoenen niet. Ai de raadsleden ziun verontwaardigd ever de houding van M. Eeman zelfs zijn katholieke medeleden maken teekens van afkeuring. 't Is van wege Y. Eeman precies of M. Do Blieck ongelijk heeft gehad te spreken, gelijk bij thans gedaan heeft. Dat rooet M. Eeman maar weten). M. de Burgemeester. Verklaart het inci dent gesloten en verleent het woord aan den heer Schepen do Bethune. Die verslag geeft van de zitting der vereeuigde sectien over de rekening van 19u3 de gedane opmerkingen door de minderheid en die goedgekeurd is met 11 stemmen tegen 3 onthoudingen. In zijn verslag dcet de heer Schepene van Financiën ons kennen dat er verschillende nieuwe posten bijgevoegd zijn dia op d9 be grooting van 1905 niet voorkomen en er moe- tea bijgevoegd worden, o. a. Nieuwe dsuren voor bet Arsenaal der Pompiers 10000 fr. Openbare feesten in plaats van 80u0 fr. 300 fr. O. B. Burgers en Werklieden die vroeger door het Bureel van Weldadigheid werden gegeven en nu docr de stad moeten betaald worden, 500 tr. voor de pensioenkassen, toelagen voor het herkasseiden dor Groote Markt, bet Sta tieplein eu het overwelven van den Ouden Dender. Hij doet uit°chijnen dat de Handel- en Nij verheid meer en meer bloeit gezien de ver meerdering van de ontvangst der verpachting van de markt. Hij hoopt dat de goederen door het daarstellen van de Aelbrechtslaan voorde stad eene bron van inkomsten zal zijn. M. De Blieck. Ik heb in de sectien gevraagd dat er eene toelage zou gegeven worden aan al de O. B. zonder onderscheid van politiek op de opmerking van den heer Schepen dat er daartoe het noodige geld ontbreekt, heb ik do totale afschaffing gevraagd om geene lieve kinderen te maken. Van de Aelbrechtslaan i3 niet gesproken maar wel van de Viaduc die schoon is maar schrikkelijk veel geld gekost heeft. M. Meert. Treedt Ie opmerkingen bij door M. De Blieck over de Aelbrechtslaan gedaan. Van den Viaduct i3 er gesprokeu anders niets. M. de Bethune. Ik heb dit uit eigen bewe ging daarbij gevoegd omdat ik overtuigd ben daUlithet algemeen gedacht is. De rekening voor 1903 wordt aangenomen, Rechterzijde tegen de linkerzijde die zich ont houdt. De leden der minderheid zullen hunne opmerkiogen maken bij bet bespreken der BegiOOtingen voor 1905. Daarna geeft de heT schepene van Finan- tiën lezing van de verschillende posten betref fende de Begrooting voor 1905. Hij verzoekt de leden het woord te vragen wanneer zij iets aantreffen waarover ze willen spreken. Op de Begrooting voor 1905 werden verschil lige opmerkingen gedaan, o. a. door M. De Blieck op de 7 additionneele opcentiemen waar de vermeerdering welke men voorziet te groot is in vergelijking met de vorige jaren. Het aandeel van bet Gemeentefonds dat in. eens zoo geklommen is. Men voorziet 4400fr. meer voor 1905 dan in 1903. M. De Bethune. Zegt dat dit dank is aan de nieuwe in voege gebrachte wet op de alcool door M. De Smedt De Naeyar. M. De Blieck. Doet ook opmerken dat er in de begrooting posten voorkomen, die in de gewone uitgaven zouden moeten verschijnen iu plaats van in de buitengewone uitgaven, aan gezien er spraak is van die te betalen met an dera geldmiddelen. Ware dit niet beter zulks inde begrooting te voorzien. M. De Bethune. Dit zijn cijfers die buiten de werkelijkheid zijn M. De Blieck. Dat is uw gedacht maar niet het mijne, llij handelt verder Over bet in aan aanbesteding leggen van hot drukwerk der stad en voornamelijk der kie zerslijsten eu stadsverslagen. Er zijn druk kers die voor hun deel alleen 8000 fr. druk werk leveren. In aanbesteding zou men mer kelijk veel minder betalen. Ik vraag dat alle werken en leveringen in aanbesteding zou Ien gelegd Worden. In naam der minderheid veridaar ik uitdrukkelijk dat zulks zal geschieden, indien de liberalen aan 't bowind komeu. M. Eeman. Dat zullen wij onthouden. M. De Blieck. Ja, en dat zuilen de kiezers ook onthouden. M. De Burgemeester. Is bang dat met het drukwerk in aanbesteding te leggen do vreem delingen er zouden mede weggaan. Daarbij er is daar maar een drukker in de stad dier wijze ingericht en die bijzondere onkosten daarvoor heeft gedaan. De sta 1 beeft er een engagement mee. Alle drukwerk kan niet aanbesteed wor den. M. De Blieck. De andera drukkers kunnen dit zoowel als hij maar er zit iets anders tus scheu, dat gij ons niet will zeggen. M. Van der Schueren. Volgt het voorbeeld der groote steden en de stad zal jaarlijks veel profijt er uit trekken met iu aaubesteding het drukken der kiezerslijsten en ander groot drukwerk to leggen. M. De Bueck. Maakt ook opmerkingen op de som van 50000 fr. .lie men in de Begrooting voorziet zoor den verkoop vau gemeentegoede ren. Waar ligt dien grond. M. de Bethune. Van de Aelbrechtsl ian dio gemaakt wordt, zijn we veel te verwachten eo we zijn verzekerd dat wij dit cijter zullen bereiken. M. De Blieck. Ik twijfel er aan maar w& zullen toekomend jaar er de oudervinding van hebben. M. Van der Schueren. Maakt de opmerking dat er 1500 fr. meer voor zien is wat betreft de Sta Issp larkas. Ook eeno vermeerdering van ontvangsten voor het slachthuis van 500 en in de laatste zitting heeft men den tarief verminderd. NI. de Bethune. Er worden meer beesten go- slacht. M. De Burgemeester. En ook meer paarden» M. Van der Schueren. Men brengt 3000 fr. meer in ontvansten voor de voetpaden dan ver leden jaar. Vele door de stad gelegde voetpa den zijn reeds betaald, en de prijs der stad 13 veel duurder dan dien der onuei nemers. NI. de Bethune. Verscheidene sommen zijn nog te ontvangen voor gedaan werk. M. Van der Schueren. Vraagt of M- Van den Bossche nog iets te betalen heett aan de S*.a<2 aangezien zij op de Begrooting voor 1905 niet meer voorkomt. NI. De Burgemeester. Alles is vereffend, de stad moet van haar niets mier ontvangen. NI. Van der Schueren. Tot hoeveel beloopt het te kort van den gewezen Stadsontvanger. jVL De Burgemeester. Ongeveer 80000 fr» Zijt ge van zin daarover te sproken, NI. Van der Schueren. We zullen er later wel op terugkomen, heer burgemeester. Hij handelt verder over bet slecht onder- hou leu derpissfinen die in eenen erbarmelij- ken toestand verkeeren en soms zoo vuil ziju dat men er niet durft intreden. Over het stads, uufwerk dat slecht wordt onderhouden, over het uur dat soms wel 20 minuten verschilt met de statie en waarvoor zouden moeten maatre gelen genomen worden. Men zouden bediende moeten gelaston dagelijks ton 8 ure do horlo- gie gelijk te zettcu met de statie. I s M. VAN DER SCHUEREN stelt ook voor de toe. lago aan de Koninklijke Harmonio van 21)00 fr. ai te schaffen. De Harmonie ontvangt nog afzonderlijke toelagen voor het geven van concerts. Het zijn altijd dezelfde die toelagen genieten. Hij vraagt ook eene toelage te verleenen aan het muziek der Oude Garde dat zoo wel als de andere muzieken concerts zal geven. We hebben voel to wei nig concerts in onze stad. M. DE BURGEMEESTER. Zegt dat do harmonie veel diensten bewijst aan de stad en aan alle foesie. lijkheden moet dcelnemch. D« minderheid handelt uit partijgeest.

De Dendergalm | 1904 | | pagina 2