20^'' Jaar. Nummei 44 Zondag 29 October 1903. Willemsfonds. He Pensioenkas. De Oude Garde. APOTHEKERSBOND ZONDAGRCST. JEF CONTENT De spreekuren van M. Jules RENS. Liberale Associatie Calechismus en Wet. „J'lafefe'sa wfe&tó' ™"chrift v?" LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs voorop betaalbaar (4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den bulten HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen: Beklamen 76 oentlemen Vonnissen op de derde bladzijde, frank, per drukregel Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt Handschriften worden niet torng gezonden. Nee spe nee metu. AALST 28 OCTOBER. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmont Groote Markt, ingang laDgs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos scboone boeken kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 101/2 tot 11 1/2 u. voormiddag Eerlang zal de boekerij verplaatst worden in eene benedenzaal, nabij den ingang der Leopoldstraat. Dat zal veel gemak geveu aan allen die om boeken willen komen. Dan zal de inrichting der boekerij volledig zijn en zal de lijst der nieuwe werken worden uitgedeeld. De storting voor de pensioenkas zal in November en in December plaats hebben den tweeden zondag dier maan den in plaats van den derden zondag. Dus de eerstvolgende storting zal plaats hehhen Zondag 12 November van 3 1/2 tot 4 1/2 uren namld'iag bij M. Richard De ïüobbeleir, eerelid der Maatschappij, Groote Markt. Aangezien een groot getal nieuwe leden zich hebben aangesloten verzoe ken wij iedereen zijn bijdrage op ge- etelden dag en uur in tijds te brengen of te zenden. Zondag 12 November, wordt door het bestuur der Liberale Fanfarenmaat- schappij de laden een feest aangeboden dat bestaan zal uit een Concert gevolgd van een Danspartij. ZONDAG 29 OCTOBER zal de dienst doende apotheek VAN CAELENBERG, Lr-opoldstraat, alleen open blijven te beginnen van 12 uren 's middags. NOVELLE. Am de Nagedachtenis mijner lieve Zuster 6. De Desertie. Na vijf dagon gams was Wanna te Rijsel gekomon. Wat had het moedige meisje ge zocht, gezoeteld a 1 Aan de beek, langs den wog, had ze haren dorst gestild, het bedel- brood gegeten, in schuren geslapen 1 Rijsel, Lille, had ze onderweg geroepen tot den have- loozen leurder, tot het spelende kind. Bij ieder belangrijk dorp, dat zij in de verte rij zen zag aan den imuier wijkenden horizont, had zij, inet verlangend oog er heen kijkend, gevraagd. «4Lille a V Men bad haar hoofdschud dend non anderen naam genoemd en weer hernam ze de reis deDkond 't zal daarachter zijn Eindelijk was zij er en hoe gelukkig nog geen half uqrken was zo in de stad of zij voncler Jef. Waarlijk zij had kans. Zij deed hem seffens haat gevarendbejd uiteen. Yader was slecht, Hij wou hem zien. Zij hadden doen schrijven er was geantwoord 5 biunen een maand krijgt Jef verlof. Maar va der zpij het bacbte zoqlsqg ujlhyuden. Hü wpentje hopeloos en Wanna had gezeid gphep mopdj jk ga naar Rysel j ik zal zjen tf&l De liberale volkevertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS zal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 10 uren 's morgends, in den Graaf van Egmont, lokaal der Liberale Associatie, Groote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, bij M. Achiel De Mulder-Francois, aan de Statie. TE NINOVE den derden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in het lokaal van den Liberalen Burgers- en Werkmansbond bij M. Firmin Le- clairop de Markt. TE HERZELE den vierden Woensdag van elke maand, ten 10 uren 's morgends bij M® W° Droeshoudt, aau de Statie. TE GEERAARDSBERGEN te zijnen huize, al de dagen des jaars, uitgezou- derd d« hierboven vast.o-«nt«lrla «JtWo.Y*on en öe dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoordiger hem elders zouden roepen. Iedereen, arm en rijk, werkman, burger, landbouwer, neringdoener, nij- veraar of handelaar mag zich in volle vertrouwen tot M. Jules RENS wenden. VAN AALST Bureel van Kostelooze raadplegingen. Benevens de maandelijksche zittingen van onzen achtbaren volksvertegenwoordiger, Mr. Jules RENS, zullen er ten bureele der Libe rale Associatie, in den Graat van Egmont, (grauwen steen), groote markt, alle zaterdag gen, van 10 tot 11 uren 's morgens, heel bevoegde mannen in rechterlijke zaken ten dienste staan van de liberale vrienden van den buiteu en van de stad, om raad en inlich- tingeu te geven nopens alle zaken, ledereen mag er zich in volle vertrouwen wenden. De raadplegingeu zijn gansch kosteloos. er te doen valt. Zij was vertrokken en hier was ze nu Droef lachte de jonge soldaat zijn kloeke, moedige zuster tegen. Ik wil den generaal zien, hem spréken 1 Ik zal niet mogen medegaan I Niet I Neen. We kennen onze exercitie. Er zijn uit Rasland slechte tijdingen gekomon en men heeft onze hulp noodig. Binuen eenige, weinige dagen vertrekken wij naar Dpitsch- land. Gij vertrekt Ja. En waarhoen Naar Duitsqhland. Frankrijk door, over bergen en stroomen, over de zee, ik weet het niet I Hoe ver is dat, Duitsohland Honderd, duizend uren misschien meu heeft het ons niet gezeid j,. Moot ge mee Jef knikte droel. Wanneer zoudt ge kunnen weerorq zijn Binnen twee, drie jaar misschien Misschien nooit Miserie der miserie Moest ze zoo naar huig terug Alleen lijk zij gekomon was, zonder baar brieder, zooderde hoop zelfs hem ooit weerom te zien... Hoe eileudig mislukte zjj als ze dachtjouw n t;e zijn j Was dat niet wreed Jk ga naar dep Wij lezen in den Catechismus Peter en meter moeten bezorgendat degenen die gij geheven of tot het Vormsel geleid heb ben onder wezen wordenimmers als de ouders hunnen plicht niet zouden doen. Die catechismus is uitgegeven door den bis schop van Mecbelen, bet gebod dat hij behelst de kindereu te onderwijzen is een gebod Gods, aangezien het gegeven is door degeuen die ods in Gods plaats regeeren. De ouders of voogden die de kinderen geen goed onderwijs geven of laten geven, zullen dus volgens den catechismus door God ge straft worden. De catechismus gebiedt de geloovigen des zondags te rusten en noch arbeid, noch koop manschap te doen, noch gedingen of proces- n. Al do klerikalen hebben de wet goedgekeurd waarbij niet alleeu de geloovigen maar ook de niet-geloovigen verp'icht worden zich naar de voorschriften van den catechismus te ge dragen, immers wat do catechismus beveelt kan niet anders dan goed zijn. De catechismus beveelt dat wij op gestelde tijden moeten vasten dat is zich wachten van eeoige verbodeno spijs en maar eens daags zijueu nooddruft te nemen, op straffe van eeuwige verdoemenis. tigd oe wetten op de inkomrecn^n^&eRiWtQu den werkman vleesch te eten, want vleesch is volgens de klerikalen verboden spijs (na tuurlijk niet voor dogenen die veel in de offer blok kunnen duwon) on de wet op de ouder domspensioenen 9 centen daags verplicht de oude, afgesloofde menschen maar eens ter week bunnen nooddruft te nemen. Dat alios doet den klerikalen winkel draaien, do politieke pastoors juicheu toe, hunne offer blokken komen vol centen en hollekens, den kelder vol wijn, de tafel vol lekkere spijzen, de meid brengt de sloffen, pookt het vuur op., en laat de boeren maar dorschen. Doch als de liberalen de redeneering volgen van die rare vogels en dan zeggen wat den catechismus gebiedt, zal indien het door de wet wordt bevolen toch de goedkeuring weg dragen van de klerikalen, Als de liberalen zeggen gelijk Christus de mensch leeft niet alleen van brood, Alsde liberalen houden staan, dal de God delijke en menscholijke wetten die de ouders verplichten hunne kinderen het stoffelijk voed sel to bezorgen, hen ook verplichten moeten bnnne kleinen het verstandelijk voedsel te ver schaffen, Als de liberaleu zeggen we willen dat in zake van onderwijs de wet, de voorschriften van den catechismus bekruebtige dan ont staat er woede en gramschap in het klerikale kauip, dan is de catechismus geen rotte obus Verloren moeite, Wanneken, Jk ga er heen, zeg "Ik... Waarom Uit vrees dat ik deserte-ren zou I Dan zal men mij heden nog, morgen wegsturen. Wat Wat zegt ge Er zjjn soldaten die, als de order om op te trekken gegeven wordt, ontvluchten weg- loopen. Men heet dat doserteeren. Dat gelukt soms dje gepakt worden schiet mon dood, Wie pleegt dién moord De gezellen, 't Js schrikkelijk!... Maar als ge toch Sterven moet is 't wel om het even of ge hier wordt afgeschoten of ginder verre in dat vreemde land 1.., Wat moet ik doen Ik heb beloofd, gezworen dat ik u medebrengen zou Jk ga Djet been zonder q... Wat zullen wij doeg Zult gjj vaders laatste bede versmijten Jef zweeg, r- WRleu wij vluchten dezen nacht God zal met ons zijn J 'tWas hjj immers die schreef Eort moedor en vader opdat gij op aarde jang moget leven Kom j vader zal 700 bly zijn Met mijn soldateqkleederen aan Mor gen ware ik gepakt,., Keer uw plunje onjl., Dat zou niet nolpén Dau zal ik ixiijn bovonkleedoren uittrek feen en u die laten pverstekey, Pinnen pep qqp meer waard, dan wordt leerplicht de abomi- natie der desolatie, En do catechismus Ja, maar als de catechismus de ouders ge biedt hunne kinderen te ondurwijzeo, op srtaffe van eeuwige verdoemenis, dan is er geene spraak van verstandelijke ontwikkeling, maar van heel wat anders. De klerikalen zijn het eens daarover dat de ouders eeu wig op Lucifers rooster zullen te braden liggen indien zij hunne kinderen niet laten leeren Dat de wereld geschapen ia in zes dagen het geen eene leugen is Dat de wereld geschapen is zoowat 6000 ja ren geleden, hetgeen eene leugen is Dat de arbeid den menscb werd opgelegd als eene straf, hetgeen eeae leagen i3 Dat Jonas drie dagen en nachten te ko ke- loereo zat in de maag van een walvisch, het geen eene leugen is Dat de paus van Rome onfeilbaar is, het geen volgens vele bisschoppen eene leugen is enz. euz. De klerikale wet op het onderwijs streeft er naar het inpompen van al die leugens ver- pliohtend te maken, ten bate van bet fanatism en de verstomping, daarom worden krachtens de wet goede scholen afgeschaft en in kroegen veranderd, daarom worden bekwame onder wijzers op de straat geworpen en gebrood- °'iSHar spreien ae urreraien^vaTr iesrpncnc in den zin dat alle ouders verplicht zouden zijn bunne kiuderen de beginselen te onder wijzen van rekenkundeletterkundenatuur kunde, aardrijkskunde enz. enz, Brrr lil dan gaat er bij de klerikalen een kreet van afgrijzen en verfoeiing op Leve de vrijheid 1 brullen ze. De ouders mogen niet gedwongen worden hunne kinderen nuttige wetenschappen te doen onderwijzen, als ze leering genoeg kennen om bunue eerste communie te doen is 't al meer als wel. Waarom zouden ze de natuur moeten ken nen om te begrijpen wat de vertelseltjes der schepping beteekenen Waarom zouden ze leeren rekeneu ?Om ta begrijpen waartoe het geld van offerblokken en stadskassen zooa! dienen moet Waarom zouden zo zoo goed loeren lezen Omdat ze gazetten zouden lezon waarin kle rikaal bedrog en buicbelarij worden afge- zweept Neen, neen, schreeuwen de dompers I dat niet, leve do vrijheid der domheid hoe dom mer het volk is en blijft hoe beter voor den klerikalen wtokel. De catechismus gebiedt ons naar geena zwemmers to zien en die leerplioht is voor da volksontwikkeling meer dan voldoende. valt de avond in. Ga heen nu dat niemand ons samen zie ik zal hier op de bank wat uitrijs*"* - ten en dan gaan we op reis.. Mij dunkt ik hoor vader tegen moedor zeggen Merdjeeq vrouw, ga zien of ze nog niet komen, ze moes- ton al hier zijn de kapoenen En als ik achterhaald on govangon wordt U vangen, wees gerust, ik ben alim, slim- mer dan ge denkt Morgen zal niemand ver- moeden dat die twee reizende vrouwen een broeder en eon zuster zijn, Zonder sobier te rusten gingen ze. In 't mid den van den dag sliepen ze een uur of driq aan den kant der baan cn marcheerden dan den geheelen uacht. Zij kwamen bijtijds to huis om door vader gezegend cn vaarwel gekust to worden en slo ten daarna voor immer die geliefde oogen. De tijding kwam dat Jef op het appol man keerde en waarschijnlijk verdronken was, men had immors op 't water van don wal der stad zijn soldatenmuts gevonden men had tot heden geen lijk opgevisoht Do veldwaoh- tor had dat niet kuunen zwjjgen en spoedig was dat nieuwtje de gemeente rond. Jef vond het zpq goed en verstak zich I Onder het bed van Tist zaliger was eon kel der gegraven, met oen looze valdeur gesloten en waarin dc aardappels werden geborgen al| 't Winter was. Dat was do schuilplaats vaa den soldaat. (Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1905 | | pagina 1