Mossicu Telpèke. KRUIPEN. Is 't Waar V Een Ontslag. N I N O V E. Naar den zege, «f... naar de maan Palriolieke Vei'kooping. Overlijden. Kont gij Mossieu Telpèke, lezers van Dendergalm? Noen Welnu, we kunnen 't good gelooven, want we kennen Mos- eieu Telpèke ook nietwij hebben, bij onze wete, dat heerschap nooit ont moet, (waarover wij ons niet beklagen.) Toch als we goed nadenkon herinno ren wij ons den naam van Mossièu Tel pèke wel eens gelezen te hebben op eene lijst van de volksvertegenwoordigers van 11 'Igie, 't schijnt dat Mossieu Tcl- péke do katholi' ko Vlamingen van Ant werpen vertegenwoordigt in de Ka mers. Maar ge vraagt misschien wat wij met Mossiou l'avocal Auguste Dclbeke, wonende Koizerstaat, 1) te Antwerpen wel te maken Ilebben. Wij hebben met. hem niets te makon en kunnen in gewetenjverklaren, dat we ter Dauwernood het bestaan van dien beer vormoedden, wien6 naam nooit of nooit in ons blad verscheen om do een voudige reden, dat we het nooit hebben noodig geacht een zijner woorden of daden te vermelden, op te hemelen of te beknibbelen. Welnu, Mossieu Telpèke, laat ons dóór deu deurwaarder vriendelijk ver zoeken hem tien duizend franken to schenken in vergoeding van iets, dat we nooit van hem schreven en dat hij beweert te lozen in een artikel versche nen iu ons blad den 30 Juli laatstle den. Mossieu Augnste Dclbeke, beweert dat wij hem in het artikel Onbaat zuchtige Vaderlanders hebben bedoeld en te kort gedaan, hoe dat, vertelt Mos sieu Auguste Delbeke ons niet, wij lezen ons artikel iu de daging ons door don deurwaarder beteekeud ende rest is in 't fransch. Wij lezen en herlezen het artikel, waarin de naam vau M. Delbeke niet eens voorkomt en waarin nog veel min «ene enkele aantijging tegen hem aan te treffen is, aangezien weden persoon die ons zijn lranschen rimram zendt, niet konden. Wat wil die fransche Mossieu. Van wint .lAan^nrtiVan9 Moest de Jnstïcie, de belachelijke geldvraag van Mossieu Telpèke inwil- ligon, dan zou 't onmogelijk zijn voor mile nieuwsbladen, politioke artikels af te kondigen, zelfs artikels waarin slechts algemeene belangen worden be handeld. Tofc heden hadden we nooit van den ons onbekenden Mossieu Telpèke ge waagd, on dat zullen we na dezen ook nooit meer doen, want do Justicie zal hem met ziju zotten eisch wandelen eenden, dien hij maar noodig oordeelt te •doen 3 maanden 11a 't verscbijnon van het artikel, dat hij bedoelt. Nooit is er eon tijdstip geweest in de geschiedenis van Belgie, op het uelk er zoo stelselmatig werd gestreefd naar het kweeken van karakterloosheid, laag heid on lafhartigheid, als thans sedert twintig jaren het geval is. Voor een rechtschapen man is er niets meer te bekomen voor hem die recht voor de vuist zijue meeuing zegt is er geen hoop iels van de klerikalou to ver krijgen; de klorikalen willen de valsch- heid, de veinzerij, het verraad, de krui perij en de laagheid aanmoedigen en ■beloonen, omdat daarin den oorsprong ligt hunner verderfelijke thacht on al- leenheerscliing. Hunn kopstukken te Aalst hebben die deugden beoefend uit ikzucht of eerzucht. Doorloopt de namenlijst van al die fameuze dweepzuchtige, ianatie- ke kops!ukken en blikt dan oenige ja ren terug in de geschiodonis van Aalst. Maakt do rekening op van al de he den daagse lie niuib-ntrekkors en huiche laars, kandelcerlikkers, plaatsenjagers en guustonbedolaars, hoe lager ze krui pen, hoe verder ze zich afwenden van vroegere vrienden, hoe gemeenor ze zien gedragen, hoe moer kans ze heb- beu iu aanmerking te komen om te ver krijgen wat zo begeeren. lichtzinnige katholieken, begint die hande'wijze te walgen, zo zien deu lijd te gemoet, dat do klerikale kliek uit - nluitelijk zal geleid wordeu door ka zakkeurders eu door niets meer gevolgd zal zijn, dan door slokkers en valsch aarde. Al wie rechtzinnig is zal zich van die diepgevallen kliek afkoeren, dat is im mers gesne partij meei, 't is eene bende. Men weet dat M. Bauwens, eerste kandidaat werd gekozen voor de bedie ning van politiecommissaris' mot 20 stemmen (en 2 witte briefjes, wolliGht van leden die huu woord hadden ver pand). Men mag dus zeggen dat com- m mdant Bauwens mei algemeene stem men werd gekozen. Die eensgezindheid is ons eene eerste on groote waarborg voor de toekomst, in !i«n de benoeraiug van hooger hand wordt hovnwti^d-j die eensgeziudheid is een blijk van liet vertrouwen dat al le#. in hem stellen ou dat hij, mogen we hopen, niet beschamen zal. 't Ift dan schier ook ongelooflijk het geen we vernomen, en 't zou waarlijk ongelooflijk en fantastisch mogen liee- ten, indien we niet iu Aalst waren, in de stad waar de klorikalen het volk ge wend hebben aan de zonderlingste eu koddigste parten. Er wordt onderduims gewerkt om de difinitieve benoeming van comman dant Bauwens. tot commissaris vaii po litie te verhinderen, voetstappen zijn daarvoor gedaan eu er is op aangedron gen om hem'van kant te doen schuiven Om welke reden of voor welk doel Wellicht vernemen we daar meer over en dan zullen we eens een hoek van den sluier opheffen, om hot publiek t.G laten zien wat al konkelarijon er zoo al gebeuren voor niet te bekennen oor zaken, iu de gezogèndo stad Aalst. Weer eene mooie, deftige zaak welke de klerikalen in bun reeds meer dan wel gevuld schandboek mogen schrij ven hèt ontslag van M. Walpot als leeraar en bestuurder der stedelijke Muziekschool. Toen M Wolw1 - - J oer zoogezegde stedelijke hariflonie, nu beter gekend onder den naam de Jonge Garde Al krottende prottende, optrad stonden de klerikale gazetten onzer stad vol lofartikelen over hem, al zijne titels werden breedvoerig op gesomd, zijn muziekaal verleden van naald tot draad verteld, zijn kunste naars-talent tot iu de wolken verheven, uitgebazuind en opgehemeld. Een van die klerikale gazetjes gaf het portret van M. Walpot, en liet eene afzonderlijko uitgave verschijneu van zijne levensbeschrijving. Wc stomden in met den lof M. Walpot toegezwaaid, maar al rlat gerammel in het schier on noemelijk klerikaal VuUliemdcken voor spelde ons uiets goods, liet deugt niet voor een man van karakter zulke vrien den te hebben, naam en f.-am hebben bij zulk lofgetuit niets te winnon. Wij hebben het zonderling nummer nog liggen on zullen hot wellicht in zijn geheel mede doden, als 't pas geeft. Wij ook begroetten de benoeming van M. Walpot, we zien altijd met ge noegen, dat een talentvoT maD zijne gavon ten dienste stelt van medebur gers, tot welke partij deze ook bebooren maar al den klink-klank der klerikale loftuitingen scheeu ons zoo valseh als 't concert eener negersche cacofonie. Hot scheen ons, dat al dien klerikalen lof, mha^ingegeveu was, door de mee uing der bazen eindelijk een slaaf, een knecht a tout faire to hebben gevouilen, gelijk de kribbelaars vau 't Vuilheinde- ken (pardon lozers) zijn. Wij herinnerden M. Walpot, het ge drag der klerikalen tegen den kunste naar M. De Mol, en tegen M. Vau den Bogaerde, dio hot ondanks ziju talent, vnendolijkhoid en ziju meer dan in schikkelijk karakter niet had kunnen uithouden. We verwittigden M. Walpot 011 zegden hem Indien gij een man zijt met oprecht gemoed, iudien gij or u niot iu schikken kunt de voetwisch te zijn van den klerikalen boel, zult ge 't zoolang niet trokken als M. Van ileu Bogaerde. We kennen het klerikaal Aalstersch goedje maar al te wel, en onze voor spelling werd spoedig bewaarheid. M. Walpot kon noch voetlikker zijn, noch kruiper, zijn karakter was niet vat baar vóór al het lage dat hem om ringde on het moest hem weldra in dat midden walgen. In eene klerikale gazet werd M. Wal pot als kunstenaar vonijnig aangoraud men begon weldra hem het leven on dragelijk te maken, niets werd ge spaard om zijn bestaan to vergallen en dat is eene kunst welke niemand den volgelingen der folteraars van de in- kwisitie betwisten zal of kan. Maatregelen werden genomen om hem als kunstenaar te kleineeron, schandalige middelen werden aange wend om hem als bestuurder, als lee raar en als mensch in zijne waardigheid te krenken en te vernederen. Zou 't den meest verduldigeu mensch niet tegen cte" berst stuiten, zou 't den verdraagzaamsten einuèlijk niet walgen voortdurend tegenover dat huichelend jesuietism te staan, dat daarenboven nog jammert eu klaagt, alsof, zij fol teraars, «ie slachtoffers zijn, zij (lie reeds dertig jaren goleden den portier van het stadhuis, mot zijne bliudo moeder wier eenigo steun hij was, broodeloos weg joegen., omdat hij deel had uitgemaakt vau de liberale fanfare. Loonveriuiudering, blaam, vernede ring, plagerij en uaamloozen laster, niets is M. Walpot', muziokoverste van 't bezonder Muziek des Konings (Gid sen) hier gespaard geweest en in eene opwelling van rechtmatige verbolgen heid en misprijzen heelt hij zijn ontslag genomen, hij heeft zich losgewrongen en ais aischeid lucht gegeven aan ziju verontwaardigd gemoed als volgt Mijne Heer en Gezien dc lange jaren gansch nutteloos iu uw raidden gesleten om U voor eenig kunstge voel vatbaar temaken, wat mij misschien zou goinkt hebben iudien ik niet te doen had ge had met menschen die minder respekt hebben voor een artist dan voor een commissionnaris die aan de statie staataangezien bet met schaamte is dat ik deel maak der Muzaiek- school die nu deu weg is ingeslagen der Har- mooie Al krottende prottende 't is te zeggen eene der slechtste van 't land aan- guzieu cnrwcuigu reruoicnag aan <lo MusïoK- school gebracht, de plaatsing van gemakken en pissijnen is geweest, wat er terecht eene kakschool van maakt, heb ik de eer en smaak ik de vreugd ODtslag te nemen der bediening die mij helaas sedert 18 jaren aan de Mu ziekschool van Aalst verbood. Aanvaardt, mijne Heeren, mijne groeien. (Get.) L. WALPOT. Brussel, den 220n Oktober 1905. Ziedaar dat is raak maar de Aals- tersche kliekkrotters, zijn voor zulke striemen ongenaakbaar, die troffen nog boven hunne hoofden. Kapilel III. - DE PACHA'S Den 25 Oktober 1903 schreef Hecht cn Vre de Van al de partijen dio zich te Ninove op politiek terrein bewegen, is de Katholieke par tij de eenige die samenhangt... en uit dit ver schijnsel ai.Qgêa wff^gprust afleiden dat de katnolieke 'partij de partij der tookomst is Heden legt hij dit orakel uit. Ge zn't gaan hooien,.jacht hij schertsend, hoe do katholie ke partijJ samenhangt, en van welke toekomst ik wilde spreken, welke toekomst haar te wachten staat Alles is mij iugegeven door mijne liefde tot de katbolioke zaak, verklaart hij met de hand op het hart. Hij richt het rechteroog naar «itn hemel en het linker naar zijnen broekzak, en hij begint in zijne heimelijks te lijkbidderstaai Do kwaal, do plaag waaraan wij hior lijden, belaas is algemeen gekend, liet is jammer en droel genoeg het te moeten zeggen onder oogpunt van et-u drachtige werking levert ons katholiek Ninove een allerbedroevendst schouwspel op. Meü zou zelfs motten zeggen hel is immers de bittere waarheid dat het katbolieko Ninovo haast niet meer weet wat eendracht is, wat dit woord beteckent. Wie zal liet ooit gelooven, zelfs daar, waar alle oneeuigheid zou moeten ophouden daar, waar over de heiligste en grootste belangen wordt beslist, daar kunnen de edelmoedigheid on de ree'tvaardigheid het zoover met bren gen zonder morren een onverbiddelijken plicht te doen vervullen, ten lioste van persoonlijke gevoelens waarover men zon movfen Vloten, (nr vau J7Sept- Men zal bokounon dat R. ea V. hier wat overdrijftIedereen kent Mr De Cooman. Ilij was hier zoo lange jaren do vader onzer stad. Men kent zijne zwakke zijde maar wie is vol maakt iu do wereld Daa« nij hoogmoed is geene doodzonde, en daarmee doet mou nie mand kwaad. Mocht die man geslachtofferd worden *oor eeuen Witten en mocht men zoo in eens een vreemdeling in do hoogto hof- ten om van onzen vroogeren vader niet meer te spreken Als Lier dus nijd cn afgunst niet zwijgen zoools R. eu V. verder schrijft, dit zijn, iu deze omstandigheid, toch geeno gevoelens waarover men zou moeten blozen 1 R. en V. gaat voort Het is ailorbekend dat zekero leiders over wonnen zijn geweest, niet door de macht van deu vijand maar door de schuld van katholieke vrienden, die hunn.) plicht niot hubbon begre pen. (nrvanl7Sept 1.1.) Dit is waarheid. De cijfers der laatste ge- meoutekieziog hebben daar het duidelijk bo- wijs van geleverd. Vier kandidaten uer kleri kale lijst bekwameD omtrent hetzelfde geial stqmmaD. M. M. Van der Hnegen en Da Óoo- m.m maakten uitzondering M. Van der liae- gon kwam aan't hoofd, vorvooruit, met'1154 stemmen, on M. De Coomari kwaui ver 'ichter al zijne modekandidaton, aauden;s,taart met 111(1 stemmen. Al. Van der Haegen was geko zenen Al. Du Cooman bleef ia don zan I! Wie had het hem gebakken De andere Dokter zei Manual Waren de redenen van M. Van der Haegen nu gegrond of niet ooi a m zijueu boezemvriend zoo'n poo'B to spelen V Wij laten bet aan den drukker van R. en V. over zulke z ikou aan to raken R. on V. zegt verder En zoo loopt men Deerlaag op neerlaag op., eu de vijand zegeviert. Eu als voor dc tegenstrevers do tweedraeht de nijd en de afgunst niet zwijgen, hoe moet heter toegaan, elders, als het onmiddehjk ge vaar niet dreigond boven de hoofden hangt (nr van 17 Sept. 1.1.) (Wordt voortgezet.) Over eenige dagen zag men don aanplakker ieverig aan 't werk. Het moest zekerlijk eene gewichtige afkondi ging zijn, want voor olkon plakbrief zag mnn weldra groepen geheimzinnig aan 'tfluisteren. Men las op den muur van wuge het gou vernement. Alinisterio van Financier. Bestuur der geudarmerie. Ninove. Openbare verkoo- ping van eene metaleu plaat, den 11 Oktober, Eene metalen plaat.... Een liefhebber van oudheden in een dier groepen bleef stilzwijgend en diepzinnig den plakbrief bestaren. Dit was aan niemand ontsnapt. De slimste zwijgt, mompelde men. 't Zal een prachtig stuk zijn, wat raars, iots antieks, zeker een kunstgevrocht. Men sprak or van, eerbiediglijk als van eeno relikwie, geheimzinnig als van do tiaro. Eu do gro»p ging uiteen, heimelijk meesmuilend bij do ge dachte dat de liefhebber van oudheden niet al leen zou geweest zijn om Let stuk met zijoo vergrootglazen to onderzoeken, te bewonde ren eu... to koopen Op gestelden dag cn uur verdrong zich eene bonte menigte in onze gedarmerie. Al wat koo pen mag of koopen kan, 't was daar al. Eu is het te verwonderen. Heeft men niet meer dan eens zien forluin maken meteen ouden kofllj- pot, eeLe oude schilderij 1 Het publiek wachtte ongeduldig, werd woc- lig, eu eiachte het kunststuk I De heer algevaardigdo van 't ministerie van Fiuauciëu gal' bevel het stuu voor to brengen. Een luidruchtig geroep ging uit de menigte op. Het voorwerp der verkooping was eene oude versleten, onbruikbaar geworden zinken stoof- plaat I De gendarmen lachten, ea quand un gen darme rit, tous les gendarmes neut 't ging al aan 't iacbeu, zelfs de teleurgestelde liefheb bers lachten. Eindelijk een oogenblik stilte. Wie slelt op prijs Tion centiemen 1 twintig ceutiemon 1 dertig ceutieuieu Nie mand beter adjugé Het gelier hernam. Leve-'.fcgpe ver nem ent, riep men, love 't ministerie a bas la ca'otte I Voor die 30 centiemen had men honderd maal meer kosten gemaakt, de ambtenaren vau verscheidene administraaaties gedwongen en de inwonerB van Ninove per plakbrief'nit- geuoo ligd-huunen kostbaren lijd to voriiezen O ernstig goevernement I dat zoo de men schen voor den aap houdt of is 'torn 't even wicht in uwe budgetten te brengen dat ge oude stoofplaten moet ver koopen I Merkt op dat deze veiling nog aan de goed keuring van hooger hand onderworpen is. Hot schijnt dat de plaat tien centiemen meer ge schat was dan den prijs der toewijzing. Zoo kunnen wij nog eene tweede vertooning van dit administratief kluchtspel te zien kiijgeu In 't begin der week heelt te Brussel de burgerlijke begraviug plaats gehad van Em- manuel-Noel Pierseaux oud-strijder v«u 1830, schoonvader van M. Jozef Lejeune en die tot voor eonjge maanden oqzp stad woobde.

De Dendergalm | 1905 | | pagina 2