21st« Jaar. Nummer 2 Zondag 14 Januari 1906. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 4 5Q voor den bulten voorop betaalbaar Prijs der Annoncen: |Beklamen75centiemen J per drukregel DE DENDERGALM Willemsfonds. l!eldra zal de lijst der nieuwe werken SXK-Uta en aan al wie lezen wil wor- De spreekuren van H. Jules RENS. Liberale Associatie Lib. Fanfaren maatschappij Les Amis Constants 't Zonneken. De Pensioenkas. Medeburgers leest Wanneer komt het Den berg af Op den kop. Verkooping van de Kat. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore I 4#$ Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. ^*-i f Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. 4 fr. voor de stad HET ARRONDISSEMENT AALST Gowone, 16 centlemen Jn„tr»n»l Vonnissen op de derde bladzijdefrank. AALST 13 JANUARI Een abonnement kost 4 franken 's jaars, bij René VAN BRANTEGHE.VI. Men gelast zich daar ook met het druk ken van allerlei Visietkaarten te begin nen 1 fr. de honderd, Plakbrieven, StrooibrrevenBijeenroopiugsbrieven Trouw- en DooJbrieven, Doodboelde- keus, Facturen, Programman enz. enz. aan zeer gematigde prijzen. Renê VAN BRANTEGHEM, Vrijheidstraat, 58. De boekerij van het Willemsfonds, Graaf van Egmont Groote Markt, ingang langs de Leopoldstraat, waar iedereen kosteloos schoone boekeu kan ter lezing bekomen is alle Zondagen open van 10i/2tct 11 i/a u. voormiddag Van heden af is de boekerij verplaatst naar de benedenzaal eerste deur rechts als men langs de Leopoldstraat binnen komt. gen t*» moet diitgedeeid. D8 liberala volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS zal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 10 uren 1s morgends, in den Graaf van Egmont, lokaal der Liberale Associatie, Groote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, bij M. Achiel De Mulder-Francois, aan de Statie. TE NINOVE den derden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in het lokaal van den Liberalen Burgers- en Werkmansbond bij M. Firmin Le- clairop de Markt. TE HERZELE den vierden Woensdag van elke maand, ten 10 uren 's morgends bij Me W° Droeshoudt, aan de Statie. TE GEERAARDSBERGEN te zijnen huize, al de dagen des jaars, uitgezou- derd de hierboven vastgestelde zitdagen en de dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoordiger hem elders zouden roepen. Iedereen, arm en rijk, werkman, burger, landbouwer, neringdoener, nij- veraar of bandelaar mag zich in volle vertrouwen tot M. Jules RENS wenden. VAN AALST Bureel van Kostelooze raadplegingen. Benevens de maandelijksche zittingen van onzen achtbareu volksvertegenwoordiger, Mr. Jules RENS, zullen er ten bureele der Libe rale Associatie, in den Graat van Egmont, (grauwen steen), groote markt, alle Zaterda gen, van 10 tot 11 uren 's morgens, heel bevoegde mannen iu rechterlijke zaken ten dienste staan van de liberale vrienden van den buiten en van de stad, om raad en inlich tingen te geven nopens alle zaken, ledereen jnag er zich in volle vertrouwen wenden. De raadplegingen zijn gansoh kosteloos. Zondag 14 Januari, ten 5 ure des avonds stipt, in het lokaal Concordia, groot Concert met de medewerking van Mejuffrouw Van Craenenbroek, 1" prijs met ouderscheiding van het conserva torium vau Brussel, prijs der koningin Mejuffrouw Jeanne Jaussens, le prijs met oudorscheiding van het koninklijk conservatorium van Brussel, van Mijn- heeren F. Van Paesscheu, laureaat van 't kouiukhjk conservatorium van Brus sel, L. Verstraeten van 't Nederlandsch Tooneel van Geut, Fr. Crusener eu Th, Bruylandt, van Mejuffrouwen J. Schal- tin en P. Üyttebroecks en van Mijuhee- ren V. Du Stobbeleir en A. Minnaert. Het programma bevat twee deelen ieder deel zal aanvangen met een ope ningstuk Marche Druidique en Pierrot Macabre door de Fanfaren onder leiding van M. Van der Linden. Ten 9 uren Bal. Het feest wordt uitsluitelijk gegeven voor de leden der Maatschappij. Wie na het concert verlangt te avond malen in het lokaal zal daartoe alle g6- legonheid hebben. De vrijzinnige wijkblub het Zonne ken geeft op Zondag 14 Januari ten 6 uren 's avonds voor al de leden die aan wezig zullen zijn in het hoofdlokaal bij den beer Frans Perdauns Geeraadsberg- scbensteenweg, eeue kostelooze prijslo- ting. Het Bestuur. Zondag 21 Januari 1906, derde zondag der maand, storting bij M. A. Gowie, Eerelid, in Concordia. Zondag 18 Februari 1906, derde zon dag der maand, storting bij M. J. Van der Linden, Eerelid, in de VierWinden. Het verslag over den wezenlijken gel- delijkeu toestand der stad Aalst, is ver schenen in vorm van boekje en wordt heel de stad door kosteloos uitgedeeld. Medeburgers, leest die klare en dui delijke bewijsvoering van M. De Blieck, dan eerst zult ge goed begrijpen hoe slecht onze stad wordt beheerd en hoe noodig het wordt aan dergelijk wanbe stuur oen einde te Btellen. Al de cijfers welke het bevat zijn on betwistbaar, genomen uit de verslagen der stad zelve, maar met orde een me thode bijeengebracht. Leest leest met aandacht 't Is de veroordeeling van het klerikaal be stuur. Ja, broer, dat zal neu slag geveu als 't afgaat, het groot, schitterend, miro- bolaut verslag van Bethune over den bloeienden toestand der stad Aalst, Wanneer zal 't verschijnen dat kwakzalversreklaam Niet te haastig, broer, we zijn te Aalst, waar de klerikalen hunne schul den van voor tien jaar niet betalen. Maar zoolang zal 't niet duren. Overi gens die reklaam zal gedrukt worden op de kosten der stad, zoo hebben de klerikalen het beslist. We zullen het toch ook met aandacht lezen, ja, met veel aandacht, wie weet verstaan we dan het kunstje niet van 't aaneen flansen der krotbudjetten. Ja, broer, en Iets dan ook eens het boekje dat door de liberalen op hunne kosten wordt uitgedeeld, dat is de moeite waard. Als 't nog 2 jaren duurt moet Bethune mot een geblazonneerd orgelken van deur tot deur gaan om centen in to zamelen voor de stadskas ofwel er moeten nieuwe belastingen worden gestemd. Woeste, de noodlottige Woeste, die er zoo- ▼elea heeft doen vallen voorziju ontoombaar fanatism, voor zijne grenzelooze klerikale wraakzucht; Woeste rolt deu berg af. Qu'il s'en ailledat hij er van door trekke klinkt het langs alle kanten iu zijne partij zelve, die hem weldra verstooten zal gelijk hij eenmaal de onderwijzers verstooten heeft zonder ge nade, meodoogeuloos, hardvochtig en harteloos als een ketterjager der middeleeuwen. Hij voelt het wel de oude vos, hij voelt hoo afkeurig men wordt van zijn juk, van zijn ka rakter. Daarom laat hij uiet na bij elke gele genheid eeu nijdigen stoot te geven aan dege- neD, die hij verdenkt de oorzaak te zijn van den ondergang zijner macht en opperheer schappij. In den laatsten tijd heeft hij meermaals in de Kamers door hatelijke woorden de verontwaar diging der katholieke volksvertegenwoordigers opgewekt en een tempeest van afkeuring te gen hem doen losbarsten. Menig katholiek heeft de boosheid van zijn karakter ondervon den, want bijtende woordeu, bitsige onder brekingen, grammoedige beschuldigingen heeft hij degenen Daar het hoofd gesmoten, die niet meer buigen wilden voor zijn verafschuwden scepter. Hoe ouder de noodlottige man wordt, hoe onverdraagzamer, hoe kwaadaardiger hij is. Hij gelijkt daarin den kater, die boozer wordt met de jaren en wien het eindelijk onmogelijk is de klauwen nog te bergen inde huweelen pootjes zoodat hij alles kwetst wat hij aan raakt. Woeste, ziet met rasse schreden den val van 't klenkalisoi naderen en dat maakt hem nog onhandelbaarder en galachtiger. Zijn woord wordt scherp en snerpend als 't geklets eener zweep en veroorzaakt een ouaangenaam gevoel iets ongemakkelijks, uiet ter oorzake van deu vorm die gewooulijk onberispelijk is, of van den iuhoud zijner rede, want ook zijne vrien den deelen den onaangenamen iudruk, maar ter oorzake van den toou, den kuterachtigen toon. Te Ninove, verre van al degenen, die hem in het Paleis der Natie, zijne meesterschap ont- keuuen heeft de man eens lucht gegeven aan de uitgestrektheid zijuer woede, daar heeft hij eens zijne gal uitgespuwd in de zekerheid door geen enkel der aanwezige nulliteiten tegenge sproken te worden, die stil en vreesachtig het hoofd bogen voor deu meester gelijk een kudde dwecpers voor deu paus. En als evangelie werden zijne kreten van woede en wauhoop, door een zguer aanbidders opgeteekend en 't is als de jammerklacht van het dies irae Dag van rampspoed en ellenden. Als der dompers rijk zal enden l zoo niet woordelijk, ('t is immers vertaling) dan toch getrouw naar den zin opgenomen ia het Ninoofsch kosterspapier Recht en Vre de. Woeste is on troostbaar als hij denkt aau 't naderend eiude der klerikale heerschappij, maar ontroostbaar ook ovor *fc verlies zijuer oppermacht en duchtig roert hij de zweep op den rug dergeneu, die alhoewel op de katho lieke banken der Kamer zetelend, groepkens vormen die zijn gezag miskennen en zich tegen zijne klauwen te weer zetten. Oh dat moet wel bard vallen aan dien hoog- hartigen man, aldus voorbijgezien en getrot seerd te worden, daar waar alles voor hem plag te buigen. Maar 't zal hem nog harder worden, daar kan hij op rekenen en de tijd zal aanbreken, iudien hij er niet vau onder trekt, dat zijne bedrogen kiezers hem weg zul len jagen, gelijk de koning, hem weleer beeft weggejaagd. Woeste is versleten gelijk de klerikale par tij, ja, meer nog dan zij. De klerikale volksvertegenwoordiger Haruiignia van Bergen bofte in de Ka mers, op de mildheid der klerikalen in zake van onderwijs, daarop werd hem geantwoord door M. RENS. Ja, ge baat de vrija scholeu uit, die u profijt opleveren. (Gehuil rechts). M. Ren8 slaat den nagel duchtig op den kop. Onze scholen, zeggen de kleri kalen, maar 't zijn de lastenbetalers dia er voor afdoppeu, de kleriklen niet. Als men de klerikalen (1e waarheid zegt, dan huilen ze. Wie stelt ze in en hoeveel De Kat Vordt verkocht eenmaal, tweemaal. Wie? wie? driemaal, tienmaal. Niemand roept, niemand zegt een woord. De menschen zijn te verbauwereerd om te spreken. De Kat, het aloude plein waarrond een vroo- lijke volkswijk ligt vol leven en bewegiug, de Kat of andera gezegd het Gasplein werd door de kleppers te koop gesteld. De Kat doen verdwijnen, dat ware wellicht de ondergang van de volkswijk^maar wat geven de kleppers daarom, er is geen zaad meer in 't baksken en om geld te smeden zou den die mannen alles verkoopen. De stad bezit geone eigendommen meer cr is geld noodig en daarom beginnen de klep pers hunne openbare pleinen te verkoopen maar voor de Kat zijn er geen koopers II Waar halen ze 't uit?! de openbare plaatsen verkoopen, dat is toch een comble Allo, dompers, probeert met een ander plein, dan zullen er misschien liel hebbers zijn, b. voor de Esplanade, of de Houtmarkt, eu dan de Groote Markt en als er daar nog geen koo pers voor opdagen voeg er Dirk Martens bg eu de stadskas als toebrok voor brandhout. Desnoods zoudt ge kunnen overgaan tot ds verkooping van 't landhuis 1

De Dendergalm | 1906 | | pagina 1