NI NO V E. Onderwijs en Onderwijzers te D.... Uit Terjoden. Het Paclitersreeht. Schitterende toestand onder de klerikale regeeriug. 't Is eene schande Woesle en zijne Kiesageulen. Toen er voor 2 maanden een artikel Verscheen op het schandalig katholiek ouderwijzen 1 personeel der gemeente Dwaren velen verontwaardigd over de waarheid en sommigen begrepen. Deze zeggen nu dat vele Belgische on derwijzers zelf nog wat op de school banken zouden moeten vertoeven (ten miuste de katholieke schoolvossen van B...) Zij erkennen dus iu't opeubaar, die godzalige jappers, dat de onderwij zersstand vau hun dorp in iutellektueel opzicht laag staat, veel lager dan de verstandelijke ontwikkeling van de an dere ouderwijzers, der steden bij voor beeld. Doch een ding vatten zo niet. Ze denken (die goede, wraakzuchtige dwingelanden) dat ze met scholen te bouwen en altijd maar voorts duizenden franken toelagen aan 't klooster en de katholieke scholen te geven, de volks ontwikkeling verhoogen. Arme zie len toch Ge vergeet (of liever ge weet het niet) dat Duitgchlaud met reuzen schreden op industrieel en handelsge bied voorwaarts gaat, dank zij de duit- fiche schoolmeester. De volksschool legt dus do grondslag van de geheele volksontwikkeling. Hoe beter de lagere scliooi is, hoe hooger 't volk staat. Nie- ma .d zal dus 't belang ontkennen dat 't ganse O volk heeft bij'n goede lagere school. Deze z d echter alleen dan goed zijn, wanneer de onderwijzers goed lijn. Goede voor hun taak berekende, en die taak met liefde en toewijding vervul lende onderwijzers (slechts te Dde oude gemeenteonderwijzer en onderwij zeres) vormen de eerste en noodzake lijkste voorwaarde voor goed ouderwijs, in, a. w. voor de volksontwikkeling. Dat er voor 't verkrijgen van goede resultaten van 't onderwijs nog andere factoren in 't spel komen dan bekwame onderwijzers, weet ik natuurlijk wel. Maar, niemand xal ontkennen, dat de bekwaamheid van de onderwijzers 'n zeer belangrijke rol, ja de voor naamste rol speelt. Zoo de onderwijzer, zoo de school I Zoo de school, zoo de volksontwikkeling AVelnu, Heeien Bestuurders van D.., dat het onderwijs de vruchten niet op levert, die men er zou mogen van ver wachten hangt of hing van u gansch af. Ons onderwijs iB slecht, onze ondorwij- z rs zijn slecht. Daarvan zijt gij de oor zaak en daarenboven nog dat honder den kindereu geeu of heel slecht onder wijn genieten. Ik deuk dat Deen schoon °j, ongeletterden heeft, wat niet teu haren voordeele getuigt. Immers, het kan niet anders. Veel scholen sl?cht ingericht vooral de katholieke (die eerder op eeu schuur dan op een school gelijken) en dan goede onderwij zers Met looneu och om van honger niet te sterven maar veel te weinig om te kunnen leven 1 En spreken van vet- betaald zijn niet waar Ge geeft daar nu toelagen misschien aan de geiten keuringen (Vaderlandsliefde opwek ken) ge strijdt dus voor de verbetering van 't geitenras, ik ook eu ik beu ook bijna geiteukeurder genoemd geweest, maar kiuderen opvoeden tot menschen dat weet ge niet Houdt ze dom zegt ge waarschijnlijk tegen de onderwijzers, wij zullen ze wel kort houden en doen honger lijden indien ze niet spoedig genoeg het hoofd buigen voor ous heer schappij Go begrijpt dat zonder voldoend in- komeu, geeu voldoend aantal goede on derwijzers zonder goede onderwijzers eau goede school, zonder goede c iooi geen klimmende volksbescha- ii g zonder algeuieeuo volksoutwik- i lin. gjen algemeen ideale gezind- eid, geen gelukkige welvaart, geeu leale vrijheid Die drie laatste dingen wilt ge eigen- km daarom richt ge geen avond- ,101e op. Ge hebt geen geld, ik weet Ldt, maar of God u later met uw schijnheilige handelwijze en omdat ge bet volk dom bebt gehouden en liet hebt laton verbeesten wel den hemel met njstpap zal gunnen, daar twijfel ik n. Terjoden zal, zoo schijnt het beslist, eene afzonderlijke parochie worden, er zal eene kerk komen. Ons Trejen is daarvoor genoeg bevolkt, hon- dordeu dorpen in Belgie zijn min belangrijk, zoowel wat de bevolking betreft, als heigeen de nijverheid aangaat, dan onze wijk. Er zal eene kerk komen En wat beslag de bokken daarover maken is ongelooflijk. De iuwouers zijn die weldaad to danken aan de klerikale regeering, dt Terjodenaars, moe ten de namen zegenen der klerikale volksver tegenwoordigers die dat allemaal hebben be werkt en zoo is 't een heele litanie. Ik beu er in 'i geheel niet tegen, dat we eene kerk ktijgen, al wat het aanzien mijner geboortewijk kan vermeerderen, zal ik met ge noegen tot stand zien brengen en ik meen te weten, dat al do Terjodenaren van betzellde gedacht zijn. Maar komiek is 't om hooren on zien hoe de bokken dat pluimken op hunnen hoed steken en er mee pronken en er op boffen al hebben ze slechts gedeeltelijk gedaan, wat de libera len bij hunne propaganda uiteen zetten in richting van het onderwijs, bouwing eener kerk, verbetering der gemeenschapswegen. Indien we nu op Terjoden eene school heb ben, moeten we dit dankeu aan de liberalen, die om zoo te zeggen hot bokkenbestuur ge dwongen hebben ons voldoening te geven. In dien ons nu eene kerk wordt beloofd is 't om dat er met onze stemmen ai te rekenen valt. \\'e zullen voet bij stek houden het beste middel om ook verbetering te krijgen aan den schaudaligen toestand onzer straten, is te stemmen voor de liberalen, we zullen do bok ken nog een beetje van de sporen geven, zo zullen dan eiudelijk wel gevoelen dat do kie zers vau Terjoden zich met geene beloften laten drillen on ze slechts belang hechten aan daden eu werken. Wij hebben onze school, waar men ook wel verbeteringen en volleJigingen moet aan doen, opdat zij eeuigzius aan de voorschriften zou beantwoorden iu op/.ic'it van gezondheid, op voeding en onderwijs. Als de kerk er komt, dat kan evenwel nog lang duren, dan komt er natuurlijk ook eeu pastoor. Zie, als ik daar aan denk ben ik min gerust. Mochteu we onzen pastoor zelf kiezen, o, dan weet ik wel, dat we al goed te zoeken misschien uog wei een priester zouden vinden die, zijue zending ernstig opneemt, die een ware heider zou ziju voor alle iuwouers onzer wijk. De Terjodenaren in 't algemeen houden van geen kwezelarij, ze slaan gaarne ne flikker als 'i kermis is, beminnen do vreugd en 't plei- zier en doen hun best om een goede daghuur to verdieneu, al moeten ze soms daarvoor elders zwaar en lastig werk gaan verrichten. De Terjodenaren vragen geeu pastoor-pistool gelijk een heerschap van K, ze verlangen nog min een erfjuisbumiddelaar gelijk zekere pas toor dezer streek, zo willen geen moeial, geen politieker... 't Zou overigens niet baten, wij hebben den buik vol van politieke sermoenen, en zoo we vau eene kerk spreken is het niet omdat we vijandig zijn aan het outwerp maar, omdat we niet willen, dat er iu plaats vau oen huis van gebed en vrede een huis van meeting en twist zou verrijzen. Soms denk ik aan de fabel van de puiten, die een koning vroegen aan Jupiter, van wien zo tot kouiug een rijger kiogeu, die een goed deel van de kwakers opslokte. Het einde zal 't uitwijzen. Het pacbtersrc-cht regelt de betrekkingen, die er rnoetan bestaan tusschen eigeuaars en pachters, de woder/.ijdsche rechten eu plich ten, die zij tegenover elkander moeten in acht nemen. Zeggen wij rechtuit, da* op vele plaat sen, deze plichten niet worden nageleefd, dat deze rechten onreg^ lmatig wordeu toegepast en uitgevoerd, de prijzij dus geeuzins volgens billijkheid geschiedt, en iu vele streken gu- steuod is op gebruiken, die in geenen deele iu verband staan met don vooruitgang en de be hoeften van onze hedendaagsche landbouwnij verheid, en die geenzins gestaafd ziju op den huidigcu prijs der meststoffen en der land bouwproducten. De Vlaamsche boer, die zoo nijverig zijne akkers bebonwt, ja, die te recht, misschien wel als de uiimuntendste landmau van Euro pa mag aanzien worden, toont dat hij hier niet op de hoogte is zijner gewichtigu taak. Wauucer het er op aankomt zijne geldelijke belangen te verdedigen, is bij niet iu staat de vergoeding te berekenen, door den aankomen de p.cbt-jr hem volgens recht verschuldigd voorgoed bewerken, doelmatig hemes teu on zorgvuldig bezaaien zijuer akkers. Wat doet hij in zulk geval V Hij weudt zich tot eenen schat ter of prij/er, veelal niet de minste kennis be zittende van akkerbouwx zicii gedragende naar de plaatselijke gebruiken, waardoor de pach ter blootstaat aan willekeur en bedrog. Het gebeurt ook meer dan eens dat trouw- loom pachters, vreezeude niet beloond te wor den voor hunueu arbeid, de twee laatste jareu hunner huur, den grond uitmergelen, eu dus zich zclvóo, aankomer en eigenaar groots ver liezen berokkenen. Hieruit blijkt dan klaar, dat het noodig is de schadeloosstelling die de landbouwers bij 't af scheiden hunner landerijen genieten, op vaste gronden te doen berusten, eu deuzelfs prijzijën dooreen kundig man. met veel overleg te doen uitvoeren, ten einde het drievoudig doel te be reiken, dat elko schatting moet verwezenlij ken 1® Zij moet den aftreder billijk beloonen voor verrichten arbeid, onkosten van meststof fen, zaaigoed of planting 2° Zij moet winst en genot geven Toor den aankomer, zoodanig dat het kapitaal, door den aftreder iu deu grond gebracht, en waarvan deze de verschotten terug ontvaDgt, dadelijk winst oplevert, d. i. toelaten goede vruchten te tellen 3° Zij moet zoodanig verricht worden, dat zij de verbetering der gronden bewerkstelligt, en daarom moet de altredende pachter behoor lijk vergoed worden voor gedane verbeterin gen, dio natuurlijkerwijze de grondwaarde verhoogen. Welk recht bezit nu de pachter om van zij nen eigenaar eene rechtvaardige en billijke schadeloosstelling te eischen voorgedaan werk gebruikte meststoffen, zaad, vruchten of plan ten, wanneer hij zijno hoeve verlaat? Volgens artikel 1728 van het Burgerlijk Wetboek is de pachter gehouden, het gehuurde als goede huisvader te gebruikenvolgens de bestemming die het bij de verhuring is gegeven of bij ge brek aan overeenkomstvolgens diewelke naar gelang der omstandigheden vereiseht wordt. a Luideus dit artikel heeft de huurdor plich ten te vervullen, waaraan hij niet kan ontsnap pen, doch waar plichteu bestaan, ziju ook rech ten, en deze rechten zou het wetboek stipt moe ten bepalen, derwijze dat de landman niet aan willekeur is onderworpen. Immers, een eigenaar, die een stuk bouw land in huur geeft, handelt alsof hij den pach ter een kapitaal in leen geelt, waarvau deze op den bepaalden valdag den intrest moet kwijten eu na een vastgesteld tijdstip de ge leende soir. ongeschonden teruggeven maar indien aan dat kapitaal, aan dat stuk grond yerbeteriug gfdureude het gebruik wordt toe gebracht, betaamt het dat de huurling juiste en rechtvaardige vergoeding outvange. Eeu voorbeeld zal dit ophelderen. Veronderstelt een persoon, die vijt actiën aan pari leent, elk van 100 fr., op eene nijver- heidsonderueming. Door den bloei dezer nij verheid rijzen do waarden tot 120fr. Zal men nu, bij 't aflossen des kapitaals de actiën maar mogen rekenen aan 100 fr. alhoewel zij 120 fr. gelden, en dus 600 fr. terugkeeren, wanneer men maar 500 fr. heeft geleend Zulks ware onrechtvaardig. Hij heeft recht te dealen in de winsten door de maatschappij verwezenlijkt. Evenzoo moet de landbouwer, die door zij nen arbeid het grondkapitaal heeft verbeterd, vergoeding geuieten iu evenredigheid der waar- deverhooging. Eveneens moet de aandeelhouder bijdragen iu de verliezen, die eene nijverheidmaatschap pij heeft geleden, en moesten deze waarden dalen tot 80 fr. dau zou hij bij de terugbetaling 20 fr. bij elke waarde moeten voegenen dus nominaal 600 fr. terugkoeren, alhoewel hij er maar 500 fr. heeft geleend. Wanneer de be bouwing des akkers is verwaarloosd, zal ook do vergoeding verminderen, eu de zorgelooze boer zelfs aansprakelijk ziju tot betaling van schade en intrest. Hoe men de zaak ook beschouwe, is hier een gemeenschappelijk, drievoudig belang iu het spel. De winst of verlies van den aftreder, moet voordeel of nadeel veroorzaken aan den aan- vaarder, eu ook verhuoging of vermindering van waarde de eigendoms voor den bezitter. Gezien de lage landprijzen, die den aftreder eene soort vau aalmoes schenken voor verscho ten gelden, door zijne zorgen in den groud gelegd moeten de korte huurtermijnen eu de jaarpachten nog eenen schadelijken slag toe brengen aan huurlingen en grondeigenaars. Bij eiken Kerstdag staat den gebruikers een ongelukkig vonnis te wachten, 't Is genoeg, dat een nijdige ouderkruiper, eenige franken meer biedt voor het pachtgoed van zijnen ge- bnur, om hem van zijne broodwinning te be- rooven, en met vrouw en kinderen onbarmhar tig op straat zetten. Het hoeft dus geen bewijs dat men die kwa- leu door lauge huurtermijnen moet heelen, die hooge pachtersrechteu voor gevolg hebben, en als het krachtigste middel voor verbeteriug der landerijen en vooral der slechte gronden kan aanzien worden. Het is dus noodzakelijk dat er eene wet tot staud kome,diede grondslagen zou leggen waarop een billijke vergoeding van pachtrech- ten zou berusten en insgelijks deu duur der huurtermijnen vaststelle. Dit termijn zou voor wel bebouwde, vruchtbare akkers zich bepa len op teu minste negen jaar, en voor te verbe teren gronden zooals bosch-eu weidegronden, ten miuste op vijftieu of achttien jaren, zooda- uig dat de pachter de vrucateu plukte van zij nen arbeid. Deze wet zou terzelfiertijd deu eigenaar verplichten, bij elke verhuring schriftelijk eene verbintenis aan te gaan met zijnen pachter, die hem teg*n alle willekeur zou vrijwaren. Deze wet is zooveel te meer noodzakelijk geworden, als men uagaat met welke rekbaarheid de recht- baukeu soms de zaken afhandelen, wanueer zij een geschil betrekkelijk het onderhavige onderwerp te slechten hebben. Nu de laatste klanken van 't bazuin geschal der nationale jubelfeesten zijn uitgestorven en de jubelkantaten tot het verleden behooren, is het niet onge past den anderen kant der medalie te bekijken. Het blijkt, uit officieele cijfers, dat voor liet oogenblik VIER EN VEERTIG DUIZEND (44,000) ongelukkigen ziju opgesloten in de bedelaarsgestichten van den Staat, 44,000 mannen en vrou wen die bezweken in den strijd voor 't bestaan. En de vloed gaat steeds wassendbij zooverre dat de minister van Justicie aan de vrederechters moet aanraden zoo weinig mogelijk nieuwe Staatspeusion- narissen naar Hoogstraten, Wortel en Merxplas te sturen, daar alles opge propt zit. Anderzijds ia het een onbe twistbaar feit dat de krankzinnigen huizen bun volle garnizoen hebben en dat men geen verblijf weet met de spits boeven en andere bravo jongens. Al de Belgische gevangenissen wor den te klein bevonden en lieden die zich aanbieden om hunne straf uit te boe ten, worden verzocht later eens weer te keeren. Zoo is de toestand, na eene 20 jarige klerikale regeering. En wij zijn maar eerst aan den helft van het kwade jaargetijde De klerikalen loopeu hoog op met het armzalig pensioen van 9 centen daags, dat zij den afgesloofde» werkman toe werpen. En intusschen geven zij 1 fr. 20 per dag aan het onderhoud van jonge lieden in weldadigheidshuizen. en 1 fr. 50 per dag in de toevlucht- huizen voor hen, die onbekwaam zijn te werken en 66 centiemen per dag en per hoofd in de bedelaargesticbteu en slechts 18 centime» voor den af- gesloofden ouden en eerlijkon werk man van 65 jaren Is hot, werklieden, geene schande, dat er iu ons land meer besteed wordt voor bedelaars en boosdoeners dan voor oude, eerlijke lieden Wij vragen voor den armen werkman geen aalmoes van 9 centen daags, maar een goed ouderdomspensioen. Werkvolk, waar zijn uwe vr.' ik Wij gaven in ons nummer van 31 December 1.1. de bijzonderste uittrekselp'uit de politieke lijkrede die de wereldlijke'Pau3 Woeste op het banket der katholieke harmonie onzer stad over de ontredderde katholieke partij uit sprak. Zoo zeer was het noodlottig heerschap ont roerd bij het visioen zijner verslagene partij', dat hij onbedacht de zwaarste geheimen uit bracht vau deu klerikalen kieswinket. Het volk, riep hij uit met bevende stem, alë» of hij zijne toebehoorders zocht doen deel te nemen aan zijne smart, het volk zoo trouw en verkleefd als vroeger, luistert niet meer naar^de stem van zijne pries ters Verstaat ge wel, beste lezer, al het hartzeer dat in die eenige woorden vau den groenen Na poleon der gekruinde kiestroepeu verschuilt ?I Het volk luistert niet meer naar de stem van Woeste's zwartgerokte kies- agenten, die voor hem deu barometer zijn van de politieko gezindheid op den buiten II Ja, groene Paus, gij spraakt waarheid, het *olk is 't klerikaal beheer beu, het volk wordt wijzer en begrijpt dat de klerikale fopperij reeds al te lang geduurd heeft, en vindt dat bet tijd is dat er verandering kome en weet dat eene vrijzinnige regeering alleeu hem het mid del tot een beter bestaan kan verschaffen I! Dus uog eenige maanden aanhoudende libe rale propaganda eu de klerikale barometer zal dalen, dalen tot dat in Mei het onweor zal losbreken en het waggelende katholiek kraam voor goed uiteen slaan. Dau zal weer jde heldere geuzenzon haar straleu van vrijheid eu volksontvoogding koes terend over ons herlevend Landeken versprei den. NINOVE. Op zondag 21 Januari, om 5 ure, geeft de maatschappij De dikke bal, een prachtig concert in haar lokaal, de zaal Concordia, Groote Markt, met de medewerking van me vrouw Van de Kerckhove van Aalst eu Mr <3. Van Dam me van Idegem. Prijzen der plaatsen 1 fr. en 0,50 fr. Kaarten ziju op voorhand verkrijg baar bij M. Gust. Vermeren, schrijve? de? maatschappij.

De Dendergalm | 1906 | | pagina 2