NINOVE. Voor den Arme. Dc Hoogste Onderscheiding. Trekplaasters. Fortuin. Vast geloof. Het feest van 14 Januari. aldus de verantwoordelijkheid op de kleine bedienden of op de werklieden, vermits er toen altijd eeno onderrich ting bestaat,-die niet werd in acht ge nomen, de sukkelaars worden gestraft, de meerderen berispt, de hoogeren de den hun plicht, do nog hoogeren krij - gen gelukweuschen en de minister be komt eene stemming van vertrouwen. Een oude wachter bereikt den ouder dom van het pensioen over een zestal maanden maar zekeren dag wordt hij berispt en dan nog eens en nogmaals, men laat hem verstaan, dat hij een heele boel voorschriften heeft overtre den, dat hij dus heen moet gaan en de Staat hem uit compassie het derde geeft van het pensioen, waarop hij G maanden later recht zou gehad hebben. Hij mag nog blij zijn niet weggezonden te worden zonder iets. O, ja, de Belgische Staat onder de klerikalen is een mooi ding Verleden zondag gaf onze Koninklijke Too- neel maat schappij De Witte Waterbloem in den Schouwburg des Liberalen Krings eeue vortoouing, welke endor alle opzichten praeh' tig heetou mag. Het programma droeg De dochter van den muziekant n drama in drij bedrijven en Schrik van soldaten blijspel met zang in 1 bedrijf. Er ligt iets buitengewoon aangrijpends in de geschiedenis van die dochter van den muzie kant a wier gansch bestaan verbitterd wordt dooreen vreeselijken en scbier onuitstaanba ren strijd vau zieledriften en arglistige kuipe rijen, eu die alles baar liefde, baar eer zolfs slachtoffert voor het behoud van haar duurba ren vader. Ook werd de gelukkige ontknooping van dit boeiende en roerende drama, waarin die zui vere en edele hartstocht van het kind voor den vader, zijn welverdiende loon ontvangt, icioor de talrijke en uitgelezen toehoorderschap geestdriftig toegejuicht. De rollen van dit alleszins moeilijk op te voeren tooneelstuk werdeu alleu zonder on derscheid gewetensvol vervuld en onze moe dige acteurs a hebb n, door hun keurige ver tolking den grootsten bijval geoogst. Hier heeft natuurlijk onzo bekwame en ievuro tooneelbe- Btuurder, Al. Tbiofiel Van der Veeckcn, een oudo kamper reeds op 't gebied der kunst, zijn billijk aandeel in. Mevrouw Hondrickx ook is nog immer de talentvolle tooneelspeelster, van wie wij verlo- deu jaar, op baar 25 jarig jubelfeest te Brus sel gevierd, zegden ji Ja, eedie kunstoares gij liet Al vroeg u door de kun3t verleiden a Maar 't lot, dat op die baan u stiet, Kou u geen rijker kroon bereiden Gij voelt de kunst in 't blakend hart, o Gij lacht de vreugde, weent de smart, a Zijt bourtlings driftig, streelend, koud, En laat, door teekneu en gebaren En dat is kunst voor wie 't aanschouwt, Ute heimlijks/e aandoening ontwaren 0 Want zij, die boezems schokken willen, n En hart8tocbtvlammen op doen gaan, 8 Hun moeten de ingewanden trillen, 0 Hun, 'thart van eigen driften slaan 0 Zij moeten voelen 't geen zij m.tlon, 0 En gloeiender dan bliksemstralen Vergaren in hot bruisend hart 0 Zij moeten proeveu 't geen zij zingen Der weeldo fijnste kittelingen, a De nijpend8te angels vau de smart Het feest werd besloten door het kluchtspel Schrik van soldaten n dat ook meesterlijk werd weergegeven en't publiek was echt in zijn scbik, omdat het thans zijn zooeven ver kropt en soms in tranen losbarstend gemoed door een hartelijk en ouverdrotcu lachen tot goede luim weerbrengon kon. Onovertrefbaar was de boort ige Klepel n en menigeen beneed zijn talent doch meer Dog voelden er een greintje jaloerscobeid op wellen in bun hun boezem, jegens den schalk- schen Bruno wien 't gelukken mocht iu het hartje der oprechte lieve Heieen een gansch ander gevoelen te doen blaken dan Schrik van soldaten D hetwelk uitliep op een genot rijk slaapje onder den dienstvaardigon mantel van Wachtmeester Barrabas Ware 't te veel bet kunstminnend publiek tot een tweede uitgaaf dier wel gelukte vertoo- niug op te roepeu V Wij meenen het tegendeel 't js bet publick, dat zelf de bedo doet I Wie bereidt er in do apotheek van den arme onzer stad de medicijnen, welke de behoeftigen daar komen balen Biet een recept vau den dokter Men verzekert ons, dat de dochter van den apotheker zich met de berei ding van geneesmiddelen onledig houdt en zijn van oordeel, dat zulks in het geheol niet prijzenswaardig is indien het gebeurt. We zijn er verre van af, mejuffer Bogaert kwaad te willen, we vernomen, dat ze vriendelijk en voorkomend is, maar dit is volgens ons niet voldoende de minzaamheid immers, al Btrekt ze degene tot eer die ze aan het behoeftig publiek betoont, kan geene waarborg zijn van bekwaamheid en deze toch, is onontbeerlijk bij de uitoefening van het moeilijk vak vau apotheker. Men bedenke wat er van de bereiding der medicijnen kan afhangen, wat al ondervinding en vakkennis er nooaig is om geene misgreep te begaan wat schrikkelijke gevolgen eeue eenvoudi ge, al zij het ook een onvrijwillige dwa ling hebben kan. We vragen daarom, zonder verder aan te dringen, dat het feit, indien het beeft plaats gehad, zich niet meer ver- nieuwe en we zullen ons voor het oogeublik wat dat betreft, voldaan hou den. Maar de inrichting zelf der armeD- apotheek, welke zeer duur kost, is hier af te keuren. Een apotheek moet ver trouwen inboezemen, gelijk do ont vangstkamer van den dokter hij die de medicijnen bereidt moet het vertrou wen genieten van den zieke, even als de geneesheer, die de medicijnen heeft voorgeschreven. Is dat het geval met de armenapo- theek onzer stad Wat meer is, de apotheek der armen moet voor dezen open zijn alle uren van den dag, gelijk de apotheken der niet-behoeftigen het zijn. Misschien is er wel middel om de armenapotheek goed en voordeelig in te richten maar nu is ze dat niet, volstrekt niet en we zouden ze in het belang der armen spoedig afgeschaft willen zien ofwel vervangen door een stelsel, dat meer beantwoordt aan de noodwendigheden der zieken en meer vertrouwen inboezemt aan de behoef tigen. I)e arme die b. v. op Papenrode-dries woont, oflierrebroek, moet, zelfs als er gevaar is voor den zieke en elke minuut tijdverlies noodlottig kan zijn, ver scheidene apotheken voorbijloopen om in de armenapotheek de noodige medi cijnen te halen en dan vindt hij mis schien de deur uog gesloten. We vragen liet, is dat redelijk is dat menschenlijk en wordt het niet hoog tijd aan dergelijken toestand een einde te stellen. Weet ge aan wie de commissie der tentoon stelling ran bnik de hoogste onderscheiding heelt toegekend in zake ran onderwijs Aan Rusland en Belgie Aan li (island waar geen tien kinderen op duizend de gelegenheid hebben eenig onder wijs to genieten, aan Rusland waar het volk verbeest is door onwetendheid en bijgeloof, aan Rusland waar de hoedanigheid vau geleerde gelijk geacht wordt nut die van oproermaker en anarchist. En aan Belgie waar de klerikalen hun best doen om in opzicht van onderwijs de laagte van het Russische volk te bereiken. We kannen niet aannemen dat de toeken ning dier ouderscheidingen ernstig zij, we deuken eer, dat de commissie droog weg die ironie tot het uiterste hoeft willen drijven, de Russen aan het hoofd der beschaafde natiën I! O, wat bittere spotternij, en zoo Rusland de onderscheiding aanneemt zal dit enkel toonen dat bet nog lager gezonken is dat iemand deu ken kon. Even zoo striemend is bet feit, Belgie naast Rusland ie plaatsen. Er zijn, jandorie, toch nog liedon, die er bedaard maar geweldig kunnen op toeslaan. Belgie met Ruslaud op gelijko lijn, wat parel aan do eerekroon vau 't klerikaal gouverne ment 11! Eerste Bedrijf. Vrijdag 12 Januari laatst moest er gestemd worden over de kwestie der forten. Amendementen en onder-amendemen ten waren voorgesteld om te trachten liet ministerio te redden en Je ver deeldheid van den klerikalen boel af te wenden. De volksvertegenwoordigers stemden in der waarheid over de vraag wilt gij blindelings honderden millioenen stem men voor de nieuwe forten Het gold immers de scheiding der havenwerken van Antwerpen en der militaire werken rond die stad. Het klerikaal goeveraement wil van die seheiding niet weten. Er wordt gestemd 91 volksvertegen woordigers stemmen tegen de forten, 66 stemmen er voor. Iedereen dacht, dat het ministerie na zulke vernedering, na zulken kaak smeet onmiddelijk zijn ontslag ging nemen maar die mannen weten noch gevoelen wat waardigheid is, ze steken al die vernederingen in den zak, geba ren van niets en blijven aan hunne zetels plakken als plaasters aan een haarbos, ze kleven aan hunne portefoe- lies als echols aan het vel. We zullen de tweede stemming af wachten, verklaarde De Smedt de Draaier en daarmee was de zaak ge klonken. Stemden voor de forten Woeste Bethune De Sadeleer. Ziedaar do valscho belovers, ze willen honderden millioenen doen verbrassen voor nuttelooze forten. M EENS, stemde er natuurlijk tegen, de liberalen keuren die schandalige geldverbrassing af en het is te hopen, dat het klerikaal ministerie bij de tweede stemming nog eene grootere klopping zal krijgen, al poogt het al les oiq de katholieken die tegen stem den, door allerlei beloften om te koe ren. Moesten de klerikale ministers en huunen aanhang het Vaderland verde digen de vijand zou geene kanonneu noodig hebbeu, rotte eiera voor zulke patriotten zouden beter te pas komen. Tweede Bedrijf. Deze week werd de komedie der for ten in de Kamers voortgezet. Bijna eene week laDg heeft bet kleri kaal goevernement tijd gehad om ach ter de schermen, de klerikale tegenstre vers der forten zeem aan den baard te strijken, andere gezichten op te zetten en gelijk voorheen de slavenplunje aan te doen schieten, om den regisseur van het klerikaal komediehok gedwee te gehoorzamen. Het spreekt als eeu boek, dat neven en kozijntjes, die naar wat hunkeren, als honden naar een hespenbeen, bet best zullen varen bij de vernieuwde tronie en verminderde rol vau papa of menonkel de volksvertegenwoordiger. Wat er van zij veischeidene klerika len van de 91 die verleden week tegen de forten hebben gestemd, hebben zich overgegeven aan de politieke opknap ping der grimeurs van den klerikalen poesjenellenkelder, z'bebben zich wat beloften en dies meer op 't geweten laten plakken en laat ze nu maar op 't tooneal verschijnen Woensdag dus werd het komedie spel herbogonnen en, o, mirakel, een nulliteit, stelt een amendement voor, dat niemendalle beteekent, het goever nement sluit er zich bij aan en 't wordt aangenomen met 88 stemmen tegen 77 en 7 onthoudingen. Stemden weer voor de forten Woeste, Bethune, De Sadeleer. Zoo fopt men de boeren. Want zoo zullen iu verscheidene bedrijven de forten worden gestemd, die aan 't land honderden millioenen zullen kosten. Boerkens en werklieden, onthoudt dat voor de eerstkomende kiezing, dan zullen diezelfde volksbedriegers u weer komen zeggen wij verwerpen alle ver meerdering van krijsuitgaven. Er is io onze stad eene cirk aangekomen, die misschien veel succes zal hebben. Apenkramen en paardenspelen hebben meer dan eeDS bun lortuin te dauken gebad aan enkele personen welke een type wisten te scha pen, die door het overdreven aantoonen van het verkeerde een personage in 't leven riepen die door de eeuwen heen bleef bestaan Fari na, Poesjenel, August, de clown en andere nog zijn scheppingen van vindingrijke lieden en die toch menig werkelijk lid der samenle ving voorstellen met hunne verkeerdheden. De neger, de dwerg, de dikke madam enz. zijn versleten voor de cirkvertooningen, August en de anderen worden ou leen fortuin zou het zijn voor den cirkman, kon hij een nieuw personage voor 't publiek brengen, dat ophef zou maken. De ciikman, die dat beproeven wilde zou voorzeker in de Belgische Kamer bij de kleri kalen menige type vinden, die voor de proeve dienst zou kunnen doen, maar bij 't in oogen- scbouw nemen der collectie zou voorzeker zijne keus vallen, op Woeste. De Woeste der cirk zou ernstig zegeen het kind moet pap eten, terwijl bij de papkorn in de vloer smijt. De Woeste der cirk zou zeg-» gen, het menschdom moet vooruit, terwijl hij achterwaarts zou loopen, hij zou zeggen ik bemin u van harte terwijl hij duchtig op zijn kameraad zou kloppen hij zou zeggen ik veracht den duivel en zijne pomperijen ter wijl hij het meisje zou kusseD, hij zou zeg gen, lceeren doe ik nooit terwijl hij rond zou draaieu als oen top, hij zou zeggeu, ik sta zoo vast als een rots, terwijl hij mot beul zij nen boel om en om zou tuimelen. Woeste zou hij heeten Woeste, die als 't kiezing is tot de Vlaam- sche boeren komt zeggeu, ik zaiuw taalver dedigen, en bij elke gelegenheid de rechten vau het Vlaamsche volk veracht. Wot ste, die tot de werklieden zegtje vous atnieik zie u gaarney en hi t nog te veel vindt dat zij in huunen ouden dag negen centen pen sioen krij gen- Woeste, die van zijne liefde sprak voor hot onderwijs terwijl hij de scliolou vernielde en de onderwijzers op straat joeg. Woe3t", die zegt, dat hij togen alle vermeer dering van krijgslasten is, terwijl hij de hon derden milüoeucu stemt voor de forten. Woeste, did zegtik ke pen te frien fan te poer, terwijl hij ge vijf millioen verwerpt door de liberalen voorgesteld om de ongelukkige landbouwers ter hulp te komen. Woeste, die zei, ik en mijn boeltje staan rotsvast, terwijl, hij reeds in de diepte vau Ninove tuimelde. We geiooven vast dat een Woeste in de cirk, succes zou hebben, indien een cirkman het maar probeerde. In de Kamers is de vent totaal versleton, in de cirk zou hij wellicht nog bijval genieten. Om door de voorspraak van dozen of genen heilige iets te bekomen b. v. verlost te wor den van eene kwaai, verloren dingen weer te vinden, genezen te worden van de fijt of hi t speen, een goeden uitslag te hebben iu de kie zing enz. enz. is het volstrekt noodig het vast geloof te hebben in de macht der heiligen en te bidden gelijk het behoort. Op die voorwaarde kunnen godvruchtige menscheu alles verkrijgen wat zo verlangen als t hun zalig is. Vele plaatsen zijn beroemd voorde wonder bare genezingen welke er zoogezegd geschie den, alhoewel het nog nooit is gebeurd, dit iemand meteen been er een tweede echt been bij kreeg, integendeel eenige maanden geleden vertrokken godvruchtige menschen naar Lour- des met twee beenen, eu verscheidene onder hen werden zoDder beenen of met een been te ruggebracht. Ze haddeu misschien geen vast geloof. De aartsbisschop van Mechelen lijdt aan eene pijnlijke kwaal, on is om genezing te be komen vertrokken naar..., Lourdes zult ge zeggen, niet waar, lezer Welnu, neen, Monseigneur Goossens is ver trokken naar Wiesbaden in het protestant6che Duitschland waar hij hoopt te genezen. 't Moet zijn dat monseigneur, geen vast ge loof heeft, of misschien niet bidden kan gelijk het behoort. Wat denkt gij daarvan? Verleden Zondag had het tweede feest plaats dat door de Liberale Fantarenmaatschappij Les Amis Constants jaorlijks gegeveu wordt ter gelegenheid van het Ceciliafeest. De leden en hunne dnmen waren voor het concert talrijk opgekomen, de groote zaal van Concordia zag er echt feestelijk uit. Van den beginne af heerschte er eene ongewone gul heid, eene vroo'.ijke stemming onder de aan wezigen, 'twas of er frisschnr en jeugdiger bloed door ieders aderen vloeide. De liefhebbers van kunst en schoone muziek hebben hunne volle bekomst gehad, het feest mocht ia don vollen zin van 't woord prachtig heeten dank zij de verzorgde uitvoering der openingstukken door de Fanfaren onder lei- ding van M. Van der Linden, dank zij vooral de medewerking der artisten en kunstliefoeb- ber8. Wie heeft de jonge zangeres Mejuffrouw Van Craeneabroeck niet bewonderd V Bewon derd niet enkel om bare jeu-dige, bevallige schoonheid, maar ook als artiste. Mejuffer Van Craeneubroeck eerste prijs met onderscheiding vau het Conservatorium van Brussel, en prijs der Koningin, heeft eene frissche, aangename stem, zuiver eD gemoedelijk en zij heeft de toe hoorders diep ontroerd, want met haar zang was'tofeen sprankel vao kunstzin van baar uitging en allen in vervoering bracht. Mej. Jeanne Janssens iseenen onvergelijke lijke pianiste, eerste prijs met onderscheiding van het Conservatorium vau Brussel, eene ar tiste van den echten stempel, die hot klavier

De Dendergalm | 1906 | | pagina 2