NI N O V E. Dc Ransel. Apolheek der Armen. Stichtend Geldtafereeltje. Goed werk PIÜS X. Spreekt aan een klerikaal van persoon lijken dienstplicht en hij krijgt kippen- vleesch en bibbert als hij deukt aan <ie kazdrne, don ransel en de rattatoeil. Hoe tiert die klerikaal, dan moet alleman soldaat a worden 't is een gruwel, eene ramp, de ondergang van Belgie Waarom Wel de kazerne en 't soldatenleven dat is de val van de jeugd, het verdert, de gruwel der huisgezinnen, de schrik der brave menschen enz. enz. Zoo Indien go de waarheid spreekt, waarom dan de kazernen niet afge schaft, waarom dan nog alle jaren 1 op op 4 der jongens die de 20 jaren berei ken naar die pestholen gezonden waar volgens u hart en ziel te leur gaan. Ja, maar er moet toch een leger zijn, het land kan in zekere omstan digheden het leger noodig hebben, ant woordt de klerikaal, en daarom kan het leger niet afgeschaft worden. Goed, maar als het zoo slecht is in de kazerne, waarom moet de eene er dan meer naartoe dan de andere, waar om moet van 4 jongelingen er een onge lukkig worden, waarom moet 1 ge slachtofferd worden voor 3 anderen, is dat rechtvaardig, is dat juist? Ge begrijpt wel, zegt de klerikaal, dat er te veel soldaten zouden zijn in dien iedereen moest optrekken. In 't geheel niet men zou den diensttijd zooveel korter maken, in alle landen waar elk zijn tijdje dienen moet (slechts eenige maanden) kost het leger min dan in Belgie en is daarenboven veel betér ingericht. Wij trachten naar het vrijwilli gersleger, we zouden willen, dat nie mand soldaat worde buiten zijn wil. Ge lacht er mee Gij klerikalen dwingt de burgers, soms arme lieden, burgerwacht te worden in onze stad en die moeten dan nog hunne kleedij zelve betalen Vrijwilligers Er is nog een land ter wereld waar het soldeniersle- ger in voege is namelijk Eugeland, en door den oorlog met de Boeren hebben we gezien, dat er geen slechter bestaat. Ho ho de Boeren waren ook vrijwilligers Ja, doch geen soldeniers. Ge wilt toch elk niot verplichten naar de kazernen te gaan Hoe redeneert ge toch. Ik wil dat de kazerne goed weze, ik wil dat het leger goed zij. Gij klerikalen maakt do kazerne en het leger slecht. Ge zijt aanhangers van de plaatsvervanging. Be arme gevoelt dat het in de kazerne slecht moet zijn, dat het soldatenleven eeno slavernij, eene vernedering moet wezen, want waren de kazerne goed en het soldatenleven eerbaar, men zou de rijken niet moeten toelaten hunne zonen vrij te koopen, om den last en de sla vernij alleen op de armen te laten wegen. Gij overdrijft 1! Ik ovordrijl niet. Word de kazer ne niet aanzien als eene galei, werd de soldatendienst niet beschouwd als eone tirannij, de plaatvervangors zouden in het leger niet minacht worden als nu, en de aauwervers door het volk niet bestempeld worden met den schand- nanrn zielbondeu Keurt ge dat goed Neen, voorzeker niet. Maar gij klerikalen zijt er de Bchuld van. Maakt met ons van hot legor eene nationale instelling, laat de kazernen nationale scholen worden waar rjiken en annoD neven elkander in 't gelid zullen staan, aan dezellde bevelen zullen gehoorzamen, dezelfden kost zullen eten waar rijke en arme jonge- liegen elkander zullen leereu achten en beminnen, en elkander zullen leeren helpen (want de jeugd is grootmoedig) en waar de klove grootendeels zal ge dempt worden die vooral in Belgie den minderen man van den meor begoeden scheidt. Maar die verplichting voor ieder een, is toch te grof. Maar de verplichting voor enke len, gelijk het nu is, moet u nog gro ver schijnen 1 Wolke reden is er meer dat deze jaren lang onder den Boldaten- dwang weze eu de anderen niet. Ziet maar als 't loting is hoe grof, hoe beestig. De loting is een schande, de (plaatsvervanging een gemeenheid Dat men ze afschafte. Weg met de loting Weg met de zielkooperij Door de bevordering van M. Lippens, on derwijzer onzer Gemeenteschool, tot leeraar van het middelbaar ouderwijs, zal de gemeen teraad binnen kort in 2yne vervanging moe ten voorzien. Wij vinden bet niet ongepast bij deze gelegen heid er aan te herinneren hoe beperkt de keus is Foor een vrijzinnig stadsbestuur dat Volks beschaving en Volksonderricbt als kapitale inten in zijn programma .heeft aangetee- md. De bekwame onderwijzers, in de ernstige officieele Normaalscholen gevormd, zijn bijua onvindbaar I Waaraan is die toestand van zaken toe te schrijven Ten eerste, de jaarwedde van den gemeen te-onderwijzer is doorgaans ontoereikend. Hij die met de verhevene zending belast is de jeugd te leeren en te leiden, zou door zijn ambt alleen zich eeo onafhankelijk bestaan moeten kunnen verzekoren. In de groote vrijzinnige steden alleen is de gemeente onderwijzer naar behooren bezol digd. Daar overigens beschikken de besturen over de noodige middelen, maar trekken dan ook het puik van 't ouderwijzend personeel tot zich en de kleinere-steden worden gedwon gen hunne scholen te voorzien van wat over blijft onderwijzers en onderwijzeressen uit gebroeid in de broerkensscholen door de ver volgers en verdelgers van het officieel onder wijs. Ten tweede is de tegenwoordige toestand 't rechtstrdeksch gevolg van de noodlottige wer- kiug van een dompersgoevernement, dat se dert twintig jaar het officieel ouderwijs onder mij ut om de papen8chool te bevolken en be- voordecligen De staat bezit nog slechts 13 normaalscholen (7 voor onderwijzers, 6 voor onderwijzeres sen). De cougreganisten integendeel hebben 39 dergelijke etablissementen in werkiug, ware manufacturen van (on) bekwaamheids-getuig- 8cbriften. De uitslagen der laatste uitgangs examen van al de Normaalscholen des Lauds, laten toe de waarde te schatten der produktun van die klerikale schoolmeesterkens-fabrieken De officieele Normaalscholen, 't is te zeggen die van deu Staat, hebben in het geheel 270 diplomas toegekend, terwijl in de klerikale gestichten het getal afgeleverde getuigschrif ten de duizend overtrof 1 Weet ge, beste lezer, hoe dit komtV'tls doodeenvoudig, maar hemeltergeud niet te- min Do Staatsscholen mogen jaarlijks niet meer dan 25 leerlingen aannemen, terwijl dit getal onbeperkt is voor de broerkensscholen. Wat meer is, in de Normaalscholen van den Slaat hebben de aaiinemiugs prueven plaats in deu loop der maaud Juni. De lijst der aange nomen leerliugen wordt in de maand Juli vast gesteld en openbaar gemaakt. Zoo werd deze lijst verleden jaar deu 20 Juli door minister De Trooz geteckend en oumiddelijk in het Staatsblad opgenomea. In de katholieke gestichten hebben deze examen slechts in de Oogstmaand pla its. Wat is daar het gevolg van De kandidaten die mislukken op het aanne- mings exaam der Staatsnormaalschool, mogen zich nog voor den keurraad eener papenschool aanbieden. Het gebeurt zells dat de besturen der kleri kale geslicbten zich de lijsten aanschaffen der gebuisde kandidaten van Juni, en ze p:r om zendbrief uituoodigen zich voor den Jury hun ner gestichten aan te biedeD, er bijvoegende, dat het exaam zoo moeilijk niet zal zijn als dat der Staatsnormaalschool. Zeg me nu of het geen tijd wordt, dat we het oaderwijs redden uit de klauwen der dompers- kliek, die handel drijft zoowel in diplomas als in aflaten en missen Het uur nadert dat gansch de antiklerikale macht zal stormloopen tegen eene regeering, die er maar op uit is eiken zucht der natie naar verstandelijke ontwikkeling, op de oobe- schaamdste wijze ouder den domper te smo ren 1 Meeruialeu schreef men in den Dendergalm over den dienst van de Apotheek der Armen eerst over het bitsig onthalen der Behoeiti- gon dan weder over de onmeuschelijke wijze van de zieken aan do deur te laten wachten tot het uur der opening. Nu eindelijk begint de schrijver over de on bekwaamheid der dienstdoende apotheker te pleiten, üeze zou noch door hare menschlie- tendheid, noch door hare beleefdheid de noo- digo bekwaamheid kunnen bekomen om de plichten te leeren of de kennissen aan te schaf fen om het ambt van hulp-apotheker uit te oefenen. Deze reden kunnen enkelijk vloeien uit de pea van een kwaadwilligen of van ecu onlangs gediplomeorde zander het minste praktijk in medicijnkunde, Immers, de tijd is voorbij dat men de vrouw aanzag als hersenloos, zonder ontwik keling, zonder ernstig oordeel. Welke amb ten bekleedt zij heden niet Men ontmoet ze tusschen de geleerden onzer tijden ze be kleedt eene piaatr in onze wel iogeriohte kan toren van handel, in de bnreelen van spoor wegen, post en telegrafen.... Ouder de waak zaamheid van een gediplomeerde apotheker wordt zij hulp-apotheker in de apotheken der armen. Alzoo geschiedt het te Aarschot, Diest, Bier, Leuven, Mechelen enz. enz. Hier geidf het, wol is waar, de vrouw omhuld met het kleed eener kloosterorde (de geleerd heid daar latende). Zou ik dan onbekwaam geweest zijn om mijne dochter, die lange en goede studiën gedaan heeft, het ambt vaa hulp-apotheker aan te leeren Zon ze dan niet bekwaam zijn dat ambt, onder mijn toelicht (1) uit te oefe nen Die bewering van uwen correspondent moet dus ais ongegrond aanschouwd worden, tenzij hij mij zelf aanzage als onbewust ia mijn vak, als onbekwaam mijn ambt te vervullen i Alhoewel ik mij weinig bekommer over die beknibbelingen, vraag en verzoek ik den schrijver van zonder uitstel aan bet Bestuur der Armen den middel aan te duiden om den dienst van de Apothekerij op spaarzamere wijze in te richten. Ik ben bereid tot alie persoonlijke opoffe ring om bet bestuur dit groot eu nuttig doel te helpen bereiken. F. BOGAERTS, Apotheker der Liefdadigheids Gestichten Aalst. Wij nemen het antwoord van M. Bo- gaerts gaarne op wie ons op deftige wijze te woord staat zal altijd eene plaats open vinden in ons blad, zelfs dan als het antwoord ons eenvoudig wordt overhandigd, gelijk nu het geval is. M. Bogaerts heeft ongelijk onze arti kels te wijten aan kwaadwilligheid. Dat we zijn antwoord opnemen is er een eerste bewijs van dat we zijne dochter niet gekrenkt willen hebben bevestigen we nog. Wij haalden bij elk artikel feiten aan door ons zelve bestatigd en zoo de wet ook aan vrouwen toelaat onder ver antwoordelijkheid van den gediplomeer den apotheker, zelfs in afwezigheid van dezen, geneesmiddelen te bereiden is dit geene reden opdat we zulks goedkeu ren, en wij hebben bot recht te zeggen, dat degene die medicijnen moet berei den in de eerste plaats vertrouwen moet inboezemen. Er is overigens een groot onderscheid tusschen het hunnen bekomen van be kwaamheid en het bezitten dier be kwaamheid. Onder 'i oog van den apo theker en onder zijne leiding kan een schrander measch bekwaamheid beko men maar leeftijd on aanhoudende terechtwijzingen zijn onontbeerlijk vooraleer iomand die bekwaamheid kan bezitten. Ziedaar onze meeniug. Wij betwisten den aanleg niet der vrouwen op verstandelijk gebied en we bekommeren ons niet om hetgene ge beurt te Aarschot, Diest, enz. We spre ken over den toestand te Aalst. (1) Onder mijn toezicht keuren we vol komen goed, M. Bogaerts. Maar op den grond van het artikel zelf hebt ge niet geantwoord, en van al wat we zegden hebt ge niet6 weerlegd, omdat het niet te weerleggeD is. Een dorp lu de Kempen. De hoofdonderwij zer, der aangenomen school, zegde door ze delijken dwang, zijne plaats op. Er komt een andere hoofdonderwijzer, wien 1,600 fr. wordt beloofd. Na een maand dwingt men hem hulponderwijzer te worden met een cijferjaarwedde van 1,200 fr. Elke maaud moest hij bij den gemeenteontvanger ontvangst van 100 fr. teekenen, doch kreeg er Jmaar 50 uit do handen van Mr. den geestelijke. De schoolraad ging met den anderen helft zijn kostgeld en half logies betalen in een te voren aangeduid koffiehuis, waar de onderwijzer uiterst slecht werd gevoed. Na twee jaren ontbering wordt de wedde gebracht op 1,100 lr. kosten inwoning geheel voor rekening van den meester. Later, toon de jongen om vermeerdering vroeg, antwoordde de gekruinde pacha der ge meente, van de hoogte der hoogten op den suuiter neerblikkende Anderen winnen minder dan gij... Gedraag u maar goed of ge zult nog op minder gezet worden. Toen gaf de jongen de pijp aan Marten. Van daag zit bij, ver buiteu den klerikalen winkel oneindig veel beter en hooger. De hoofdonderwijzer, die hem opvolgde, werd 2,000 fr. beloofd. Nooit van de vijf ja*r, die bij dienst deed, heeft hij meer dan 1,500 franken getrokken j twee jaren echter maar 1,400 lr.doch hij moest den gemeenteontvan ger voor 1,600 fr. teekenen. De onderwijzer, die ons dit schrijft, besluit zijn brief met het volgende gebed God weze hunne ziel genadig I Na dezen hulponderwijzer kwam een pas ge diplomeerde normalist. Jaarwed le 1,000 fr, op 't papier te teekenen. In werkelijkheid fr. 900. Maar, M. de pastoor, vroeg de. jongen, waar blijven de Andere 100fr. Dit zijn mijn zaken, Meester, sprak de geestelijke. Wij vernemen dat er zich eenige vrij zinnige mannen onzer stad aan 't werk hebben gezet om een kring tot stand te brengen die voor doel zal hebben he t officieel onderwijs op alle manieren te verdedigen en aan de behoeftige kinde ren zede- en stoffelijke hulp te verschaf fen. Dit is een nuttig en edel werk, en zonder twijfel zal de oproep die korte lings zal gedaan worden, door aller voorstaanders van goed en gegrond on derwijs met geestdrift beantwoord wor den. Het is bijna overbodig u voor oogen te leggen den erbarmelijken toestand van ons huidig lager onderwijs, hier ter plaats. Twintig jaar klerikale re- geeriug on verdrukking heeft alles wat zuiver en kloek was ten gronde geveld. In ons Aalst, waar de werkende klasse zoo druk is, zijn er sinds eenige jareu een aantal katholieke scholen opgericht die de overbevolking onzer stadsscho len ontvangen en die voor eenig doel hebben een hinderpaal te stellen aan de ontwikkeling van den geest van het werksmanskind. Ook wenden de katho lieken alle middelen aan om deu be- hoeftigen werkman te verplichten zijne kinderen naar die zoogenaamde scho len te sturen. Het is hoog tijd dat we ons daartegen verzetten. Laat ons de ouders aanwak keren hunne kinderen naar de stads school te sturen waar ze nog een dege lijk onderwijs kunnen genioten. Laat ons geene krachten sparen om gezon dere en aangenamere lokalen ter be schikking der kinderen te doen stellen. Laat ons onverpoosd streven om het werkmanskind aan de voogdij van die vernederende opvoedingstuebt te ont rukken. En met de gelden die zullen gestort worden zullen wij die arme wezentjes, die wij bij winterdag bijna naakt en bibberend langs de straat zien loopen, de noodige kleedingstukken kunnen verschaffen opdat ze op behoorlijke wijze op de bank der school nevens hunne kleine makkers die wat beter gekleed zijn, zullen kunnen gaan zit ten. En wanneer ous stadsbestuur tot be tere gevoelens zal gekomen zijn,dan zal er misschien voor dit edel werk eene subside toegestaan worden, en dan ho pen we, gelijk in andere steden, het werkmanskind een behoorlijk voedsel te kunnen verschaffen. Er is dus veel te verrichten op dit ge bied. En wanneer de stichters die wer kingen beoogen, dan mogen ze ver zekerd zijn, dat ze vele bijtredingen zul len hebben, want het onderwijs eu de opvoeding van het kind liggen nauw aan het hart van ieder vrijzinnig man. Wij zullen er toekomende Zaterdag op terugkomen. Te Rome, in den grooten bataclan der Kerk, gebeuren zonderlinge dingen en men kondigt over de knoeierijen in het Vatikaan een hoek aan dat opschud ding zal verwekken. Dë schrijver, een hooggeplaatste pre laat, toont in dit boek Pius X zonder wilskracht, gevangene der Jezuïeten. Nooit zou de Kerk ernstigere tijden doorworsteld hebben. Men verwijt den paus deelgenomen te hebben aan het turnerscongres, dat in het Vatikaan werd gehouden. De paus wordt nog afgeschilderd als een schacheraar in den aankoop van het gebouw der reguliere kanunniken van San Martino, om er een retrethuis in te richten voor de priesters die door de geestelijke gerechtshoven veroor deeld zijn, Als bewakers vau die govan-

De Dendergalm | 1906 | | pagina 2