NI N O V E. 21ste Jaar. Nummer b Zondag 4 Februari 1906. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT AALST Volksboekerij. De spreekuren van M. Jules RENS. Liberale Associatie De Forten. Uilenspiegels. Tabak en Hop. Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad l 4 fr. 50 voor den buiten V00r0P betaalbaar Gewone, 15 centiemen Prijs der Annonccn Rok lam en 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, frank. per drukregel Mee abonneert zicb op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALS2 3 FEBRUARI Wie aangename avonden wil doorbron- gen met nuttige, leerzame en verma- kelijko lezingen kan alle zondagen van 10 1/2 tot 11 1/2 uren voormiddag kos teloos boeken btdcomen in de Volksboe kerij van het Willemsfonds, gevestigd in den Graaf van Egmont Groote Markt, te Aalst. Men gaat vrij binnen langs de poort, Leopoldstraat, de boekerij vindt men gemakkelijk, eerste deur rechts als men binnen komt. Eene lijst van nieuwe werken zal weldra bij deu kataloog wordeu ge voegd. De liberalB volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS Bal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 10 uren 's morgends, in den Graaf van Egmont, lokaal der Liberale Associatie, Grcote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, bij M. Acliiel De Mulder-Fran^oïs, aan de Statie. TE NINOVE den derden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in het lokaal van den Liberalen Burgers- en Werkmansbond bij M. Firmin Le- clair, op de Markt. TE HEEZELE den vierden Woensdag van elke maand, ten 10 uren 's morgends bij M" 0 Drocshoudt, aau de Statie. TE GEEitA ARDSBEEGEN te zijnen huize, al de dagen des jaars, uitgezou- derd de hierboven vastgestelde zitdagen en de dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoordiger hom elders zouden roepen. Iedereen, arm en rijk, werkman, burger, laudhouwer, ueringdoener, nij- veraar of handelaar mag zich in volle vertrouwen tot M. Jules EENS wenden. VAN AALST Bureel van Kostelooze raadplegingen. Benevens de maandelijksche zittingen van onzen achlbareu volksvertegenwoordiger, Mr. Jules RENS, zullen er ten bureele der Libe rale Associatie, in den Graat van Egmont, (grauwen steen), grooto markt, alle Zaterda gen, vau 10 tot II uren 's morgens, heel bevoogde mannen in rechterlijke zaken ten dienste staan van de liberale vrienden van den buiton en van de stad, om raad en inlich tingen te geven nopuns alle zaken. Iedereen mag er zich ïu vollo vertrouwen wenden, L) raadplegingen zijngansch kosteloos. Den 24 Januari werden de nieutve iorten voor Antwerpen in de Kamers gestemd door de klerikalen. Voor de forten hebben gestemd Woeste, Bethune, De Sadeleer, Onzo liberale volksvertegenwoordi ger M. Jules Eens stemde natuurlijk te gen die nuttelooze miilioenen-verbras- sing. We zegden het dikwijls genoeg aan de kiezers betrouwt die gasten niet, bunne daden hebben immers genoeg bewezen, dat ze niet te betrouwen zijn. We zegden gelooft ze niet als ze u spreken van godsdienst en God, de godsdienst is voor hen den mantel waar- ouder ze alles verbergen wat misselijk is gelooft ze niet als zo u spreken van genegenheid want die genegenheid be staat niet gelooft ze niet als ze u beloften doen want die beloften zijn valsch. Wat zagen we voor de kieziüg Woeste, Bethune, De Sadeleer, liepen heel het arrondissement plat overal vergezeld, aangeprezen, opge drongen door de politieke pastoors ze hielden meetingen in scholen en in kloosters, terwijl de pastoors meetingen hielden op hunne preekstoelen. Woeste bezonderlijk deed zijn best en zijne scherpe stem weerklonk van dorp tot'dorp, in karamellen-Vlaamsch gelijk alleen «en oude Waal het uit schotteren kan van liefte, keuekenheit, en sork foor te belank. Honderden, duizenden malen werd er herhaald, geroepen, gezongen en geschreven Wij katholieken verwerpen alle vermeer dering van krijgslasten, alle vermeerdering van uitgaven voor het leger. Wij waarschuwden de kiezers tegen zooveel valschheid, wij herinnerden hen het aloude Ylaamsche spreek woord Als de vos de passie preekt, boerkens wach't uw ganzen en dat is bezonderlijk waar als die vos Woeste heet. Velen hebben toch geloof geheebt aan de beloften van do klerikale vossen en wat hebben zo bekomen O, de uitslag is prachtig. Woeste, Bethune, De Sadeleer, Hebben de millioenen-verbras- sing gestemd voor nieuwe forten, zij hebben hunne beloften en woord ver broken Maar zij hebben tegen de vijf millioen gestemd door onzen liberalen volks vertegenwoordiger M. Eens en zijne viieuden voorgesteld om do ongelukki ge landbouwers ter hulp te komen. Ze zijn tegen het behoorlijk pensioen van den ou len werkman, waardoor zoo vele t-llende zou verdwijnen. Ze zijn tegen de afschaffing van hel schandalig vergunningsrecht, Ze zijn tegen do bestraffing der kiezerslijsten-vervalschers, omdat hun ne macht grootelijks op die veival- scbiug steunt. Ze zijn tegen het onderwijs, omdat hunne heerschappij gevestigd is op do onwetendheid van het volk. Als de kiezing zal naderen zullen ze weer afkoineu alle drie Woeste, Bethune, De Sadeleer, met nog andere piketters van denzelf den kaliber, en mot grooten renfort van pastoors en flambeeuwdragers en 't zal weer een geroep zijn voor geloof en God, alsof God zonder zulke vlasseu- baard-maunen niet meer voort kon. Daarbij weeral kerrevrachten belof ten, duizenden portretten van Bethune en al wat u aangenaam kan zijn in dit en het toekomend leven. De onnoozele snullen alleen zullen zich nog door al die valsche en bedriegelijke vertelsels en beloften laten beet nemen, al wie de daden van die mannen huift onthouden zal zeggen. Woeste, Bethune, De Sadeleer en companie ge stemdet voor de for ten ge stemdet tegen de boeren, t- gen de werklieden, tegen de neringdoeuers, tegen de rechtvaardigheid Trekt er van onder Wij stemmen voorde liberalen, 't Is het eenige mid del om iets goeds te bekomen Thijl Uilenspiegel, beloofde zijn vader zeer bra if te zijn en hem bij elke gelegenheid dap per te helpen. Daarom mocht hij met vader mede rijden naar de stad. Vader Uilenspiegel nam Thijl bij zich op het paard, zette hem voor zich en ju ze waren weg. Op de baan kwamen ze vele menschen tegen en Thijl Uilenspiegel bezag,hen, trok vieze gezichten, stak de tong uit, eu maakte allerlei leelijke grimassen. Vele menschen moesten er om lachen, nnar aüderen maakten zich kwaad en staken zelfs de vuisten op. Bravo riep een van die lieden gij hebt daar een lekker zoontje, als ik hem eens onder handen krijg. Ten lange laatste kwam Uilenspiegels vader van het paard en vroeg wat er was. Maar Uilenspiegel, riep dat hij dat allemaal gedaan had uit genegenheid en dat het boosheid was van do menschen. Ze reden voort maar nu moest Uilenspiegel achter zijn vader op het paard zitten. Maar de deugeniet trok nu zijn vaantje uit zijn broek, en was zoo onbeschoft zijne slip ook al eens boog op te heffen. Vele voorbijgangers lachten nog meer, doch anderen scholden en wierpon zelfs met stee- nen. Toen hield de vaderzijo paard in, vernam wat er gaande was, pakte. Uilenspiegel bij zijn vaantje, gaf hem flink op de billen oii joeg hem naar huis. Wij hebben in ons arrondissement drie Uilenspiegels, die voor de kiezing beloven braai te zijn en neerstig om mogen moe te lijden naar de markt ('k wil zeggen naar de Kamers) maar nauwelijks zitteu ze op het piard, ('k wil zeggen op deu zetel) of ze lachen hunne kiezers uit, maken *ele grimas sen en laten hunne forten... pardon 'k wil zeg gen stemmen de forten. Welnu kiezers, pakt bij de eerste gelegen heid die onbeschaamde Uilenspiegels van bua paard, geeft ze eene goeie davering onder huuuo forten en jaagt zo voor goed n iar huis. Niuove is als 't ware het middenpunt der bop- en tabakteelt. Van Niuove lot Aalst is do grond bijzonder wel geschikt voor de hop, van Ninove tot Geertsbergeu voor don tabakkweek. En door het onverpoosd en kundig werk onzer buitenbevolking, en door de natuurlijke vruchtbaarheid van den grond brachten tabak en bop welstand in onze streek. Het land van Aalst overigens mag het puik heoten van Belgie's landouwen. Van in de middeleeuwen af was het Vlaanderen's Pcrel. De zware vette grond leverde er de weelde rigste gewasseu eu de vlaamsche boer vond er lange en gemakkelijk en overvloedig bestaan. Nu is het helaas 1 zoo niet moer. Eu men vraagt zich af hoe het komt dat het land van Aalst de armste streek van Vlaanderen gewor den is De kleine landman kan er zijn brood niet meer winnen, het levea is er voor hem nu zoo bitter dat men er duizenden jaarlijks naar Frankrijk ziet trekken om er iu groote hoeven of suikerfabrieken te werken velen lateu zich aanwerven als kareelbakkers en trekken in bouden naar Spanje, Duitschland of Rusland, om er ten prijze van hun zweet en bloed, als lastdieren, bet bestaan voor hun noodlijdend gezin te verdienen. De grond nochtans is bier vruchtbaar geble- ven en de boer, zooals weleer, werkzaam on sterk. Do oorzaak dan van den tegenwoordigeo toestaud I De oorzaak De oorzaak is dat een katholiek goererne- ment hem sinds opvolgende jaren ontmoedigt en foltert, hem neerdrukt onder de tergende en uitbuitende lasten en dat hi.i ged wee lig gen blijft onder den biel van zijne uitbuiters, die hem niet vreezen, of niet vreezen zulleu zoolang hij niet bewust wordt van zijne macht, zoolang hij niet die macht aan hef katholiek goevernemout zal doen voelen I De klerikale rogeeriug maakte do wet op den tabak zoo stieng, dat do tabakplanter uit dit produkt, dat over eenige jaren zoo winst gevend was, bijna geen voordeel moer trekken kan. De eerste tabak wet belastte met fr. 1 50 per are, do beplante oppervlakte. Daarna werd de belasting op de groeioudo plaut gelegd. De katholieken, onder voorwendsel dat storm winden eu hagelvlagen te dikwijls bewe zen dat de basis der taks slecht gekozen was, "oerden bet tegenwoordig wraakroepend stel sel in Ze nemen tot basis de gedroogdo plant, maar pressen den boer 15 fr. per 100 kilogr. af, met 'nen heelen hoop plagerijeo, kwellen de en tergende formaliteiten. Gauscb den zom.-r doorkruisen de bedien den der accijnsen vergezeld vau veldwachters de kouters om, van akker tot akker, Jen naam der pl miers op te nemen en de planten te teilen de minste misgreep ia de aangifto der planten gaf aanleiding tot boet zelfs tot gevang. Zoo tergend was do wet, dat de plan- ter om ontslagen te worden vau de belcis'in" op de planten welke niet gezond opgroeiden", dezelve, tot eenieders schade, onder de oogen der accijnsbedienden moest vernietigeo en de zwaarste last voor den kleinen landbouwer was de accijnsrcchteu to bet den vóór dat da tabak verkocht, zelfs verkoopbaar was. Nu gaat het nog verder de groeue tabak mag slechts van dun akker tot op de droog plaats verJragen worden. Om do droogo tabak te mogen verplaatsen of vervoeren (waarvan het bestuur der accijnseu ten gevolge dor op telling der planten de hoeveelheid, hij benade ring, kan bepalen) zijn er geweldig veel forma liteiten noodig passavauts, etiketten, contro leurs, enz. enz, en voor do minste overtreding boeten van 1000, 2000 en 4000 fr. Pijpenrookers die vroeger te Pollaere, Ap- pelterre en Idegem oen fijn pro.iezekeu tabak kochten, wenden zich nu, om zich aan al die moeilijkheden te onttrekken, tot koopmans eu rookeu vreemden tabak. Waar tabak kan berusten mo^en accijnsbe dienden op 't minste vermoedeu binneu drin gen. Met papieren moet de planter kunnen be wijzen waar zijn tabak heen ia, en de bezitter van waar zijn labak I orat. Het is alsoi degene die tabak plant eene mis daad begaat. Hij wordt vin nabij bewaakt door ambtenaren on politie, bijua behandeld als de booswicht die men voorioopig vrij laat onder bewaking van den Slaat i En zoo worden eerlijke lieden wetverbro- kers zoo worden onze eenvoudige laudbou- wers tot smokkel- n aanuezet. Wie ontmoette ni teens hierop den buiteu bij vroegen morgen of avondschemer, oeu mail die half loopend, zweetend van angst, den voorbijganger scheen te ontwijken om, langs omwegen onbekend do stad to boreiken, en onder den kiel een pak verborgen hield of een kloeke boerin, vrank opstappend, dikker dan naar gewoonte, van borst eu buik 'i j8 tabak die men wegsmokkelt Maar wee hem dia zicb laat verkl ikken wee hem op wie de sp-urhondtm der klerikale re geering de hand legeen. De schandpaal treft zijn eer, de sohreeuwen- de geldbout bedr- igt zim F staan I Dergelijke wetten, M. Woisle maken mis schien de zaken van bevoordeeligde fabriekan ten, maar zij ruioeereu do tab ikplanters. Liat de boer eenvoudig leven, eu spaar hem de aauraking van accijnsmanuen en eendar men. iy0N% (Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1906 | | pagina 1