n JEF CONTENT N I N O V E Vooruitgang door't Werk, De Pensioenkas. Turnclub Help u zelve Een plezierig banket. De Leopoldsorde vereerd, Aan de Nagedachtenis mijner lieve Zuster Wat is er nu gestemd De Loting. Dichter K. Bogaerd Moreen, Zoodae, op algemeeue aanvraae, tweede v rtoonrgihr koninklijke maatschappij e Wille Waterbl oem in den Schouwburg Liberalen Kring, Dreefstraat. Men zal opvoeren Dö docliter van. den muziekant, drama in drie bedrijven, en Schrik van Soldaten, blijspel met zang in ién be rijf' Plaatsen fr. 1.50 1.00 0.50. Begin om 4 1/2 ure. Liberale Werkmanskring Lokaal Concordia Schoolstraat. Luisterrijk Avondfeest op Zondag 4 Februari 1906, ten 6 u. stipt 's avonds. Men zal opvoeren 1. Het Wiegje, Tooneelspel in een bedrijf door Lm iel Van Goethem 2. De Liefde van drie Pompiers, Blijspel met zaug in oen be drijf door xxx 3. Het huis in de Peperstraat, Blijspel in eea bedrijf door Lod. Lievevrouw-Coopman. Deuren opeu ten 5 u. Gordijn ten 6 u. Zondag, 18 Februari, van 3 1/3 tot 4 1/2 ure namiddag, storting voorde Pensioenkas in De Vier Winden Keizerlijke Plaats, bij BI. V anderlinden Jaak, eorelid der Maatschappij. Te berinnen ven Woensdag aanstaande, 7 Februari, zullen de oefenstonden weder regelmatig plaats grijpen don Woensdsg en den Vrijdag van iedere week. De leden worden vriendelijk verzocht al de lesseu der aideeliog, leerlingeu of folwas- seneu tot dewelke zij behooren, regelma tig bij te wouen op die wijze alleen kunnen wij ons Vriendenfeest en ons 10 Verjarings feest degelijk voorbereiden, en beide met kaas op wellukkeu te gemoet zien. De feestoefeningen zullen te beginnen van Woensdag aangeleerd worden. Het Bestuur. Ondersteningsfonds tegen de Werkeloosheid. Algemeene Verplichte Vergadering op Zon dag 11 Februari 1906, ten 3 ure stipt namiddag op boete van 10 centiemen, ten lokale Graaf van Egmont Groote Markt. Onderlingen Bijstand Eerbied en Recht voor Allen. Algemeene Verplichte Vergadering op Zon dag 11 Februari 1906, ton 4 1/2 ure na middag, op boete van 25 centiemen in den Graaf van Eginont, Groote Markt. schennis en betrapt op heeterdaad en wiens uaam voorkwam op de lijst der nieuwe ridders. M. Colfs, katholiek volksvertegen woordiger heeft na aan den minister van oorlog verscheidene vragen gesteld over het toekennen van de eereteekens aan een adjudant die voor schaadige daden werd veroordeeld. Die adjudant, kreeg ondanks zijne onteerende veroordeoling de militaire decoratie van eerste klas en geniet de buitengewone solde aan de dragers van die decoratie toegekend ondanks het reglement dat in dat opzicht, schijnt het, zeer streng is. De Flandre Libérale van 1 Februari vertelt, dat onder de nieuwe ridders der Leopoldsorde er zich een bevindt die zeven maal veroordeeld werd voor smaad, slagen, opstand cu braak van afsluiting, Lekker, lekker Te Aalst hebben wij ook een nieuwen ridder, die er op roemen mag. We laten al het overige onverlet. Maar 't is toch kras iemand benoemd te zien worden tot ridder der Leopolds orde, die enkele jaren geleden op den koer van het stadhuis, ondanks de be velen van het Hoofd der Burgerwacht, M. Felix de Bethuue, onder wiens or ders hij nochtans stond, zijne pom piers beval door de rangen der aan de oefening zijnde wachten te breken met geweld. Elk kent die historie, die koddig ein digde dauk zij de wilskracht van baron Felix de Bethune, maar die slecht had kunnen afioopen, aangezien de burger wacht op bevel van haren hoofdman reeds de bajonnetten op de geweren had gezel en er een begin van conflict was ontstaan aan den pompierswagen, lie op bevel van Polle Paepe werd voortgeduwd door pompiers en op bevel van baron de Bethune door de burgerwachten werd tegengehouden. We weten wel, dat door hoogere tus- schenkomst geen gevolg werd gegeven van die geruchtmakende zaak, maar dat men don held van zulke avonturen tot ridder der Leopoldsorde bevordert, waar anderen die er recht op hebben over 't hoofd worden gezien dat is te grof. Maar we zijn in Belgie, we zijn in Aalst en baron Leo Bethune hield er waarschijnlijk aan toch iets te doen voor de go wezen kameraden van wijlen zijn broer. Daarmede is voor onbeperkten tijd den bloei van Antwerpen verzekerd. Tegen dit gedeelte van het ontwerp verzette zich niemand. De groote Doorsnede, is naar eene commis- 3 verzondeD, 'tis te zeggen ad patres. En geen wonder want door deze kon de haven van Antwepen in gevaar worden gebracht. B) 1° Het wegruimen der bestaande om heining (forten) voor 31 Januari 1909. 2° Verzending van de zekerheidsomhei ning (tweede verdedigingslijn) naar eeno com missie die spoedig aan de Kamers nieuwe plaatsing zal voorstellen. Deze omheining zal door eene bezondere wet aangenomen worden eu verwezenlijkt voor het einde van 1909. 3° Het oprichten een veruitgestrekte ver- de Jigiugslijn. Deze zal bevatten a Drie werken langs deu linker kant der Schelde tot ODdersteuuing van het fort van liu'pelmonde. b. Tien wer ken forten, foitius eu redoeten tusschen de Schelde en de Gruote Netbe c dertien forten en tortiüs tn halven cirkel tusschen de Nethe en de llollandsche grens, d Een fort op den linken oever der Schelde boven den Doel. In't geheel 27 forten, tfortins en re doeten. Bekent uu maar eens, wat al millioenen er gaau verbrast worden. Millioenen voor de wegruiming der bestaan de omheiniug. Millioenen voor de onteigening van grond voor de nieuwe. Millioenen eu nog millioenen voor het bou wen der torten. Dan moeten er noi millioenen zijn om die forten met nieuwe kanous en nieuw materieel te voordien. En dan zullen er geen soldaten genoeg zijn om die forten te verdedigen. Denderbode eu Vuilhemdeken hebben ver geten verslag te geven van bet plezierig avondfeest dat den 21 Januari pla its had in het lokaal der klerikale Jonge Garde van Aalst. Woeste nam er deel aan, Bethune was voor zichtigheidshalve ziek geworden en al de kop stukken zaten te eten mot lange tanden, alsof 't allemaal aziju en look was. Woeste heeft er wat moeten hooren I Ver scheidene voorname katholieken zijn het slecht bestuur vau stad en laud moede en zegden het luidop. Dan werd er op de tel looien getrommeld, geschreeuwd, gehuild, vuisten werden omhoo, gestoken, verwijtiugen gedaau, er werd ge tierd en gebulderd en op zeker oogenblik giug bet op vechten komen en dat allemaal voor de forten. Woeste is er dan ook rap van onder ge-^ rauisd, zijne pap begint hier aan te branden, dat heelt hij wel gevoeld^. Alle rechtschapen meuscheo worden het rijk van bedrog, onrechtvaardigheid en valschheid moede, en 't wordt meer dan tijd met al die grootsprekers en volksbedriegers af te reke nen. Zoowel klerikale ale liberale bladen hekelen de toekenning der Leopoldsor de aan kerels, die er niet de minste aan spraak op maken mochten. De koning, indien hij eenige waarde hecht aan de die onderscheiding welke zijn naam draagt, zal deze maal vol daan zijn over de toekenning der orde nan allerlei veroordeelden en belha mels. In zijn nummer van 15 December laatst haalde de Patriote (een ultra kle rikaal blad) het geval aan van een kerel die veroordeeld was voor echt- Novelle. 10. Stant Steven. Als de jonkheid van 't gehucht op zoele zomeravonden rusten kwam en praten bij du hul der Coutenteu, kon niemand verraooden dat die twee, die daar zoo onverschillig zaten, aan malkaar waren gesnoerd met een band, door niets te breken. Toen Staut zei Nu tusschen mij en hem 1 dan stelde bij zich vrijwillig aan als de wrokor der mishandelde geliefde en hij was er de man niet naar om zijn woord niet te houden. In het Bchemuren vau den avond trok hij weg en kwam eerat vrij laat te huis. Waarop gaat ge uit, vroeg hem de oude Steven, gaat ge lavaren? (1) Neen, vader.. Ik begrijp niet, zei lachend de grijsaard, go zijt toch kleddon niet Stant lachte eens mode en autwooidde niets. Iederon avond nn hoorde men spreken over klcdden zijn scboolenstukkeu eu hoewel Stant hem up-oclit met wilden ijver toch had hij geen kans. (1) Wild stroapen. De forten zijn nu door de klerikalen gestemd, maar water eigenlijk is gestemd hebben wei nigen begrepen, die niet nauwkeurig de be sprekingen hebben opgevolgd. Dat was precies niet gemakkelijk, immers, gelijk altijd sedert de klerikalen aan 'troer rijn, waren de debatten zoo verward, de amendementen en onder-amendementen zoo talri/k en verscheideu dat het ten laatste een grooten hutsepot geleek. We willen daarom in 't kort beschrijven wat er den 24 Januari, vervloekter gedachtenis, is gestemd geworden. A) Voor Antwerpen, de verwezenlijking van het kanaal-dok. Dat kanaal zal uitgaan van aaa de bestaaade dokken naar den elleboog der Schelde aan de Kruisschans. Vau dat ka naal zullen tien dokken uitgaan evenwijdig van elkander, gelijk de tanden van een kam. Daar gaat hij weder op den Mnlweg en zal langs de Eggerstraat over 't Molenvold gaan en na ar de Donkerstraat toe. 't Is in zijn hart eindeloos droef, zoo droef dat hij niet wist dat er op da wereld zooveel smart eu wee mogelijk was... Neen, Wanna betert niet en Susse Klos hadgezeid aan Jef, nog dienzelfden dag, dat zijn zuster langzaam wegging en de hoop op cén tegen honderd... Zijn Wanna sterven in haar fleur, in haar bloeizijn zoet, zijn aan gebeden, nooit volprezen liefje, dat was onmo- golijk 1 Met weergalooze liefde had hij woorden van hoop en troost schreiend in haar oorken gefluisterd, en droef had ze geglimlacht en het kwijnende, bleeke hoofd geschud bijzijn ge- koozel. Neen, nu stond de wereld tegen zijn dank. Vóór een uur zou hij kledden hebben vergeven, goedzakkig en grootmoedig nu gloeide woeste wraakzucht in zijn lijdend hart, zijn vingers kraakten bij 't krampachtig sluiten der vuis ten sneller stapte hij voort en boorde zijn oog door de duisternis. Het had deu heelen dag gezabberd (2) 't Was glibberig en do gleuven stonden vol wa ter. Zou het weer ee-i verloren avond ziju, lijk al de andere Hij giug voort. Enkele sterren pinkteü treurig aau dun somberen hemel... nek te schuiven van de zonen der kleine burgers en werklieden. Niet alleen voor het soldaat worden is de onrechtvaardigheid schreeuwend maar hij dio een slecht nummer trekt is voor een groot deel van zijn leven aan het leger verbonden, want gelijk de minister van oorlog het nog verklaarde in de Kamers den 18 Januari laatst is hij bemachtigd om al de gehuwden en de weduwenaars binnen te roe pen indien er moest een oorlog ont staan tusschen de naburige landen. In dat geval zouden arme dutsen, va ders van familie naar den troep moeten, vrouw en kinderen verlaten, ten prooi wellicht aan wanhoop en ellende, ter wijl zij die een goed nummer trokken of zich vrij kochten naar niets zouden omzien. Ziedaar het stelsel dat de klerikalen behouden, verdedigen en ophemelen. Ziedaar de onrechtvaardige gevolgen der verfoeilijke milicieloting. Maar wet is wet en zoolang, door den wil der kiezers, de klerikalen van het bewind niet zuilen verjaagd zijn zal ze blijven bestaan. Loteliugen, Vergeet niet, dat noch dronkenschap, noch vloeken, noch tieren, noch bees tigheden iets kan veranderen aan tie slechte wet, iets kan veranderen aan het lot. We weten, dat de loteling op dien dag niet naar zijn werk kan gaan, we weten dat de loting zelve eone officieele aan hitsing is tot uitspatting en vernede ring. Maar nog eens, begaat geene gewel denarijen, toont dat gij waardige men- schen zijt, en zoo uw lotingsdag in vreugd of leed verzwinde, bewijBt door uwe houding eu uw gedrag, dat go bete re wetten verdient en meer rechtvaar digheid waardig zijt. De dag zal aanbreken, dat wij de kle rikalen en hunnen trommel op de straat zullen gooien bij middel van onzen stembriet en dan zal de wet veranderen, dan zal de Constitutie waarheid bevat ten waar ze zegt Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Lotelingen, Door uw gedrag moet ge legen den schandelijken trommel protesteeren Houdt u deftig in vreugd of verdriet en dat de lotiugdag, al zij 't een rouwdag geen dag weze vau misdaad of verbees- tiug. Dus, vrienden, geene buitensporighe den, geene gewelddaden, geene vecht partijen Maandag heeft de loting plaats. De schandelijke milicieloting. We doen nogmaals een oproep tot al de lotelingen om zich aan geene buiten sporigheden over te geven. De onrechtvaardigheid is wraakroe pend, dat weten wij, en nooit hebben we opgehouden te zeggen dat het schan dalig is de eenen te dwingen soldaat te worden, terwijl de anderen geheel hun leven van dien last vrij blijven. Nooit hebben we opgehouden aan te toonen hoe tergend het is, aan de rij ken die in het lot vallen toe te laten zich vrij te koopen en al den last en de zorg van 's lands verdediging op den (2) Stil geregend. is Woensdag 16 Januari, na eene korte, pijnlijke ziekte, te Laken overleden. De dichter van Vooruitgang Wilde Bozen en van vele andere gedichten, ook ge legenheidsgedichten, waarin hij uit muntte, was vooral in de koninklijke verblijfplaats zeer populair hij ver vulde er sinds lange jaren het ambt van gemeenteraadslid en ijverde voor de Vlaamsche belangen. Gedurende ver schillende jaren was hij secretaris- schatmeester van het Brnsselsche Wil lemsfonds, en trad dikwijlB als spreker op te Aalst in het Willemsfonds en in De wind zuchtte naar in de takken der bla- derlooze populieren, een bandhond jankte zon derling ia de verte... Maar dat hoorde hij niet. Hij stond en wachtte. Vóór hem, aan den draai der baan, waar Egger-en Molcstraat samenloopsn, kwam iets rechtop hem af een ketting rinkelde.... Een oogenblik aarzelde de kloeke jongen, feller bonsde zijn harte in de breede borst en de mond werd hem te droog maar niet langer dan een oogenblik duurde die aarzeling. Dan sloeg hij een kruis, zotte zich, half gebukt, met gesloten vuisten, aan den kant der baan en wachtte kalm, vreeselijk. Ook de andere had Stant bemerkt en naderde vlug. 't Was kled- deu I... Ziju kettiug klingelde zonderling, zijn oogen glooiden als karbonkels en hij grinnikte als een duivel 1... Toen kie lden op een afstand van vijf stappen van Stant was gekomen, rechtte deze zich schielijk op in zijne volle lengte en vloog toen men een onbeschrijfelijke woede op den boosaard in. Als een moker viel zijn vuist verpletterd tusschen de twee oogen, die vlamden. Een kreet van radelooze smart uitte kledden en vetstomd deinsde hij achter uit; maar Stant liet hem niet paan, gonzend zoefden zijn vuisteu door de lucht en vielen als hagelsteenen op kledden, die er niet wijs uit raakte, laffer en laffer werd en eiudelijk, als dol van pijn, lijk een haas op üe vlucht ging. Maar hoe hij ook de beenen repte Stant was vlugger dan hij en sloeg en schopte zon der medelijden immer voort, immer voort, altijd harder, altijd heviger. Over dik en dun ging hetover bezaaid land en door hoppe kuilen kledden verzwakte zcihtbaar en aardige zaak,... naar de huizen toe liep hij, juist of er d aar redding voor hem te hopen was... Lijk hij uitgeput, afgemarteld in een hoppovoer tuimelde ontviel hem zijn ketting. Slant sprong op hem bond hem handen on voeten samen, sloeg hem do kettiug onder de armen zwierde hem op zijn rug als een zak enj sjouwde er Roesbeek mede in. Rij de hut van Meetje Stevens bleef hi staan en klopte op de deur. Hij wist dat hier ten minste een vijftiental spinners, spinsters eu snuitsters bijeeazaten daar wou hij, in het bijzijn van allen, eens zien wat Toor oen kerel die kledden was. Wie daar vroeg Meetje. Staut, Bella, doo open. Do grendels werden verschoven.Vree s niet, Meetje, ik heb kledden meegebracht Meetje Slovens keek even naar huiten eu hoe wel ze moedig wa3 tooh haastte zij zich weg. Staut volgde haar iu de keuken en wierp zijn vracht af in deu aarden vloer. (Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1906 | | pagina 2