21 «te Jaar. Nummer 6 Zondag 11 Februari 1906. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR '■asam&L, HET ARRONDISSEMENT AALST Abonnementsprijs1: 4 fr 60 voor den bulten j voorop betaalbaar P«js der Annoncen i Reklamen 75 centiemen j Per drukregel Volksboekerij. De spreekuren van M. Jules RENS. Liberale Associatie De Pensioenkas. de Werkeloosheid. Strikt gehouden. Klerikale Eendracht. Eene Bekentenis Cardinaal Goossens De schrikkelijke misdaad te Brussel. 4 fr. voor de stad n j Gowoue, 16 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten yoor de stad, ten kantore i i)h Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. v j Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 10 FEBRUARI Wie aangename avonden wil doorbren gen met nuttige, leerzame en verma kelijke lezingen kan alle zondagen van 1.0 j/a tot 11 1/2 uren voormiddag kos teloos boeken bekomen in de Volksboe kerij van het Willemsfonds, gevestigd in den Graaf van Egmont Groote Markt, te Aalst. Men gaat vrij binnen langs de poort, Leopoldstraat, de boekerij vindt men gemakkelijk, eerste deur rechts als men binnen komt. Eene lijst van nieuwe werken zal weldra bij deu kataloog worden ge voegd. De liberale volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS Bal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 10 uren 's morgends, in den Graaf van Egmont, lokaal der Liberale Associatie, Groote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, bij M. Achid De Mulder-Franfois, aan de Statie. TE NINOVE den derden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in het lokaal van den Liberalen Burgers- en Werkmansbond bij M. Firmin Le- clair, op de Markt. TE HEUZELE den vierden Woensdag van elke maand, ten 10 uren 's morgends bij M" W° Droeshoudtaan de Statie. TE GEERAARDSBERGEN te zijnen huize, al de dagen des jaars, uitgezou- derd de hierboven vastgestelde zitdagen en de dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoordiger hem elders eouden roepen. Iedereen, arm en rijk, werkman, burger, landbouwer, neringdoener, nij- veraar of handelaar mag zich in volle Tertrouwen tot M. Jules RENS wenden. VAN AALST Bureel van Kostelooze raadplegingen. Benevens de maandelijksche zittingen van onzen achtbareu volksvertegenwoordiger, Mr. Jules ItENS, zullen er ten bureele der Libe rale Associatie, iu den Graat van Egmont, (grauwen steen), grooto markt, allo Zaterda gen, van 10 tot 11 uren 's morgens, heel bevoegde manuen in rechterlijke zaken ten dienste staan van de liberale vrienden van den buiten en van de stad, om raad en inlich tingen te geven nopens alle zaken. Iedereen mag er zich in volle vertrouwen wenden. D raadplegingeu zijn ganscb kosteloos. Zondag, 18 Februari, van 3 1/2 tot 4 1/2 ure namiddag, storting voor de Pensioenkas in De Vier Winden Keizerlijke Plaats, bij M. Vanderlinden Jaak, eerelid der Maatschappij. Ondersteningsfonds tegen Algemeeue Verplichte Vergadering op Zon dag 11 Februari 1906, teu 3 ure stipt namiddag op boete van 10 centiemen, teu lokale Graaf van Egmont n Groote Markt. Onderlingen Bijstand Eerbied en Recht voor Allen. Algemeone Verplichte Vergadering op Zon dag 11 Februari 1906, ten 4 1/2 ure na middag, op boete van 25 centiemen in den Graaf van Egmont, Groote Markt. In Denderbode van verleden zondag treilen wij den brief aan van M. De Blieck met de ultra-slimme commenta- rien die hem voorafgaan en volgen Alhoewel wij niet strikt gehouden zijn (1) de proza van 't zoo vermaard orakel van Lebbeke af te kondigen doen wij het maar om aan te toonen hoezeer wij er inzitten met zijn wraak- gieiigheid. Ziehier den brief van M. De Blieck. Uit al uw schrijven bljjkt dus duidelijk en het blijft ten overvloede bewezen 1® Dat ge aan uwe lezers niet bekend wilt maken hoeveel jareu ge reeds 2200 fr. ont vangt voor het drukken der algemeeno kie zerslijsten. Daarvoor verzeudt ge mij naar de Sektiën Mis man daar kan ik dat niet vinden maar wel in de Stadsrekeningen doch, ik had op uw6 welbekende bereidwilligheid gere kend Me dunkt dat ge, op bestuurlijk ter rein, nog best vao al den weg kent naar do stadskas waar de goede mandaatjes aan de goede vriendjes uitbetaald worden, Daartoe zijn geene Universiteits diploma's noodig, Diet waar, Mijnheer Clément 2° Dat de algemeene aanbesteding van het drukwerk der slad zonder uitstel zich hoogst opdriügt. Zijt ge van dit gedacht niet dan is het enkel uit wiustbejag, overigens dat zullen alle kiezers reeds verstaan hebben en zouden het meer begrijpen indien ze wisten hoe meni ge rekeningen men van u vindt op het stad huis, want in alle posten, waar eemgzins van drukwerk, boeken, papier, schrijfgerief of iets dergelijks spraak is, nestelt Mijnh. Clement, uitgever van Denderbode. Dit voor uw nummer van Zondag en tot Zon dag. (geteekend) Joseph De Blieck. 't Is waar, g' hebt gelijk men moet niet ge diplomeerd zijn. Een afgedropen stadent kan er op zijne pantoeffels naartoe gaan. Ge kont dat woord afgedropen toch zeker wel Af gedropen student, in 't Fransch heet men dat fruit sec d'université een soort van half geleerde vol pretentie, die denkt dat hij de grootste Jan is als hij dan wat centen heeft. Tot Zondag dus. (1) Niet strikt gehouden Den derbode neemt het antwoord op omdat hij moet, want M, De Blieck zegt hem harde waarheden. Zoodanig is de lieve, duurbare con frater van het Vuilhemdeken uit zijn lood, dat hij zijne kleinste letterkens gebruikt hopeude, dat dan een groot deel zijner lezers het antwoord niet zullen kunnen lezen. Niet strikt gehouden we vragen den pauBelijken zegen van Woeste voor Denderbode Spijtig is 't geweest, vrienden lezers, dat M. Piéraert niet uitgenoodigd was en niet deel nam aan't laatste marasme- banket der Jonge Garde van Aalst Oh dat banketDe roffelaars weten niet hoe de tooneelen welke op dal feestmaal plaats hadden zoo rap tei oore zijn gekomen van de liberalen, aangezien er streng bevel was gegeven geen woord te reppen. Ilunue gazetten hebben wel het bevel nagoleefd, hebben geen woord gemikt of gekikt over de redevoering van M. Woeste, zijn stom gebleven als visschen over de tooneelen welke er plaats had den, over de lii Rijkheden welke die broeders in Christi elkander naar het hoofd slingerden. Oh dat banket, oh die forten ho, die Woeste-politiek Wanneer krijgen wij eene rechtbank te Aalst vroeg de eene, gij die almach tig zijt moet dat weten Waarom hebt go de forten gestemd, vroeg de andere, die er zooveel noodig zijn als een karreelsteen in botermelk- jiap Eu de tooneelen welke daarop volg den hadden voor eerste oorzaak de te genstrijdigheid der bewonderaars van Woeste en der bekampers der verderfe lijke Woestepolitiek in de stad Aalst en in geheel het land. De katholieken zeiven dus (de schuim- loopers, grabbelaars, kuagers, sectiepi laren en meer diergelijke uitgezonderd) keuren de politiek van Woeste af zelfs te Aalst, zelfs in de forteres van het Woestendom, alle deftige measchen walgen voor die politiek van valschheid leugen en bedrog. Ziedaar waarom noch Denderbode noch Vuilhemdeken eenig verslag gege ven hebben over dat fameuze banket. Eu spijtig was 't zeker dat M. Pieraert van Geeraardsbergen er niet was, want dan zou 't er anders gespannen hebben en de tegenpartij van den vreemden Woeste, die wellicht nog oenige van zijne vrienden zou hebben medege bracht, zou het de WoestiBten zeer kwaad hebben gezet. Ziehier wat Geeraard, klerikale ga zet van Geeraardsbergen, orgaan vau dokter Pieraert schrijft Mijne lieve vrienden de vestingswer- ken van Antwerpen zijn gestemd men weet bet. Welnu zij die ze gestemd heb ben, onze drie katholieke volksverte genwoordigers van Aalst (Woeste, De Sadeleer en Bethune) inbegrepen zullen er de zware verantwoordelijkheid van dragen. Wanneer ze zullen moeten her kozen worden in 1908, dat ze dan aan hunne mandatarissen komen uitleggen waarom zij gesteund en gestemd heb ben hetgene zoo openlijk tegen den wil kunners kiezers was. Indien M. dokter Pieraert, onzen gewezen afgevaardigde van Geeraards bergen, nog in de Kamer gezeteld had- de,hij zou tegen de schandalige geldver spillingen door het goevernement voor gesteld geprotesteerd hebben, om al dus het mandaat eer aan te doen, dat zijne kiezers hem zouden toe vertrouwd hebben Ook zullen wij ods best doen om hem terug naar het Parlement te zenden Hij moet er zijn en er zouden vele mannen moeten zijn gelijk hij, echte Vlamingen, (dat 's voor Woeste) vrij van hunne daden (dat 's voor De Sadeleer) tot het volk behoorende (dat 's voor den Baron) aan hunne partij enzeggen wij het rechtuit, die.,., van niemand afhan gen. Ziedaar wat de katholieke Geeraard schrijft. Ja, M. Pieraert moest op het bauket ziju geweest om er zoo fel te klappen als zijn Geeraard scbrijlt. Maar Woeste en zijne handlagers ziju de bazen, M. Bethune had buikpijn eu M. Pieraert was niet uitgenoodigd. Oh die Woeste oh die forten 11 De klerikale leeraar der Hoogeschool van Luik, de Heer Kürth, zegda onlangs in eene voordracht. Op het terrein der maatschappe- lijke rechtvaardigheid zullen wij, katholieken eenen hevigen strijd te leveren hebben, want wij zijn n onberaden geweest en wy hebben liet uur des v Heeren laten voorbij. gaan. Dat is eene groote waarheid, want de klerikale partij was altijd hebzuchtig en zoo liet ze de werklieden in de onwe tendheid en in de armoede door haar moet do arme duivel, alleen het soldatenpak aantrekken en het goed der rijken verdedigon. Ja, het uur des Heeren is voorbij EN DE Hoek der Verdoemden. Als vroeger een Protestant, een Jood, eea Vrijdenker stierf, ofwel een man ziek verhing eene vrouw zich verdronk, werden de lijken van die andersdenkenden of van dio rampzali gen in den smerigsten hoek van deu godsakker, dicht bij de pisbakken, te midden der netels der vuilnis iu deu grond gedopt. Het gebeur de wel eens dat zerk en lijk over den inuur vao het kerkhof geheveu en in dien smerigen hoek geworpen wierd. Al de monschen met een hart in het lijf pro testeerden tegen dit hatelijk onchristelijk mis bruik, een legaat uit de sombere, bloedige middeleeuwen. Daarom ook richten de liberale stadsbestu ren van Gent, Antwerpen, enz. kerkhoven in, waar do lijken van rijk en arm, van Protes tant en Katholiek, zonder onderscheid ueveus elkander zouden hegraven worden. Eerst verzetten de klenkalen zich allerhe vigst tegen die begraafplaatsen, maar het ge zond verstand der bevolking gaf hun ongelijk. 't is dan dat Cardinaal Goossens, do overle den aartsbisschop van Mechelen, op het goed gedacht kwam, het graf van elko katholiek afzonderlijk te wijden. De kwestie der kerkoven was opgelost en de hoek der verdoemenis had geleetd. Moge Cardinaal Goossens in vrede rusten 1 Donderdag avond heeft er to Brussel een misdaad plaatsgehad zoo wreed, zoo monster achtig, dat het niet alleen groote ontroering heelt verwekt te Brussel, maar geheel het land door. Het verstand staat stil voor zulke monster achtige wreedheid was dat een menscb die ze bedrevou heeft. Een schuldeloos meisjes de kleine Van Calok nauwelijks 8jaren oud als een tijger aan te grijpen, medo te slepoa.te bezoedelen, te verwurgen, en in stukken te snijden, koelbloedig en met overleg. Men heeft nog het spoor van bot monster niet ontdekt. Deze misdaad doet denken aan de moord der kleine Maria Walschaert, 20 jaren geledon en waarna de dader nooit ont dekt is geworden. Leegt. Mea leze op de 2e blad zijde het vervolg vau het artikel vau zondag laatst over de Tabak eu de Hoppe.

De Dendergalm | 1906 | | pagina 1